Yazdığın Şiirleri Bizimle Paylaşmak İstermisiniz.?

Moderator: Yöneticiler

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 01 Sep 2006, 15:52

Last edited by idam_mahkumu on 08 May 2013, 19:43, edited 1 time in total.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 05 Sep 2006, 18:23

(5+5) Görmezden gelmek çok zor, imkânsız...
(11) Sendeki damla damla aşk akışı.. (11 olmuş ölçüyü aşmışsın. Ayrıca, "-ki" aitlik ekiyse ayrı değil birleşik yazmak lâzım.)
(10) Ruhumu eritecek apansız... (10 ama, durak nerde, 5+5 olması lâzım)
(5+5) Kara gözünün "Özlem" bakışı... (Her kelimenin baş harfini büyük yazma alışkanlığından kurtul, cins isim küçük harfle başlar)

(10) Dudağında uçan deli rüzgâr.. (10 ama 5+5'ten çıkmışsın. Ve büyük harf alışkanlığı...)
(5+5) Ele değil de, bana mı uğrar.? (Büyük harf alışkanlığı...)
(10) Son sevdamı gözlerime sorar (10 ama durak sorunu, yani 5+5'ten çıkmışsın. Ve büyük harf alışkanlığı...)
(5+5) Kara gözünün "Özlem" bakışı... (Büyük harf alışkanlığı...)

Ömer bu şiirini beğendim. Bu kadar hata yazdığıma bakma. Benim beğenme ölçütüm öncelikle "sözün büyüsü"dür, yani anlatım ustalığı... "Dudağında uçan deli rüzgâr, ele değil de, bana mı uğrar?" çok güzel, çok hisli bir cümle bence.

Ama durak, imlâ vb. ayrıntılara dikkat et. Bunu atlatsan anlatımın inceliklerini tartışma faslına geçeceğiz. O zaman pürüzsüz şiirler gelecek :)

Bu arada, "Kara gözünün Özlem bakışı" mısrasını da sen daha açıklamasını yapmadan anladım... :wink:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 07 Sep 2006, 11:22

Soner adamın içi zate kara sende tam kararttın yani :) Özlem kelimesi geçen her cümle ömerin içini yakıyor... Güzel şiir.

Ellerine sağlık Ömer.. ama hep dedim sana... [ UNUT ]..!

genex
Site Admin

Post by genex » 07 Sep 2006, 14:06

unut demesi kolay :cry:

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 14 Sep 2006, 11:10

8) Cümleten Eyvallah :)

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 26 Sep 2006, 08:37

Unut diyene hiç sormuyorsunuz tabi oda ha bire unut diyor (Ben) Kendisi unutmuşmu acama.. Sabır. Sabırr... Ne bu yaa ömer geçen telde konuştuklarımız aynen geçerli şu anda. Hüseyin, soner sen ben :) :(

SABRIN SONU MUTLAKA SELAMETTIR.

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 27 Sep 2006, 16:32

:)

Sabret Gönlüm Sabret.. Sabrın sonu selamet..
diye diye belkide kopar bir gün kıyamet :)

isocity
Site Admin

Post by isocity » 27 Sep 2006, 16:38

oo burada derin muhabbet dönmüş.. neyse ben bogulmadan cıkayım.. :)

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 27 Sep 2006, 16:57

:lol: Yarası olanlar nasılda belli oluyo 8)

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 28 Sep 2006, 09:13

Yukarıdan aşağıya yazanlara bir bak bakalım. Ne şekil çıkıyor :) ismail baba sende olmasın bari bee.. Yok de nolur :)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 16 Oct 2006, 01:49

aşk olsun....beni unuttunuzmu... :lol:
ismail dur kacma....sende listedesin niye kaciyorsun aslanim..aramizda kala kala senide kendimize benzettik..yaktık :D

eger on yirmi otuz yılsa sonra bile...sadece iki sn yuzu gözünüzün önünen gelirse ki gelir...buda şu demek unutmak diye bişi yok...unutmak demek unuttugunuz seyin varliginin varliklar aleminden kalkmasi demek...

ask halinde akliyla dans edenler ne demek istedigimi iyi anlarlar :lol:

ama unutmayi..cekip gidenin giderken gönül kapisini arkadan kilitleyip gitmesinden sonra o kapiyi yeni birinin bir şekilde acmasi..olarak degerlendirirsek..eh bunu kabul edebiliriz...bunun için caba harcamaliyiz (lafim unutmasi gerekenlere ve bana tabi...)

ya isminin manasi bile sadakat olan bir melek dokundu yüreğime..ama cekip giden öyle kilitlemiş gitmişki..bir türlü acilmiyor... :D ben burdan acamiyorum...hatiralar silkeliyor...bu garibimde gidenin hatirasindan silkeleniyor kapinin öbür tarafinda...acamiyor...

yani unutun diycem ama..bu konuda diyenin denilenlerden asagi kalir yani yok....

sabredelim..yoksa işimiz harab..

ismail bu yaziyi okuduktan sonra sittin sene bir daha bizimle aşk konuşmaz...dermişim..

sen yinede kac iso.... biz bogulduk bari sen kurtul... :lol:

allah bizede acısın....

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 16 Oct 2006, 08:50

Aminnnnnnnnnnn diyorum ne diyelim :)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 19 Oct 2006, 02:58

sözmü kaldi söylenecek
yar mı kaldı sevilecek
bundan sonra aşkın adı
masallarda bilinecek..

zaten sevenlere saygıda kalmadi...

yinede bize aslan gibi sevmek yaraşır..

:D

çünkü sevginin olduğu yerde allah vardır ...tolstoy ....

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 19 Oct 2006, 03:00

bu arada isocity kac ikazlarini sagolsun dikkate almiş..girmeyecek bu bölüme... :lol:

istihbarat yaptım... 8)

baytunca
Kıdemli Üye

Post by baytunca » 19 Oct 2006, 11:13

5+5) Görmezden gelmek çok zor, imkânsız...
(11) Sendeki damla damla aşk akışı.. (11 olmuş ölçüyü aşmışsın. Ayrıca, "-ki" aitlik ekiyse ayrı değil birleşik yazmak lâzım.)
(10) Ruhumu eritecek apansız... (10 ama, durak nerde, 5+5 olması lâzım)
(5+5) Kara gözünün "Özlem" bakışı... (Her kelimenin baş harfini büyük yazma alışkanlığından kurtul, cins isim küçük harfle başlar)

(10) Dudağında uçan deli rüzgâr.. (10 ama 5+5'ten çıkmışsın. Ve büyük harf alışkanlığı...)
(5+5) Ele değil de, bana mı uğrar.? (Büyük harf alışkanlığı...)
(10) Son sevdamı gözlerime sorar (10 ama durak sorunu, yani 5+5'ten çıkmışsın. Ve büyük harf alışkanlığı...)
(5+5) Kara gözünün "Özlem" bakışı... (Büyük harf alışkanlığı...)

Ömer bu şiirini beğendim. Bu kadar hata yazdığıma bakma. Benim beğenme ölçütüm öncelikle "sözün büyüsü"dür, yani anlatım ustalığı... "Dudağında uçan deli rüzgâr, ele değil de, bana mı uğrar?" çok güzel, çok hisli bir cümle bence.

Ama durak, imlâ vb. ayrıntılara dikkat et. Bunu atlatsan anlatımın inceliklerini tartışma faslına geçeceğiz. O zaman pürüzsüz şiirler gelecek

Bu arada, "Kara gözünün Özlem bakışı" mısrasını da sen daha açıklamasını yapmadan anladım...

...............

Palavra, ukalalık, cartadan ahkam kesmek senin yaradılışında var demek... ama şunu unutma hem övgü, hem yergi bir arada olmaz... olur dersen senin olarak kalır hep... yalan satılamaz en büyük ceremedir... hem imla kurallarını herkes okulda öğrendiği biçimde değil aklının aldığı biçimde hayata geçiriyorsa; kural babası olduğunu sanan sen bir gün kısır baba olduğunu anladığında kendinden utanırsın... bari edebiyata "Hitler" gibi davranma... bırak ta insanlar kafalarındaki gibi okusunlar, değerlendirsinler... değer yargılarını herkesin kendi kurallarına, anlayışına bırak... kural koymak ve de uygulatmak senin mi, kişinin anlayışının işi mi bre arkadaş bak herkes yorumundan rahatsız işte...
yokluğun ölümün diğer adıdır

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 19 Oct 2006, 16:49

Palavra, ukalalık, cartadan ahkam kesmek senin yaradılışında var demek... ama şunu unutma hem övgü, hem yergi bir arada olmaz... olur dersen senin olarak kalır hep... yalan satılamaz en büyük ceremedir... hem imla kurallarını herkes okulda öğrendiği biçimde değil aklının aldığı biçimde hayata geçiriyorsa; kural babası olduğunu sanan sen bir gün kısır baba olduğunu anladığında kendinden utanırsın... bari edebiyata "Hitler" gibi davranma... bırak ta insanlar kafalarındaki gibi okusunlar, değerlendirsinler... değer yargılarını herkesin kendi kurallarına, anlayışına bırak... kural koymak ve de uygulatmak senin mi, kişinin anlayışının işi mi bre arkadaş bak herkes yorumundan rahatsız işte...

Anlayamadım, bu başlıkta kim benim bu yorumumdan rahatsız olmuş? Gösterir misin?

Senden başka?

Kendi kendine gelin güvey olmayı bırak.

Böyle zırt diye girip başlıktaki muhabbete limon sıktığının da farkında mısın bilmem.

Ayrıca, bir şikâyet durumu olsa bunu birinci elden yapacak kişi idam_mahkumu'dur, senin tere olman gerekmiyor buraya.

Ukalalık, cartadan ahkâm kesmek gibi lâfları iade ediyorum, ayrıca uyarıyorum, bir daha yaşının adamı gibi edebinle konuşmayı beceremezsen forumdan uzaklaştırırım.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 20 Oct 2006, 12:46

:) Soner abi aldırma.... Samimiyetimizi çekemeyen insanlar işte :)

Baytunca, işine karış kardeşim. Ben rahatsızlık duysam, benim zoruma gitse ben söylerim zaten... Çattığın kişi, buradaki diğer adminler ve ben bu ortamları yaratan kişileriz.. Bir birimizle öyle bütünleşmişiz ki aramızdan su sızmaz.. Yeri gelir ben ona emir veririm, yeri gelir o bana.. Ki bu gönül dostluğu dediğimiz olayın ta kendisidir...

Benim avukatlığımı yapmasın kimse, bu ikinci vaka.. Bir kişi daha aynı hataya düşmüştü.. Aramıza girmeyin kardeşim ya, benim ağzım dilim yok mu. ben söyleyemiyor muyum... Hem ne hakkında var tanımadığın bir insana bu kadar hakaret yağdırmaya,..! Sen Kimsin Ki ! ??? kaç günlüksün ?..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 20 Oct 2006, 17:39

Ömerim boşver.. Dediğin gibi, biz bütünleşmiş insanlarız, aramızda su sızmaz. Ben Ömer'de ölçü-vezin'e karşı bir merak başladığı için, ölçü-vezin olayının genel hatlarını sunmaya çalıştım; yoksa tabii ki Ömer istediği gibi yazmakta serbest, şiir demek ölçü-vezin demek değildir ki. Ben başka birşeyden hoşlanırım, başkası başka birşeyden hoşlanır, zevk meselesidir, normaldir. Aramızda böyle ıvırın zıvırın muhasebesi olmaz.
Image
Atatürk, 1933

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 21 Oct 2006, 11:24

Kişileri yaptıklarından dolayı eleştirmek olumlu yada olumsuz gayet doğaldır..Öyle diye biliriz. Ama sen kalkıpta eleştiren adamı yerden yere vurursan o ayrı bir mevzuya girer. Burada olmaması gereken bir durum bu tabiki ! Herkes dilediğini yazabilir rahatsızlık duyanlar rahatsızlığını ulu orta dile getirecekse ki arkadaşımızın yaptığıda bu. Buda düzelmekten çok bozulmaya delalet eder ! Umarım açıktır. Kırıcı değil yapıcı olmak en güzeli.. :wink: Şunuda belirtmeden geçemiycem. Bu şiirin başından beri yazanlar Hüseyin, ismail, soner, ben, ömer yani şunu söyleyim hepimizde şahsen tanışırız bi kaçımız hariç... [ Samimiyete Karışma ]

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 21 Oct 2006, 20:41

yilgor wrote:Kişileri yaptıklarından dolayı eleştirmek olumlu yada olumsuz gayet doğaldır..Öyle diye biliriz. Ama sen kalkıpta eleştiren adamı yerden yere vurursan o ayrı bir mevzuya girer. Burada olmaması gereken bir durum bu tabiki ! Herkes dilediğini yazabilir rahatsızlık duyanlar rahatsızlığını ulu orta dile getirecekse ki arkadaşımızın yaptığıda bu. Buda düzelmekten çok bozulmaya delalet eder ! Umarım açıktır. Kırıcı değil yapıcı olmak en güzeli.. :wink: Şunuda belirtmeden geçemiycem. Bu şiirin başından beri yazanlar Hüseyin, ismail, soner, ben, ömer yani şunu söyleyim hepimizde şahsen tanışırız bi kaçımız hariç... [ Samimiyete Karışma ]

yilgör son sözünde demişki samimiyete karışma..eyvallah yılgör..

sonerle ilgili bir kac anımı anlatayım musadenizle.. sonerle cok tartıştık biz vaktinde...üffff ne günlerdi...cok konustuk..

AMA HİC BİRBİRİMİZE HADDİ AŞACAK KELİME SÖYLEMEDİK..

VE ASLA

VE ASLA ALAY ETMEDİK..BİRBİRİMİZLE..

VE DİGER GÖNÜL DOSTLARIYLADA ÖYLE...

BURADA YAZAN DİGER UYE KARDESLERİMİZLEDE ÖYLE..

GÜZELCE YORUM YAPAN ELEŞTİREN İNSANLARA SAYGI DUYARİM..HATTA MUHALİF YANLARI OLDUGU İCİN ONA HİSSETTİRMEDENDE SEMPATİ DUYARİM..

NE SÖYLEDİGİNİ BİLEN VE NİYETİNİ,SAMİMİYETİNİ SORGULATMAYAN HER İNSANA MUHABBETLE BAKTIK...

DOSTLARİN ARASİNA GİRMEYİN LÜTFEN...

SAMİMİYETİNİ SORGULATMAYAN HERKESE SELAM SAYGİ VE MUHABBETLE...

YUNUSUN DEDİGİ GİBİ : HEPİSİNDEN İYİCE BİR GÖNÜLE GİRMEKTİR

Post Reply