BENİM DERTLERİM

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
martt
Kıdemli Üye

BENİM DERTLERİM

Post by martt » 01 Mar 2005, 16:40

·Zamansız Rüzgar
·Zalimsin
·Seveceksin
·Tutuldu Ellerim
·Her Günüm Gamlı Geçer
·Kaderimi Çiziyorum
·Sevmek Ne Güzel
·Felektende Beter Vurdu
·Bir Zaman Ağlayıp
·Sen
·Bitecek Dertlerimiz
NE GÜÇ YETER NE DİL SENİ ANLATMAYA
ÖMRÜM YETMEZ BELKİ BİR SEN DAHA BULMAYA
YARINIM SENİNLE DİYEBİLSEYDİM
SENİNLE YAŞAYIP SENİNLE ÖLSEYDİM
GÖRSEYDİN ANLARDIN SEVMEK NE DEMEK
KADERİ TA BAŞTAN ÇİZEBİLSEYDİN

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Güzel Kaset

Post by beyazsayfa » 04 Apr 2005, 10:19

Dost bu kaset Gencebay kasetleri içinde duygu yoğunluğu en bol kasetlerden biridir.Gencebay tarzını çok iyi yansıtır.Her günüm gamlı geçer parçasının başlangıcında çaldığı bağlama insanı alıp götürüyor.

genex
Site Admin

Post by genex » 16 Oct 2005, 14:09

Ne muhteşem bir parça şu "her günüm gamlı geçer". Gerçekten insanın kalbi titriyor dinlerken. Ayrıca parçanın altyapısı her çağa ayak uyduracak cinsten. Yeni nesil rockçılar bu parçayı nasıl görmezden gelir anlayamıyorum.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 16 Oct 2005, 15:12

görmezden gelmiyorlar ki,bilmiyorlar :) görmeleri için önce bilmeleri lazım..gerçi bildiklerini de görmezden geliyorlar ya..

genex
Site Admin

Post by genex » 17 Oct 2005, 00:28

Aslına bakarsan Gencebay dinlememiş pek kimse yok. Hatta bazı sanatçıların temelinde Gencebay var, bu kişiler zaten bunu söylüyorlar. Arada bir geçmişlerine dönüp baksalar görmemeleri için hiçbir sebep yok. Bu yorumun dışında kalan pekçok kimse var bunuda göz ardı edemem.

Her bir eseri klasik olmuş böyle bir devin eserlerini neden görmezden gelirler? off off yarın çok geç olacak...

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 17 Oct 2005, 17:57

Sevmek Ne Güzel'in ara kısmında altyapıda bir gitar vardır işte o gitar beni benden alır

Sen, sözleriyle birçok şarkıya temel oluşturmuştur

Bitecek Dertlerimiz'de denenen protestliği hep baştansavma bulmuşumdur

Zalimsin, Seveceksin ve Kaderimi Çiziyorum Gencebay'ın ilk kötü şarkılarındandır.

Her Günüm Gamlı Geçer konusundaki üstteki yorumlara katılırım ama popçular, rockçılar neden görmez bunu diye hayıflanmayı yanlış bulurum. Bırakın bu şarkıları yalnızca O'ndan dinleyelim
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

genex
Site Admin

Post by genex » 17 Oct 2005, 22:00

Şarkılar konusundaki görüşlerine saygı duyuyorum, bunlar senin görüşlerin.
Ancak popçu ve rockçıların hatta diğer tarzdakilerin okuması misyonun tamamlanması için çok önemli bence. İyi veya kötü okuyanlar/icraedenler olacaktır, Bunlar dinleyiciyi O'na ulaştıracak öğeler. Yanlışı görmeden doğruya ulamazlar. Taktir edersinki buda benim görüşüm.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 17 Oct 2005, 23:14

Seveceksin bence çok güzel bir $arki...Hem müzikal açidan hem de duygu açisindan. Onu baglamayla çalmak ne kadar zor biliyor musun?...Özellikle intorusunu ve ara nağmesini... Ve bence bu parça Klasik Bati Müzigi formatina çok uygun. Dev bir senfoni orkestrasinda, kemanlarin bati armonisiyle o notalari çaldigini hayal ediyorum bazen.

Zalimsin'e de kötü diyemiyorum, onun çok özel bir duygusu var.

Kaderimi Çiziyorum bence pasif bir $arki, Gencebay klasinin altinda...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 18 Oct 2005, 14:37

bitecek dertlerimiz müthiş bir eser gerek girişi gerek orkestrasyonu gerekse batının bazı duyarlılıklarıyla harmanlanması kusursuz.hem halk müziği hem de bir okadar jazz,blues,rock;aynı hatasız kul olmaz gibi.seveceksin konusunda görüşlerim soner ile aynı.özellikle biz bağlama çalanlar için bu parçanın nasıl bir parça olduğu tecrübe ile sabittir :)seveceksin albümün gözbebeklerindendir.sözler ve müzik gencebayın 70li yıllardaki büyülü eser yaratma özelliğinin ürünüdür.yani tam bir 70li gencebay şarkısıdır bu. sevmek ne güzel zaten albümün en güzel parçası...o giriş,o bahsettiğin yerdeki gitarlar,duygusal yapısı off offf.felekten beter vurdu tam bir gencebay duyarlılığı taşıyor,herşeyiyle müthiş bir eser..rüzgar efektleri,ritmleri,yapısı,insanı o duygu içine sokmaktaki başarısı,müziği harkulade.her günüm gamlı geçerden zaten bahsettik...daha girişte hem rock hem de bir o kadar türk müziği olan mucize bir parça olduğu anlaşılıyor(bu özelliği ile ben doğarken ölmüşüme benziyor.)ve gerçekten insanın kalbini titretiyor şarkıdaki gibi.zalimsin çok özel özellikle defin çalınışına dikkat.çok farklı çok özel bir parça..kaderimi çiziyorum konusunda ise soner ve esterabimle hemfikirim..gencebay klasının altı,gencebay özelliği yok.o zaman böyle bir sürü arabesk parça varmış.onlardan bir farklılığı yok.evet doğru; bu şarkı gencebayın ilk kötü şarkısıdır ve ilerleyen yıllardaki eski şarkılarını aratacak şarkılarının da habercisidir(dalga dalga,öldürdün beni,kara toprak,ben ne yaptım,en büyük duygu,nazar boncuğu,haberin var mı,kahrolayım vs...)

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 18 Oct 2005, 17:43

genex wrote: Taktir edersinki buda benim görüşüm.

mutlaka.ona bir diyeceğim elbette yok da

da'sı şu: bu yeniden yorumlamaişi bizde çok sık yapıldığından şarkıya gerekli özen verilmiyor bir türlü. Şöyle adamakıllı bir yeniden yorumlama (yeniden düzenlemeden zaten artık umudum hiç yok) görmeyeli uzun zaman oldu. (Kıraç-Yok Yok Yalan Deme hariç). Bu özensizliğin içinde bu tip güzel eserler heba olmasın derim ben.

Şarkılar hakkında belliki ortak ya da ayrı görüşler mevcut.Sadece Seveceksin konusunda şunu söyleyeyim. Ben bu şarkıyı tüm Türkçe eserler arasında değil Gencebay eserleri arasında değerlendirdiğimde bana pasif geliyor. bir uyumsuzluk.bir yerlerde bir hata var gibi.

Buarada Felekten Beter Vurdu konusunda üstteki yorum çok haklı. Sadece bu şarkının adını sevmem. Bence Orhan Gencebay bu tip şarkı "isimleri" kullanmamalı hatta "yürekten olsun" gibi bir sözü (tabiiki şarkının içinde düşündüğümüzde anlamı daha belirginleşiyor,güzelleşiyor ama) albüm adı olarak bile kullanmamalı. Gerçi buna da şükür. O şarkının adı ya "ilk darbeyi felekten yedim" olsaydı :wink:

genex
Site Admin

Post by genex » 18 Oct 2005, 20:01

Seveceksin parçası yıllar evvel çok daha anlamlıydı benim için, bu demek değilk i şimdi anlamsız geliyor. hayır, o dönemde bu öğretiyi yaşamak güzeldi. Şimdi ise tecrübelerim ve bu şarkı bana daha anlamlı geliyor. İhtiyacı olduğunu düşündüğüm kişilerede öğüt vermek yerine bu şarkıyı dinletiyorum ;)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 18 Oct 2005, 21:07

ne fayda vardır bilmem bana elin gulunden :oops:

sonra bir kapidan gireceksin neler neler goreceksin deyip.heyy uzulme hayat devam ediyor der gibi...

sonrada bir gülüş bin aciya bedeldir deyip mutlulugun ince ayrintilarini gosterir gibi...

gercekten digerlerinden cok farkli bir albüm...

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 18 Oct 2005, 22:11

Forumu biraz hareketlendirmek için herhangi bir şarkıya kötü demek yetiyormuş demekki :D

Yok, tabii bu işin esprisi de hakikaten bu böyle gitmiyo. Pinpon maçı gibi hep aynı ismlerle dönüp duruyoruz. Çevremizdeki Gencebayseverin kanına girmeli bi şekilde:)

karacalı1975

Post by karacalı1975 » 30 Oct 2005, 20:30

evet dostum bu albümü super ve ayrıca bateri olunca daha güzel olmuş şarkılar

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 22 Nov 2005, 07:36

genex wrote:Şarkılar konusundaki görüşlerine saygı duyuyorum, bunlar senin görüşlerin.
Ancak popçu ve rockçıların hatta diğer tarzdakilerin okuması misyonun tamamlanması için çok önemli bence. İyi veya kötü okuyanlar/icraedenler olacaktır, Bunlar dinleyiciyi O'na ulaştıracak öğeler. Yanlışı görmeden doğruya ulamazlar. Taktir edersinki buda benim görüşüm.

TİMUR SELÇUK ÇOK HAKLI
Peki konuyu değiştirelim. Duyduğuma göre siz herkese beste vermiyormuşsunuz. Doğru mu?
- Vermem tabii. Herkes okuyamaz ki. Mesela Timur Selçuk babasının eserlerini vermiyor. İyi de ediyor çünkü her önüne gelen okursa ne olur? İcracının yeterli olması lazımdır. Timur Bey haklı olarak titizleniyor, babasının eserlerini korumak için yapıyor bunu. Yerden göğe kadar haklı. Ben de herkese vermiyorum.

ÜSTTEKİ SÖZLER BUGÜNKÜ SABAH GAZETESİNDE YERALAN ORHAN GENCEBAY ROPÖRTAJINDAN ALINTIDIR

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 22 Nov 2005, 21:29

Gencebay sarkilarini herkes okumamali. Okuyamiyorlar da zaten.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 22 Nov 2005, 23:53

E peki niye ben kendimi durduramam Kime Neeee diye şarkıyı Orhan Gencebayla birlikte seslendirirken. Bizde çelişkiliyiz vesselam

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 23 Nov 2005, 00:06

İlahi estarabim, biz senden bizden degil, ses sanatçilarindan bahsediyoruz degil mi :)
Image
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 23 Nov 2005, 00:47

yasakresim wrote:İlahi estarabim, biz senden bizden degil, ses sanatçilarindan bahsediyoruz degil mi :)

e ben neden bahsediyorum zannediyorsun :twisted:

şaka bir yana bu nefis bir dürtüdür. Başkasının çok güzel yaptığı birşeyi sende yapmak istersin. Bugünün sanatçıları yada şarkıcıları her neyse aynı dürtüdeler. ama ne sevenim var ne de soranım derlerse daha çok yürüme bandında koşarlar :wink: :arrow:

Post Reply