Erkin Koray'in Gencebay bestelerine dair...

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
Gökhan76

Erkin Koray'in Gencebay bestelerine dair...

Post by Gökhan76 » 29 Dec 2006, 22:09

"Asagi yukari kesin" olarak bildigim Erkin Koray'in 1971'de cikardigi plaktaki "YAGMUR" parcasinin sözleri Orhan Gencebay'a ait oldugu. Bu plakta birde "ASKA INANMIYORUM" var. Müzik ve sözlere bakilirsa yine Orhan Gencebay stilini hatirlatiyor. Tabi asil merak konusu hem sözlerin hem de müzigin Orhan Gencebay'a ait olup olmadigi? Acaba bu plak komple Gencebay tesiri altinda mi cikti?

Birde "CÖPCÜLER"in (galiba 80lerde cikmisti?) sözleri-müzigi Orhan Gencebay tarafindan yazildigi söylenir? Dogru mu?

Birde... "ASKA INANMIYORUM" parcasinda sitar var mi? Bazen sanki "net bicimde" duyar gibiyim... Sonra yine karisiyor veya karistiriyorum (zaten Erkin Baba kafa birakmiyorki adamda bu parcayla!). Hem sitar, hem elektro gitar hem de elekto baglama olabilir mi?

sabır taşı
Kıdemli Üye

Re: Erkin Koray'in Gencebay bestelerine dair...

Post by sabır taşı » 31 Dec 2006, 11:43

Gökhan76 wrote:Birde "CÖPCÜLER"in (galiba 80lerde cikmisti?) sözleri-müzigi Orhan Gencebay tarafindan yazildigi söylenir? Dogru mu?

bu şarkının söz ve müziği urfalı (ve hala orada yasıyor zannedersem) birine ait..erkin koray da gecen gün bahsetmişti...trt de gölgeler prgraminda..adı ali idi galiba..soyadınıda cıkaramadım şimdi iyimi :oops: soner sen hatırlıyormusun ????? bu bilgileri ben yanlışmı hatırlıyorum acaba??

bu zatın daha önce gazetede bir haberini okumuştum..yani çöpçülerin bestecisinin...müziği bırakmış..bir dönemden sonra..mistik bir hayat yaşama kararı almış...

estarabim
Kıdemli Üye

Re: Erkin Koray'in Gencebay bestelerine dair...

Post by estarabim » 31 Dec 2006, 17:55

Gökhan76 wrote:"Asagi yukari kesin" olarak bildigim Erkin Koray'in 1971'de cikardigi plaktaki "YAGMUR" parcasinin sözleri Orhan Gencebay'a ait oldugu. Bu plakta birde "ASKA INANMIYORUM" var. Müzik ve sözlere bakilirsa yine Orhan Gencebay stilini hatirlatiyor. Tabi asil merak konusu hem sözlerin hem de müzigin Orhan Gencebay'a ait olup olmadigi? Acaba bu plak komple Gencebay tesiri altinda mi cikti?

Birde "CÖPCÜLER"in (galiba 80lerde cikmisti?) sözleri-müzigi Orhan Gencebay tarafindan yazildigi söylenir? Dogru mu?

Birde... "ASKA INANMIYORUM" parcasinda sitar var mi? Bazen sanki "net bicimde" duyar gibiyim... Sonra yine karisiyor veya karistiriyorum (zaten Erkin Baba kafa birakmiyorki adamda bu parcayla!). Hem sitar, hem elektro gitar hem de elekto baglama olabilir mi?

Sevgili Gökhan,

-Yağmur'un söz ve müziği Vedat Yıldırımbora'ya Aşka İnanmıyorum'un ise Abdullah Nail Bayşu'ya aittir. Her ikisi de Orhan Gencebay'la bolca çalıştığı için eserlerinin yapıları benzerlikler taşır

-Çöpçüler aslen 1969 ve 1971 yılında Sokak Çocuğu Ali namlı Ali Toprak tarafından bestelenmiş ve plaklaştırılmış bir şarkıdır. Koray, bu şarkıyı ilk kez 1985 yılında Ceylan albümünde okumuştur.

-Aşka İnanmıyorum'da ve diğer tüm Erkin Koray parçalarında sitar kullanılmamıştır. Aşka İnanmıyorum bateri-gitar-ritm gitar ve bass ile çalınmıştır
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 31 Dec 2006, 18:31

Yağmur/Yağmurun Sesine Bak/Yağmurun Sesi parçası plâklarda söz-müzik: Vedat Yıldırımbora diye yazar. Bunun dışında elimizde bir veri veya beyanat yok. Varsa da ben bilmiyorum.

Mesam'daki kayıtları çok da güvenilir bulmadığımı belirtmekle beraber, Eser Arama kısmında "yağmurun sesi" diye arattığınızda "besteci-söz yazarı Orhan Gencebay" bilgisi çıkıyor. İşin ilginç yanı, Mesam'da Vedat Yıldırımbora'ya ait hiçbir kaydın bulunmayışı.

Aşka İnanmıyorum parçasının Gencebay stilini anımsatması gayet doğaldır. Bağlamada Vedat Yıldırımbora olduğu rivayet edilir, ancak Özer Şenay da olabilir... Sonuçta ikisi de Gencebay stiline yakındır, bazı parçalarda ayırt etmek zordur. Parçanın söz-müziği A.Nail Bayşu diye geçmektedir, ki bu da ilginçtir. Parçanın tarzı da Bayşu havasını değil Gencebay havasını yansıtmaktadır kanımca.

Çöpçüler şarkısı söz-müzik olarak Sokak Çocuğu Ali adlı bir zata aittir. Bu zat bu şarkıyı plâk da yapmıştır. Plâkta "Aşkımı Süpürmüşler" yazmaktadır. Bu zat daha sonra "Çöpçülerin Suçu Yok" diye yeni bir plâk da yapmıştır.

Bu konuda daha geniş bilgi ve (yanlışımız varsa) düzeltmelerin estarabim'den gelmesi muhtemeldir :)
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 31 Dec 2006, 18:33

Ahanda gelmiş bile :D :lol:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 31 Dec 2006, 18:36

:D Soner'im, mutlu yıllar kardeşim :D

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 01 Jan 2007, 15:50

he yav...sokak çocuğu ali... :D hatırladım...

bilgiler için teşekkürler estrabim ve soner... :wink:

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 01 Jan 2007, 19:10

Buarada 1000 mesajı devirmişsin dostum. 10.000'lere koşuyosun. Helal valla :D

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 02 Jan 2007, 01:25

estarabim wrote:Buarada 1000 mesajı devirmişsin dostum. 10.000'lere koşuyosun. Helal valla :D

teşekkür ederim..gönül dostu...darısı sizlerin başına inş... :wink:

Post Reply