KLASİKLER -2-

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
martt
Kıdemli Üye

KLASİKLER -2-

Post by martt » 01 Mar 2005, 17:11

*Dil Yrası
*Bir arya Gelemeyiz
*Bilmesin O Felek
*Dünya Dönüyor
*yaşamak Bu Değil
*Tanrıya Feryad
*Ayşen
*Kahrolayım
*Dilenci
*Güle Güle Sevdiğim
*Seni Buldum Ya
*Leyla İle Mecnun

*Ben topraktan Bir Canım
*Sarhoşun Biri
*Ben Doğarken Ölmüşüm
*Gönül Fırtınası
*Felekle Sohbet
*Duyun Beni
*Ben O Zaman Ölürüm
*Bana Çok Mu Görüyorsun
*Sevenlerin Kaderi
*Zelzele
*Sevgilim Dinle
*Goca Dünya
NE GÜÇ YETER NE DİL SENİ ANLATMAYA
ÖMRÜM YETMEZ BELKİ BİR SEN DAHA BULMAYA
YARINIM SENİNLE DİYEBİLSEYDİM
SENİNLE YAŞAYIP SENİNLE ÖLSEYDİM
GÖRSEYDİN ANLARDIN SEVMEK NE DEMEK
KADERİ TA BAŞTAN ÇİZEBİLSEYDİN

martt
Kıdemli Üye

Post by martt » 02 Apr 2005, 00:00

Orhan baba bu klasiklerinde -klasikler2- de daha önce hiç seslendirmediği bir kaç şarksını seslendirmiştir

ZELZELE

Bu şarkıyı daha Sezen aksu seslendirmişti

Bu gece şehirde bir tevekkül var
Can alış verişte her taraf pazar
Ayaklar altında sabaha kadar
Kubbeler hu çeker kullar sallanır

Bu nasıl ibadet kimin çağrısı
Bütün bakışlarda safran sarısı
Evler secde etmiş gece yarısı
Odalar hu çeker holler sallanır

Ne yardan haber var artık ne serden
Göz gözü görmüyor kardan topraktan
Telgraf telgraf ayrılıklardan
Direkler hu çeker teller sallanır

Nedir topraktaki bu iniş kalkış
Bir tarafta ecel bir tarafta kış
Bütün bahçelerde ayin başlamış
Ağaçlar hu çeker dallar sallanır
NE GÜÇ YETER NE DİL SENİ ANLATMAYA
ÖMRÜM YETMEZ BELKİ BİR SEN DAHA BULMAYA
YARINIM SENİNLE DİYEBİLSEYDİM
SENİNLE YAŞAYIP SENİNLE ÖLSEYDİM
GÖRSEYDİN ANLARDIN SEVMEK NE DEMEK
KADERİ TA BAŞTAN ÇİZEBİLSEYDİN

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 20 Oct 2005, 17:23

Bana Çok mu Görüyorsun'u orijinal yorumuyla (Neşe Karaböcek) dinleyenler bilirler Orhan Gencebay;'ın 59 yaşında bile 70'li yılların yorumlarına taş çıkarttığını lakin aynı şeyi neden Ben O Zaman Ölürüm için söyleyemiyorum. Tek fark sitarda mı yoksa Biricik'in eşsiz sesi mi Gencebay'ın aşamamış olduğu duvar
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 20 Oct 2005, 17:24

bir ekleme: Goca Dünya (Ebru Gündeş bile dahil) hiç bu kadar kötü yorumlanmamıştı

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 20 Oct 2005, 17:51

Yok o kadar da degil ama, Ebru Günde$ bile demi$sin, o kadar da degil.

Ayrica, $a$iracaksin ama, bana göre dinledigim en iyi Koca Dünya yorumu Gencebay'a ait.

Ben O Zaman Ölürüm gerçekten hayal kirikligiydi, sadece o degil, Klasikler-2 komple hayal kirikligi oldu. Çünkü eski tad tümüyle yitirilmi$. Gerçi kapaga not dü$mü$ler, eski tadi korumaya çali$tik diye...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 20 Oct 2005, 17:59

Şeyi hatırlıyorum Ayşen'i, orijinaliyle arada hiç fark varmı diye her ikisini ardarda dinlemiştim de yinede bir-iki ufak enstantaneden başka bulamamıştım:) Eski tad korunurda bu kadar da korunmazki:)))

Koca Dünya'yı bence en iyi Erkin Koray ve Zeki Müren söyler.

Zelzele'nin Sezen Aksu yorumu da hoştur ama bu abümde bambaşka bir atmosfer verilmiş ve Gencebay'ın ses efektleriyle deprem düşüncesi zerkedilebilmiş.

Dil Yarası'nın orijinalinde parçanın introsunun hemen bitiminde bir darbuka sesi vardır , melodiyi bağlayabilmek için son derece seri çalnmış. İşte o, bu ikinci versiyonda denenmiş ama başarılamamış.

Bir de Biraraya Gelemeyiz gibi bir efsane bu kadar kötü düzenlenilebilir mi?aslına sadık kalınmaya çalışılmış,iyi hoş da buna bilgisayarı ekleyince aslından çok fazla kopuyorsunuz. ki bu şarkı Gencebayın en kompleks en karmaşık bestelerindendir. Keşke hiç dokunulmasaymış. Gönül Fırtınası, duyun beni gibi orta karar eserlerde herhangi bir yenilik göremedik.

Fakat nedense albümün genelinde olumlu bir hava hakim. Ne de olsa onlar Gencebay klasikleri

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 16 Nov 2005, 00:31

Şuanda bu albümdeki Kahrolayım'ı dinlemekteyim ve ben bu şarkıyı niye daha önce böyle dikkatli dinlemedim diye şaşırmaktayım. Tamam ses olarak ilk versiyondaki Gencebay'ı feci bir biçimde aratıyor ama ney ve bağlama soloları ayrı ayrı ayakta alkışlamaya değer. Buarada Ali Tekintüre de süper sözler yazmış. Belirtmeden geçemem :wink:

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 16 Nov 2005, 18:11

kahrolayım sevmediğim ve bir türlü ısınamadığım gencebay şarkıları arasındadır.. klasikler2ye konmasına da bir anlam veremedim.onun yerine konabilecek onlarca gencebay şarkısı vardı oysa ki...

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 29 May 2006, 17:37

Klasikler 2 Albümü Orhan Gencebay'ın Rahatsız olduğu zamana denk gelmiştir.Zaten şöyle bir şey var arkadaşlar.Mesela Batsın Bu dünya şarkısını başka bir sanatçıdan dinleyin.Bide Orhan Gencebay'dan arasında dağlar kadar fark var.Her zaman ilk söyleyene alışır kulağımız.Bide candan dinledikmi yüreğimizden asla çıkmaz.
Onu Anlamak Sanattır

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 16 Jun 2006, 17:09

Sana katılmıyorum m.özer kardeş
Onu Anlamak Sanattır

isocity
Site Admin

Post by isocity » 16 Jun 2006, 19:26

m özer in saydıgı maddelere bende katılıyorum. dedigi gibi olumlu ve olumsuz yonleri dahada geliştirilebilir ancak bunu yapmanın anlamı yok. çünkü geriye dönüş şansı yok.. sadece yapılanlardan ders alınarak daha iyiye yönelinebilinir.

ancak son dedigine katılmıyorum.. klasikler 1 sound olarak özellikle canlı enstrüman anlamında daha iyi olabilirdi fakat yinede klasikler 2 ye göre çok daha kaliteli bir albümdü. klasikler 2 nin tek şansı extradan okudugu 6 tane sarkıydı...

aramıza hoşgeldin m.özer inanıyorum katkın çok büyük olacaktır.. gönül dostlugumuz payidar olsun...

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 16 Jun 2006, 20:29

Benim şahsi görüşümdür.Klasikler 1 albümü Orhan Gencebay'ın en içten yorumladığı bir albümdür.Klasikler 2 ise tamamen hayal kırıklığı yaşatmıştır.Kendisi 2 klasikler albümünde bazı rahatsızlıklar geçirdiği için albümü etkilemiştir.Kendiside zaten klasikler 2 albümünü çıkardığı için pişman.Klasikler 1 albümünün satış tirajıda oldukça yüksektir.
Onu Anlamak Sanattır

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 17 Jun 2006, 20:08

Klasikler 1 herkesin halen dilindedir.Mesela Orhan Gencebay dinlemeyenler bile Klasikler 1 albümünü gayet hoş karşıladılar.Klasikler 1 benim açımdan altın çağıdır.
Onu Anlamak Sanattır

mecnun murat
Kıdemli Üye

Post by mecnun murat » 26 Jul 2006, 21:29

'ben orhan gencebay dinlemem' diyen bir adama sorsan belki sana senin bile bilmediğin sarkılar sayar gencebay sarkılarından.orhan abi bu cağa öyle bir darbe vurdu ki bunun gibi kimse daha böyle bi darbe vuramadı.tek bu çağ mı? hayır!!!! biraz düzeltiyim.
orhan gencebay dünya tarihine darbe vurmustur.dafa fazla yazmayım.siz gerisini anlamıssınızdır.

böyle bir sanatçı bir daha gelmez kıymetini bilelim..
İSTE ŞU DÜNYAYI 'ZAMANI DURDURAYIM'

Post Reply