''Büyümü Yaptın'' Bilen Varmı ???

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
Gencebay_Genci

''Büyümü Yaptın'' Bilen Varmı ???

Post by Gencebay_Genci » 01 Aug 2007, 09:52

Slm arkadaslar vede abilerim. ilk defa konu acıyorum cunku o kadar cok konu acılmıskı gerceketen Gencebay hakkında her sey var. Bu forumda konu açmak yetenek ya :):)
Neyse esas konuya gelelim. Orhan Gencebay'ın Vazgeç Gönlüm Filminde gecen büyümü yaptın şarkısını buldum bende bulunan 468 tane sarkısnın içinde olmayan bir şarkıydı ve hayran kaldım. Tavsiye ederım gercekten buda klasikleşecek bi şarkı. Mp3 paylasımı yasak oldugundan youtube link ini veriorum. Eger Mp3 formatına cevırmek ısteyenler olurlarsa bana PM olarak mail adreslerını atsınlar porgramı yada mp3yolliim.
Saygılar...

http://www.youtube.com/watch?v=TL-8eVqswrQ

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 01 Aug 2007, 10:32

Bu şarkıyı 2003 yılında İnternette ilk yayınlayanlardan biriydim. Almanya basımlı Yarabbim LP'lerinin bazı versiyonlarında bulunuyor. Yani Kervan serisinde olmayan bir şarkı. Dalga Dalga isimli eserle madayonun iki yüzü gibidir. Aynı orkestra, aynı kayıt, aynı ses..belki de aynı gün kayıt edildi. 1978-1979 'a ait , Rast makamında bir eser.

Ayrıca bu şarkı hiç bir filmde çalmıyor. Ne Vazgeç Gönlüm ne de Doruk filminde. Üzerine montaj yapmışlar. Kim yapmışsa da güzel olmuş fakat, insanları yanıltmamak gerekir. Büyümü yaptın şarkısı Gencebay filmlerinde kullanılmamıştır. Doruk filminde ki sahnede Gencebay Bilmesin o feleği çalıyor, Vazgeç Gönlüm filminde ise o sahnede Felekle sohbet çalıyor, orjinalinde..

Gencebay_Genci

Post by Gencebay_Genci » 01 Aug 2007, 10:40

Aydınlattığın için teşekkür ederim abi. Ben filmi 5-6 sene önce izlemiştim en son.butun sarkıları aklımda diil bu video yu buluncada orda gectıgını dusundüm..ama cok iyi montaj yapmıslar gercekten sankı fılmde soyluyormus gıbı gozukuo.yanı öel dusunmemek imkansız gibi :) tekrar teskkur ederım. Saygılar...

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 01 Aug 2007, 14:34

İdam mahkumu arkadaşımızın dediği gibi..Tamamına katılıyorum..Kendisi

herzaman gerekli ve doğru tespitlerle gerekeni söylüyor...berhudar olsun.

uyger35
Deneyimli Üye

Post by uyger35 » 01 Aug 2007, 16:35

NASIL 468 ŞARKISI VAR.KENDİ OKUDUĞU 310 ŞARKI VAR 1968 ÖNCESİ OKUDUĞU HALK MÜZİĞİ ENSTÜRİMANTAL LAR DA DAHİL.

Gencebay_Genci

Post by Gencebay_Genci » 02 Aug 2007, 11:36

Abicim benim bilgisayarda Full bütün albümleri var. bütün albümleri ve daha önce yaptıgı kayıtlarda var. o kadar kalabalık olmasının sebebi klasiklerinde olmasıdır. Ki en basiti ziyankar bi kac albumde var :) bütün şarkılarını Winamp a atınca toplamda 468 tane şarkı çıkıo hatta 471 bı kac sarkıyı koymamışım :) ve kahretsin ki %95 inide ezberi biliom 8) :lol: :lol: :lol: eğer kısmet olurda buluşursak hepsini çeker getiririm ama gerek oldugunu sanmıoyrum çünkü Orhan gencebay arşivi olmayan bence Gencebay'cı değildir.. Şu da acı bi gerçektir ki %60'ı maalesef korsan :(:(

uyger35
Deneyimli Üye

Post by uyger35 » 02 Aug 2007, 23:49

BENİM BİLGİSAYARIMDA DEĞİL.ELİMDE BÜTÜN 45'LİKLERİ(68 SONRASI), LP'LERİ ORJİNAL KASET VE CD LERİ ELİMDE VAR NEYAZIKKİ HEPSİ ORJİNAL KORSANDEĞİL KENDİ OKUMADIĞI ESERLERİNİNDE 20 TANESİNİN 45'LİĞİ VAR BİR GÜN BULUŞURSAK BENDE PAYLAŞIRIM.

Gencebay_Genci

Post by Gencebay_Genci » 04 Aug 2007, 10:22

İnşllh abicim kısmetse paylaşırız bende gormek ısterım Gencebay'ın 45'liklerini

oner1903
Yeni Üye

Re: ''Büyümü Yaptın'' Bilen Varmı ???

Post by oner1903 » 08 Aug 2007, 16:13

buyu mu yaptın sarkısı sen sen kasetındeymıs.bu kasete sahıp olanlar varsa sarkıların ısımlerını yazarlarsa sevınırım...tum gencebay sevenlerıne saygılar.

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 08 Aug 2007, 18:09

Gencebay'ın Kervandan çıkan resmi bir "Sen Sen" albümü yok. "Sen Sen" albümü, Almanyada Uzelli, Türküola ve Minareci Plak gibi firmalardan çıkan, genelde toplama albümlerden biridir.

Bizim Kervandan "Benim Dertlerim" olarak bildiğimiz, 1977 çıkışlı LP'de bulunan şarkılar, harmanlaranarak ve bazılarının isimleri değiştirilerek, "Sen Sen" diye Almanyada çıkmış. Büyümü Yaptın şarkısı salt olarak "Sen Sen" albümünde diye birşey yok... Bazı baskılarında vardır, bazıların da yoktur. Ama ağırlıklı olarak Almanya basım Yarabbim LP yada Toplama kasetlerinde bulunuyor. Büyümü Yaptın'a ek olarak Musalla Taşı Elektro Bağlama Versiyon da, ( bunuda nette ilk ben yayınlamıştım) Almanyada çıkan bazı albümelerde Büyümü Yaptın şarkısı ile beraber yer alırlar.

kadir58

Post by kadir58 » 04 Oct 2007, 21:57

Youtube daki BUYU MU YAPTIN? vidyosunu yapan kisi benim, begendiginiz icin sevindim, halbuki oraya sarki hakkinda bilgi yazdiysamda, bazilari gercekten filmde yer aldigini sanmis. Bu sadece klibi güzel yaptigimi gösteriyor.

ALLAH a emanet olun

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 05 Oct 2007, 00:33

kadir58 wrote:Youtube daki BUYU MU YAPTIN? vidyosunu yapan kisi benim, begendiginiz icin sevindim, halbuki oraya sarki hakkinda bilgi yazdiysamda, bazilari gercekten filmde yer aldigini sanmis. Bu sadece klibi güzel yaptigimi gösteriyor.

ALLAH a emanet olun

Eline sağlık dostum güzel yapmışsın.. Ama bir not düş bence...

TaLiha

Post by TaLiha » 18 Feb 2008, 01:14

ben gencebay hayranı biriyim bu siteleri devamlı dolaşıyorum ve onun bütün şarkılarını çok seviyorum öyle sizler gibi bende şarkılarını araştırıyorum ama pek yetenekli değilim bulmakta bana piyasada olmayan eserlerini buklmamda yardımcı olursanız sevinirim kimimben57@hotmail com [/quote]

altar35

Post by altar35 » 19 Feb 2008, 07:02

kadir58 wrote:Youtube daki BUYU MU YAPTIN? vidyosunu yapan kisi benim, begendiginiz icin sevindim, halbuki oraya sarki hakkinda bilgi yazdiysamda, bazilari gercekten filmde yer aldigini sanmis. Bu sadece klibi güzel yaptigimi gösteriyor.

ALLAH a emanet olun

Eline sağlık kardeşim...
O DA FELEKTEN BETER VURDU...

türk ocağı

Post by türk ocağı » 05 May 2008, 17:25

İlk defa dinledim, hiçbir kasetinde de rastlamadım bu şarkıya ama itiraf etmek lazım pek beğenmedim.
Maziden eserse hasretin yeli, o güzel günlere uç uç benim için..

datesupply
Yeni Üye

Post by datesupply » 17 Oct 2008, 00:23

Büyü mü yaptin orijinal olarak Özer Senay tarafindan bestelenmis, 1976 yilinda, Kervan 104 numarali single olarak Azize Gencebay tarafindan Kervan Plak ta okundu.
Orada sarkinin ismi Gönlümün Feryadi olarak geciyor, hatta nakaratta büyümü yaptin yoksa bana yerine yoksa bana büyü mü yaptin diyor. orhan Gencebay ise bu eseri Yarabbim albümü cercevesinde 1978-1979 arasinda kayit etti. Altyapi dalga dalga ile ayni. o albümde ayrica Bir Görüste Asik Oldum (1968 yilinde Yildiz Tezcan tarafindan yorumlanmisti), Öldürdün Beni (1970 yilinda Sinan Subasi yorumladi) gibi cover baska sarkilari da yer aliyor. Büyü Mü Yaptin a herhalde LP de yer kalmadi, Almanya Türküola ya ise 60 dakikalik kaset dolsun diye verildi, ondan sonra da Uzelli ye de verildi.

Sarkinin tüm hikayesi bu.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 30 Oct 2008, 21:30

datesupply wrote:Büyü mü yaptin orijinal olarak Özer Senay tarafindan bestelenmis, 1976 yilinda, Kervan 104 numarali single olarak Azize Gencebay tarafindan Kervan Plak ta okundu.
Orada sarkinin ismi Gönlümün Feryadi olarak geciyor, hatta nakaratta büyümü yaptin yoksa bana yerine yoksa bana büyü mü yaptin diyor. orhan Gencebay ise bu eseri Yarabbim albümü cercevesinde 1978-1979 arasinda kayit etti. Altyapi dalga dalga ile ayni. o albümde ayrica Bir Görüste Asik Oldum (1968 yilinde Yildiz Tezcan tarafindan yorumlanmisti), Öldürdün Beni (1970 yilinda Sinan Subasi yorumladi) gibi cover baska sarkilari da yer aliyor. Büyü Mü Yaptin a herhalde LP de yer kalmadi, Almanya Türküola ya ise 60 dakikalik kaset dolsun diye verildi, ondan sonra da Uzelli ye de verildi.

Sarkinin tüm hikayesi bu.

Arkadaşım; "Şarkının tüm hikayesi bu" diyorsun da, biraz yanlış ve eksik gibime geldi...

1- Rahmetli Özer ŞENAY ve Orhan GENCEBAY çok iyi dostlardı. Sık sık biraraya gelip müzik üzerine araştırmalar ve serbest çalışmalar yaparlardı. Olsa olsa o araştırmaların ortak bir sonucu olan bir ezgidir bu. GENCEBAY kendisinin olmayan bir bestenin altına niye kendi imzasını atsın? İhtiyacı yok ki!Bunu bilmen gerekir diye düşünüyorum...

2-Ayrıca senin dediğin gibi bu şarkının alt yapısı "Dalga Dalga" ile aynı değil, "Öldürdün Beni" şarkısına çok benzer...

Saygılarımla...
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

datesupply
Yeni Üye

Post by datesupply » 01 Nov 2008, 17:53

Ben öyle bir sey iddia etmedim. Sadece tamamen rakamlar ve parametreler ile bilgi vermek istedim. Ihtiyaci var veya yok diye bir iddia da bulunmadim. Azize Gencebay plaginda Söz Müzik Özer Senay, Gencebay ín Almanya baskisi Yarabbim LP sinde Söz Müzik Gencebay yaziyor. Bu gayet dogal, Sevemedim Kara Gözlüm plaklarinda da de 50% Gencebay, 50% Abdullah Nail Baysu yaziyor, Koca Dünya adli sarki da öyle. Bilimsel kalalim.....

isocity
Site Admin

Post by isocity » 01 Nov 2008, 18:40

çok puslu bir dönemin ürünleri bu parcalar. usta da bunlar ustunde cok fazla durmuyor zaten. o öyle bir dönemki belki her akşam 3-5 beste üretiliyor herkes bir ucundan tutuyor vs.. o dönemde onlar normal bir hayat yaşamıyorlar sadece müzik yapıyorlar. müzikle yatıp müzikle kalkıyorlar. zaten en guzel 50 eser diyebilecegimiz eser varsa 35-40 ı o dönemin eseri. ben hep olmuşa değilde olacaklara bakalım derim bu çerçevede. :idea: yani Gencebay bundan sonra ne yapacak. Üstünde aylarca konusulacak çalışmaları olacak mı yoksa biz 10 sene sonra da 60ları 70leri mi konusuyor olacağız..

datesupply
Yeni Üye

Post by datesupply » 02 Nov 2008, 10:30

Aynen hak veriyorum. Türk müzigi piyasasina baktigimiz zaman 60 lardan yola cikip türk müzigini resmen reformlastiran topu topu 3-5 kisi var. Bu degerli insanlarin basinda Orhan Gencebay geliyor. Ve bu arayis ve deneylerin en verimli dönemin 70 li yillarin olduguna bende katiliyorum, harika calismalar.

Gelecege veya bugüne baktigimizda her seyin o dönemdeki gibi olmadigini görüyoruz. Hayat sartlari degisiyor. Fakat bugüne baktigimizda fikrimce o dönemdeki kadar umutlu olmadigimi belirtmeliyim. Bizi bu umutsuzluktan cikarabilecek sanatci sayisi oldukca az, ama basinda yine Gencebay geliyor. Tecrübesi ile, bilgisi ile. Örnegin daha önce bir cok kez belirtildigi gibi senfonik bir albüm yapabilir, illa okuyacak diye bir kaide yok, enstrumental dinleti müzigi olabilir. Türk makam sisteminde senfonik/polifonik bir calisma yapmak cok cok zor, bunun üstünden ancak Gencebay gibi insanlar gelir diye düsünüyorum. Ayrica mesela THM agirlikli, baglamanin ön planda olan bir enstrumental calisma da olabilir. Yani sonucta su anda standard kaliplardan ckip yine yeniliklere öncülük yapabilir.

Bakalim daha nelere sahit olacagiz....

Post Reply