Şehirli Arabesk & Kırsal Arabesk

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
genex
Site Admin

Şehirli Arabesk & Kırsal Arabesk

Post by genex » 09 Nov 2005, 09:45

Metin Arolatla Yapılan bir röportajdan alıntıyı sizlerle paylaşmak istedim.
METİN AROLAT’I HERKES İLK ÖNCE ÖNCE MERVE İLDENİZ’LE ÇEKTİĞİ TÜRKİYE'DE DÖNEMİN EN SEKSİ GÖRÜNTÜLERİ OLAN YOĞURTLU KLİBİ VE ‘DERT DEĞİL’ ŞARKISIYLA TANIDI...

ARABESK GENİMİZDE VAR

- Ne demek şehirli arabesk?

Bir grup insan var Türkiye’de; üniversite okumuş, yurtdışına gidip master yapmış, dönmüş, iyi bir kariyeri olan, şehir kökenli aileden gelmiş insanlar... Ben de öyle biriyim. Böyle biri olarak, rock dinlesem de arabesk bir tarafım her zaman kalmıştır. Emin olun ki rock konserlerini dolduran yüzbinlerce kişinin gözleri de arabesk bir şarkıda dolar. Çünkü hepimizin genlerinde bu var. Bu rock dinlemeye engel değil, ama arabesk de zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz bir tarz. İşte benim albümüm bu boşluğu dolduracak bir çalışma oldu. Acı çeken gururluları tatmin edecek bir albüm...

- Kırsal arabesk nasıl oluyor peki?

Ben şehirli derken, metropolden bahsediyorum. Orhan Gencebay çıktığı zaman -ki ben ona taparım- İstanbul’da gökdelenler yoktu, kargaşa yoktu, hayatımızda bilgisayar yoktu. Yani şehirli arabesk, daha günümüzün şartlarına göre hissedilen arabesk. Eskiden cep telefonu mu vardı? Şimdi şarkı sözlerinde, ‘Aramadın, mesaj geçmedin, telefonun çekmiyordu’ gibi sözler geçiyor. Günümüzde bilgisayarın başında geçen hayatlar var. Yapay aşklar, sanal yaşamlar falan... Bunlar benim de yaşadığım şeyler aslında...

Bu mesajın bulunduğu adres http://gecce.com/pages/haber_detay.asp?haber=40296

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 09 Nov 2005, 13:15

Bence böyle bir ayrima hiç gerek yok. Arabesk arabesktir. $ehirli kirsal cart curt diye ayirmak, arabeske kilif aramaktan ba$ka bir$ey degildir. Metin Arolat ,$arkilarindaki arabesk nagmelere ve temalara açiklik getirmek için "$ehirli arabesk" kilifini uygun görmü$; sanki daha sempatik, daha "legal" , daha kabul edilebilir , daha "presentable" olabilmek için... Bunlar $i$irmekten,allamaktan pullamaktan, toplumu yönlendirmekten ba$ka bir$ey degil. Evvelde de Hakki Bulut çikmi$ "ben light arabesk yapiyorum" demi$ti. Neden? Toplumda arabeske kar$i olan tutumu yumu$atmak için seçilmi$ kelimeler bunlar. Kaldi ki, bu "kentli arabesk- köylü arabesk" lâflari taa 70'li yillardan beri sosyologlarin ortaya attiklari kelimelerdir. Bu kavram cambazligina hiç gerek yok. Bugün Serdar Ortaç'in "İsmi lazim degil" $arkisi su katilmami$ arabesk degil de nedir? Halbuki "popçu Serdar Ortaç"in "pop $arkisi" olarak kabul görüyor. Iyy arabesk dinlemem diyenler TV'lerde radyolarda bu $arkiyi ayila bayila dinliyorlar nedense?... Bunlar hep düz mantik bir halk olmamizdan kaynaklaniyor.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 22 Jun 2006, 03:15

haklısın sonerciğim...

kutluyorum...
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 22 Jun 2006, 08:16

sonerin dediklerine katılmamak mümkün değil.bazı noktalarda takılıp kalmamızın ana nedeni hep bu anlayış zaten.arabesk denildiği zaman akla müzik türü değil kişiler geliyor.

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

cevap

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 23 Jun 2006, 20:47

gonul dostu kardesım herzaman kı gıbı cevapını vermiş pravo soner kardesım berhudar ol herzaman dedık arabesk muzıgı gencebayda bızde kabul etmıyoruz ve arabesk muzık yapmıyoruz kısa ve öz dogru soze ne lazım BERHUDAR OLUN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

Post Reply