ORHAN GENCEBAY ARABESKÇİ Mİ?

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

sarp
Yeni Üye

Post by sarp » 02 Jul 2007, 17:14

Arkadaşlar bende açılan bu başlık altında Orhan Gencebay müziği ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.Orhan Gencebay ve arabesk kavramı Onu dinlemeye başladığımdan beri zihnimi meşgul ediyor ve düşünüyorum durmadan, ama ilk defa düşüncelerimi paylaşıyorum.Anlatma kabiliyetim biraz sınırlıdır kusura bakmayın eğer yanlış birşeyler söylersem konuya vakıf olan arkadaşlar yanlışları düzeltsinler lütfen.

Orhan Gencebay ve arabesk diye isimlendirilen müziğin doğuşu ile ilgili hepimizin biraz bilgisi vardır.Söze neresinden başlayacağımı bilmiyorum ama biyerden girmek zorundayım
Sorulacak birkaç soru ve yanıtı var:

1-Orhan Gencebay müziği eğer arabesk ise (ki Arabesk ismini koyanlar ne anlama geldiğini bile bilmiyorlar) aynı kulvarda müzik yaptığı söylenen diğer müzisyenlerin yaptığı nedir?

2-Orhan Gencebay müziği arabesk müik değilse peki nedir?

Türk müziği sanat ve halk müziği olarak ikiye ayrılmaktaydı. Orhan Gencebay Müziğinin temelinde ise bu iki müzik temel öğe olarak bulunmaktadır.Ayrıca Türk radyolarında türk müziğinin yasaklanması halkımızın arap müziğine karşı ilgi duymasına yol açmış ve bu müzik türü sevilmiştir.Gencebay, müziğine ek olarak arap müziği tınıları da katmıştır.Bu kadarla kalmamış,Asyadan Afrikaya,Avrupaya ve Amerikaya kadar uzanan geniş bir coğrafyanın müziğini sistemli ve bilinçli bir şekilde kendi müzik dehasıyla yorumlayarak özgün Gencebay tarzını oluşturmuştur.
Tamamen serbest ölçülerle,ölçülerle diyorum çünkü serbest çalışırken bile herşeyi dengeli bir biçimde yapmıştır,sözüm ona bugün türkiyede zannedersem gencebayın kendi özgün tarzı dışında bir müzik kategorisi olmadığını düşünüyorum, en basitinden bir örnek -ben pop müzik yapıyorum diyen ama şarkılarında hareketli bir ritm üzerinde ağlayan elektro sazdan başka birşey bulunmayan,teknik olarak zayıf,kulağa hoşgelen,günübirlik şarkılar yapan o kadar çok müzik cahilimiz varki; bu konu uzar gider.........gencebay üzerine konuşmamıza devam edelim.

Orhan Gencebay müziğinde ne vardır,Onu arabeskçi diye halkın gözünde küçük düşüren salon beyefendileri hiç düşümnüşler mi acaba arabesk nedir diye.

Argoda bir tabir vardır,delinin biri bir kuyuya taş atmış.... gerisi malum 40 yıldır uğraşıyoruz.

Bu insanlar başta kendileri ile çelişiyorlar zaten,insanlarımızın bu deli saçmalarına inanıp Orhan Gencebay gibi bir müzik devine arabeskçi diye hitap etmesi ne acıdır.Canım Türkiyem nasıl bu hale geldin.Orhan Gencebay müziğine karşı çıkan salon beyefendilerinden biri şu sözleri söylüyor:

-Orhan Gencebayı dinlemiyorum,ama halk seviyor.
Tezata bakın.Hem Gencebay müziğini bilmiyorsun hemde arabesk diye kategorize edebiliyorsun.Utanç verici,dünya böyle rezillik görmemiştir.

Neden bir kere oturupta sağlam kafayla düşünmemişler.Arkadaş bu müzikte ne var,neyi anlatıyor,içinde hangi öğeler var,kökeni nedir diye.

Dünya müziğine yön vermiş gruplardan Led Zeppelin bile şarkılarında Gencebay rifflerini kullanıyorsa,Gencebay müziğine dünya jazz starlarından övgüler geliyora,bağlama adlı müzik aletimiz çoban çalgısı olmaktan kurtulup bugün İsveç'in göbeğinde Maksim gazinosunda orkestranın en önünde yer alıyorsa durup bikere daha düşünmek lazım bence.

Müziği geliştirmek ve özgürleştrmek için çalışan,Türk müiğine hiçbir sanatçının olmadığı kadar sadık olan,yaptığı müzik bünyesinde,pop, jazz,blues,rock,metal,new age,kalsik müzik,bunlara ek olarak arap.hint,yunan,ispanyol, vs..vs müziğinden esintiler bulunan bir müzik dehasına,Dünyanın en büyük bestekarı ve enstrümanistine,dünyanın gördüğü en beyefendi kişiye bir böcekmiş veya iğrenç birşeymiş gibi -ıyyyy Arabeskçi- demek hiçbir insafa sığmaz.

Arabesk olayının bu kadar uzamasında Soner Abinin dediği gibi Gencebayın bu konuda net bir tavır almamasının da payı büyüktür.Mısırdan girip Hindistandan çıkacağına net ve Halkın anlayacağı bir şekilde ciddi ve kalıcı cevaplar vermesi gerekir.

Ahh Orhan Abi biz seni çok seviyoruz, iş işten geçmeden gönül dostlarının isteklerini yerine getir lütfen.amiyane tabirle Meydanı boş bırakma.
Saygılar
Ayrılık var ufukta
Kavuşmak yok bir daha
Kendimizden geçelim
Vur tellere Orhan Baba

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 15 Jul 2007, 21:37

Artık GENCEBAY'ın fiili olarak bu konuda birşeyler yapmasının zamanı geldi.

Arabesk isminin geçtiği hiçbir yere gitmemeli, hiçbir programa katılmamalı, ve bu ismi kullananları uyarmalıdır.

Biz gönül dostları da, umudumuzu yitirmeden davamızdaki haklılığımızı savunmaya devam etmeliyiz.
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

Gencebay_Genci

Post by Gencebay_Genci » 07 Aug 2007, 10:57

Gencebay'ın müzikleri dinleyene göre değişiyor ama asılolan GENCEBAY müziği olmasıdır. Kendi içinde bir tarzdır bence. Türk Halk Müziği+Türk Sanat Müziği+Arabesk kırması şarkı sölüo bence baba.Sadece söz değil Müzikten,notadan anlayan abilerimiz arkadaslarımız varsa müziklerin sadece arabesk değil bu 3 müzik türünün karışımı oldugunu goreceklerdır.Anlayamayan varsa eğer -ki herkes müzikten anlamaz- Dertler benim olsun'un klasiklerdekı versıyonunu dınlesın. Aradakı müziği cok iyi dınlesın ... Keman,Kaval,Piyano.Bu üç müzik aleti bu kadar güzel bişekilde sizce birbirine eklenebilirmi...

oner1903
Yeni Üye

Re: ORHAN GENCEBAY ARABESKÇİ Mİ?

Post by oner1903 » 08 Aug 2007, 20:00

ORHAN GENCEBAY MÜZİĞİ AYRI BIR DALDIR.COGU BESTESI MAKAMSAL GECKILERLE DOLUDUR.YANI KABARIK,CALMASI COK ZOR ESERLERDIR.BIZIM UNIVERSITEMIZDE OLDUGU GIBI COGU UNIVERSITEDE SAYGI DUYULAN BESTELERI HOCALAR TARAFINDAN INCELENEN VE ICRA EDILMEYE CALISILAN ENDER SANATCILARDAN BIRISIDIR.
YAPTIGI BESTELERDE SANAT MUZİĞİ FORMUNDA,HALK MÜZİĞİ YADA TÜRKÜ FORMUNDA BIR COK ESER VARDIR.HERKESİN BİLDİĞİ SEVEMEDİM KARAGÖZLÜM GİBİ...YADA GİDEN GELMEZ YERİNE SANAT MÜZİĞİ FORMLARINI TASIYAN BİR ESERDİR.GURBET BOZLAK BIR ESERDIR.KOCA DUNYA SENELERDIR OKUNAN COK GUZEL BIR TURKUDUR.AYNI SEKILDE GEMİLERDE TALİM VAR'DA...
BOYLE BIR SANATCI ARABESKÇİ OLAMAZ...TUM GENCEBAY HAYRANLARINA SAYGILAR.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 11 Aug 2007, 00:20

Çok doğru... Tüm gönül dostlarının savunduğu, ama başkalarının anlamadığı (ya da anlamak istemediği) konu aslında bu. Ama bakış açısı farklılığı yüzünden onlar bizim gördüklerimizi göremiyorlar...
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

laziko
Yeni Üye

Post by laziko » 21 Aug 2007, 19:23

elımde orhan gencebayın bır rock dergısının ılk sayısındakı ozel ropertajı war onu sızlere yazıp gonderecem orda orhan gencebayın arabesk mı serbestmı oıldugunu anlarsınız herkeze slm
ha varsın ha yoksun diye üzülme
var olmanın bir nedeni var
hayat senı yordu diye KAHRETME
yasamanın da bir bedeli var...

has_ferdici

Post by has_ferdici » 26 Aug 2007, 16:53

KİM YAZMIŞSA O YAZIYI BIR ŞEYLER YAZMIŞ UGRAŞMIŞ O KADAR AMA FERDİ BABANIN İSMİ GEÇMİYOR YANİ BU YAZI BOŞ DEMEKTİR ANLAMSIZ DEMEKTİR KISACA.

Post Reply