"KAN ÇİÇEĞİ"NİN MÜZİKLERİ

Filmleri, Tv.Show' u, Reklam Filmi.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
serhat_izmit
Kıdemli Üye

"KAN ÇİÇEĞİ"NİN MÜZİKLERİ

Post by serhat_izmit » 06 Aug 2006, 02:20

ARKADAŞLAR SİNEMATÜRK'ÜN SİTESİNDE "KAN ÇİÇEĞİ" FİLMİNİN MÜZİKLERİ "CAHİT BERKAY" DİYE GEÇİYOR BU DOĞRU MU? DOĞRUYSA BABAMIZ BUNA NASIL RAZI OLMUŞ? BEN FİLMİ İZLEMİŞTİM, ORHAN GENCEBAY ŞARKI SÖYLÜYORMUYDU HATIRLAYAMADIM...

AMA ŞUNU SÖYLEMEDEN GEÇEMİYECEĞİM: ORHAN GENCEBAYIN 2-3 TANESİ DIŞINDA BÜTÜN FİLMLERİNİ İZLEDİM VE SENARYOSU İLE BABAMIZIN OYUNCULUK PERFORMANSI BAKIMINDAN MUHTEŞEM BİR FİLMDİR. GENCEBAYIN EN GÜZEL FİLMLERİ DİYE SORSALAR "KAN ÇİÇEĞİNİ" EN BAŞA ALIRIM.

AYRICA AYNI SİTEDE ORHAN GENCEBAY'IN "TAHİR" VE "BIKTIM BU HAYATTAN" DİYE FİLMLERİ GEÇİYOR. "TAHİR" DİYE BİR FİLMİNİN OLMADIĞINI BABAMIZ CHATTE AÇIKLAMIŞTI AMA "BIKTIM BU HAYATTAN"I BEN İLK DEFA DUYDUM. BİLGİSİ OLAN VAR MI?

http://www.sinematurk.com/kisi.php?1998
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 07 Aug 2006, 09:27

Tahir diye geçen filmi aslında Kahır. Hülya Avşar-Salih Kırmızı ile oynuyor.

Kan Çiçeği filminde tıpkı Utan filminde de olduğu gibi özgün müzikleri Cahit Berkay hazırlamıştır . Bence şu açıdan bakın bu olaya. Ne kadar sinema eleştirmeni varsa yıllarca bu filmleri bir sepete atıp "yeni çıkan albümlerin klip tekniği olmadığı iççin filmler yoluyla tanıtımı" diye yermişlerdir. Gencebay, başarılı ve alanında Türkiye'nin 1 numarası olan Cahti Berkay'a film müziklerini ısmarlayarak filmlerinin yalnızca şarkı tanıtımlarından ibaret olmadığını bir manada ıspatlamıştır. Hem ayrıca film müziği yapmak biraz daha farklı bir iştir. Sahnelere göre düzenlenen temalar gerektirir, Gencebay'ın bu alanda çalışmaları olsa da (örn: Kuyu) işin tekniğini "bir bilen"e ısmarlaması bence gayet doğaldır.

Bıktım Bu hayattan filmi de muhtemelen Bıktım Her Gün Ölmekten filminin yanlış yazılmışıdır. Hatırlarsınız Necla Nazır ve Erol Taş'la çevirmişti bu filmi
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 07 Aug 2006, 18:48

BEN BU AÇIDAN DÜŞÜNMEMİŞTİM AMA ORHAN BABAMIZIN OLDUĞU BİR FİLM PROJESİNDE, FİLMİN MÜZİKLERİNİ DE ORHAN GENCEBAY HAZIRLASA DAHA GÜZEL OLURDU. BENCE ORHAN GENCEBAY "FİLM MÜZİĞİ" YAPACAK TECRÜBEYE SAHİP. EĞER ALBÜMÜNÜN REKLAMINI YAPMAK İSTEMİYOR OLSAYDI, SADECE FİLMDE YER ALACAK MÜZİKLER HAZIRLAYABİLİRDİ...

ARKADAŞLAR UMARIM YANLIŞ ANLAŞILMADIM... ORHAN GENCEABAYI ÇOKÇOK SEVİYORUM AMA OLUMLU ELEŞTİRİLER YAPMAKTA DA HEPİMİZİN HAKKI VAR DEĞİLMİ...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Aug 2006, 13:42

Bunu tek elden Cahit Berkay'a bıraktığını düşünmek yanlış. Böyle iki müzisyen mutlaka ortak çalışır. O çalışmalarında birlikte hareket ettiklerini düşünüyorum.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

VirtuE
Kıdemli Üye

Re: "KAN ÇİÇEĞİ"NİN MÜZİKLERİ

Post by VirtuE » 20 Apr 2009, 14:18

Film Başlarken özgün müzik cahit berkay yazıyor.Film boyunca zaten hep gencebay şarkıları çalıyır
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Post Reply