Türkiyedeki En İyi Bağlamacılar..

Onsuz Bağlama Düşünülemez.

Moderator: Yöneticiler

yilgor
Kıdemli Üye

Türkiyedeki En İyi Bağlamacılar..

Post by yilgor » 24 Jan 2005, 22:07

Belki yersiz bir konu olabilir. Kusura bakmayın:) Birde bu soruya kendi aramızda cevap arayalım.. Tabiki Orhan Gencebay asla tartışılamaz bu bir gerçek peki daha sonra kim gelir.. Yada Babadan daha iyi kim var?

gezegen1969
Yeni Üye

Post by gezegen1969 » 10 Feb 2005, 14:07

Orhan abiyle bir ara beraber calismalar yapmislar,Arif Sag olabilir bence.

isocity
Site Admin

tuncbilek

Post by isocity » 12 Feb 2005, 10:45

babanin yeri cok ayri ama bence ismail tuncbilek cok klas. tamamen kendine has bir stili var ve duygu ile teknigi birlestirmis ender bir baglamaci.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 12 Feb 2005, 15:55

O kadar çok ve o kadar iyi bağlamacı var ki dostlar ,bir sınırlama yapamıyorum bir türlü.Gerçekten bu insanlar bizim değerlerimiz.Hem evrensel,hem kültürel, hem millî değerlerimiz.Maalesef bir çoğu şunun bunun kasetinde ya da arkasında çaldıklarıyla kalıyorlar.Yaşları geçince de evlerine çekilip demleniyorlar.Devlet ise bu hazinenin farkında değil,ya da bunu görmezden geliyor,ya da nasıl kullanacağını bilmiyor.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

martt
Kıdemli Üye

haklısın

Post by martt » 18 Feb 2005, 17:28

yasak resime katılıyorum
gerçektende çok ender çok nadir bağlamacılarımız harap olup gidiyor
NE GÜÇ YETER NE DİL SENİ ANLATMAYA
ÖMRÜM YETMEZ BELKİ BİR SEN DAHA BULMAYA
YARINIM SENİNLE DİYEBİLSEYDİM
SENİNLE YAŞAYIP SENİNLE ÖLSEYDİM
GÖRSEYDİN ANLARDIN SEVMEK NE DEMEK
KADERİ TA BAŞTAN ÇİZEBİLSEYDİN

Orhanabi

Post by Orhanabi » 02 Mar 2005, 14:49

Orhanabi her zaman ayrıdır ama İbonun bağlamacısı Kemo acayip, tam piskopat.

sazc

Post by sazc » 02 Mar 2005, 15:47

bağlama konusunda orhan gencebayı kimse geçemez :!: . bağlama çalmak eskiden olduğu gibi usta çırak ilişkisi içinde. yani herkes bağlama çalabilir ve mutlaka birilerini örnek alır. neşet tarzı,orhan tarzı.......
orhan baba bir bağlamacı değildir sadece; besteci, enstrumanter.....
gencebayın bağlamaya kattığı o muthiş esintinin kaybolmaması gerekir.....
ateşe su dedim göz göre göre
aklım zavallıyıdı duyguma göre
bahtına şükretti Mecnun bin kere
ağlarsın düştüğüm çölleri bilsen.....:!:

recep
Yeni Üye

Post by recep » 02 Mar 2005, 16:30

Bence orhan gencebay'in yerini ve saz tellerine dokunusu,vurusu demiyorum cunku baglamayla konusan,baglamayla en cok sozunu geciren goremedigim vede hic sahit oldugumu hatirlamiyorum.
o yuzden kimsenin onun gibi baglama caldigini dusunmuyorum.

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 04 Mar 2005, 16:56

Arkadaşlar Gencebay bağlama konusunda üzerinde düşen görevi haddinden fazla bile yapmıştır....
ORHAN GENCEBAY'ın özelliği kendine has çalış tarzı ile tabuları yıkmasıdır.
Yani Gencebay bağlamayı kendine has o mükemmel tarzda çalmasa idi bugün bağlama bu kadar iyi düzeylere gelmezdi.
Gencebay müzisyenlerdeki o sabit fikri gerek müzik konusunda gerek bağlama konusunda yıkıp atmıştır.
O yüzden müzikle uğraşan insanlar hep bir arayış içerine girmişler ve bu bugün örneğin şelpe gibi bir çok bağlama tekniğini ortaya koymuşlardır....
ORHAN GENCEBAY'daki bu özgürlükçü, yenilikçi ve devrimci düşünce Türk müziğinin dünyada söz sahibi olmasını sağlamıştır.
Gencebay'ın müziğe başladığı yıllarda Türk müziği tek sesli müziğe dayanıyordu ve bu durum müzikte sık sık tekrarlara düşmeye neden oluyordu.
Böyle bir ortamda gencebay türk müziğini zenginleştirme düşüncesi ile ülkemize çok sesli müziği getirdi.
Veee... Maalesef bu harikulade, kusursuz ve kaliteli müziğe arabesk dendi.... :( :( :( :( :( :( :(
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

Sasu

Post by Sasu » 08 Mar 2005, 18:14

Orhan Gencebay bildiğiniz uzun sap bağlamaya iki tane daha bam teli takmıştır...Bugun bildiğini bağlamaları ilk Orhan Gencebay yapmıştır.

Türkiye'de gerçekten çok iyi bağlamacılar var.
Bir arkadasımız yazmıs İbrahim Tatlıses'in bağlamacısı evet o cocukta çok iyi.
Çetin Akdeniz var birde. Daha var ama hepsini yazmak absurt olur.

martt
Kıdemli Üye

Post by martt » 13 Mar 2005, 23:46

fazla söze hacet yok

son söz ORHAN GENCEBAY
NE GÜÇ YETER NE DİL SENİ ANLATMAYA
ÖMRÜM YETMEZ BELKİ BİR SEN DAHA BULMAYA
YARINIM SENİNLE DİYEBİLSEYDİM
SENİNLE YAŞAYIP SENİNLE ÖLSEYDİM
GÖRSEYDİN ANLARDIN SEVMEK NE DEMEK
KADERİ TA BAŞTAN ÇİZEBİLSEYDİN

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 15 Sep 2005, 23:49

Ben Orhan Abi'nin bağlama çalmasını tartışmam ama bir gerçek var.Orhan Gencebay canlı yayınlarda neredeyse hiç bağlama çalmamıştır.Bir-iki istisna dışında.Bence bu çok büyük bir eksikliktir.Tamam kasetlerinde inanılmaz bağlamasıyla coşuyoruz da genç nesilden en iyi bağlama çalan kimdir deseniz kaçı Orhan GENCEBAY der.Halbuki her çıktığı programda az biraz bağlama çalmalıydı.Konuşmasın sadece çalsın.Fakat nedendir bilmem O inatla çalmamakta ısrar etmiştir.Ben şimdi canlı performans gözönünde tutulursa en iyi İsmail Tunçbilek'tir derim.Çünkü görmemişim bilmiyorum canlı canlı nasıl çalıyor(misal).Bu duruma bir açıklaması olan dostlar neden böyle oldu bir açıklasalar.

Not:Tabii ki tartışmasız Gencebay.Ben bir noktaya vurgu yapmak istedim sadece

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 17 Sep 2005, 08:16

çok doğru bir tespit ve yazı..ben buna şahit oldum.gencebay tanıtımını iyi yapamıyor.size bişey diycem şu an türkiyede bağlama çalan gençlerin çok büyük kısmı bırakın orhan gencebayın türkiyenin en iyi bağlama ustası olduğunu,gencebayın bağlama çaldığını bile bilmiyor.

genex
Site Admin

Post by genex » 17 Sep 2005, 09:38

Kesinlikle bu kanı pek çok kişide var, ayrıca sadece gençlerde bile değil. Böyle bir kaç kişiye bağlamasını dinletince anca ikna oldular. Dedeğiniz gibi tanıtımda büyük eksiklik var. Klip çekilirken bile bağlama unsuru olmalı, bağlama = gencebay bunu anlatmalı kliplerde. TV programlarına çıkıyor ama bağlama playback. Orhan abi Allah aşkına bir kuple canlı çal. Herkes ağzının içine bakıyor azıcık çalsada dinlesek diye.

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 17 Sep 2005, 15:29

Gerçekten doğru.
Bu yorumlara ek olarak;
Orhan Gencebay sazıyla bütünleşmiş ve bunu tüm eserlerindede yansıtmıştır.
Burada özellikle yakın zamanda bağlaması ile anılan bir çok değerin bu özlemi körüklediğine inanıyorum.Tabiki bağlamayı fiziki bir tamamlama aracı olarak görenleride unutmamak gerekir.Bir memlektte Aşık Mahsuni - Musa Eroğlu gibi değerlerin anlaşılması yakın zamanda cereyan etti.Özellikle TV. ekranları bu tanıtımda yararlı oldu.
Burada ciddi bir tanıtım hatası var.70' li yılları mistik sitarlı görüntülerini bağlama ile perçinleyen yada geliştiren etkenler gözardı edildi.
Bağlama ORHAN GENCEBAY ile birbirini bağdaştıran daha girişken bir model olmalıydı.
Devamı canlı performans olarakta çok nadir yaşandı.Bu imajı hak etmeyen tüm saz çalarlar tayfası tv. ve albümlerde dolaşırken tarzı ile tartışılan yada eleştirilen duyarsız müzik severlerin ORHAN GENCEBAY ' ı sazı ile bir bütün olarak görmesi imkansız.
Burada sıtrateji konuşulabilir...
Bağlama sadece halk müziği için mi ?
Halk müziği sahiplanirken bu noktada ORHAN GENCEBAY bu konuyu dahada geliştirerek daha evrensel bir boyuta en azından görsel olarak taşıyabilirdi.Bu durum yetersiz kaldı.
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 17 Sep 2005, 15:44

İsmail Tunçbilek TV. programında kendisine sorulan ;
Kimi örnek alıyorsunuz ? sorusuna cevap olarak '' Orhan Abi ! '' dedi.
Bu doğru amaa !
Aslında '' ORHAN GENCEBAY '' diyerek bu ismi tam ve eksiksiz söylemeliydi.Zira ORHAN Abi denmesinden hiç birşey anlamayan bir müzik güruhu var bu memlekette..!

* Bu hususa dikkakle özellikle yazılı ve görsel alanda kelimeleri daha dikkatli ve tam seçmek gerekiyor.
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

viper

Post by viper » 13 Oct 2005, 17:09

Şu an o kadar yetenekli insanlar var ki ben aralarında seçim yapamıyorum.
Bu Bir Sevdadır Sevdiğim

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 15 Oct 2005, 14:27

cok iyi parmaklar var ulkemizde..

orhan gencebay ekoldur,okuldur..cok iyi parmaklarin ornek aldigi...

HASAN
Kıdemli Üye

re

Post by HASAN » 08 May 2006, 14:04

arkadaşlar benim yorumum tartışılmaz bi ustamız vardır.NİDA TÜFEKÇİ Allah rahmet eyelsin mükemmel bir usta idi.
Onu Anlamak Sanattır

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 09 May 2006, 22:12

Nida Tüfekçi THm alanında usta idi... Bağlamayı Bağlama Yapan Orhan Gencebay'dır. Çoban sazı siye küçümsenen bağlamayı, Şehirde Jazz yaparak Sıfırdan üreten Gencebay'dır.. İlk olarak thm sazı Bağlamada, Türk sanat müziği Taksimleri yapan, İlk olarak Bağlamada Gitar akorlarını uygulayan, Arpej Atan, Taksim yapan, Elektro bağlama oluşturan, İlk plaklarda elektro bağlamayı kullanan Gencebay'dır.. Çok daha basit özetleyecek olur isek, Bağlamayı sadece alt telden tıngır mıngır bir zihniyetin var olduğu bir dönemde, Gencebay teller arasında gitarımcı geçişler yapıyordu, Türk Halk müziği, Türk Sanat müziği, Gencebay Müziği ve Batı ( jazz, Blues ) 'İ İçinde Barındıran, Bu kadar Çeşitliliğe, Zenginliğe Birde Doğa üstü, Yaradan aşkı duygusunu katan Gencebay değilde kimdir ?...

Bu kadar "Bütün" Bir müzisyen, Bu Mavi Küreye gelmedi... Gelmez. Ben bunu bilir bunu söylerim, Gencebay Sevgisinden değil, Tamamen bilimsel olarak söylüyorum.. İnanmayan araştırsın bulsun, aksini kimse ispat edemez.. :) Sizin için demiyorum yahu :)

Post Reply