SEN VARSIN GENCEBAY BESTESİ Mİ?

Diğer sanatçılardan Gencebay şarkıları (Demo)

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
topraktan bir can
Kıdemli Üye

SEN VARSIN GENCEBAY BESTESİ Mİ?

Post by topraktan bir can » 13 Mar 2005, 07:31

arkadaşlar şu şarkıyı belki bilirsiniz(en azından sonerin bildiğini ve onun da benim gibi bu şarkının hastası olduğunu biliyorum :wink: ) sözleri:
sen varsın sen varsın benim bu dertlerimde
dön artık dön bana şu kara günlerimde
hem dertsin,dermansın bu canım ellerinde
unutmak seni imkansız,herşey yerli yerinde
tek ümit geri dönmende,dön....
bu şarkıyı azize gencebay okumuştu.hatta plağın önü sen de seversin arkası sen varsındı.o 45liğin üzerinde söz müzik azize gencebay yazıyordu her iki şarkı için de.fakat biliyoruz ki sen de seversin orhan gencebay bestesi.hatta 45liğin no su kervan plak 70 idi.yani azize gencebay sen de seversini orhan gencebaydan önce okumuş.çünkü kervan plak 70 olduğuna göre hesapladım 74 yılı olması lazım.abimiz ise bunu 75 yılı sonunda çıkan batsın bu dünya lpsinde okudu.fakat benim sorum sen de seversinle ilgili değil.onun gencebay bestesi olduğunu biliyoruz çünkü.belli ki abimiz hediye etmiş.benim sorum sen varsın ile ilgili.. aynı şekilde sen varsın da gencebay bestesi olabilir diye düşünüyorum.azize gencebaydan sonra aynı şarkıyı aynı altyapıyla biricik te okudu.sen varsın şarkısının kesin olarak söz müzik orhan gencebaya ait olduğunu bilen bunu kanıtıyla açıklarsa çok memnun kalacağım.şarkının sözleri yukarda yazdığım gibi....baktık işin içinden çıkamıyoruz,abimize sen varsının söz ve müziği size mi ait diye faks bile çekilebilir son çare olarak.bunu bilmek benim için çok önemli,çünkü bu şarkıyı çok seviyorum...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 25 Mar 2005, 22:38

Bu durum hakkindaki görüsümü biliyorsun.Sen de Seversin'e söz-müzik Azize Gencebay yazilmissa ve Gencebay'in hediye etmesi gibi bir durum varsa ,ki var,ayni durum Sen Varsin için de geçerli diye düsünüyorum.En dogrusunu Gencebay bilir.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 14 Sep 2005, 12:52

Gencebay bestenin kendine ait oldugunu kendi agzindan Yavuz Abi'ye teyit etmi$ti...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 14 Sep 2005, 17:43

Evet Soner ;
Orhan Abi birçok eserini hediye etttiği gibi özellikle son Müyap listesindede bazı eserlerde de kendi imzasını taşımasada benim demiştir.
Özellikle müyap listesinde ki eserlere tam anlamı ile inebilmek oldukça zor.
Genel araştırmar sonucu ulaşılan çok nadir ve enteresan gelebilecek bir çok eserin ilk versiyonları var.
60 ' lı yıllarda plak dünyasınca tanınan hemen hemen birçok sanatçı ile çalışmaları olan Gencebay bu konuda müthiş bir gizem taşımakta.

* Sabır Taşının sadece alt yapısı ile aynı fakat bambaşka eserler adı altında sunulan '' Yasak Aşk '' var.

* Sevemedim Kara Gözlüm ' A.Nail Bayşu arasında gelip gittiği yıllarda '' Medinenin Dileği ''

* Hepimizin '' engin deniz '' adı altında bildiğimiz bağlama solosunun ilk olarak '' Aldatmadım Seni '' adlı eserde 60 ' lı yıllarda Gencebay tarafından çok yakın notalarla solo edildiği gibi.

Aslında o kadar çok eser var ki ;
Bu eserler ;
farklı adlarla ( bu sayı şuan tespit edilen 50 civarında bir eser ) ve sdiğer sanatçılar toplamı gibi etkenleride sayarsak 500 eser anlamına geliyor.Bir başka anlatımla Gencebay eserleri 500 civarı bir sayı ile diğer sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.
Bu rakamlara dahil edilebilecek '' Gencebay Hediyeleri '' ve yol gösterici çalışmaları sonucunda ki eserler de şuan bir muamma !
Bunların içerisine sazıyla eşlik ettği eserleride eklemek gerekse belkide uçmak gerekecektir.
Çünkü ilk hatırladım noktayı arz edecek olursam ;
Gencebay İst. Plk çalışmalarında kendi plağını bitirdikten sonra aynı stüdyo atmosferinde Ör : Fatma MÜJGAN ( Avaz ) içinde sazıyla eşlik etmiştir.
Bu say bir hayli fazla..!
Orhan Gencebay ekolünün doğmasında etkisi çok fazla olan bu ve benzeri bilinmeyen çalışmalar araştırılmaya devam ediliyor.
Edilmeside muhakkak gerekli.!
Artık profesyonelce yapılması gereken bir mesele .!
Bunun için kendimize soru sormak yeterli ;
Acaba ORHAN GENCEBAY örneğin ; sadece kaset alanında kaç farklı firma ve sayısınca günümüze geldi.
Belkide buna verilecek en yakın cevap 200' e yakın.!
Bu rakamsal değerler ortaya konmadan tam anla mı ile bir biyografi ortaya konulamaz.
Ama ne mutlu ki ORHAN GENCEBAY tüm bu alanlarda eşsiz bir birikime sahip !
Öyle olmayada devam edecek.!
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

Post Reply