AHMET SEZGİN ÇALIKUŞU'NUN GENCEBAY ŞARKISI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Diğer sanatçılardan Gencebay şarkıları (Demo)

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
okans

AHMET SEZGİN ÇALIKUŞU'NUN GENCEBAY ŞARKISI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Post by okans » 11 Mar 2007, 16:48

arkadaşlar 09/03/2007 tarihinde saat 18:00-19:00 arasında TRT GAP kanalında yayınlanan " Yaşayan Çınarlarımız" programında " Ahmet Sezgin" anlatılıyordu.
Ahmet Sezgin konuşması sırasında Orhan Gencebay'dan da bahsetti ve
"Ben Orhan Gencebay kardeşimle uzun süre beraber çalıştım. 1965-1969 yılları arasında beraber İzmir,İsstanbul fuarları başta olmak üzere yurt içinde birçok yerde turnelere çıktık dedi."
ayrıca benim en çok duymak istediğim şeyi de söyledi
"Ben Orhan Gencebay'ın birçok eserini seslendirdim. bunlar arasında 'DERYADA BİR SALIM YOK' , 'BİR GÖRÜŞTE AŞIK OLDUM' , 'SEVEMEDİM KARA GÖZLÜM' , 'ÇALIKUŞU' , ' HER GÜNÜM GAMLI GEÇER' şimdi aklıma gelenler dedi...
ayrıca program 2001 yapımıydı...
Ahmet Sezgin DERYADA BİR SALIM YOK'u 1965 yılında
SEVEMEDİM KARA GÖZLÜM'Ü ise 1966 yılında seslendirdiğini söyledi...
Bu sözleri Ahmet Sezgin'den duyduktan sonra ki bu şarkıların hemen hemen hepsinin ilk seslendireni SEZGİN'dir diye biliyorum...
Daha başka birinci kaynak aramaya gerek var mı bilemiyorum...
yalnız diğer dört şarkının GENCEBAY'ın olduğunu biliyordum da "ÇALIKUŞU" nun da Orhan'ın olduğunu söylemesi beni şaşırttı ve sevindirdi doğrusu...

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 11 Mar 2007, 17:17

bu haber için cok sagol GÖNÜL DOSTU....BERHUDAR OL

uyger35
Deneyimli Üye

ÇALI KUŞU

Post by uyger35 » 13 Mar 2007, 00:43

AHMET SEZGİNİN ÇALI KUŞU 45'LİĞİNDE SÖZ.MÜZİK-A.NAİL BAYŞU
YAZIYOR.ŞARKIYIDA DİNLEDİM PEK GENCEBAY GİBİ GELMEDİ.
UYGER35

okans

Post by okans » 13 Mar 2007, 14:56

aslında evet doğru söylüyorsun hatta MESAM da bu şarkıyı aradığınızda söz yazarı ve besteci olarak Nail Bayşu görülüyor
aynı zamanda Ahmet Sezgin'in DERYADA BİR SALIM YOK plağında da söz-müzik Nail Bayşu yazıyor; ama hepimizin bidiği gibi hatta Ahmet Sezgin'in de söylediği gibi bu şarkının müziği Gencebay'ın dır.
bunu da düşünmek gerekir.
yine çoğu plakta Koca Dünya'nın ( Bedia Akartürk, Beyaz Kelebekler, Erkin Koray) söz: Nail Bayşu müzik: Orhan Gencebay yazmasına rağmen
Neşe Karaböcek'in plağında ( AS PLAK) da söz-müzik:Nail Bayşu yazıyor.
bu şarkının en son cd'ye alınmış olan Yeşilçam Şarkılarında, ki en güncelidir, söz:Nail Bayşu müzik: Orhan Gencebay yazmaktadır...
yani plak üzerinde yazılan her kayıt doğru olmayabilir...
Ama Ahmet Sezgin'de yanlılıkla bu şarkının Orhan'ın olduğunu söylemiş olabilir...Yalnız diğer dört şarkının Orhan Gencebay bestesi olduğu ve bunlarda yanılmadığı düşünülürse ÇALIKUŞU için yanılma payı pek zannetmiyorum...

[/quote]

ufkumufuk

Post by ufkumufuk » 10 Jul 2007, 22:58

Calikusu adli parca Orhan Gencebay'a aittir. Bilgi kendisinden edinilmistir. Berhudar olun

Post Reply