Mor ve Ötesinin bir ezgisi

Diğer sanatçılardan Gencebay şarkıları (Demo)

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
genex
Site Admin

Mor ve Ötesinin bir ezgisi

Post by genex » 18 Jan 2005, 11:52

Merhaba arkadaşlar yeni foruma ilk mesajı yazmanın sevincini yaşıyorum. Hepimize hayırlı olsun.

Pazar günü Türkiye gazetesinde çıkan röportajda Orhan Baba şöyle bir cümle kullanmış;

"Mesela Mor Ötesi’nin bir ezgisini 1969’da yapmıştım. Şimdi kasette Söz-müzik Fikret Kızılok yazıyor. Rahmetli oldu Fikret bey fakat büyük bir yanlışlık var ortada. "

Bu bahsi geçen şarkı sanırım Sevda Çiçeği. Bu konuda bilgisi olan var mi? bu şarkının geçmişi hakkında bilgisi olan varsa lütfen bizimle paylaşsın.

Şarkının sözleri şu şekilde;

Sessiz sedasız açardın gecelerde
Kimse bilemez göremez kuytularda
Sonsuz ve dipsiz sevdalarda duygularda
Sakin kimsesiz ve sahipsiz uykularımda

Şimdi artık seni koklar yalnızlığım
Seni arar seni sorar sevda çiçeğim

Söz-Müzik: Fikret Kızılok

Gerçekten Söz-Müzik: Fikret Kızılok yazıyor.

musduzen
Yeni Üye

Post by musduzen » 18 Jan 2005, 12:12

Forum Sayfamız Tüm Gönül Dostu Camiasına hayırlı Olur İnşallah Diğer Sitelerinin iştiraki ile forum sayfamız İnternetin En büyük Gencebay Forumu Haline Gelecek.

mkemal
Deneyimli Üye

Post by mkemal » 18 Jan 2005, 12:16

Evet yanılmıyorsan
1980 yada 1981 di
Bu şarkı gencebay ve Kızılok u mahkemelik etmişti.
Melodi olarak "Tanrıya Feryat" a çok benziyor.
Gencebay o yıllarda "Benim Bestem Fikrek Kızılokun bilinç altında kalmış olabilir" demişti.
Fakat Fikret Kızılok bir türlü yanaşmadı.
Sonunda çeşitli sanatçılar görüşlerinde Bunun Gencebayın müziği olduğunu
Fikret Kızılokun esinlenme yoluyla yapabileceğini söylediler.
Ben zamanında Bununla ilgili gazete küpürleri biriktirmiştim.Ama sonra arşivim dağıldı.

dilenci
Yeni Üye

Post by dilenci » 18 Jan 2005, 18:04

fikret kızılok saygın bir sanatçı olmasına rağmen böyle bir hatası affedilemez bence. ama daha vahim olanı sonradan gelenlerin de aynı hatayı büyütmeleridir. fikret kızılokun "bacın önde ben arkada" diye bir şarkısıda özdemir erdoğan'ın "gurbet" şarkısından araklama.

tek kelimeyle yazık, çok yazık.

oryantal, türkü melodileriyle rock müzik yapıp, kestirme yoldan kahraman olma sevdalıları(başka örnekleride var ama burada saymaya gerek yok) gibi basit anlayışla müzik yapan insanlardan ancak bu beklenirdi zaten. fikret kızılokta dahil...

VEFASIZALEM
Kıdemli Üye

Post by VEFASIZALEM » 19 Jan 2005, 16:07

bencede eğer bu rahmetli böyle yapıyorsa öbür tarafta cezasını çekiyordur. merak etmeyin arkadaşlar. çekiyordur.
ÜSTÜMDE YOK BAŞIMDA YOK
İŞİMDE YOK AŞIMDA YOK
YASLANACAK TAŞIMDA YOK
YATACAK ÇUL BIRAKMADIN.

KRALDA ABİDE SENSİN ..GENCEBAY..
MÜSLÜMCÜ
MÜSLÜMCÜ...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 20 Jan 2005, 19:19

Dostlar,şarkının müziği Tanrıya Feryat'ın neredeyse aynısı.Tanrı'ya Feryat ,Sevda Çiçeği'nden 10 sene önce yapılmış bir şarkı.İnanın Kızılok sanki sadece sözleri değiştirmiş.Ama adam rahmetli oldu gitti boş verin..
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

genex
Site Admin

Post by genex » 21 Jan 2005, 23:35

Antoloji.com da bulduğum Fikret Kızılok biyografisinden bir bölüm;

"1983 yılında müziğe döndüğünde ise şarkı yazarlığı vasfının en kristalize olmuş formu olan Zaman Zaman longplayini yayınladı.Bu plakta çoğunlukla söz ve müziği ile kendine ait olan çalışmalarla anadolu pop bağlamının dışında yerli besteciliğin nasıl yapılabileceğini gösterdi. Böylelikle karşı olduğunu belirttiği Gencebay serbest çalışmalarının ticari baskılardan arındırılmış bir formu Zaman Zaman'da ete kemiğe büründü. Öyle ki albümde yer alan Sevda Çiçeği ile Gencebay’ın Tanrıya Feryat şarkısının birbirine benzerliği iki sanatçı arasında polemik unsuru oldu. Düğümü çözen ise Kızılok’un şarkının bir bektaşi nefesi olduğu yönündeki açıklaması oldu. "

VEFASIZALEM
Kıdemli Üye

Post by VEFASIZALEM » 24 Jan 2005, 15:11

YA DEDİĞİM gibi o şimdi öbür tarafta hesabını b-veriyordur. tövbe tövbe. adamı günahada sokuyor bu yav.
ÜSTÜMDE YOK BAŞIMDA YOK
İŞİMDE YOK AŞIMDA YOK
YASLANACAK TAŞIMDA YOK
YATACAK ÇUL BIRAKMADIN.

KRALDA ABİDE SENSİN ..GENCEBAY..
MÜSLÜMCÜ
MÜSLÜMCÜ...

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 04 Feb 2005, 05:56

Günahı boynuna bir yana.
dürüst olmak SANATÇI ERDEMİDİR.Keşke gerçeği söyleseydi de saygı ile ansaydık.....

ByKaDo

Post by ByKaDo » 09 Feb 2005, 22:54

benim en kızdığım şey yeni çıkan topların bu şarkıları söylemesidir. uyuz oluyorum çıkıyorlarsa piyasaya kendileri yazsınlar. adam çıkmış ferdinin ve gencebayın şarkılarını kafayı sallaya sallaya söylüyor öyle uyuz oluyorum ki etmediğim küfür kalmıyor bu adamlara.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 10 Feb 2005, 15:12

Bykado kardesim,simdi olaya hosgorulu yaklasmak gerekir ve sirf kendi açindan bakma.Herseyden önce Gencebay ve Ferdi Tayfur'dan izin aliyorlar.İyi söylerler,kötü söylerler o ayri mesele.Müzik türleri arasinda kesin sinirlar çizmek yanlis.Ülkemizin müzik geçmisine baktigimiz zaman hepsinin birbirini etkiledigini görüyoruz.Zaten günümüzde birbirinin içine geçmis durumdalar.Müzik evrenseldir,sürekli gelisim ve degisim halindedir.Bir Gencebay parçasinin rock formunda yorumlanmasi beni mutlu eder.Ki Gencebay'in da alt yapisinda rock ve jazz var zaten.Ancak yorumlayan kisi kötü yorumlar iyi yorumlar,ayri mesele dedim,kötüyse kötü derim,okudugu parçanin hakkini vermelidir.

Ayrica Fiket Kizilok iyi sanatçidir,geçmiste hatalar yapmis,rahmetli oldu gitti.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Dil Yarası

Post by Dil Yarası » 01 Mar 2005, 12:20

yasakresim wrote:Bykado kardesim,simdi olaya hosgorulu yaklasmak gerekir ve sirf kendi açindan bakma.Herseyden önce Gencebay ve Ferdi Tayfur'dan izin aliyorlar.İyi söylerler,kötü söylerler o ayri mesele.Müzik türleri arasinda kesin sinirlar çizmek yanlis.Ülkemizin müzik geçmisine baktigimiz zaman hepsinin birbirini etkiledigini görüyoruz.Zaten günümüzde birbirinin içine geçmis durumdalar.Müzik evrenseldir,sürekli gelisim ve degisim halindedir.Bir Gencebay parçasinin rock formunda yorumlanmasi beni mutlu eder.Ki Gencebay'in da alt yapisinda rock ve jazz var zaten.Ancak yorumlayan kisi kötü yorumlar iyi yorumlar,ayri mesele dedim,kötüyse kötü derim,okudugu parçanin hakkini vermelidir.

Ayrica Fiket Kizilok iyi sanatçidir,geçmiste hatalar yapmis,rahmetli oldu gitti.

YasakResim çok haklısınız düşüncelerinizde.. Ayrıca, şu da var tabii : Rock müziğine ilgi duyan gençler de, Gencebay'ı tanımış oluyorlar.. Geçenlerde, (geçen dediysem, çok uzun süre oldu sanırım..?) Bir gazetenin ekinde okumuştum.. Ankara'da bir barda, sadece Orhan Gencebay'ın şarkılarını rock tarzında yorumlayan bir grupla röportaj yapılmıştı ve öyle çok beğeniliyorlardı ki albüm hazırlığı içindelerdi.. Ne o bara çok istediğim halde gidemedim, ne de o grubun adını ya da albümünü duymadım.. Doğrusu çok hoş olduğunu düşünüyorum rock tarzında okunmuş Gencebay şarkılarını..Sevgiler..

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 06 Aug 2006, 10:59

dilenci wrote:fikret kızılok saygın bir sanatçı olmasına rağmen böyle bir hatası affedilemez bence. ama daha vahim olanı sonradan gelenlerin de aynı hatayı büyütmeleridir. fikret kızılokun "bacın önde ben arkada" diye bir şarkısıda özdemir erdoğan'ın "gurbet" şarkısından araklama.

tek kelimeyle yazık, çok yazık.

oryantal, türkü melodileriyle rock müzik yapıp, kestirme yoldan kahraman olma sevdalıları(başka örnekleride var ama burada saymaya gerek yok) gibi basit anlayışla müzik yapan insanlardan ancak bu beklenirdi zaten. fikret kızılokta dahil...

Kızılok'un Bacın Önde Ben Arkada şarkısı Özdemir Erdoğan'ın Gurbet şarkısından çok önce bestelendi ve "Bir Ali Var" isimli oyun da kullanılmak için bekletildi, sonrasında oyun sahnelenmeyince Kızılok bu şarkıları kırkbeşlik olarak yayınlamaya başladı ve Bacın Önde Ben Arkada Gurbet'ten sonra piyasaya çıkmak durumunda kaldı. Bu şarkının çalıntı olduğunu iddia eden yüzlerce kişi var ama işin doğrusunu araştıran üç-beş kişi... maalesef

İkinci paragraf için seni açık açık burada tartışmaya çağırıyorum dilenci. Bana Fikret Kızılok'un külliyatını saydırmak için epey vakit kaybettireceksin ama olsun ben razıyım.

Sevda Çiçeği-Tanrıya Feryat olayı içinse sırf açığa kavuşması için Sivas'tan ve Çorum'dan özel kaynaklar toplayıp bektaşi müziğini inceledim. Yok öyle bir şey, Kızılok burada yalan söylemiş bariz bir şekilde çalmış. Bektaşi nefesi dediği şey yalnızca parçada kullanılan ney taksiminin geçişlerinde var bu da besteleme aşamasında değil aranje aşamasında öne çıkıyor. Dolayısıyla adam ölmüş de olsa hayatında bir kez de olsa ŞARKIYI ÇALMIŞTIR.
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 14 Aug 2006, 19:32

Fikret Kızılok'u dinlerim, hem de severek dinlerim. Sevda Çiçeği mevzusu ve Gencebay hakkındaki düşünceleri önemli eksiler tabii ki benim için.

Kızılok'tan Uyku Kardeşim'i bir dinleyin. Sonra da Dario'dan Deniz ve Mehtap'ı. Burada da bir esinlenme mi mevcut acaba?...
Image
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 14 Aug 2006, 20:02

Uyku Kardeşim'i devri düşük bir aygıtta dinlersek ve de Dario Moreno'nun Deniz Ve Mehtap'ının devrini yükseltirsek ucundan kulağından biraz benziyor.

Bu iki şarkının -bence- birbiriyle alakası yoktur.
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 15 Aug 2006, 00:02

fikret kızılok'un eserlerini esasında ben de severim.ama bülent ortaçgil'le kafa kafaya verip içinde orhan gencebayın isminin de geçtiği;"orhan-ferdi lahmacun acı geldi" diye orhan gencebay'ın müziğini ibo ya da lahmacun müziği standartlarına indirgediğini açıkça beyan eden bir şarkı yapıyorsa o kişinin müziğe bakış açısında hatalar var demektir.gerçek bir müzisyen orhan gencebayın büyük bir müzisyen olduğunu kabul eder,müziğini sevmese bile.çünkü beğeniler özneldir ama müzik kalitesi nesnel bir değerlendirmedir.

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 15 Aug 2006, 18:40

FİKRET KIZILOK UN ORHAN GENCEBAYIN MÜZİĞİNİ BEĞENMESİ YA DA BEĞENMEMESİ NEYİ DEĞİŞTİRECEK..HALKA İNEMEMİŞ BELLİ BİR KESİME HİTAP EDEN SANATÇILARIN O OLAYI BAŞARMIŞ İNSANLARA DİL UZATMASI SANATÇI OLMAKTAN NE ANLADIKLARINI VE MANTALİTELERİNİ GÖSTERMEYE YETER DE ARTAR BİLE.

KALİTELİ MÜZİK YAPMAK İŞİN BİR YÜZÜ..MADALYONUN DİĞER BİR YÜZÜ VAR Kİ MUHATAP OLDUĞUN İNSANLARA KENDİNİ İFADE EDEBİLMEK VE BEĞENİLERİNİ KAZANMAK..İSTERSEN MOZARTTAN DAHA YETENEKLİ OL!!! KAÇ YAZAR?????

AYRICA ÇALMADAN DÜRÜSTÇE ÜRETMEK EN BAŞTA GELEN KURALLARDAN BİRİ OLSA GEREK !!!!

SAYGILAR....

Post Reply