bir cemal safi siiri ve gencebay şarkısı

Diğer sanatçılardan Gencebay şarkıları (Demo)

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

bir cemal safi siiri ve gencebay şarkısı

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 20 Jun 2006, 23:58

Ahu Gözlüm.

Söz : Cemal Safi

Müzik : Orhan Gencebay

Ahu gözlüm böyle oyun
Duydum desem yalan olur.
Senden gayrı yare boyun
Eğdim desem yalan olur.

Erdim aşkın değerine,
Yandım derinden derine,
Seni bin leyla yerine,
Koydum desem yalan olur.

Akışlarda bu coşkuyu,
Nakışlarda bu dokuyu,
Çiçeklerde bu kokuyu,
Duydum desem yalan olur.

Vazgeç artık şu kuşkundan,
Ne umarsın bu şaşkından,
Ecel gelse yar aşkından,
Caydım desem yalan olur.

Aciz olmak ne beter şey,
Gene yoksun geldi hey hey,
Her bakışın bir kadeh mey,
Aydım desem yalan olur.

Dile kolay yedi sene,
Son diyorsun öl desene,
Yedi veren gül busene,
Doydum desem yalan olur.
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 21 Jun 2006, 00:06

hani şarkı söz için söz şarkı için derler ya...bu özelliğin hepis var bu eserde....duygu ile söz.orkestra ile ses birbiri ile sarmaş dolaş olmuşlar sanki...

özel yani.....hiç bıkmadan dinlerim 13 yıldan beri...iki tane aşk imtihanıma şahit olmuş gencebay şarkılarından biri... :D

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 21 Jun 2006, 00:08

Bu şarkıyı Gencebay'dan başka kim seslendirmiş?...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 21 Jun 2006, 00:20

Soner.
Bildiğim kadrı ile cahilim ama,
hakikaten seslendiren varmı başka ?

isocity
Site Admin

Post by isocity » 21 Jun 2006, 00:33

bende hiç duymadım...

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

CEVAP

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 21 Jun 2006, 01:07

CEMAL SAFI GENCEBAYIN HARICINDE KOLAY KOLAY ESERLERINI VERMEZ CUNKI GENCEBAYIN DISINDA HİÇ BİR SANATÇIYA ESERLERINI FAZLA VERDIGINI GORMEDIM GENCEBAYA BUTUN ESERLERI ACIKTIR CUNKI GENCEBAY YORUMUYLA ŞİİRLERİNİN HAKKINI TAM OLARAK VERIR BU MADDİ YÖNÜ BİDE MANEVİ YONU VAR ODA GENCEBAYLA CEMAL SAFININ ABİSİYLE SAMSUNDA AYNI MAHALLEDE BUYUMUSLER VE ARKADASLAR ARTI CEMAL SAFI ILEDE OYLE. MANEVIYAT YONU BUYUK VE SUREKLI FIKIR ALIS VERISI YAPARLAR VE DOSTLUKLARI DEVAM EDER GUNUMUZDE DE BERHUDAR OLUN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 21 Jun 2006, 16:16

zannedersem soner bu soruyu; bu şarkının diğer sanatçılar tarafından seslendirilen eserleri kısmına konduğu için sordu :D yanılıyormuyum soner ?

bende hiç duymadım.....

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 21 Jun 2006, 17:24

Evet, bu başlığı Diğer Sanatçılar Tarafından Seslendiren Eserleri bölümünde görünce acaba başka kim seslendirmiş diye düşündüm. Sanırım kuşçubaşıeşref kardeşimizin dikkatinden kaçtı. :roll:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 21 Jun 2006, 19:56

can sağlığı olsun....olur böyle şeyler...

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

cevap

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 21 Jun 2006, 20:26

EVET SEVGILI DOSTLAR DIKKATIMDEN KACTI UYARILARINIZ İÇİN TESEKURLER HATASIZ KUL OLMAZ HATAMLA SEVİN BERHUDAR OLUN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR
KUŞÇUBAŞIEŞREF

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Re: CEVAP

Post by bir_zaman_aglayip » 10 Jul 2006, 14:10

KUŞÇUBAŞIEŞREF wrote:CEMAL SAFI GENCEBAYIN HARICINDE KOLAY KOLAY ESERLERINI VERMEZ CUNKI GENCEBAYIN DISINDA HİÇ BİR SANATÇIYA ESERLERINI FAZLA VERDIGINI GORMEDIM GENCEBAYA BUTUN ESERLERI ACIKTIR .

Cemal Safinin 250 ye kayın şiiri beste halindedir, Gencebay bunların sadece 40-45 civarını bestelemiştir...

Bunu atlamayalım, başkalarına eser vermez de ne demek, koskoca bir güfteci Cemal Safi...
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

OG4844
Kıdemli Üye

Post by OG4844 » 12 Jul 2006, 17:14

Hatirladigim kadari ile, birde Zekai Tunca´ya vermistir söz Cemal Safi.
Örnegin, Imkansiz. Sonra Muazzez Abacinin yorumladigi bir eser var ama su an ismi aklima gelmiyor maalesef. Kisacasi, Orhan Gencebay disindada söz vermekte Cemal Safi.
Saygilarimla
Arzu
Benim özgürlügüm düsüncem ile hayat bulur

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

SELAMIN ALEYKUM

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 17 Jul 2006, 00:43

EVET BIR SANATCI BIR BESTECI BIR SAIRIN BESTELERI ACIKTIR CEMAL SAFINIDE OYLE AMA HERKESE VERMEYISININ NEDENI ISE O SIIRIN HAKKINI TAM OLARAK VEREBILECEKMI YORUMLAYABILECEKMI YADA O BESTENIN ALTINDA EZILECEKMI İŞTE BU YUZDEN USTA SANATCILARLA CALISIR KENDISI. GENCEBAY BUUNLARIN BASINDADIR EN COK GENCEBAYLA FIKIR BIRLIIGI ICINDE DIRLER CUNKI HIC CEKINMEDEN KUSKUYA DUSMEEDEN SEVE SEVE BESTELERINI GENCEBAYA VERIR BILIR KI GENCEBAY ONUN BESTELERINI SESIYLE YUCELTIR YUKSELTIR BESTEYI TAM OLARAK YANSITIR BESTENIN TAM OLARAK HAKKINI VERIRIR BIR SAIR ICIN BUNDAN BUYUK MUTLULUK MU OLUR BERHUDAR OLUN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN USTUNDEKI KANDIR.
KUŞÇUBAŞIEŞREF

ozannazo
Yeni Üye

Post by ozannazo » 24 Aug 2006, 15:07

acıların kadını bergen de bu şarkının sözleri aynen (hatta orhan baba'nın bestelemiş olduğu halinde bulunmayan bir kuple daha var) bestesi farklı bir versiyonunu okumuştu. hangi albümde olduğunu da birazdan yazarım
Gör beni.. Baktığın her yerde varım...
Duy beni.. Söylenen her sözde varım...
Terkedip gittiğin o günden beri,
Yanıp ta kül olan ateşte varım...
Adını gözyaşımla yazar dururum,
Maziye her bakışta mahzun olurum.
Mutluluk diye diye toprak olurum....

ozannazo
Yeni Üye

Post by ozannazo » 24 Aug 2006, 15:11

http://www.diskotek.arkaplan.com.tr/cat ... eb60cd2809

garibin çilesi mezarda biter albümünde aynı isimli 4.şarkı imiş.
saygılar...
Gör beni.. Baktığın her yerde varım...
Duy beni.. Söylenen her sözde varım...
Terkedip gittiğin o günden beri,
Yanıp ta kül olan ateşte varım...
Adını gözyaşımla yazar dururum,
Maziye her bakışta mahzun olurum.
Mutluluk diye diye toprak olurum....

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 24 Aug 2006, 18:13

Cemal Safi'nin şiirlerini, Orhan Gencebay'ın dışında bir çok sanatçı da bestelemiştir. Cemal Safi'nin de Samsun'lu olması; yani Orhan Babamızın hemşerisi olması, aralarındaki etkileşimi daha da artırmıştır.

Cemal Safi'nin şiirlerinin çoğu Türk Sanat Müziği tarzındadır ve kendisinin şiirleri de buna çok uygundur.

Örneğin "Ne kadar zulmetsen ah etmem sana, Her iki cihanda gül kana kana, Seninle cehennem ödüldür bana, Sensiz cennet bile sürgün sayılır." Bestecisini bilmiyorum ama Muazzez Abacı seslendirmişti.

Bestesi ve yorumu Zekai Tunca'ya ait, ayrıca Ahmet Özhan'da yorumlamıştı; "Seni görmem imkansız, rüyalarım olmasa" da buna örnektir.

Ayrıca bir kaç sene önce TRT'de bir TSM programında, Orhan Gencebay'ın da seslendirdiği "Senden Sonrası" şarkısının başka biri tarafından bestelenmiş halini dinlemiştim. Belki de Orhan Baba'nın bu şarkıyı albümüne almamasının nedeni bir karışıklık olmasını önlemek içindi...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

Post Reply