Neden Eurovision için beste yapmıyor?

Gencebaydan beklentilerimizi, isteklerimizi bu bölümde paylaşıyoruz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Neden Eurovision için beste yapmıyor?

Post by genex » 17 Feb 2005, 09:18

Aslında biz bunu İsmail ile gittiğimiz görüşmede Altan beye iletmiştik ama konu arada kaynadı. Gerçi net bir yanıt almayı beklemiyorduk, en azından Orhan abinin kulağına gider diye düşünmüştük.

Gelelim asıl konuya;
Dostlar bu sene eurovisiona katılacak şarkı seçildi, belki dinlemişsinizdir. benim görüşüme göre bu parça eurovision için yeterli değildir.

Neden Orhan Gencebay bir beste yapmıyor, şöyle otantik bir eser bestelese eurovisiona katılsa. Kendi söylesin demiyorum söz ve müziğini yapsın yeter. Sizce de iyi olmaz mı?

User avatar
mkemal
Deneyimli Üye
Posts: 59
Joined: 18 Jan 2005, 12:07
Location: BURHANİYE
Contact:

Post by mkemal » 17 Feb 2005, 12:11

Bunu bende yıllarca düşünürdüm.
Neden eurovisiona katılmaz diye ama sonra sonra anlamaya başladım.

Bir kere yapacağı bestenin TRT ön elemesinden geçebileceğinden şüpheliyim.Nedeni hala TRT kurumu içinde eski zihniyette olan insanların olması,Hadi bunu geçelim.
Ya dışardan jüri diye şeçilen kişilerin kalifiyeliğine ne demeli,Çoğu şartlanmış kafayla olaya bakmaktadırlar.
Zaten son seçilen eserde dönen dolaplar ayyuka çıktı.
Eğer tam bir halk jürisi oluşturulursa olmaması için bir sebep yok.
Yoksa Gencebayın hangi müzik türü olursa olsun beste yapamayacağını kimse söyleyemez.
Yani kısaca bu yarışma TRT nin tekelinden alınması lazım
ama denilebilirki"eurovision"bir yayın birliğidir. TRT de buna üye olması nedeniyle bu normaildir.Olabilir
Fakat Müzik yarışması denildiği zaman sadece TRT nin olaya yetkili kılınması ülkemizin sorunudur.Bunu Bakanlık ihaleye verebilir.her sene ayrı bir şirket bunun organizasyonunu yapabilir.O zaman bence olay daha da çok alanları ve kişileri kapsar.

Biz sen olduk sende biz,Bunu böyle Say
Sen,gönül dostu pirimiz,Orhan Gencebay

User avatar
yasakresim
Kıdemli Üye
Posts: 889
Joined: 17 Jan 2005, 17:25
Location: İzmir-Tekirdağ
Contact:

Post by yasakresim » 17 Feb 2005, 15:12

Bu yarışmanın içi boşaltılmıştır.Yarışma,kültürlerarası bir yarışma olma özelliğini yitirmekte,bir tek-tipçiliğe doğru gitmektedir.Amaç,yarışmaya katılan Avrupa ülkelerinin kendi kültürlerini yansıtmalarını sağlamak ve böyle bir kültür mozaiği oluşturmakken,kim daha iyi İngilizce şarkı söyleyecek yarışmasına dönüşmektedir.Maalesef ülkemiz de son yıllarda bunu benimsemiştir;bence yarışmada geldiğimiz en yüksek nokta kültürel öğelerimizi hakkıyla yansıtan "Dinle" şarkısıydı,"Every Way That I Can" ya da "I Wanna Bring you Up" değil.Ya da yabancı dilde olmasi bile kabul edilebilirdi, en azindan özenti bir müzik anlayışı değil de kültürel değerlerimiz kullanılsaydı.Yarışma bir müzik yarışması olmaktan çıkmakta ve giderek bir şov yarışmasına dönüşmektedir.En çok göz boyayan,en çok sansasyon yaratan prim yapmaktadır.Ayrıca ülkemizdeki ön elemelere de binbir türlü üsulsüzlük karışmaktadır.Böyle bir yarışmada Gencebay'ın içte ve dışta mücaadele edeceği birçok olumsuz koşul olacak.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Post by genex » 17 Feb 2005, 15:47

Yarışmanın gittiği yön ortada tabii ama benim kastım şuydu Sonerinde dediği gibi amaç kültürü yansıtmak olması gereken bir yarışmada Gencebay gibi kültürünü çok iyi özümsemiş bir sanatçının yapacağı beste bu yarışmada ses getirecektir. Kültürümüzün bütün öğelerini çok iyi kullanan bir sanatçı olduğunu hepimiz dinlediğimiz eserlerinde görüyoruz.
Bence herşeye rağmen böyle bir girişimde bulunmalı. En azından ses getirecektir.

Tahminimce ilk tepki bilmeyenler tarafından ortaya atılacak söylentiler olacaktır. Bu sene eurovisiona arabesk şarkıyla katılacağız söylentileri dolaşacaktır.

ama bunları aşabiliriz

dilenci
Yeni Üye
Posts: 12
Joined: 18 Jan 2005, 17:50
Contact:

Post by dilenci » 21 Feb 2005, 10:31

arkadaşlar, eurovizyon yarışması dandik, üçüncü sınıf sanatsal içeriği olmayan boş bir gösteriden ibaret bana göre. zaten müzisyen jürisi falan da yok. en çok oyu alan, en çok popüler olabilen şarkılar değer kazanıyor. hatta müzik piyasasını ateşlemek için, insanları daha fazla sömürebilmek için yapılan, gözümde zerre kadar değeri olmayan bir panayır. bu yarışmaya ortalama kariyer sahibi sanatçılar bile katılmıyor. yeni yetme şarkıcıların ve saçma sapan şarkıların yarıştığı bir ortam. büyük müzik şirketlerinin boy gösterdiği bir alan. böyle bir yerde yarışacak tek bir gencebay bestesi olamaz bana göre. büyük konuşmayayım ama bu yarışmada birincilik büyük bir zillet bence. gencebayın yeri gerçek sanat değeri olan ortamlardır.

yakın geçmişte türkiye adına kazanılan başarı(!) türkiyede çok mühim bir iş yapılmış gibi gösterilmeye çalışıyor. saçmalıktan sırdanlıktan, basitlikten, yüzeysellikten, içi boşluktan bir adım ötede bir şey değil bence. gerçek sanat değeri olan müziğin burada işi yok.

kapı gibi montu doktoraları, prof.luk teklifleri gibi akademik, sanatsal değeri üst düzeyde kabul edilmiş birisinin bu tip yarışmalarla adının birlikte geçmesi bile yanlış bana göre...
ben ne dilenci ne de bir gurursuzum
çok sevdiğim için böyle aşık böyle mutsuzum.

User avatar
burhansenkal
Kıdemli Üye
Posts: 432
Joined: 28 Jan 2005, 01:55
Location: SAMSUN
Contact:

Daha neler.

Post by burhansenkal » 22 Feb 2005, 01:16

Klasik,yerleşmiş THM ve TSM yerine yeni bir çok seslilik katan bir düşünür,yıllarca yasaklı/veto edilmiş TRT de nasıl şans bulabilir.Tabu ları nasıl yıkabilir. Bu benim oğlumun 6-7 kuşak sonrası hayal edebileği bir konu.Maddi tüm rantları yok edecek ve müzik yapabilecek biri bu işe soyunmaz. O ancak danışman olabilir bence.
Malum aha işte "rim rim ley". O ne demekse......

User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Bu sene ülkemizi eurovisionda temsil edecek "Rimi rimi

Post by genex » 22 Feb 2005, 10:34

Arkadaşlar bu şarkıyla ilgili sitemizde bir anket başlattık katılımınızı bekliyoruz.

http://www.orhangencebayve.biz

martt
Kıdemli Üye
Posts: 356
Joined: 11 Feb 2005, 20:07
Contact:

Post by martt » 09 Mar 2005, 20:57

Gerçekten de çok bariz bir durum söz konusu ORHAN GENCEBAY a OLAN
-ÖN YARGI-
NE GÜÇ YETER NE DİL SENİ ANLATMAYA
ÖMRÜM YETMEZ BELKİ BİR SEN DAHA BULMAYA
YARINIM SENİNLE DİYEBİLSEYDİM
SENİNLE YAŞAYIP SENİNLE ÖLSEYDİM
GÖRSEYDİN ANLARDIN SEVMEK NE DEMEK
KADERİ TA BAŞTAN ÇİZEBİLSEYDİN

User avatar
HASAN
Kıdemli Üye
Posts: 444
Joined: 13 Dec 2005, 11:45
Location: ANKARA 06
Contact:

re

Post by HASAN » 17 May 2006, 17:51

Bence çok önemli bir etkinlik değil bu eurovision yarışması.Sadece Ülke tanıtımına katkı sağlıyor.Yarışmacılar zaten ünlü olma peşinde.
Onu Anlamak Sanattır

kıral
Kıdemli Üye
Posts: 110
Joined: 03 May 2006, 00:05
Contact:

Post by kıral » 02 Aug 2006, 23:16

arkadaşlar şunu eklemek isterim ki -trt nin yolsuzluklarını ö yargıları vs yoksayarsak-
örneğin ibrahim tatlıses meutlu ol yeter gibi bir şarkısıyla katılsa o yarışmayı birincilikle kazanır.müzikalite gerçekten geri plana atıldı o yarışmada ama gerek gurbetçiler olsun gerek türk müziğine hep yakınlık duyan halkalar olsaun böyle durumlarda bu ülkeyi birinci yapar diye düşünüyorum
orhan babanın katılmasının şöyle bir artısı daha olabilir

orhan baba böyle 'damar' tipi şarkılarından bi tane daha yapıp oaya çıkarsa ibrahim tatlıses gibilerinin yapamayacağı bi özellik olarak sahneye babaya yakışır bir orkestrayla çıksa batı doğu sentezi enstrümanlar,bi yanda baplama diğer yanda elektrogitarlar gibi ..ama yinelemek istiyorum orhan gencebay bu yarışmalara gönül dağı gibi bi şarkısıyla çıksa kazanamaz.her ne kadar bu tip deneysel parçaları bence bin tane çilekeş,ziyankar etsede dışa hitab etme biçimi BENCE (müzikalitenin pek önemli olmadığı bu tip bir yarışmada)yeni nesil bir çilekeşle gerçekleşebilir.Kendi orkestra zenginliğni ve mzüikal enginliğini geri planda göstererek anlaması gerekenle dolaylı yoldan cevabını verip yabancı ülkeden bir cazcının bile seyrederken vay be bu adam bizim müziğimizi bizden iyi yapmış demesini kolayca sağlamakla beraber oy verecek olan tabakanın da 'helal olsun ne baba parça' şeklinde, sözleri anlamasada müziği kendilerine yakın bulmalarnı sağlayarak KESİNLİKE bu yarışmada tarih yazabilir.
NE demek istediğimi pek anlatamadım gerçi ama siz gönül dostları anlamışsınızdır diye umuyorum

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest