GENCEBAY BESTELERİ

Bazıları gerçek bazıları efsane eserler. Bildiklerinizi bu bölümde tartışabilirsiniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
doğanbirpişman

GENCEBAY BESTELERİ

Post by doğanbirpişman » 11 Feb 2007, 14:23

Merhaba...
Forumu bayağı bir incelediğimde dinleyip te barizce gencebaya ait olmayan eserlerin hala muallakta kalınıp olabilir denmesine şaştım..Orhan Gencebay ın bütün eserlerini (piyasada bulunan)dinlediğinizde ilk çıkardığı plaktan son şarkılarına kadar sesinin ve uslübünün hemen hemen hiç değişmediğini açıkça görebiliriz..edindiğim diğer korsan şarkılar
* büyümü yaptın
* felek gurbete attın
* kan içiyorum
* neredesin leylam
* aşkın beni kör etti

kesinlikle üstada ait değildir (bence)(bazıları üstada ait deniliyor isede kendisi demedikten sonra inanmam) ve plakların önüne ne yazılırsa yazılsın ona ait değildir ticari amaçla yapılan korsan şarkılardır.Bu tip korsanlıklardan sayın gencebay çok sıkıntı çektiği gibi zülfü livaneli de benzer sıkıntılar yaşamıştır..
üstadın dinlemem lazım dediği eserler ise gerçektende bir çok şarkıya katkıda bulunmuş olduğundan ve gerçekten hem gönlünün zengin oluşu hemde o zamanlarda bazı kişilere saygısından birde plakçıların fazla önemsemediğinden değişik isimler basılmıştır.Koca Dünya ve sevemedim karagözlüm şarkılarının A.Nail Bayşu ya ait olduğu iddia edilmiş hatta mahkemeye bile çıkmıştır bu konuda sayın gencebay..
lafı uzatmadan madem hepimiz gencebay arşivi meraklısı ve takipçisiyiz..ve forumda ortak bir forum vede anladığım kadarı ile dolaylı yada dolaysız sayın üstad ile görüşülüyor bütün şüpheli şarkılar ve sorulacak bütün kayıtlar sayın gencebaya iletilerek şarkıların gerçektende kiöin olduğu ortaya çıksın bu sitede bir liste ile sayın gencebayın tüm şarkılarını listeleyip güzel bir diskografi yapılmalıdır diye düşünüyorum..

Aslında altan gencebay a da çok kızıyorum bu konuda onun en yakını olupta bu bilgileri derleyip toplamaması üstada yakışan bir site ile hayranlarına sunması onun babasına ve hayranlarına takipçilerine yapacağı en hayırlı iştir..nacizane fikrimdir..

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 13 Feb 2007, 03:28

Kardeşim.
Siteminde (Altan ve Orhan babaya) haklısın.
Ama bu eserler Orhan babaya ait.
Sen nasıl "değil" diyorsan ,bende onundur diyorum.
Ben burada (SAMSUN) bir çok kaydını,şarkısını dinledim eşraftan. Kayıtlarını asla vermiyorlar. Ama ses o ses.
Ayrıca iyice miks edersen bazı şarkılardan yakalarsın.Söyleme tarzı,ağız hareketlerini gözünde canlandır.(İlk plaklardaki) Söyleyişteki usulu düşün. Geniş ağız,(zayıf ,tüy ,genç delikanlı Orhan) bazı keleimelerdeki ısrarlı baskı.Tüyü btimemiş bir delikanlı sesi. Kendisine dinletildi bunlar.
O bile olabilir dedi. Unutma . o yıllar "korsan" yoktu. Hepsi plak. Plağı korsan yapmak kimin haddine. Ambalaj ise o yıllara has.O yıllar ise matbaada böyle korsan basmak kamyon yükü para...

Gencebay_Fan
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_Fan » 13 Feb 2007, 07:51

Kan iciyorum...Askin beni kör etti kesinlikle Gencebayin degildir!!!
Halimi dostlara bir sor istersen
Bence sorma gel gör istersen
Ben sana yangin ben sana vurgun
Ask ne mübarek sev gör istersen

http://www.gencebayfan.de.vu

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 13 Feb 2007, 13:11

Arkadaşlar küçük bir araştırma yaptım ve bu şarkılardan Orhan Gencebay'a ait olanları bulmaya çalıştım;

Büyümü Yaptın
http://urun.gittigidiyor.com/ORHAN-GENC ... dZZ3636301

Felek Gurbete Attın-Neredesin Leylam
http://tr.wikipedia.org/wiki/Orhan_Gencebay

Bu kaynaklardan Felek Gurbete Attın-Neredesin Leylam-Büyümü Yaptın şarkılarının Gencebaya ait olduğunu gördüm.Tabi ne kadar güvenilir bir kaynak oldukları tartışılır.

Aşkın Beni Kör Etti ile Kan İçiyorum şarkıları ile ilgili bir kaynak bulamadım.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 13 Feb 2007, 18:44

Bu kaset (cd yoktu önceleri) almanyadan bana bir arkadaş tarafından gelmişti.(korsan)
Büyümü yaptın ve meyhaneci kasette vardı .İşin ilginç yanı daha önceden mevzu olmuştu meyhaneci parçasının ispanyol versiyonu diye işte ordaki meyhaneci parçası gitar soloyla başlayan parçasıdır dinledim yani değişik versiyonu..Büyümü yaptın ise tam bir harika gencebay parçasıdır...

SAYGILARIMLA

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 15 Feb 2007, 20:55

BURHAN ABIYE katılıyorum bu konuda bu albumler samsun ve
cevresınde raslanıyor. kımsede paylasmıyor.hepsı arsıvınde bende bır samsunlu oldugum ıcın bılıyorum,hatta hepsı ozenle koruyorlar,cunkı bulunmadıgı ıcın tarıhı eser nıtelıgınde.bır sey olur dıye vermıyorlar,sadece dınletıyorlar. samsun esnaf ve gencebayın samsundakı arkadaslarında mutlaka bulunuyorrr bunların bı kactanesı arkadasın bırı tanıtmısdı bana unv. ogrencısı unvde hocası gencebay hayranıymıs vede kendısı koleksıyon hastasıymıs gencebayla ılgılı olmayan seyler yok dıyor kasetler desen bızım hayatta gormedııgımız kasetlerı dıyor plaklar oyle dıyor hepsı eskı dıyor turkıyeyı dolasmıs bu eserlerı koleksıyonu tamamlamak ıcın profosor.

arkadas bu albumlerı bızımle bu sıtede hocası ıle paylasacaktı ama kendısıne uzun zamandır ullasamıyorummm ulasırsam resımlerı ıle beraber bu sıtede gonul dostlarının yararlanması ıcın yayınlayacagızzz hatta yılların arastırmacısı olan prof. hocasınıda bu forma davet edecem bızım sohbetlerımıze dusuncelerımıze oda eslık etsın daha oncede onun dusuncelerınden yayınlamıstımmm burdaaa kendısı cok degerlı bır hocadır.. SİZİN SANATCI DIYE DINLEDIKLERINIZ,
KARSISINDA ÇEKETLERİNİ İLİKLEDİKLERİ KISIYI DINLIYORUM DIYEN BIR HOCA OGRENCILERINE

BERHUDAR OL imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF(KARDESKUŞÇUBAŞI)
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

doğanbirpişman

Post by doğanbirpişman » 23 Feb 2007, 19:28

büyümü yaptın adlı şarkısını kabul ettim diğerleri hala şüpheli kafamda..neyse zamanla ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum..ama dediğim gibi ilk elden bunların derlenmesi şart.Orhan yada Altan gencabay bunu yaparlarsa gönüllü bu işlerle uğraşacak bir çok hayranı çıkacaktır.kendisinin bulamadığı bir kayıt bile umulmadık bir yerden çıkabilir..berhudar olun.. :)

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 25 Feb 2007, 01:39

Altan ın bunları bulup çıkarması mucize olur.
Kendi elindeki sanatçıları bile kaybettiler .
söz konusu olan bu şarkıların telif hakları. O zamanki firmalar bu gün kayıp.veya el değişmiş. arşiv hikaye. Bu yüzden çok zor.
Orhan kendi ağzı ile dedi. Hiç okumadığı ama kendisine ait eserleri teliften dolayı okuyamıyor albümlerinde. İst.da kendilerine bu eserler soruldu . "olabilir" dedi. "hayır" değil. Çünkü o zamanlarında saz çaldı bir çok üstatlara. sahnelerde arada söylediği kendi eserleri bile var su yüzüne çıkmamış.

kıral
Kıdemli Üye

Post by kıral » 25 Feb 2007, 18:59

gece mehtabımsın ve felek ele geçmiyor un bulunduğu bir plak satın aldım bugün
diğer parçalar ise selma -meyhaneci ilk ikisini daha önce hiç duymamıştım

uyger35
Deneyimli Üye

Post by uyger35 » 26 Feb 2007, 04:07

GECE MEHTABIMSIN---BANA ÖYLE BAKMA.
FELEK ELE GEÇMİYOR--DERTLERİMİ SENDEN ALDIM.
BU İSİMLERLE TEKRAR OKUDU.
UYGER35

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 27 Feb 2007, 21:58

Evet.
"Felek Ele Geçmiyor ki" bu diğer albümde "Dertlerimi Senden Aldım" diye geçiyor.
Dertlerimi senden aldım/Kime satayım
Felek ele geçmiyor ki gidip çatayım....

Post Reply