Piyasada Albüm Halinda Bulunmayan Eserleri..

Bazıları gerçek bazıları efsane eserler. Bildiklerinizi bu bölümde tartışabilirsiniz.

Moderator: Yöneticiler

yilgor
Kıdemli Üye

Piyasada Albüm Halinda Bulunmayan Eserleri..

Post by yilgor » 20 Jan 2005, 21:03

Lütfen Bu bölüme piyasada albüm halinde olmayan eseleri hakkında bildiklerinizi yazınız:Not: Taklitlerinden sakının!

yilgor
Kıdemli Üye

Kesin Bilinenler...

Post by yilgor » 20 Jan 2005, 21:12

Aglarsin ( Ateşe Su Dedim )
Selma
Sevemedim karagözlüm
Sensiz Bahar Geçmiyor
Senden Sonrası
Ümit Şarkısı Eski Vesyion ( Kaderimin Oyunu Eski Basım Kasetlerinde)
Ağlıyorum Yana Yana ( 1960-63 ) PLAK
Gönül Bağları ( 1960-63 ) PLAK
Yıldız Akşamdan Doğarsın ( 1960 - 63 ) PLAK
Büyümü Yaptın
Zalimsin ( Sadece Bağlama ile ) Bu plak ve kaset değil.. canlı canlı okuyor :)

Şimdilik benden bu kadar geri kalanını dostlarımız tamamlasın..

mkemal
Deneyimli Üye

Post by mkemal » 25 Jan 2005, 10:14

Seni Görünce - (Gencebayın Beste Çalışması)
Hem Çaresin Hemde Dertsin (Film Müziği)
Ümit Ufku (Film Müziği)
Eyvah (Film Müziği)
Kaşların Kemandır(Film Müziği)
Gemilerde Talim Var(Film Müziği)
Dünya Gözlerinde Ağlıyor Gibi(Film Müziği)
Ayrılıkta Ne Buldun -Bedia AKARTÜRK

Biz sen olduk sende biz,Bunu böyle Say
Sen,gönül dostu pirimiz,Orhan Gencebay

burhansenkal
Kıdemli Üye

hayret

Post by burhansenkal » 04 Feb 2005, 05:42

Ya arkadaşlar bu eserlerden GENCEBAY 63 kardeşimizin gönderdikleri hariç ,dinletme imkanınız yokmu.

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 06 Feb 2005, 02:24

Abiciğim neden kızarlar,niye kızarlar.
Paylaşmak değilmi acıları azaltan,paylaşmak değilmi mutluluğu çoğaltan.
Forumda bu gibi eserleri dinlesek,realitemiz yükselse...
Şöyle zevkle içimize sindirsek....

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 08 Feb 2005, 14:34

Burhan abinin değindiği konu hakkında birşeyler söyemek istiyorum.Burhan abi,paylaşmak elbette ki güzel.Paylaşmak Gencebaycılığın değerlerinden biridir.Bunun elbette ki farkındayız.Ancak bazı şarkıların uluorta paylaşılmasına,yayınlanmasına,tabiri cazise sebil gibi dağıtılmasına karşıyım.

Bakın,Orhan Gencebay dinlemek başkadır,Orhancı olmak başkadır,gönül dostu olmak başkadır,Gencebaycı olmak başkadır,Gencebaycı-Araştırmacı-Arşivci olmak daha başkadır.Bu duyguyu yaşayanlar bilir.Maddî hatta ciddî bir bedenî efor sarf ederek bulduğumuz bazı eserleri ,internet gibi girenin çıkanın belli olmadığı bir ortamda ,bizim yaşadıklarımızı yaşamamış insanlara dağıtmak bana saçma geliyor.

Bir de düşünün dediğinizi yaptık diyelim,çıkardık ne kadar gizli eser varsa piyasada,forumda herkes dinliyor,ne anlamı kaldı ki o zaman?...Ne heyecanı kaldı ki?...Ne sihri kaldı ki?..."Piyasada Bulunmayanlar" meselesi Gencebaycılığın gizemli yönüdür ve öyle kalmalıdır.

Bize de elbet bu şarkılar havadan yağmadı.Ortada bir emek var.Dostluklar var,aynı şeyleri yaşamak aynı şeyleri hissetmek var,aynı doğrultuda bakmak var.Böyle insanlar zaten birbirlerini buluyorlar.Bence böyle kalmalı.İnternette yeterince eser yayınlandı zaten,bakın artık onları konuşmuyoruz,söz konusu etmiyoruz bile;yani heyecanını yitirdi...Sadece ben değil,hepimiz gizli dolaplar çevriyoruz.Eğri oturup doğru konuşalım.Neyse...

Zaman zaman ben de isyan ettim,ne bu saçmalık,herkes elinde ne varsa versin yayınlasın diye ayaklandım.Fakat bazı dostlarımın dostluklarını da kaybettim.Bu ayrı mesele...

Durağan değil,etken bakmalı olaya...Yani bakınca sadece bugünü görmemeli.Piyasada olmayanların da eksiksiz yayınlanacağı günler gelecek.Ancak,profosyonelleşme sürecinde daha çok yaşayacağımız şey ve geçeceğimiz yollar var.Daha çok zamana ihtiyacımız var.İnternetteki bu ortamımız çok sağlam değil.Her an bir dargınlık daha kötüsü düşmanlık yaşanabilir.Geçmiş tecrübelerimiz bunu doğruluyor.Bu ortamın zeminini sağlamlaştırmaya ihtiyacımız var.Birbirimize olan güvenimiz,dostluğumuz koşulsuz ve tam hale gelmelidir.Herkes kendi sazıyla başka bir hava çalarsa olmaz.İlkelerimiz olmalıdır.Geçen yıllar içinde aramıza gönül dostu diye yeni insanlar kabul ettik.Evet gönül dostlarımızdırlar,evet Gencebay dinlerler,ama gerçek anlamda gönül dostluğunun ilkelerini bilmekte midirler,ya da bunları uygulayabilmekte midirler?

Kimse kızmasın.Dediklerimi herkes er geç zamanla anlayacak.Ben sabırlıyımdır.İki yılda gördüklerim ve yaşadıklarımdan sonra,neyin ne olup nereye varacağını görebilirim...Hiçbirşeye de şaşırmam.Dün kanımsın canımsın diyip,yarın canın çıksın diyen olsa da buna şaşırmam.Kısacası dostlar,bugüne kadar çok yol kat ettik,profosyonelleşme sürecinde adminlerimizin çabalarıyla bugünlere geldik.Ancak,yarın ne olacağı belli olmayan bir ortamda,yani güven olayının %100 olmadığı bir ortamda tam paylaşım olmaz.Tabii bunlar benim görüşlerim,haksızsın diyorsanız buyrun siz bir çözüm üretin.
Last edited by yasakresim on 02 May 2006, 15:02, edited 1 time in total.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

VEFASIZALEM
Kıdemli Üye

Post by VEFASIZALEM » 09 Feb 2005, 17:37

bunu bütün insanlar böyle yapıyor nedense. bir kişiden darbe yer kazık yer. bunu bütün insanlara mal eder. neden böyledir bu insanlar.

SONER madem orhancılığın içinde paylaşmak vardır hoşgörü vardır neden bunu bu şekilde yapıyorsun.

hem buraya gönül dostlarının yeri diyorsun.buraya gelenler gönül dostudur diyorsun hemde giren çıkan belli değil diyorsun.

tamam sen şimdi diyorsunki bunların hepsini ortaya çıkarırsak olayın ne heyecanı kalır. o zamn işin içine birazda yapabiliyorsanız FEDAKARLIK olayını koyacaksınız. 10 tane varsa elinde 3 tanesini çıkarırsın. birazda sizler bulun araştırın dersin. yarında diğeri buluur 2 tanesini oda getirir burda paylaşır. o zaman sen elindekilerinin hepsini paylaşmamış olursun.

benim elimde böyle bişeyler olursa inan hiç düşünmeden paylaşırım. bunu elimden geldiğince bizim sitede yapmışım zaten..

söylediklerim SİTEM değildir. doğru yönleride var söylediklerinin.
ÜSTÜMDE YOK BAŞIMDA YOK
İŞİMDE YOK AŞIMDA YOK
YASLANACAK TAŞIMDA YOK
YATACAK ÇUL BIRAKMADIN.

KRALDA ABİDE SENSİN ..GENCEBAY..
MÜSLÜMCÜ
MÜSLÜMCÜ...

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 09 Feb 2005, 21:53

vefasız aleme katılıyorum.piyasada bulunmayan eserleri net ortamında bütün gönül dostları dinleyebilmelidir.bu en başta her gencebaycının hakkıdır gencebaycı olduğu için....olayı kişiselleştirmemek ve kurumsallaştırmamak lazım diye düşünüyorum.bu sitelerin amacı zaten paylaşımdır.önemli olan karşılık beklemeden paylaşmayı bilmektir.gönül dostu olduğunu düşünen bir insan ben nette bu şarkıyı onca kişiyle paylaşıcam sonra o bana yanlış yapacak o zaman hiç paylaşmıyim mantığıyla düşünmemelidir.demek istediğim şu ki bir gönül dostu bilinmeyen bir gencebay eserinin diğer gencebaycılar tarafından öğrenilmesinden gencebaycılık adına kıvanç duymalıdır.paylaşımı kendi yaptığı bir iyilik ya da diğer gönül dostlarının kendisine karşı olan borç sebebi gibi görmemelidir.paylaşımı gencebaycılık ve gönül dostluğu adına yapmalıdır.kişisel kavgalar farklı gencebaycılığın yücelmesi ve büyümesi farklı şeylerdir.birbirine karıştırılmamalıdır.bu bir eser paylaşımı olabilir ya da gencebay hakkında bir gönül dostu tarafından bilinen bir bilginin diğer dostlara aktarılması olabilir hiç farketmez bunların hepsi aynı statüye girer.gönül dostluğu anca böyle büyür.lütfen paylaşımdan çekinmeyelim.paylaşmanın asaletini bencilliğin çirkinliğine tercih edelim.geçelim kişisel kavgaları geçelim kardeşim geçelim paylaşımda birleşelim mutlu bir gönül dostluğu ve gencebaycılık için...

gezegen1969
Yeni Üye

Post by gezegen1969 » 10 Feb 2005, 13:58

Selam,
Ben bugün buraya yeni üye oldum ve Forum cok hosuma gitti.
Ben benden önce yazan iki Arkadasa katiliyorum,böyle Forumlar bence paylasmak icin yapilmis olmasi gerekir diye düsünüyorum.
Ben 10 yasimdan beri Orhan Gencebay dinliyorum,yasim simdi 35 ve 3 Cocuk babasiyim.Ben Almanya büyüdüm,ama her zaman Kalbim Türkiye icin atmistir ve ben Kimligimi Orhan abinin Müziklerinde buldum.
Simdi inanin Almanya gibi bir yerde kendi özgüsünü ve kendi müzigini bulmak biraz zordu bundan 30 sene gibi önceleri cünkü ne Türk Televizyonu nede Türkce yayin yapan bir kurulus vardi.
Ben elimden geldigi kadar Cocuklarima benim dinledigim Müzikleri onlarada dinletmeyi calisiyorum,cünkü birdaha Orhan Gencebay gelmez bu Dünyaya.
Bazi Alman Forumlarinda Almanlar bizler kadar bencil insal degiller,kimse alinmasin ama ben bunu cok Türk Forumlarinda gördüm.
Bence hersey paylasilmali,belki bir kac unsur öne koyulabilir,mesela digelim en az bir sene üye olmak gerekir gibi.
Umarim ileride paylasmayi benim gibi düsünenler olur.

Sevgi ve Saygilar

gezegen1969

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 10 Feb 2005, 16:02

Yanlış anlaşılıyorum....Sorun bir kişinin,iki kişinin ya da on kişinin bana yanlış yapmasında değil.Bir yanlıştan herkesi sorumlu tutacak kadar mantıksız ,anlayışsız biri değilim.Bencil olduğum falan da yok.Paylaşımın önemini ve Gönül Dostluğu'nun ne olduğunu en az "Topraktan Bir Can" ve "Gezegen1969" kadar iyi biliyorum............

Bir zamanlar sırf "bu şarkılar yayınlansın" dediğim için bazı insanların dostluğunu kaybettim ve tepkilerini çektim.Hadi çıksınlar bakalım ortaya bu insanlar,bakın konu açıldı,konuşsunlar,neden yayınlanmasını istemiyorlar söylesinler.Saklanmasınlar.Bıktım yahu günah keçisi olmaktan.Herşeye her yere ben yazıyorum.Ve buyrun,kimseye birşey anlatamıyorum.Onlar savundukları şeyleri çıkıp benim gibi anlatabilme cesaretini göstersinler gösterebilirlerse,tepki çekmek pahasına.Oturduğum yerden ben de herşeyi izlemesini bilirim.Ben anlatamadım,onlar anlatsınlar.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

gezegen1969
Yeni Üye

Post by gezegen1969 » 10 Feb 2005, 19:36

Ben seni anliyorum,ama benim sahsi düsüncem su ki,bir baskalarinin üretmis oldugu eseri ben kimseden sakli ve gizli tutamam.Eger ben kendim bir sey ürettiysem, benim kendime ait oldugu icin sakli ve gizli tutabilirim.Ben böyle düsünüyorum.Neyse belki ilerde düsüncelerini degistirirsen beni hatirlamani dilerim Egeli Hemserim.

Selam ve Saygilar

dilenci
Yeni Üye

Post by dilenci » 10 Feb 2005, 22:00

bulunmayan eserlerin paylaşımı konusunda kişisel nedenlerinden dolayı olumsuz düşünen bir arkadaşa rastlamadım ben. onların düşüncesi bu eserlerin telif yada sanatçının taleplerine saygı duymaktan kaynaklanan kaygıları üzerine kuruluyor. bu eserleri belki gencebayın ileriki çalışmalarında piyasaya sürmeyeceğini bilemeyiz.

ben paylaşılmasın demiyorum, ama böyle düşünenleride bencillikle itham etmek doğru değil.

genex
Site Admin

Post by genex » 10 Feb 2005, 22:40

Arkadaşlar hepimiz Gencebay'ın hiç duymadığımız bir eserini ilk dinlediğimizde nasıl seviniyoruz, nasıl heyecan duyuyoruz bir düşünün.

Bunu neden herkes yaşamasın?

Belki herkese dağıtmak doğru gelmiyor olabilir. Ama en azından herkesin dinlemeye hakkı var. Bunun için gerekli çalışmaları yapacağım; belki şuanda sitede yayınladığım eserleri de download'dan kaldırıp yeni yapacağım sistem üzerine taşımak olacak.

Aslında benimde paylaşımdan yana bir endişem var. KORSANCILAR!
Bir düşünün piyasada bulunmayan 10 parçayı toplayıp bir kaset yapsalar peynir ekmek gibi satar.
Bu olay hem bize hemde Gencebay'a zarar verir.

gezegen1969
Yeni Üye

Post by gezegen1969 » 11 Feb 2005, 00:17

Haklisin Ibrahim Kardesim,Korsan konusunda seninle kesinlikle ve kesinlikle bir fikirdeyim.Seninde dedigin gibi sadece dinletmekte yeter,yani bir $arkinin ilk bölümünü dinlesek buda yeter,böylelikle korsancilarda faydalanamaz.
Buraya üye olan Arkadaslardan hic bir kimse korsan olayina destek olacagini sanmiyorum ve isbirligi yaparak maddiyete düsürmez bu isi.
Zaten Korsan konusu cok ayri ve com mühim bir konu.Insallah bu Korsan olayini bir son bulunur,tabiiki Devletinde Rolü cok önemli.

Sevgi ve Saygilar

gezegen1969

mkemal
Deneyimli Üye

Post by mkemal » 11 Feb 2005, 10:26

35 yıldır halledilemeyen bir konu hala gündemi işgal etmeye devam etmektedir.Sanatçıyı ve sanatını koruma altına almak Ülkemiz yöneticilerinin geç kalmadan halletmesi gereken bir konudur.Bununla ilgili mücadele verenlerin başında Sayın Gencebay’ın kendisi gelmektedir.
Bu konuda görüşmediği kimse kalmamıştır.Örgütsel anlamda bile bir araya gelen müzik adamları bu konuda büyük bir ağırlık hissetirememişlerdir.
Bu konuyla ilgili bir çok yasal müeyyideler olmasına rağmen uygulama ya geçirilmemiştir.
5846 sayılı Kanunun değişik 23 üncü maddesi kesin hükümler taşımaktadır
Lisans başına 10 milyar TL'den 150 milyar TL'ye kadar para cezası
2 yıldan 6 yıla kadar, para cezasına çevrilmeksizin hapis
3 yıla kadar meslekten men cezası.
Olmasına rağmen hala olanca hızıyla korsan devam etmektedir. Bunda müzik yapımcılarının el altında vergisiz para kazanma arzusuda yatmaktadır.
Hal böyleyken bizler Gencebay Seven olarak,onun üretimini pervasızca tüketen bir anlayış içinde olamayız.Dikkatli ve itinalı davranmak zorundayız.
Paylaşım konusu zaman içinde kendi kendine gelişmeler gösterecektir.”Paylaşmak Güzelliktir”sözünü her zaman savunurum.tabi paylaşırken önce paylaşılan kişilerin niyetlerini tespit etmek gerekir.
Burda Soner,Olabilecekleri ve olamayacakları gayet güzel belirtmiş,genelde katılıyorum. ”İlkelerimiz Olmalıdır” sözü kesinlikle doğru.İşte can alıcı nokta bu zaten
Hüseyin konunun özünü sade bir dille anlatmış altına imzamı atıyorum.
İlerde bu konu anlayış açısından daha da yerine oturacaktır.

BAHTİYAR OLUN

Biz sen olduk sende biz,Bunu böyle Say
Sen,gönül dostu pirimiz,Orhan Gencebay

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 11 Feb 2005, 16:13

Foruma üye olan herkesin,bizim gösterdiğimiz hassasiyeti göstereceğini söyleyemeyiz.Burası internet.Bizim sitelerden birinden indirilmiş ve bir CD'ye toplanmış şarkıların İzmir'de büyük bir meblağa satıldığını söylesem ne dersiniz?...Bunun açıklamasını kim yapabilir,hesabını kim verebilir?...Cebinden parası araklananlar da (her ne kadar o şarkılar o kadar para verilmeye layık olsa dahi) sizin benim gibi Gencebay hayranları.Bakın,bu işin ticaretini yapanlar var...Ve havadan para kazanıyorlar.

Bakın,piyasada olmayanların yayınlanmasının sakıncalı ve sorunlu yönleri:

1-) Korsan sorunu (aynen yukarıda anlattığım şekilde).
2-) Download imkânı olmasa bile, şarkıların yayınlanmasının,bizdeki heyecanı ve şarkılardaki değeri yitireceği meselesi (daha önce yayınlanmış şarkıların artık lâfını bile etmediğimizi tekrar hatırlatmak isterim).
3-) Gencebay cephesinden herhangi bir yayın izninin bize ulaşmamış olması ve yaptığımız/yapacağımız yayının Gencebay'ın bilgisi dışında oluşu.(Daha önce bahsettiğim bana karşı çıkanlardan bir kişi,Gencebay'ın bu parçaların yayınlanmasını,herkesin bunları bilmesini istemediğini/istemeyeceğini söylemişti.Ben buna karşı çıkmış,Gencebay'ın paylaşımcı olduğunu,gönül dostlarının yanında olduğunu söylemiş,hatta Gencebay'ın karakter analizini yapmaya girişmiştim ki,karşı taraf,Gencebay'ın bundan hoşnut olmayacağı yönünde diretmiş ve "kendisine sorun!" deyip kesmişti.)
4-)Şarkıların sebil gibi dağıtılması sorunu..Daha önce de söyledim,bu şarkılar bir değerdir,özeldir,(her ne kadar tüm haklarını sahiplenemesek de) bulunması için bir emek harcamışızdır,bizde anıları vardır,bireysel çabamızın veya irtibatlarımızın meyvesidir.Kanımca,bu şarkıları dinlemeyi "hak edenler" yalnızca bizim gibi araştırmacı olan,bizim gibi emek harcamış ,Gencebaycılığın gereklerini bilen (Gencebaycılığın gerekleri apayrı bir konudur,birçok kaidesi olmalıdır ,örneğin Gencebay ve arabesk ayrımını kavramış olmak gibi), yani tam anlamıyla Gencebaycı olanlardır. Yoksa Orhan Gencebay'ın Batsın Bu Dünya kasedini alıp "Baba,ölürüz yoluna,arabeKSin kralısın baba" muhabbetini yapıp,"Orhan'dan bağlamayı,Ferdi'den ağlamayı,Müslüm'den doğramayı öğrendik" felsefesini benimseyip,sonra forumlara üye olup,orda burda beş para etmeyen yazılar yazıp(yazı bile denmez),daha Gencebay'ın albümlerinin isimlerinden haberi olmayan,sonra bizden öğrendiklerini yine bize satmaya çalışanlar değil...Şunu unutmayın ,her Orhan Gencebay dinleyen bir değil.Ve ben bu insanlarla bir şey paylaşmayı herşeyden önce Orhan Gencebay'a olan saygıma yediremem.Biz bu şarkıları bulurken,kendimiz gibi olan insanlardan bulmuşuzdur ,kendimiz gibi olan (ya da bizi kendileri gibi gören) insanlardan almışızdır ve ancak kendimiz gibi gördüğümüz insanlarla paylaşmayı içimize sindiririz.Kendimiz gibi derken,sırf bizim gibi arşivci demiyorum(arşivci olması da gerekmez),Gencebaycılık,hatta karakter ve ruh olarak...Ve bizim ilkelerimiz vardır,%100 güven ve %100 gizlilik gibi.

Bakın oturdum kafamdakileri tek tek yazdım,bu lâflarımı yabana atmayın.Yukarıda 4 ana sorun yazdım.İlk 3'ü nesnel,sonuncusu öznel bir sorundur.Hiçbiri çözülemez demiyorum.Hepsi çözülebilir (yani inancım var).Neyse,sizler bunları dikkate almadan elbette bu şarkıları paşa paşa yayınlayabilirsiniz.Kimseye mani olacak değilim,o benim yetkim değil.
Image
Atatürk, 1933

VEFASIZALEM
Kıdemli Üye

Post by VEFASIZALEM » 11 Feb 2005, 21:36

madem gerçek ORHANCILAR gerçek GENCEBAY sevenler GERÇEKTEN GENCEBAYCILIK ruhuna karakterine sahip olanlar bu bilinmeyen bitürlü paylaşılamayan şarkıları dinler imzamdada belirttiğm gibi ben MÜSLÜMCÜYÜM. herzaman heryerde herşekilde.

inan bende bu bilinmeyen şarkılar olsa bizim sitemizde olsa biz her kim olursa olsun kimi severse sevsin her zaman kapımızı açıp bunları paylaşırdık.bizdede bu ruh bu karakter var.

şunuda söylemeden geçemiyeceğim. kendini doğrama olayları sadece kendini bilmez (ki biz onları hiçbir zaman MÜSLÜMCÜ olarak görmüyoruz) kendinin kendine bile yararı olmayan kimselerin işidir.

sizler nasıl ORHAN GENCEBAYA ARABESKÇİ KAVRAMINI yediremiyorsanız bizde JİLETÇİ DOĞRAMACI değiliz. SONER KARDEŞİM.

paylaşmasanda canın sağolsun be SONERİM.
ÜSTÜMDE YOK BAŞIMDA YOK
İŞİMDE YOK AŞIMDA YOK
YASLANACAK TAŞIMDA YOK
YATACAK ÇUL BIRAKMADIN.

KRALDA ABİDE SENSİN ..GENCEBAY..
MÜSLÜMCÜ
MÜSLÜMCÜ...

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 12 Feb 2005, 15:09

Sevgili gönül dostları !
Forumu epeyce bir zaman sonra ziyaret etme fırsatı buldum.Görüyorum ki yine aynı tartışmalar!..
Burada Soner arkadaşıma katılıyorum..Objektif olarak benimde hislerime tercüman olmuş.Olayı gayet güzel ifade etmiş..!
Şimdiii ; bu konunun nekadar önemli olduğunun farkında olmayan bazı kişiler var..Gerçi düşündüklerini aktarmışlar ama burada bu eserlerin paylaşılması konusuna gereken incelikte ciddi ve uygun olan yaklaşımı sergileyememişler.Kimse bu eserlerin paylaşılmadığını söylemesin..Eserlerin adı ve bazen sözleri paylaşılıyor..Bunun ötesinde bir beklentisi olanlar yanılmakta olduklarını bilmelidirler.!
Paylaşma deniliyor..! Forumun açıldığı ilk günlerde VEREMLİ KIZ ile ilgili bir çalışmam oldu. Bu benim kişisel bilgilerim ve arşivimden birer parça olan gayet açıklayıcı ve bir tespite dayanan yazıydı. Bu yazıma SONER den başka bir cevap veren olmadı.Bu gibi bir çok beste hakkında çeşitli yazılar yazdım.Paylaştım! Ancak iki elin parmakları kadar bile olmayan bir avuç insan zamanını ayırıp yazılarıma destek vererek düşüncelerini açıkladılar.Eğer SONER kendini ..GÜNAH KEÇİSİ gibi görüyorsan bende seninle aynı günahı çekmeye razıyım.!
Şu unutulmamalıdır ki ; ORHAN ABİ ninde kabul edemeyeceği bu isteklere daha fazla cevap vermek gerekecekse buraya mesajlar dolusu açıklama yaparım.
Şuda bilinmelidir ki ; bu hiç kimse bu eserleri sahiplenme gibi bir duyguya sahip değil.! Özellikle bu eserlerin yazılmasında bile büyük sevgi var..Emek var.! Kimse bu emeğe saygısızlık edemez ayrıca bunu bir gencebaydostu talep dahi edemez.! İçimizde ki korsanı yenelim..!
Şuda bilinmelidir ki; Bu eserler ağırlığının taşınabileceği uygun bir çalışma ile ciddi bir ortama taşınarak hak ettikleri yerde yerini ebediyete kadar alacaklar..! Bunların biri ilk düeti MUHAMMEDİN MEZARI..! gibi..
Belki '' Minnacık '' belki '' Hançer Yarası Değil ki Sarayım '' gibi nadir besteler olacak..vs..
Bu besteler pahalı bir kolye gibidir...Dağıldıkça ehemmiyetini ve kıymetini kaybedebilecek.. tıpki sahip çıkamadığımız tarihimiz gibi bir daha hüsrana uğratılamıyacak bir hazinedir...! Lütfen sahip çıkalım!!

SEVGİLİ SONER hiçbir zaman günah keçisi olamıyacak kadar güzel bir insansın..! Ve Gencebay kimliğini hep yukarılara taşıyan-taşıyacak olan gerçek bir dost - gönüldostusun!!!! BerhudarOL! SAĞLICAKLA KALIN.......................... serkan76..
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 12 Feb 2005, 15:45

Serkan abi.........Doğru söze ne denir ki...
İhtiyacım olduğu anda yanımda olduğunuz için teşekkürler........
Keşke herkes bunların farkında olsa...Yanlış anlaşılma pahasına,hak etmediğimiz bazı sıfatlarla adlandırılma pahasına da olsa...
Paylaşmaktan yana olmadığım yok,ama 4.maddede belirttiğim kaideler çerçevesinde...Ve bunu zamanın akışına ve doğal ilişkilere bırakmak lazım,biz öyle yaptık bugüne kadar.Yoksa ,bir ortama bunları doldurup ,herkes tarafından yağmalanmasını içine sindirebilecek biri değilim.
Image
Atatürk, 1933

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 13 Feb 2005, 15:47

arkadaşlar iyi güzel de benim çözemediğim bir nokta var.bu konu bence gündemimizi gereksiz meşgul ediyor.abimizin piyasada bulunmayan eserleri bir elin parmağı kadar onlar da şunlar:selma,sensiz bahar geçmiyor,sevemedim karagözlüm,büyümü yaptın,ağlarsın bilsen,senden sonrası,musalla taşı bağlamalı)benim bildiklerimin hepsi bu kadar.bunlar da biraz uğraşla elde edilebiliyor.sizin bu kadar hararetle tartıştığınız ne ben onu anlamadım.onlar dışında piyasada olmayan diye bildikleriniz ya özer şenay bestesi ya demin saydığım şarkıların içinde geçen cümleler ya da gencebayla hiç alakası olmayan şarkılar ya da kendisinin çok eskiden söylediği kendine ait olmayan olgunluk döneminden çok önce söylediği türküler.öyle değil mi?yani sizin yıllardır konuştuğunuz şey,bu kadar hararetle tartıştığınız şey topu topu 6-7 şarkı ki onlar da dediğim gibi biraz uğraşla bulunabiliyor.yanlış mıyım?yanlışsam lütfen söyleyin.batsın bu dünya,hatasız kul olmaz ayarında 10-20 tane piyasada bulunmayan eseri var da ben mi bilmiyorum yoksa?

Post Reply