Batsın Bu Dünya filminden

Bazıları gerçek bazıları efsane eserler. Bildiklerinizi bu bölümde tartışabilirsiniz.

Moderator: Yöneticiler

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 14 Jul 2006, 19:55

serkan76.... wrote:Soner..! :shock:
Nerdesin ?

Ne haber Serkan abi :)
Size e-mail attım. :wink:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 14 Jul 2006, 21:32

Soner bu ne böyle.... ????
:? :? :? :?

Kafam çok karıştı ya....
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 15 Jul 2006, 20:42

Başar ;
Cevabı geciken sualine ek olarak burada ve diğer sitelerde belirtilen bir yanlışlığı genel yazarak düzeltmek istiyorum.
( Bu arada Soner ; bir çok forumda yaptığın kesin ve kararlı düzeltmelerin için teşekkür ederim ! Benim desteğime bile gerek kalmadan sıklıkla yazılarını okuyor ve takip etmeye çalışıyorum.Seni ilgi ile takip etmekteyim.
Vakit nisbetinde ! ……..Sana ‘da Selam ve Saygılar ! )

1 - Sürekli olarak Orhan Gencebay’ ın ilk üç plağı hakkından tarihsel veri olarak yapılan yorumlarda düzeltilmesi gerekenler ;

- Orhan Kencebay olarak piyasaya sürülen bildiğimiz ilk iki plak 1963 Ekim ayı itibarı ile yayınlanan plaklardandır.Columbıa kataloğunun bu veriyi vermesinin yanı sıra diğer
Üçüncü plağı olan Neredesin Leylam ve Felek Gurbete Attın adlı çalışmaların yıl olarak geçerli olanı da 1964 yılıdır.! ( 1966 diyenler için ! ) Bu veriyi tüm gönül dostları böyle bilmeli ! ( Plakların 78 yada 45 lik olarak yayınlanması ihtilafını uzun süreceği için kesiyorum.Fazla detaya inmiyorum .. bu konuda da yanlışlıklar var ..

2 - Meşhur 2 adet ‘’ Avaz Plk. ‘’ 45 liği ;

- Bunlardan ilki olan ve GENCOBAY olarak belirtilen ‘’ Aşkın Beni Kör Etti ‘’ adlı …., iki eser her ne kadar Gencebay’ ı gösterse de adres tamamen Arif Sağ’ ın deneysel ve alıntı olarak niteliyebileceğim eserlerinden.Sesin taklit olmasının yanı sıra kayıt zannımca plağın seri olarak çıktığı tarih sürecinden biraz daha evvel hazırlanmış.
Katalog anlamında ‘’ Avaz ‘’ plk, döneminde 32 adet 45 ‘ lik içerisinde rastlanan Gencebay eseri sadece bir’ asıl ve bir gizli olmak üzere iki dir.Asıl eser kayıt olarak F. Müjgan Avaz ‘ ın olup farklı ve nadir bir ses kaydı ile dikkat çeken bir plak.Bu plak şirketi kadrosunda Muammer Çetinyay – Fatma Şahin - Ali Avaz ve eşi ile birlikte birkaç üçüncü sınıf sanatçı yer almakta.1969 dönemi serileri ile başlayan bu firma döneminde varlık gösteremediği yapısını Gönül plk, ile tamamlama yoluna gitmiştir.Kanaatim odur ki ; yukarıda bahsettiğim açıklamaya ek olarak bu küçük firmada
denemelere yer verilmesi taktire şayan fakat gerçek sesiyle Gencebay anlamında ki böyle bir eserin doğruluğu hayaldir.!
( Aşağıdaki eserler gibi ; )
-‘’ Sevmek İbadettir – Her Gün Kan Ağlıyor Gözlerim ‘’ ……….Bu yıllarda Gencebay ekseriyetle moda ve exra olarak tabir ettiğim şirket çalışmalarının yanı sıra kendisini İstanbul Plağa adamış ve çalışmaları bu doğrultuda sürmüştür.

3 – Bilinmeyen türküleri ;
- Bu konuya tam cevap yazmayacağım gerçi bu meseleyi sedece Almanya Türkofon firmasıyla sınırlandırarak ;
Orhan Gencebay Almanya da asıl 2 adet arka arkaya serilerde türküler söylemiş ve çalmıştır.! Hatta bunlar’dan biri ‘’ Arabesk Oyun Havası ‘’ adı altında yayınlandı.
Bilgi olarak hala ulaşamadığım bir üçüncü 45 ‘ liği olduğunu düşünüyorum.! Bu konuda araştırmalarım sürmekte.Türkofon plak vaktiyle geçirdiği yangın sonucu tahminim bu eserlerin orijinal bant kayıtlarını elinde bulunduramamış.Günümüzde materıal
olarak bu plaklara nadiren ulaşılmakta.!

4 - Başar senin sualine tam cevap yazamayacağım çünkü Kazakistan’da yım ve bilgisayarım çöktüğü için aklımda kalan bilgilerden yola çıkarak !
Birincisi ‘’ Düet ‘’ kavramını ben sadece ses olarak değil bağlamayla eşlik edilen eserlerde de bu tabiri kullanmakta fayda görüyorum .Sesin olmadığı bu noktada da aynı ruh hakim !

Kısaca ;
‘’ Bir Aşkın Esiri Oldum ‘’ bu eser Erzurumlu ses sanatçısı tarafından 1968 yılında plağa okundu. ‘’ serilerine az rastlanan ‘’ Arabul Plk. ‘’ şirketi tarafından yayınlandı.Plk. şirketi hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmamakla birlikte tahminim korsan yayın şirketlerinden.
68 - Gencebay’ ını tam anlamıyla bu uzun havanın her dakikasında bulmak hiç de zor değil.Bu bağlama uslubunu tarif etmeye gerek yok.
‘’ Ümitsiz bir aşkın esiri oldum ‘’ isimli eserindeki söz ruhu ve ezberi beklide bu eseri
ile kardeş ..,
…………………..sözlerini hatırlayamadığım için sonra siz gönül dostlarına aktarırım.

‘’ Ayaklar Altında ‘’ Bildiğimiz ZELZELE adlı bestenin 1970 bilinen ilk versiyonu.Bilinen eserdeki sözlerin fevkinde iki kıtada farklı söz ve anlamlar taşımakta.Eser Özver Mete Ork. eşliğinde okunmakta .O dönemde eser sahibi Yavuz Laçin gözüküyor.( Yavuz Laçin ismi bu konulara duyarlı tüm araştırmacı dostların incelemesi gereken bir isim .Gencebay ve çevresinden gelen bir müzik adamıdır ..)
Bateri ve diğer batı enstrümanları ile kendisine has ilginç bir çalışma.!

……………………………Serkan76 ( sbergamon ) Katolog ve arşivinden !

….Başar umarım soruna eksiksiz cevap verebilmişimdir.Bu hususlarda yazılacak o kadar çok şey var ki .! Aklıma geldikçe sizlerden aldığım güç ve destek ile 60 ‘ lı yıllardan en nadir eserleri paylaşacağım.Plak dünyası ve Gencebay hakkında bilinmeyen çok şey var.!
Özellikle Gencebay alanında Türk müziği içerisinde tüm verileri kayıt altına alarak sizlere yeni şeyler kazandırmayı hedefliyorum.
‘’ Orhan GENCEBAY’ ın yıllar önce yaktığı ateşin beklide külleri bunlar ! Ve bu küller hala bir yerlerde ve bulunmayı bekliyor ‘’ Yıl kaç olursa olsun GENCEBAY hiç eskimeyen tek isim olacak ! Buna olan inancım sonsuz !

……………………KZ ‘ dan selam ve saygılar !

‘’ Ben kırılan dallar değildim her cevrinle dökülen
Sen keyfe keder gibi kalbimi taşlara bağladın ! ……..sbergamon
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 16 Jul 2006, 00:29

çok teşekkür ederim serkan abi.bunlar gerçekten eşsiz bilgiler.serkan abi çok araştırıp cevabını bulamadığım iki soruyu sana sormak istiyorum.belki bu konular hakkında da fikrin olabilir;

1)kervana ait 70no.'lu plakta azize gencebayın daha sonra aynı altyapı üstüne biricik'in okuduğu "sen varsın" adlı eser gencebay bestesi mi?şayet gencebayın değilse kimin bestesi?

2)ben o zaman ölürüm(75 sitarlı versiyonunun) ve ne olur bu aşkı öldürmeyelim eserlerinin gencebayın sesinden kayıtları olduğu ve bunların vakti zamanında almanya basımı bir plakta yer aldığı söyleniyor.hatta ben o zaman ölürüm için bunu bizzat gencebayın kendisi demiş bir gönül dostuna.varsa bunlar hangi plak firmaları ve şimdi bu eserlerin bulunma ihtimali ne derecededir? (not:ben o zaman ölürüm 75 versiyonunu gencebayın 75 yılındaki sesinden olan kaydını ben de bir radyoda dinlemiştim.dj bu almanyadaki bir albümden demişti)

cevabını çok araştırıp bir türlü bulamadığım ve kafamı çok kurcalayan bu iki soru hakkında bilgin varsa ve paylaşırsan çok mutlu olurum serkan abi.şimdiden teşekkür ederim.berhüdar ol...

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 16 Jul 2006, 01:54

Merhaba Başar abi, istersen ilk soruya ben cevap vereyim :)

Türkü ola firmasından çıkan ve "EN YENİ EN ESKİ ARABESK" isimli kasette Orhan-Azize Gencebay yer alıyor...
Toplam 10 şarkı var kasette...
5 tanesini Orhan Gencebay - 5 tanesini Azize Gencebay okuyor...

Orhan Gencebay'ın okuduğu şarkılar, hepimizin çok iyi bildiği ;
1-Ben Doğarken ölmüşüm
2-Kabahat seni sevende
3-Bir teselli ver
4-Öldürdün beni
5-Ben sevdim de ne oldu

Azize Gencebayın okuduğu şarkılar ise ;
1-Gitti de gitti (söz-müzik;O.Gencebay)
2-Benim aşkım sende doğdu (söz;Halit Çelikoğlu müzik;Cengiz Coşkuner)
3-Bilmesin o felek (söz-müzik;O. Gencebay)
4-Vefasızım (söz;Halit Çelikoğlu müzik;Cengiz Coşkuner)
5-Bu defter kapansın (söz-müzik; Selahattin Sarıkaya)

Bahsettiğin "sen varsın" isimli şarkı, "bu defter kapansın" isimli şarkı eğer yanılmıyorsam veya diğer üçünden biri...

Yani Gencebay'a ait değil...

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 16 Jul 2006, 11:50

1 - Yukarıdaki liste Türkola firmasının toplama albümü ve aslında buradaki Azize Gencebay’ ın okuduğu eserler kendisinin bu albümden önce tamamen kendisine ait çıkardığı kasetten alınma. Elimde bu kaset var ve pekte tanınmayan bir firmadan çıkma.
‘’Bu Defter kapanmasın ‘’ Başar’ ın dediği eser değil.! ( Zaten eser başkasında gözüküyor ve yukarıda ki gibi ..)
Sen Varsın adlı şarkıyı Gencebay’ ın olarak düşünmek gerekir.Kervan Plk. 45’ likleri içerisinde Azize Gencebay’ ın bir albümünde .Başar bunu zaten biliyor.
Tekrar söylemek gerekirse bu eser Orhan Gencebay’ ın.!
Bende olsam kendime ait şarkılara eşimin adını verirdim.Bu bir nezaket ve inceliktir.Eser kadar bunu seslendiren sanatçının da ödüllendirilmesi gerekir.! Azize Gencebay yorumu da gayet güzel ! Daha ne ….
Kısaca ; '' SEN VARSIN '' - Söz : Azize / Orhan Gencebay ( Düzenleme ) - Beste ; ORHAN GENCEBAY !

2 – Başar bahsettiğin bu iki şarkının Gencebay tarafından okunduğu konusunda fikrim olmamakla birlikte özellikle plak olarak bulunduğunu zannetmiyorum.! Bu iki eseri ‘’ Sevemedim Kara Gözlüm ‘’ kaydı gibi algılamak gerekir bence. Muhtemelen dinlemediğim için kaset kaydı olarak düşünebilirim ama doğruluğu noktasında bir yorumum yok.
Fakat bir ihtimal bu orijinal kayıtlar Gencebay’ dan izinli olarak Almanyadaki firmalara
verilmiştir denebilir.
Gencebay eserlerinin yayınlanması hususunda Türküola ve diğer müzik firmaları ile gayrı ciddi çalışmalar yerine eserleri bu şirket yada şirketlere gönülden koparak vermiş olabilir.
Bu şüprizleri özellikle Almanya’ da yaşayan gencebay dinliyicilerine yapmıştır zaten. Türkofon – Türküola ve benzeri firmalar ağırlığı olan ve piyasaya yön veren ciddi şirketler.
Yılmaz Asöcal bu eserleri Gencebay’ dan almış olabilir.! Zaten ticari başarılarında Gencebayla birliktelikleri var…Neyse..

Başar ;
İkinci sorunun cevabını tam bir bilgiye sahip olamadığım için değerlendiremedim.
Umarım önümüzde ki dönemde …,

………………………….selam ve saygılar !

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 16 Jul 2006, 21:13

teşekkür ederim serkan abi ve erhan..bu arada erhan,serkan abinin dediği gibi benim bahsettiğim "sen varsın" senin bahsettiğin eser değil dostum.

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 16 Jul 2006, 21:49

Önemli değil Başar !
Bu konulara uygun, nitelikli tartışma ve yazılara her zaman cevap yazmak isterim.
Araştırmalarında başarılar diliyorum !
Aklına yeni şeyler gelirse yazmaya devam et ! ben zaman buldukça kendi değerlendirmelerimi yapmış olurum.
Seninde güzel ve net yazılarını takip ediyor ve taktir ediyorum.
Kendi adıma birşeyler öğrenebildi isem ne mutlu.
............................tekrar selam ve saygılar !

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 17 Jul 2006, 00:03

Başar ve Serkan abi, haklı olabilirsiniz ama sanki bu albümde Azize Gencebay'ın okuduğu şarkıların birinin nakarat bölümünde Sen Varsın sürekli geçiyor, öyle hatırlıyorum...

Ama yanlışım olabilir, :) bilgileriniz için tekrar teşekkürler...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 17 Jul 2006, 12:37

serkan76.... wrote:Üçüncü plağı olan Neredesin Leylam ve Felek Gurbete Attın adlı çalışmaların yıl olarak geçerli olanı da 1964 yılıdır.! ( 1966 diyenler için ! ) Bu veriyi tüm gönül dostları böyle bilmeli !

Serkan abi, biliyorsun Yavuz abi ile Gencebay'ın bir görüşmesi olmuştu ve birkaç sayfalık sorular iletmiştik Gencebay'a. Benim hazırladığım sorulardan bazılarını buraya yanıtları ile birlikte aktarayım, herkesin bilgisi olsun.

Meğer Sevmek Pek Yalanmış/Metelik Oyun Havası plağının tarihi kaçtır?

Meğer Sevmek Pek Yalanmış Orhan Uğurluel'in. Diğeri Bayram Aracı'nın. Bunları okuduğumda 16 yaşındaydım.

Yare Pazen Seçemedim/Yeni Yolun Düzleri

Yare Pazen Seçemedim Yıldıray Çınar'ın. Yeni Yolun Düzleri de Samsun türküsüdür. 17 yaşında okumuştum.

Fidayda-Morkoyun/Topaloğlu-Şekeroğlan

Almanya'da çalmıştım. 23 yaşındaydım.

Neredesin Leylam/Felek Gurbete Attın

Leylâ'lı birçok şarkım var. Tam hatırlamıyorum. Orhan Uğurluel'in olabilir. Diğerini hatırlamıyorum. Dinlemem lâzım.

Her Gece Kan İçiyorum/Aşkın Beni Kör Etti

(Aşkın Beni Kör Etti için olabilir dedi, Kan İçiyorum için benim değil dedi).

Ölüm Çemberi

Böyle birşey okumadım. Bestem de değil.

Sözlerin Birden Değişiverdi

Hatırlamıyorum, benim değil. Okumadım, beste olarak da yapmadım.

Azize Gencebay'ın okuduğu Sen Varsın Orhan Gencebay'a mı ait?

Evet.

Yasaklı bestesi var mı? Toplatılan plâğı oldu mu?

Plâk değil, film toplatıldı. Derdim Dünyadan Büyük filmi toplatıldı.

70'lerdeki filmlerindeki ses kendisine mi ait?

Abdurrahman Palay'a ait.

"âlem bana hasta ben Müslüm'e" sözü kendisine mi ait?

Böyle birşey kesinlikle yok.

Daha çok soru vardı, başka şarkılarla ilgili, projeleriyle ilgili, internetle ilgili falan. Ama ya muhabbet esnasında arada kaynamış, ya da çok genel cevap vermiş. O yüzden onları da aktarma gereği yok.
Last edited by yasakresim on 17 Jul 2006, 21:35, edited 3 times in total.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 17 Jul 2006, 12:38

bir_zaman_aglayip wrote:Soner bu ne böyle.... ????
:? :? :? :?

Kafam çok karıştı ya....

Sağlık olsun dostum, :lol:
Image
Atatürk, 1933

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 27 Aug 2006, 20:56

yasakresim wrote:
bir_zaman_aglayip wrote:Sonerciğim memnuniyetle yaparım ama inan ki nasıl yapılacağına dair bir bilgim yok..Beni yönlendirirsen uğraş veririm...

Hmm.. Uzun iş ama... Denemek istersen:

1)
http://rapidshare.de/files/25840160/lamewin32.rar.html

MP3Lame: Önce bunu indir ve bilgisayarına kur. Bu mp3 çevirici bir plug-in.

2)
Sonra da bunu indir ve kur:

http://rapidshare.de/files/25840347/gwave508.rar.html

GoldWave: Bu da, bilgisayara ses dosyası kaydetmek için bir program. (Kurarken herşeye "yes", "ok" deyip geç..)

3)
GoldWave'i aç.
Sol üstte "New" yazan yere tıkla.
Çıkan ayarlardan,
* "preset quality"i CD Audio yap,
* "Duration"u da yapacağın kaydın süresi ne kadarsa o şekilde ayarla (meselâ 5dk ise 5:00.000 yazabilirsin);
* "manual quality" bölümündeki ayarlar olduğu gibi kalsın.
OK de...

4)
Sonra bilgisayarına film kaydının olduğu CD'yi tak ve çalıştır. Bahsettiğimiz sahneye gelince, sesi kaydetmek için programdaki Control penceresindeki kırmızı düğmeye tıkla. Keydetmeye başlayacak. Kaydetmeyi sonlandırmak istediğin zaman kırmızı kareye bas.

5)
Kaydettiğin dosya wav formatında olur, biz onu mp3'e çevireceğiz.
Kaydetmeyi sonlandırdığın zaman, sol üstteki menüden "Save Selection As"i seç.

Çıkan pencereden dosyayı nereye kaydeceğini, dosya adını ayarla. Kayıt türünü ise MPEG Audio (Mp3) olarak seç. Kaydet'e tıkla.

6)
İşlem bittiği zaman GoldWave'i kapat ve kaydettiğin mp3'ü açarak kontrol et. İstediğin gibi kaydetmişsen hemenpaylas.com veya rapidshare.de üzerinden bizimle paylaşabilirsin.

soner abi çok işime yaradı teşekkür ederim
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

asteca
Yeni Üye

BEN O ZAMAN ÖLÜRÜM VARMI

Post by asteca » 22 Sep 2006, 14:11

ARKADAŞLAR ORHAN BABANIN MÜJDE ARLA ÇEKTİĞİ BATSIN BU DÜNYA FİLMİNDE MÜJDE AR İNTİHARA KALKIŞIR HASTAHANEYE KALDIRILIR HASTANEDEN TABURCU OLDUKTAN SONRA BABANIN KOLUNA GİRİP EVLERİNE DOĞRU YOL ALIRLAR VE O ESNADA SİTAR İLE ENSTRÜMANTAL OLARAK BEN O ZAMAN ÇLÜRÜM ŞARKISI ARKA FONDAN ÇALMAYA BAŞLAR BU SAHNE ELİNDE OLAN VARSA VE PAYLAŞABİLİRSE ÇOK MEMNUN OLACAĞIM
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

bilal

Post by bilal » 21 Jul 2007, 16:53

ELLERİNE SAĞLIK KARDEŞ ÇOK GÜZEL OLMUŞ SAOL BİZLERLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN MERSİ
ben bu yazdıkalrımın hepsını kabul edıyorum...bilal özyaşar

Post Reply