Batsın Bu Dünya filminden

Bazıları gerçek bazıları efsane eserler. Bildiklerinizi bu bölümde tartışabilirsiniz.

Moderator: Yöneticiler

yasakresim
Kıdemli Üye

Batsın Bu Dünya filminden

Post by yasakresim » 10 Jul 2006, 13:25

Bir dostumuz bana şöyle birşeyden bahsetti:

Gencebayın Batsın Bu Dünya filminde Müjde Ar'a tecavüz eden grubu gözetleyip bıçakladığı sahnede çalan hareketli bir müzik..

Ben hatırlayamadım da. Bu filmde böyle bir sahne ve böyle bir müzik var mıydı, siz hatırlıyor musunuz?
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 10 Jul 2006, 14:03

Batsın Bu dünya filmi bilgisayarımda kayıtlı, az önce baktım dediğin sahneye, böyle bir sahne var ama bu sahne gerçekleşirken hareketli bir müzik yok... Sahne, filmin son 10 dakikası içerisinde yer alıyor..
Sadece, sahnedeki ruhsal durumu anlatan ve Gencebay şarkılarından aşinası olmadığımız bir müzik var...
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 10 Jul 2006, 14:45

Sağol dostum yardımın için. Benim hatırladığım, film biterken Orhan Gencebay gemi ile rıhtıma yaklaşıyor. Geminin direğine de Müjde Ar'a tecavüz eden adamı asmıştı. O esnada da Batsın Bu Dünya şarkısı giriyordu fondan. Ben de hareketli bir müzik hatırlamıyorum. Veyahut arkadaş Batsın Bu Dünya'nın başındaki gitarlı introyu kast etmiş olabilir.. :roll:
Last edited by yasakresim on 10 Jul 2006, 16:21, edited 1 time in total.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 10 Jul 2006, 16:09

Arkadaşının bahsettiği sahne, senin söz ettiği sahneden hemen önce...
Gencebay gizliden gizliye bunları gözetliyor ve sonra karşılarına çıkıyor.Sonra bunlar motosikletlerle Gencebay etrafında dönmeye başlıyorlar, bu arada bir müzik var ama hareketli değil. Derken başlıyorlar kapışmaya , Gencebay hepsini haşat ediyor :D sonra gemi rıhtıma yaklaşıyor ve Müjde Ar bakıyor ki, Gencebayın namus hediyesi...

:)

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 10 Jul 2006, 18:27

ben bu filmin verdiği mesajın karşısındayım.şimdi gencebay o pislik herifi öldürünce mi müjde ar'ın namusu kurtuldu?onu öldürmeseydi müjde ar namussuz bir insan mı olacaktı?namus temizlemek ne saçma bir olay?zorla tecavüz edilen birinin namusu kirlenmiş mi oluyor?ona tecavüz eden öldürülünce mi namusu temizlenmiş oluyor?öldürülmese yine kirli mi kalacaktı?kanunlar o pisliğe cezasını verecekken gencebayın katil olması hoş birşey mi oldu?öyle adam sallandırmak gemide..hiç hoş kareler ve mesajlar değil bunlar.biz bu kafayla gittiğimiz sürece daha çok töre cinayeti görürüz.gencebayı da bu tür mesajları içeren senaryolarda oynadığı için yadırgıyorum.kendisi değiştirebilirdi bunları.

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 10 Jul 2006, 23:59

Ya abi haklısın sana katılıyorum ama filmin genelinde öyle değil..
İlk seferde olay tatlıya bağlanıyor, Gencebayı annesi terk ediyor, kız kardeşi terkediyor... Gencebay herşeye katlanıyor, ama filmde kötü rolde oynayan oyuncular aynı şeye tekrar yeltenince işler değişiyor..
Ben çok seviyorum bu filmi...
Ve içerdiği mesajlar çok güçlü diye düşünüyorum
Ama şu bir gerçek, baştan sona iyi biz gözlem yapılarak seyredilmeli ve yalnız bir kere değil defalarca...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 11 Jul 2006, 13:54

İlk bakışta namus cinayeti vs.yi andıran ilkel bir konu gibi görülse de, film boyunca Orhan Gencebay'ın gösterdiği sabrı Eyüp peygamber göstermemiştir desek yeridir. Oradaki Orhan figürünün, sevgisiyle, saygısıyla, kişiliğiyle, dürüstlüğüyle örnek bir figür olduğu tartışılmaz... Oradaki figürün "astığım astık kestiğim kestik, delikanlılığın kitabını ben yazdım" figürüyle uzaktan yakından alâkası da yok, siz de biliyorsunuz. Tabii daha farklı bir final düşünülebilirdi.
Image
Atatürk, 1933

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 11 Jul 2006, 16:31

demek istediğim o değildi soner,neyse...ben bir bakış açısından söz ediyorum.mesela dertler benim olsun filminde de aynı mantık. ayşe'nin günahı neydi?sabahattin ona sahip çıkmalıydı.ama onu mal yerine koydu.sen kullanılmış bir malsın artık ben seni kullanamam mesajı değil miydi saati arabanın üstüne koyarkenki son sahne(afedersiniz tabir biraz amiyane oldu ama en iyi böyle anlatabilirdim)toplumumuzda kadına mal gözüyle bakılıyor;sevgili,eş,arkadaş gözüyle değil.bunu demek istemiştim.gencebayın da sanatçı duyarlılığını gösterip kendi felsefesiyle taban tabana zıt olan felsefeleri mesaj olarak veren senaryoları kabul etmemesini beklerdim.

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 11 Jul 2006, 18:33

Başar ' ın değerlendirmesi doğru bir tespit olmakla beraber aslında bu ince noktalar ;
Yaklaşık otuz yıl öncesi Türkiyenin sosyal yaraları.O dönemde ki toplumsal yapıda olumsuzluklara çare arayışının içerinde Soner' in tarif ettiği özelikte ki karakterler Gencebay tarafından filmde verilmekte..,
Ve hala günümüzde de bu olaylar sıklıkla yaşanmakta.Eğitim seviyesi ve diğer etmenler sonucun hangi yöndeki bir akibetle sonuçlandı noktasında önem kazanmakta.
Burada ; son sahnenin çarpıcı ve kararlı bir şekilde son bulması akıllarda her zaman büyük izler taşımakta.
Değişen toplum yargıları ile Orhan Gencebay' da mutlaka değişmiştir.Kendisinin bu konuya olan hassasiyetini o yıllarda netleştirmesi birey olarak çok zor.
Belki bunu sigara örneği ilede çoğaltabiliriz.!
( '' Sev Dedi Gözlerim '' filminde otobüs içerisinde sigara içen bir Gencebay karesi gibi .., )

.......................................Kazakistan' dan Selam ve Saygılar !
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 11 Jul 2006, 23:44

bu arada hoşgeldin serkan abi,seni özlemiştik...

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 12 Jul 2006, 18:59

Bağlantıda yaşadığım problemden ötürü mesafımı yeniliyorum!
Başar affına sığınarak..;
özür dilerim .!
Last edited by serkan76.... on 12 Jul 2006, 19:38, edited 1 time in total.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 12 Jul 2006, 19:12

evet serkan abi,çalışmalarını gerçekten büyük keyif ve merakla izliyoruz.bu eşsiz bilgiler için sana çok teşekkür ederiz. "bir aşkın esiri oldum"u biraz daha açar mısın serkan abi?gencebay mı düet yapmış bağlama solonun sözlü versiyonunu?kimle düet yapmış?kaç yılına ait?

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 12 Jul 2006, 19:13

Teşekkür ederim Başar !
Her nekadar uazak olsamda sizlerden gönüller bir.
'' Yeni Üye '' gözüksemde vakit nisbetinde mesajlar atmaktayım
İşim dolayısı ile ve diğer diskografi çalışmalarına ayırdığım zamandan ötürü pek uğrayamıyorum sizlere.
Her gün katalog ve GENCEBAY araştırmalarına ayırdığım bu vakit kendi adıma beni tatmin etmekte.İnşaallah kısada olsa yeni ve duymadığınız bir çok Gencebay eser yada eserlerini sizlerle kısada olsa paylaşacağım.
Bu sebeple tüm vaktimi bunlar alıyor ;
Yaklaşık beş aydır Kazakistandayım ve buradanda müzikdünyasını taramaktayım.
Gönlümden geldiği kadar son beş aydır araştırdığım ve netlik kazanan iki eseri sizlerle paylaşayım ;

'' BİR AŞKIN ESİRİ OLDUM '' ( Bağlama Solo / Bağlama Düet )
'' AYAKLAR ALTINDA '' ( Zelzele / İlk versiyon 1969 )

.........................şuan daha aklıma gelmeyen eserlerde var fakat netlik kazanmadığı için açıklayamıyorum.Dinlemek ve etüd etmek gerekecek..Buna yakın aklıma gelen eserlerden bir kaçını yanlış hatırlamıyorsam Hasan ' ın sitesinde geçenlerde yazdım.
Tekrar teşekkürler Başar !
Ve Soner Selamlar !
.................................................Tüm gönüldostlarına !

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 12 Jul 2006, 20:05

Erhan, ilk mesajda bahsettiğim sahneyi bir şekilde bilgisayara aktarıp bizlerle paylaşman mümkün mü? Görüntülü veyahut yalnızca ses kaydı da olabilir.
Image
Atatürk, 1933

serkan76....
Yeni Üye

Post by serkan76.... » 12 Jul 2006, 20:16

Soner..! :shock:
Nerdesin ?

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 13 Jul 2006, 02:42

Sonerciğim memnuniyetle yaparım ama inan ki nasıl yapılacağına dair bir bilgim yok..Beni yönlendirirsen uğraş veririm...

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 13 Jul 2006, 19:34

Serkan kardeş bu yazdığın şarkıları dinleme imkanımız yok mu acaba
birde Baba nın olduğunu sandığım
İçimden geçenleri dile getire bilsem
Seni nasıl sevdiğimi bir anlatabilsem
Şarkısıyla ilgili bir bildiğiniz var mı? Ben bunu Baba diye dinliyorum.
Çok bozuk bir kayıt var elimde.
Kemeraltı Kızlarahası Hanında bir abiden almıştım.
Şimdiden Teşekkürler.

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 13 Jul 2006, 20:02

asakallı wrote:İçimden geçenleri dile getire bilsem
Seni nasıl sevdiğimi bir anlatabilsem
Şarkısıyla ilgili bir bildiğiniz var mı? Ben bunu Baba diye dinliyorum.
.

Bu şarkı Gencebay'ın değil...
Güzel bir şarkı olmasına rağmen değil maalesef...
Yanlış hatırlamıyorsam, Bülent Danış'tı...
Sonerle görüşmemizde bu şarkıyı da konuşmuştuk...

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 14 Jul 2006, 11:11

Teşekkür Ederim Kardeş.
Bir de Meğer Sevmek Pek Yalan İmiş Şarkısı
Bu Şarkıda elimde varda.
İsteyen olursa paylaşabilirim. Yalnız bir sorun var elimde kaset olarak nasıl olacağını bilmiyorum her halde posta ile gönderebilirim.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 14 Jul 2006, 19:54

bir_zaman_aglayip wrote:Sonerciğim memnuniyetle yaparım ama inan ki nasıl yapılacağına dair bir bilgim yok..Beni yönlendirirsen uğraş veririm...

Hmm.. Uzun iş ama... Denemek istersen:

1)
http://rapidshare.de/files/25840160/lamewin32.rar.html

MP3Lame: Önce bunu indir ve bilgisayarına kur. Bu mp3 çevirici bir plug-in.

2)
Sonra da bunu indir ve kur:

http://rapidshare.de/files/25840347/gwave508.rar.html

GoldWave: Bu da, bilgisayara ses dosyası kaydetmek için bir program. (Kurarken herşeye "yes", "ok" deyip geç..)

3)
GoldWave'i aç.
Sol üstte "New" yazan yere tıkla.
Çıkan ayarlardan,
* "preset quality"i CD Audio yap,
* "Duration"u da yapacağın kaydın süresi ne kadarsa o şekilde ayarla (meselâ 5dk ise 5:00.000 yazabilirsin);
* "manual quality" bölümündeki ayarlar olduğu gibi kalsın.
OK de...

4)
Sonra bilgisayarına film kaydının olduğu CD'yi tak ve çalıştır. Bahsettiğimiz sahneye gelince, sesi kaydetmek için programdaki Control penceresindeki kırmızı düğmeye tıkla. Keydetmeye başlayacak. Kaydetmeyi sonlandırmak istediğin zaman kırmızı kareye bas.

5)
Kaydettiğin dosya wav formatında olur, biz onu mp3'e çevireceğiz.
Kaydetmeyi sonlandırdığın zaman, sol üstteki menüden "Save Selection As"i seç.

Çıkan pencereden dosyayı nereye kaydeceğini, dosya adını ayarla. Kayıt türünü ise MPEG Audio (Mp3) olarak seç. Kaydet'e tıkla.

6)
İşlem bittiği zaman GoldWave'i kapat ve kaydettiğin mp3'ü açarak kontrol et. İstediğin gibi kaydetmişsen hemenpaylas.com veya rapidshare.de üzerinden bizimle paylaşabilirsin.
Last edited by yasakresim on 17 Jul 2006, 12:39, edited 1 time in total.
Image
Atatürk, 1933

Post Reply