SEVDA ÇİÇEĞİM

Bazıları gerçek bazıları efsane eserler. Bildiklerinizi bu bölümde tartışabilirsiniz.

Moderator: Yöneticiler

Locked
senfonik
Kıdemli Üye

SEVDA ÇİÇEĞİM

Post by senfonik » 22 Jul 2006, 18:15

arkadaşlar bu mor ve ötesi grubunun yorumladığı sevda çiçeğim şarkısı gencebayamı ait?evt bende ilk dinlediğimde makamsal geçkileri ve tavrıyla tanrıya feryat eserine benzettim eğer doğruysa hangi plağa okudu bu eserini ?
saygılar
mesut
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 23 Jul 2006, 02:37

Bu şarkının sözleri Gencebay'a ait değil..
Gencebay bir çok röportajında bu bestenin kendisine ait olduğunu söylemiştir... Tanrıya Feryat şarkısının müziği ile benzer...
Ama mor ve ötesinin albümünde söz-müzik; Fikret Kızılok yazıyor...
Yanlış bilmiyorsam eğer bu şarkı yüzünden mahkemelik olunmuştu..
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 23 Jul 2006, 19:02

mahkeme de gencebayın lehine karar vermiş...bir kaç kez gencebay usta belirtmişti.....alıntı meselesi var bestelerde işin ehli olanlar bilir..ben pek anlamam...belirli bir ölçüden fazla alındımı otomatikman çalıntı konumuna düşüyormuş..galiba..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 24 Jul 2006, 21:13

Gencebay bunu 69'da yapmış. 71'de plâğa okumuştu. Kızılok ise 83'te okumuş (Zaman Zaman LP'si).

Mesela Mor Ötesi’nin bir ezgisini 1969’da yapmıştım. Şimdi kasette Söz-müzik Fikret Kızılok yazıyor. Rahmetli oldu Fikret bey fakat büyük bir yanlışlık var ortada.

http://www.turkiyegazetesi.com/archive/ ... inmode=pop

İlginç bir nokta daha: Mesam'da Sevda Çiçeği için beste: Orhan Gencebay, söz: Fikret Kızılok yazıyor.

http://mesam.org.tr/Mesam/SearchProduct.aspx adresinden Eser Adı'nı Sevda Çiçeği diye aratın ve sonuçlardan 0086576 kodlu olanına dikkat edin.

Eski Osmanlı arşivlerinden alınmış bir melodi olduğuna, bir Bektaşî nefesi olduğuna, bir Kosova türküsü olduğuna dair çeşitli rivayetler de var...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 25 Jul 2006, 12:35

m.ozer wrote:FİKRET KIZILOK RAHMETLİ OLDU,ARKASINDAN KONUŞMAK NE KADAR DOĞRU OLUR BİLEMİYORUM..AYRICA KIZILOK'U HEM MÜZİSYEN KİMLİĞİYLE HEMDE YORUMUYLA BEĞENEN BİR İNSANIM.ANCAK MAHKEME SÜRECİNDE HAKSIZ OLDUĞUNU ANLADIKTAN SONRA "BU BİR BEKTAŞİ NEFESİDİR" DEMESİ NE KADAR İNANDIRICI GELİYOR..O ZAMAN SÖZ-MÜZİK NEDEN FİKRET KIZILOK YAZDIRDI ALBÜMÜNE..ANONİM YAZDIRSAYDI..YANİ İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAYACAĞINI ANLAYINCA BÖYLE GARİP BİR OYUNUN İÇERİSİNE GİRMİŞTİR..BU BESTE GENCEBAY'IN DEMEYE UTANDIĞINDAN GENCEBAY'I DA BESTEYİDE BİLİNMEZLİĞE İTMEYE ÇALIŞMIŞTIR..PİYASADA BUNA BENZER MESNETSİZ ,UYDURMA RİVAYETLER DOLAŞMAKTADIR..(YARABBİM,AŞK PINARI VB. ESERLER HAKKINDA).BUNLARA EN GÜZEL YANITI GENCEBAY VERMŞTİR;"BENİM BİR ESERİMİN ALINTI OLDUĞUNU İSPATLASINLAR,MÜZİĞİ BIRAKIRIM"DİYE..Kİ BU GÜNE KADAR KİMSE İSPATLAYAMAMIŞTIR..TABİ Kİ ETKİLEŞİMLER OLMUŞTUR,BU ÇOK DOĞALDIR..ÇÜNKÜ GENCEBAY'DA BU DÜNYADA,BU COĞRAFYADA,BU DUYGULARDA YAŞAYAN İNSAN..YAŞAMIMIZDA BİLE ETKİLEŞİM OLMASA İNSAN OLAMAYIZ..SAYGILARIMLA..

Ağzına sağlık m.özer...

Eser hakkında rivayet çok.. Bazılarını bende duydum; Lâkin Gencebay'ı en az Gencebay kadar tanıdığımız için, Prim vermiyoruz bu tür Safsatalara...

"Alıntı yaptığımı ispat etsinler, müziği bırakırım.." çok iddialı bir söz.. Her Baba yidiğin Harcı değildir.. Düşünün bakalım bir bu sözü Gencebay'dan başka orta yerde mertçe söyleyebilen var mı ?...

Yok..

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 25 Jul 2006, 14:01

bırakın bu kızılokları falan ya :!: kıskanç takımı bunlar. hem gencebayın şarkısını araklayıp üstüne yatmaya çalışırlar hem de orhan-ferdi lahmacun acı geldi diye şarkı yapıp akılları sıra küçümserler.neyse rahmetli oldu gitti.allah rahmet eylesin ve günahlarını affetsin.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 26 Jul 2006, 10:47

anlaşılan resmi bir belgeyle ispatlanmamış ve bir sürü rivayete gebe bi eser..
allahtan o eserin babası yani tanrıya feryat var gerçek olan..bırakalım amcaoğlu sevda çiçeği onların olasun..
saygılar..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 14 Aug 2006, 19:32

::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Locked