Orhan Gencebay'ın Müzik Hocası, Öğrencisine Kırgın

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 28 Nov 2006, 23:39

Orhan Gencebay'ın müzik hocası, öğrencisine kırgın

Image Image

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir'in Havran İlçesi'nde ikamet eden ve askerlik döneminde Orhan Gencebay'ın müzik öğretmenliğini de yapan emekli Deniz Bando Astsubayı Hüseyin Gökdeniz, askerlik sonrasında Gencebay'ın kendisini hiç aramadığından yakınırken, onu hala çok sevdiğini söyledi.

Hüseyin Gökdeniz (57), 1963 yılında Orhan Gencebay ile Atatürk'ün gemisi Savarona'da birlikte asker olduğunu, Gencebay'ın çok iyi saz çaldığını ama nota bilgisinin yetersiz olduğunu belirtirken, o yıllarda Gencebay'a notayla çalgı aleti çalmayı kendisinin öğrettiğini söyledi.

Son dönemde Popstar Alaturka Yarışması'nda jüri üyeliği yapan ve başarılı çalışmalarıyla müzik dünyasının büyük ilgisini çeken Orhan Gencebay'ın askerlik yaptığı dönemde müzik hocalığını yapan emekli Deniz Bando Astsubayı Hüseyin Gökdeniz, askerlikten sonra kendisini bir kez olsun aramayan öğrencisine kırgın olduğunu, ama başarılarına sevinerek, onunla gurur duyduğunu söyledi.

1962 yılında askeri okuldan mezun olduğunu ve müziği ölse de bırakamayacağını, Berkant ve Orhan Gencebay'ın yanında askerlik yaptıklarını belirten Hüseyin Gökdeniz, "Orhan Gencebay, 1963 yılında Atatürk'ün gemisi Savarona'da yanımda askerlik yaptı. Teskere sonrası arabeskle tanıştı ve çok da başarılı oldu. O bir saz cambazıdır. Askerlik sonrası Orhan beni hiç aramadı. Babasının ölümüne gidemediğim için kendimde eziklik hissediyorum. Samsun'da evlerine misafir oldum ve ekmeklerini yedim. Hepsini çok seviyorum" dedi.

Gencebay'ın kendisine, askere gitmeden önce THM sanatçısı Ahmet Sezgin'in yanında saz çaldığını söylediğini belirten Gökdeniz, "Orhan benim yanımdayken arabeski bilmediğini söylüyordu. Ve bizden ayrıldıktan sonra 'Dert bende, derman bende' gibi parçalarla ilk kez müzik piyasasına çıktı" diye konuştu. Orhan Gencebay'ın gençlik günlerindeki ilk aşkına yazıp bestelediği ve bu gün kimsenin bilmediği 'Selma' isimli bir parçasının olduğunu iddia eden Gökdeniz, "Bu şarkıyı bir tek bana çalıp söyledi ve o parçayı bir daha asla çalmadı. Arabeskle askerlik sonrası tanışan Orhan Gencebay, bugün bir müzik devi. Kendisine kırgın olsam da ben hep onun yanındayım" şeklinde konuştu.

Gökdeniz, öğrencisi Orhan Gencebay'a ait tüm parçaları, Ayvalık'ın Cunda (Alibey) Adası'nda çalıştığı restoranda saksafonla caza sokup çaldığını, önemli ziyaretçileri arasında Hülya Avşar, Kaya Çilingiroğlu, Cem Boyner ve eşi olduğunu anlattı. Verdiği saksafonlu caz konserlerinin çok sevildiğini belirten Gökdeniz, yaz ve kış dönemi müzik çalışmalarına devam edeceğini söyledi. (İhlas Haber Ajansı)

21.11.2006
Kaynak: http://www.haberler.com/haber_571258.asp
Last edited by yasakresim on 29 Nov 2006, 16:00, edited 1 time in total.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 28 Nov 2006, 23:54

İlginç bir haber. İlginç detaylar var.

Orhan Gencebay'a bir şekilde hocalık etmiş ve kendisiyle vakit geçirmiş (hem de yıllar öncesinden!) birinin ortaya çıkması çok ilginç.

Ama bence bazı şeyleri yanlış hatırlıyor veya unutmuş. Gencebay'ın nota bilgisi yetersizdi diyor. Orhan Gencebay askere gittiği yılda (1963) 19 yaşındaydı. Orhan Gencebay 6 yaşında klasik batı müziği ve keman, 7 yaşında Türk halk müziği ve bağlama, 13 yaşında ise Türk sanat müziği ve tambur eğitimi almıştı. Notayı Emin Tarakçı'dan 6 yaşında öğrenmişti. Üstüne aldığı THM ve TSM eğitimleri esnasında da nota konusunda mutlaka yeterli bir seviyeye gelmiş olması gerek. Askere gittiği yıla kadar aldığı onca eğitimden sonra, nota bilgisinin yetersiz olması bana pek inandırıcı gelmedi.

Ayrıca, Gencebay'ın askerlikten ayrıldıktan sonra ilk kez Dert Bende Derman Sende parçasıyla piyasa çıktığını söylüyor. Halbuki Orhan Gencebay askerden ayrıldıktan sonra, Türkü plâkları haricinde, bildiğimiz anlamda şarkılarıyla piyasaya çıkışı 68-69 yıllarında Başa Gelen Çekilirmiş, Derdim Dünyadan Büyük, Bana Öyle Bakma, Sevenler Mesut Olmaz gibi plâklarıyladır. Ayrıca Gencebay'ın Dert Bende Derman Sende diye bir plâğı da yoktur.

Selma şarkısı hakkında da "Bir tek bana çaldı ve bir daha da kimseye çalmadı" diyor. Halbuki Orhan Gencebay bu şarkıyı plâk yapmıştır.

Ayrıca şu da ilginç ki, Hüseyin Gökdeniz 57 yaşındaymış, yani 1949 doğumlu. Şu halde, 1963 senesinde (Gencebay'a askerlikte müzik dersi verdiğini iddia ettiği yılda) 14 yaşında olması gerekiyor! Nasıl oluyor bu iş?... Ya bir bit yeniği var, ya da haber kaynakları adamın yaşını yanlış yazmış...
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 29 Nov 2006, 01:08

* bu abimiz ( meslektaş sayılır) yaşı küçükken bando konser ekip görevlisi olabilir. O zamanlar eğitim 2 nci öncelik,bilgi 1 nci öncelik idi.
* anlatılan hikaye çelişkili.şüphelere yer var.
*şahsın kendi reklamasyonu diye düşünüyorum.
Zira Orhan baba vefasız değil
ayrıca bir icrada beraber çalışmak,paylaşmak hocalık anlamına gelmez.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 29 Nov 2006, 07:55

orhan gencebay 14 yaşına geldiğinde tsm'de çok ciddi eserler verdiğini söyler.bunlardan birisi de hepimizin sözlerini bildiği "Ruhumda titreyen sonsuz bir alevsin".bu yüzden 19 yaşına geldiğinde nota bilgisinin zayıf olması imkansız.bence bu habere konu olan beyefendi biraz da kendini yüceltme içgüdüsüyle anılarını çarpıtarak ve abartarak aktarmış.üstelik arkadaşların değindiği gibi birçok çelişkili yer var.onun için pek itimat etmeyin derim ben.tamam askerde arkadaşıdır,tamam birlikte müzik icra etmişlerdir;kabul.ama bu hocası olduğu anlamına gelmez.ancak o gencebay'a birşey vermiştir,gencebay da ona birşey vermiştir.zira orhan gencebay'ın 14 yaşında çocuktan müzik dersi alacak kadar müzik bilgisinin yetersiz olduğu bir dönemde,64 yılındaki ankara radyoevi sınavlarını iftiharla kazanması pek mantıklı gelmiyor bana.bu yüzden bu hocalık olayının biraz da beyefendinin hayal mahsülü olduğunu düşünüyorum.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 29 Nov 2006, 15:50

Haklısın Başar, Gencebay askerliği bittikten sonra bir de TRT İstanbul Radyosu sınavlarına girip iftihar ile kazanmıştı.

Askere gitmeden önce de, zannediyorum ki, TRT Ankara Radyosu sınavına girmiş, kazandığı halde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla sınav iptal edilmişti; Gencebay da askere gitmeyi tercih etmişti.
Image
Atatürk, 1933

genex
Site Admin

Post by genex » 29 Nov 2006, 16:40

Çok çelişkili inanılır gibi değil :roll:

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 29 Nov 2006, 17:04

Bu tür çelişkili haberleri Gencebay'dan da duyduk zaten..
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 29 Nov 2006, 20:03

Anlayamadım? Bu konuda Gencebay'dan çelişkili bir açıklama duymadım ben hiç.
Image
Atatürk, 1933

OG4844
Kıdemli Üye

Post by OG4844 » 29 Nov 2006, 21:26

Haber icin sonsuz tesekkürler Soner!
Bu haber bana kalirsa reklam kokuyor.
Saygilarimla
Arzu
Benim özgürlügüm düsüncem ile hayat bulur

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 29 Nov 2006, 22:06

yasakresim wrote:Anlayamadım? Bu konuda Gencebay'dan çelişkili bir açıklama duymadım ben hiç.

Örnek verecek olursak ''ilk 45 liğim başa gelen çekilirmiş ''diyor.
Ama ondan gerisi de var...
Orhan Gencebay

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 29 Nov 2006, 22:39

Yarın bu abimiz televizyonda saz calıp şarkı söyleyip meşhur olmazsa hiçşaşırmam :lol:

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 29 Nov 2006, 22:59

:D O kadar da değil :D :lol:
Orhan Gencebay

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 30 Nov 2006, 01:14

VirtuE wrote:
yasakresim wrote:Anlayamadım? Bu konuda Gencebay'dan çelişkili bir açıklama duymadım ben hiç.

Örnek verecek olursak ''ilk 45 liğim başa gelen çekilirmiş ''diyor.
Ama ondan gerisi de var...

Tabii, o tip beyanları çelişkili ama, nota bilgisi konusunda çelişkili beyanları yok yani.
Image
Atatürk, 1933

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 30 Nov 2006, 02:39

Haklısın ona sözüm yok zaten.
Orhan Gencebay

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 30 Nov 2006, 09:08

bence asparagaz bi haber ifadeler sizin de dediği gibi çelişkili

Orhan Gencebay'ın o kadar vefasız olabileceğini ben tahmin etmiyorum

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 30 Nov 2006, 11:47

eee popstar alaturkanın getirisi ne ekersen onu biçersin..daha neler çıkıcak neler...bunlara hazırlıklı olmalıdır sevgili kral..ki öyle olmasa kabul etmezdi yarışmayı..onun üzerinden reklam rant prim sağlamayı düşünen dah çok kişi vızıldar merak etmeyin..
o yüzden normal karşılıyorum hiç savunmaya geçemeyelim..ki bu şahıs şuan popstarda gencebayı bu kadar sık görüp hatırlamasa böyle bir polimiğe girmeyi aklnın ucundan geçrimezdii...ama kader mukadderat taktirilahi..
allah beterinden saklasın..
bizce ne kadar yalan inandırıcıda olmasa malum bilmeyen anlamayan halk tarafında bu tip haberler iz bırakıyo belleklerinde....eksi bi eksi daha..ama sanat adınamı halk adınamı o meçhul...!
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 30 Nov 2006, 20:09

daha neler göreceğiz bakalım..birileri çıkıpta aslında hatasız kul olmaz benim bestem bir teselli ver benim bestem derse hiç şaşırmam..

gencebay son günlerde gündemde ya..güncel olmak isteyenler gündemde ne varsa onu kullaniyorlar...

bendemi kullansam acaba ? meşhur olurum ... 8)

ilk defa açıklıyorum... :D

............ yazacak bir şey bulamadım idare edin.. :D

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 30 Nov 2006, 21:03

:lol: :) :D
Orhan Gencebay

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 30 Nov 2006, 21:56

14 yaşında askerliğini yapması bana da ilginç geldi.
Ayrıca kendinden yaşça büyük kimseye nota dersi vermesi de...
"Selma" şarkısında da bilgi eksikliği var...
"Dert bende derman bende" demiş. ("Derman sende" olması gerekmiyor mu?)
Ayrıca Orhan Gencebay'ın ne kadar vefalı olduğunu birçok dostu söylemiştir.

Kendini ön plana atmak istediğini düşünüyorum. Orhan Gencebay'ı arasaydı bulabilirdi, görüşebilirdi. O, ulaşılamayacak biri değilki...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 01 Dec 2006, 18:32

Yorum yapmayayim dedim ya
Ya orhan Abiyi tanimayanlar simdi bu haberi okuyun ca ne dusunurler :(
Hocasini hic aramamis , unutmus, vefasizmis falan filan

Bizler icin degisen bir sey onun kisiligini az cok taniyoruz onu hic gormesekte
Bence hic tartismaya bile gerek yok 40 yil oncesinden unutulmus bir an
unutulmus diyorum adam ne dedigini bile hatirlamiyor baksaniza.
Karanliga Kufur Edecegine Bir Mumda Sen Yak !

http://gencebaynl.spaces.live.com/

Post Reply