MEHTAP ŞARKILARI KONSERİ (Mehtabiye)

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
genex
Site Admin

MEHTAP ŞARKILARI KONSERİ (Mehtabiye)

Post by genex » 12 Dec 2006, 19:55

Öğr.Görevlisi Sn. Yıldırım Aktaş tarafından bana iletilen bir mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Syn.Zengin ilginize çok teşekkür ediyorum.Efendim Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olarak Afyon halkıyla bütünleşmek ve müzik kültürümüzü akademik anlamda halka ulaştırmak amacıyla Klasik Türk müziği bölümü olarak her ay bir Türk müziği konseri düzenliyoruz.bu ay Türk kültür hayatına bir dönem dangasını vurmuş kitle eğlencelerinden biri olan mehtabiyeler ile ilgili ve mehtap şarkılarını kapsayan ,ya da içinde mehtap olgusundan bahsedilen Büyük Türk bestekarlarının seçilmiş eserlerinden oluşan bir konser düzenlemekteyiz.Konserimiz metap (mehtabiye) olgusunun açıklamalı olarak anlatılacağı ve sinevizyon gösterisi ile destekleneceği bir konser olacak, konser kadrosu öğretim görevlileri ve öğrencilerden oluşmakta.konser iki bölümden oluşmakta ilk bölümde Hüseyni,Uşşak,Hicaz,Hüzzam ve Mahur eserlerden oluşmakta ilk bölümü Syn.Gencebayın şarkısıyla bitiriyoruz.ikinci bölüm ise Nihavend,Kürdilihicazkar,Hicazkar,Suzinak.Sultaniyegah eserlerden oluşmakta..Kısacası durum bundan ibaret.Program detayını eğer arzu ederseniz.En kısa zamanda yollamaya çalışırım.(MUHABBETLE KALIN..)

(Not: Konser afişi taslaktır.yeniden düzenlenecek..eksikleri var.)

Not: Konserde Gencebay'dan Dönmeyen yıllar isimli eser seslendirilecek.

Image

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 12 Dec 2006, 23:39

İlginç. Hemen afişteki bilgileri aktaralım:

Mehtap Şarkıları (Mehtabiye)
Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü

Proje:Yaşar MUSAOĞLU
Solist Öğr.Görv: Yıldırım AKTAŞ

Tarih:20 Aralık 2006 /Saat:20:00
Yer: M.Rıza ÇERÇEL Kültür Merkezi AFYON
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

genex
Site Admin

Post by genex » 12 Dec 2006, 23:47

Dikkatinizi çekmiştir, son zamanlarda Gencebay müziğini "Türk Müziği" kavramı içinde sıkça duymaya başladık :lol:

demek ki daha çoook güzel günler göreceğiz

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 13 Dec 2006, 00:10

Bunda Popstar Alaturka'nın büyük etkisi var. "Bir bildiği var" diye boşuna düşünmemişiz...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Dec 2006, 16:09

Öyledir, öyledir...
Her halde Orhan Gencebay'ın Popstar Alaturka'da buz gibi arabesk şarkılara bile "Serbest Çalışmalar'ın bir örneğini dinledik..." demesinin (ki bu yorum Gencebay Müziği tezimizin de dolaylı yoldan pofff diye yok olması anlamına gelmekte), kendisine Türk Sanat Müziği konserlerinde yer verilmesinde çok etkisi vardır...
Ne âlâkası var yahu?
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 13 Dec 2006, 17:13

Sevgili yasakresim sana şöyle cevap vereyim: (Konu dışı olduğu için baştan özürümü dileyeyim)

Halkın bazı kesimininin Orhan Gencebay'ı nasıl tanıdığı konusunda, Popstar Alaturka'nın olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum. Bu konser de buna bir örnek olabilir mi bilemem... Ama size benim yaşadığım bir kaç örneği verebilirim.

Bir arkadaşım anlattı bu olayı. Çalıştığı iş yerinde baya kıdemli bir üstü var. Adam tam bir TSM ve Osmanlı hayranı. Sert bir mizaca sahip ayrıca. Bu adam geçenlerde bir arkadaşıyla konuşuyormuş, benim arkadaşım da şu dediklerini işitmiş: "Ben Orhan Gencebay'ı TSM'yi öldürüyor diye düşünürdüm; meğerse öyle değilmiş. Dün programda izledim baya güzel eserleri var..." gibi sözler...

Ayrıca birkaç arkadaşımın bana söylediklerini de size ileteyim: "Senin Gencebay'ın baya müzik bilgisi varmış ya!..." Ayrıyetten birçok sitede de Gencebay'ın engin müzik bilgisinin olduğunu -ve yeni anladıklarını düşündüğüm- yazılara rastladım.

Ve şimdi aklıma gelen; Popstar Alaturka'da düzenlenen Orhan Gencebay gecesinden sonra Hüseyin abiye gelen e-mailleri hatırlarsınız, foruma eklemişti bu yazıları...

Bir kaç kendini bilmez köşe yazarının garip tepkileri olsa da, Gencebay'ın nasıl bir müzik adamı olduğunu bu yarışmada herkes gördü (ve görmeye devam ediyor). Orhan Gencebay bu programda kendisini, müziğini anlatabilme şansı buldu. Her ne kadar başta şaşırsak da, "ne işi var orada?" desek de, yavaş yavaş anlıyoruz orada ne işi olduğunu. Ve "bir bildiği" olduğunu...
Orhan GENCEBAY

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 13 Dec 2006, 17:24

serhat kardesim gözlemlerden yola cıkarak yaptıgın yorum yerinde..ve sana katıılıyorum..

pop starın etkileri inkar edilemez..bu etki iki ye ayrılır..olumlu ve olumsuz.. bunu unutmayalım...

pekala baska bir metod yada prgram yada ne bileyim organizasyonlarla bu yargıyı yerleştirme imkanları varken yani alternatif varken..

neyse..konuyu uzatmıyayim..

hayırlısı neyse o olsun...

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 13 Dec 2006, 17:32

genex wrote:Dikkatinizi çekmiştir, son zamanlarda Gencebay müziğini "Türk Müziği" kavramı içinde sıkça duymaya başladık :lol:

demek ki daha çoook güzel günler göreceğiz

inş..hüseyin kardeş...

mehtap şarkıları : güneş,mehtap,yıldızlar,şahidimiz di bizim :lol: :D

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Dec 2006, 17:32

Serhatçım, zaten programın Orhan Gencebay'a hiçbir olumlu getirisi olmadığını iddia etmiyorum ki. Bahsettiğin noktalar olumlu konular. Ama Gencebay'ı tanımayanlar için olumlu konular. Gencebay'ı tanımayanların işte böyle örnek verdiğin gibi Gencebay hakkında olumlu fikirler edindiklerini görüyoruz.

Ama bir de işin Gencebay'ı tanıyanlar kısmı var. Gencebay'ı zaten tanıyan insanlara, hem de uzun zamandan beri tanıyan insanlara sor bakalım bir de, asıl eleştirilerin hangi kesimden geldiği belli. Çünkü bu tür gözlemleri ancak Gencebay'ı bilen, takip eden insanlar yapabilir. Bunun da kendini bilmezlikle âlâkası yok, tam tersine "bilmek"le âlâkası var.

Orhan Gencebay, kendisini tanımayanlardan puan topluyor olabilir, ama kendisini tanıyanlardan puan kaybettiğinin de farkında değil.
Image
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Dec 2006, 17:33

En basitinden açın ekşisözlüğü bakın, yapılan yorumların kendisini takip eden bir kişiye mi, yoksa kendisini yeni tanıyan bir kişiye mi ait olduğunu hemen anlarsınız.

Bilenler ah ah diye inlerken, bilmeyenler yeni tanımanın heyecanıyla taktir eder işte...

Ha tabi bir de, bilenlerin arasında, "bir bildiği vardır"cılar var gördüğümüz üzere.
Image
Atatürk, 1933

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 13 Dec 2006, 17:52

yasakresim wrote:Ha tabi bir de, bilenlerin arasında, "bir bildiği vardır"cılar var gördüğümüz üzere.

Abicim, beni Orhan Gencebay'ın "fanatik" hayranlarından görme. Evet, baştan beri "bir bildiği var" diyordum. Belki de kendimi avutuyordum. Ama yaşadığım bu olaylar, neden o platformda bulunduğunu ve orada bulunmasının O'na ne katkısı olduğunu bana açıkça gösterdi. Bunun olumsuz sonuçlarına, tabiki bizler katlanıyoruz.
Orhan GENCEBAY

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Dec 2006, 18:41

Farkındayım başlıktan oldukça saptık ama (hallederiz onu, sorun değil), "Gencebay'ın bir bildiği" konusunda şunları da söylemek istiyorum: Program daha başlamadan, yani programın adı Arabeskstar mı olacak yoksa diye tedirginleştiğimiz vakitlerde, programın adının Popstar Alaturka olacağı kesinleşmiş, bizim de gönlümüz bir miktar rahatlamıştı. O dönemde, içimde hâlâ (Popstar konseptinin ne menem bir konsept olduğunu bildiğimiz için) büyük çekinceler yer almasına rağmen, "Alaturka" ifadesinin yer aldığı bir programda Orhan Gencebay'ın hazır ve nazır bulunacağı düşüncesi bende bir takım ümitler ve beklentiler oluşturduğu için, eleştirilerimi kesmiştim.

Ta ki program başlayıp da ilk bölümü seyredene kadar...

Neydi bizim beklentilerimiz? Orhan Gencebay, milyonların izleme şansının bulunduğu Popstar Alaturka programında, "arabesk" mevzusuna en nihayetinde bir açıklık getirecek büyük bir fırsatı yakalamıştı. Umud ediyorduk ki, Gencebay'dan bu işi artık kökten çözecek, muallakta kalmış tartışmaları rafa kaldıracak, müzik ve sosyoloji dünyasında yankılar getirecek, halkın ve eleştirmenlerin şöyle bir silkinmesini sağlayacak açıklamalar gelecek; 72 milyona karşı açık açık "Ben buyum, benim müziğim şu şu şudur" diyecek, yıllardır duymak istediğimiz mesajları verecek, böylece bu büyük fırsatı değerlendirecekti.

Ama ne oldu? Beklentilerimizin hiçbiri gerçekleşmedi. Hatta, bırakın işi çözmeyi ve yıllardır hasret duyduğumuz gerekli açıklamaların gelmesini, fikirlerimizi ve tezlerimizi baltalayan yorumlar veya gözyummalar geldi Orhan Gencebay'dan.

Her zamanki gibi, derin hoşgörüsü (!) olmayacak pozisyonlara soktu bizi.

Orhan Gencebay'ın bir bildiği olsaydı, önce ve önce bu bahsettiğimiz konuları değerlendirmeye yönelik olurdu.

Ama o geçmiş koltuğuna, budist rahipler gibi tefekkürle yerden iki metre havada süzüle süzüle meditasyon yapıyor, dünya umurunda değil, sanki herşey güllük gülistanlık. Gözünün önünde dönen şaklabanlıklara seyrici.
Last edited by yasakresim on 13 Dec 2006, 19:11, edited 3 times in total.
Image
Atatürk, 1933

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 13 Dec 2006, 18:55

popstar alaturka sayesinde gencebay'ı tanımayan insanlar onun kıymetini anladı savına karşı şunu demek istiyorum.orhan gencebay'ın kendisini tanımayan kitlelere nasıl bir sanatçı olduğunu anlatması ve ifade etmesi için illa da bu programa mı katılması gerekiyordu.yani bunun tek yolu ve platformu bu program mıydı?cevap;tabiki hayır.kaldı ki buradan tanıyan bile en fazla yüzeysel şekilde tanır ve bu hiçbir anlam ifade etmez.üstelik programın formatının orhan gencebay'ın ismi ile yakışık kalmadığını düşünürsek getirisinden çok götürüsü olmuştur.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Dec 2006, 19:02

Haklısın dostum, onu ben de düşündüm yazarken, Gencebay kendini çok daha iyi tanıtabilir kendini tanımayanlara.

Nasıl mı?
E malûmunuz...
Bağlama konçertosu, Londra Senfoni Orkestrası vesaire müzikal projeleri vardı, ne oldu??? :lol:
Yapsa, tanıyan da tanımayan da dudağını ısıracak.

Orhan Gencebay'ı tanıyacak kişilerin onu Popstar Alaturka'dan tanıması nedir ki soruyorum? Devede kulak.

Kasedini alıp dinlesin, filmini seyretsin daha iyi. Biz Popstar Alaturka seyrederek mi Gencebaycı olduk?...
Image
Atatürk, 1933

Post Reply