Ketenpereye Geldim

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
aksamgunesi
Yeni Üye

Ketenpereye Geldim

Post by aksamgunesi » 13 Dec 2006, 20:40

Image

Ketenpereye geldim

Orhan Gencebay'dan samimi bir itiraf: Aslında 'Pop Star Alaturka' yarışmasında jüri üyesi olmak istemiyordum. Beni ketenpereye getirdiler. Orhan Gencebay'dan samimi bir itiraf: Aslında 'Pop Star Alaturka' yarışmasında jüri üyesi olmak istemiyordum. Beni ketenpereye getirdiler..

O bir baba; Orhan Baba. Hayranları onu yaptığı müzikten ziyade, 'baba' duruşuyla sevdi. Türk halkı onun 'sanatçı mı, yoksa felsefe adamı mı?' olduğunu düşünürken, röportajımız sırasında öğrendik ki, 'Metropol dervişi' rolüyle yakın bir zamanda televizyon dizisine başlıyormuş. 'Pop Star Alaturka' yarışmasındaki jüri üyeliği için ise gönül dostlarını kıramamış. Jüri üyesi olmayı asla istememiş. O nedenle de gülerek diyor ki: "Beni ketenpereye getirdiler."

* Sizi 'Pop Star Alaturka' yarışmasında, jüri üyesi olarak gördüğümüz zaman çok şaşırdık. "Sen de mi Orhan Baba?" dedik. Nereden çıktı bu jüri üyeliği?
Daha önceki yarışmalarda itişip kakışılan ve yarışmacıların rencide edildiği programlar vardı. Bu yarışmalarda sesten ziyade, görsellikle ilgili olumsuzluklar tenkit ediliyordu. Hatta jüri üyeleri bile birbirleriyle kavga ediyorlardı. Şimdi böyle bir formatta "Orhan Baba'nın ne işi var?" diye, beni sevenler haklı olarak soruyorlar. Ben bu tür yarışmaları sevmiyordum. Gerçekten böyle bir yarışmada jüri üyesi olacağımı da hiç düşünmemiştim. Bu işi para için de yapmadım. Fakat yarışmanın isminde alaturka başlığını görünce fikrim değişti. Aslında bu yarışmanın başlığı 'Alaturka Pop Star' olmalıydı. Ben, alaturka ismini gördüğüm için, bir de hatırını kıramadığım dostlarımdan ötürü bu yarışmada jüri üyesi oldum. Hem de hiçbir niyetim yokken. Beni ketenpereye getirdiler.

* Ketenpereye geldiniz öyle mi?
Geldim de diyemiyorum. Güzel şeyler de olmuyor değil. Ben orada müzik adamı olarak bulunuyorum. Ama o yarışma akademik bir yer değil. Jüri üyeleri son derece saygın insanlar. Jüri üyeleri arasında aslık üstlük olayı yok. Kimse kimsenin önünde değil.

* Bazen programdayken 'Allah'ım benim ne işim var burada?' diye, kendinize sorduğunuz oldu mu hiç?
Bazen dediğim olmuştur. Bir kere yapı olarak farklı bir insanım. Bu yapı bana uymuyor dediğim zamanlar oldu. Yarışmaya baktığımızda genelde müzik ortamı var. Sadece görselliğe ve dedikoduya dayalı bir program değil. Öyle olsaydı ben olmazdım orada. Müzik olmayan yerde benim işim olmaz. Ben oradaki müzikle ilgileniyorum. Jüri üyelerinin bazen kendi aralarında yaptıkları tartışmaları ise doğru bulmuyorum. Tartışmalardan rahatsız oluyorum. Ama her şeye rağmen jüri üyeleri birbirine karşı saygılı.

* Bu tür bir yarışmada tekrar jüri üyesi olur musunuz?
Kesinlikle hayır. Böyle bir şey artık söz konusu bile olamaz. Sadece akademik bir ortam söz konusu olursa jüri üyeliği yaparım. İlk ve son kez böyle bir yarışma programın içinde bulunuyorum.

* 'Akıllı insan hayatta bir kez mi ketenpereye gelir' diyorsunuz?
Bu işin başından bir kere söz vermiş bulundum. Bunun tekrarı olmaz. Aslında benim amacım bir televizyona dizi film yapmaktı. Çok uzun zamandır Fatih Edipoğlu ile bu projenin üstünde çalışıyoruz. O zaman Fatih Bey bana, "Seni yarışmanın jüri üyesi yapalım" dedi. Ben de dizi filmde oynamak istediğimi söyledim. Ama Fatih Bey çok ısrar edince onu kıramadım. Hatta Sevim Hanım'da, Fatih Bey'e destek verince bir şey yapamadım. Aman sevenlerim yanlış düşünmesin. Eski Orhan Baba neyse, yine o.

* Dizi film projelerinizden biraz bahseder misiniz?
Çalışmalara başladınız mı? Daha önce Fatih Edipoğlu ile bir kaç projenin üstünde çalışmıştık. Elimizde bir hikaye vardı. Ama o hikayeyi istediğimiz gibi geliştiremedik. Sonra aradan bayağı bir zaman geçti. Bu arada hiç boş durmadık. Özgün hikayelerin peşine düştük. Sonunda o hikayeyi bulduk. Benim başından beri arzu ettiğim şey, bir dizi filminde oynamaktı. Zaten bu dizilere de halkımızın çok büyük bir ilgisi var. Benim için sinema veya dizi film yapmak en iyisi.

* Dizi senaryosunda aradığınız şey ne?
Hep güzel olanı aradım. Yaşamın içerisindeki mesajı güçlü bir şekilde anlatan dizilerde rol almak istedim. Dizi yapmak için hikaye gerekli. Bu hikaye iyi olmadıkça yola çıkmanın anlamı yok. Yakın zamanda bir film teklif getirdiler bana; ama kabul edemedim. Onun için de çok üzüldüm. 'Dede Korkut'un hayatını anlatan bir film çekilecekti. Bu işin kötü tarafı Azerbaycan'da 7 ay kalmak gerekiyordu. O nedenle kabul edemedim.

* Çalışmalar ne zaman başlayacak?
Hikaye bitti. Şimdi ilk bölümün senaryosu yazılıyor. Üç ya da dört haftaya kadar çekimlere başlıyoruz.

* Rolünüz ne?
'Metropol dervişi' ismini verdiğim bir adamı canlandıracağım. Diğer bir adı da 'Koca yürek.' Canlandıracağım tip tam bir duygu insan olacak. Bu adamın başından geçen bir sürü olaylar var. Aynı zamanda bir müzik adamı. İşin ilginç tarafı, kendi hayatımla çok fazla benzeşen yönleri var.

* Son dönemde bir rahatsızlık geçirdiniz. Tam olarak neydi hastalığınız?
Kalp ritmini bozan bir elektrik akımı olayı yaşadım. Kalbin kendisi ile ilgili bir sorun değildi. Elektrik akımındaki bir etkenden dolayı yaşanan bir rahatsızlıktı. Bu durum üç gün sürdü. Bu akım şayet bitmeseydi, elektrik şok uygulayacaklardı kalbime. Ama şu anda kalbim sapasağlam. Herhangi bir şikayetim yok. Yani oldukça sağlıklıyım.

* By-pass ameliyatı olan insanlarda genellikle ölüm korkusu vardır. Siz hiç ölüm korkusu yaşıyor musunuz?
Hayır, yaşamadım. Bir yerde şuna inanıyorum. Yaradan bizi yarattı. Bir günde göçüp gideceğiz. Sistem böyle. Yapı böyle. 'Korkma ki, acı çekmeyesin...' diye bir söz vardır. Korkuları biz üretiriz. Korkularımız bizi yener zamanla. Bana sordular: "Hayatında ne değişti?" Daha çok Allah'a şükrediyorum. Yaradan bir kez daha izin verdi yaşamama. Şükretmenin anlamını öğrendim. Şükretmeyi bilmeyenin duası da kabul olmazmış zaten.

* Estetik yaptırdınız mı hiç?
Yaptırmadım. Ama estetik yaptırmak normal bir şey. Eğer yararı olacaksa ve insanlar mutlu olacaksa yaptırsınlar. Gayet normal bir şey gibi görüyorum.

* İleride yaptırır mısınız?
Bilemiyorum. Şimdilik niyetim yok. Doğal yapım neyse, öyle devam etsin istiyorum.

* Yeni kaset çalışmanız var mı?
Yeni bir albüm yapıyorum. Hayatımda şu ana kadar ilk kez bu kadar ara verdim. Orhan Baba'nın tarihinde bu ilk oldu. Genelde her yıl yaparım. Neredeyse 3 yıl olacak. Bunun nedeni ise korsan ortam. İnsanın şevki kırılıyor. Adamlar emeğinizin üstüne basıyor.

* Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile ilgili bir sorun yaşadınız. İşin aslı astarı nedir?
Ortada bir yanlış anlama var. Yoksa Orhan Baba'nın yanlışlık yapması mümkün değil. Ben borsada bir yatırımcıyım. İnsanlar tasarruflarını nereye yatırırsa, ben de oralara yatırıyorum. Bundan birkaç sene önce, çok yüksek fiyatlardan hisse senedi aldım. O zamanlar bu kağıtlardan çok zarar ettim. Ama sonra gördüm ki; borsa bir ticaret yeri. Ben de kaybetmeme rağmen tekrar oynadım. Bütün mesele bu. Ben ne yaptım? Hiçbir şey yapmadım. Her yatırımcı gibi aldık ve sattık. Savcılık soruşturma aşamasında. Konu edilen şeyler ise çok komik.

* Sanatçı Işın Karaca'nın sizinle ilgili basına yansıyan bir açıklaması oldu. Işın Hanım'a ne tür bir yardım yaptınız?
Işın Karaca, elimizde büyüdü. Ben, birisine bir iyilik yaptığımda ortalık yerde konuşmam. Işın çıkıp konuştuğu için şimdi konuşuyorum. Işın, benim çok eski bir dostumun kızı. Işın ile albüm yapacaktık. Ama Işın'ın o sırada başından birçok talihsiz olaylar geçti. Evlendi. Anne oldu. Mağdur durumda kaldı. O sırada kocası askere gitti. Bana sorunlarını anlattı. Ben de kendisine sahip çıktım. Bebeği ile ortalık yerlerde bırakamazdım. Bir yerde ben onun babası gibiyim.

Kaynak: http://www.takvim.com.tr/2006/12/04/pap122.html

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Dec 2006, 21:07

-Beni ketenpereye getirdiler.

* Ketenpereye geldiniz öyle mi?

-Geldim de diyemiyorum.

Buyurun, bir lâfında "ketenpereye geldim" diyor, arkasından muhabir üsteleyince "geldim de diyemiyorum" diye kıvırıyor. Baba, baba, hangi lâfına inanacağız, bir şeyde karar kıl da biz de yolumuzu bilelim :lol: Dolap beygiri gibi döndürme lâfı. :mrgreen:

Hatta Sevim Hanım'da, Fatih Bey'e destek verince bir şey yapamadım.

(Tahmin etmiştik Sevim Emre'nin bu işte parmağının olduğunu :lol: )

Veeeee... Bu lâflar da içimizdeki bazı kişilere kapak olsun:

* Bazen programdayken 'Allah'ım benim ne işim var burada?' diye, kendinize sorduğunuz oldu mu hiç?

-Bazen dediğim olmuştur. Bir kere yapı olarak farklı bir insanım. Bu yapı bana uymuyor dediğim zamanlar oldu.

* Bu tür bir yarışmada tekrar jüri üyesi olur musunuz?

-Kesinlikle hayır. Böyle bir şey artık söz konusu bile olamaz.

İşte netice. Kaç zamandır aramızda yaptığımız tartışmalarda kimin haklı olduğu nihayet Orhan Gencebay tarafından da tasdik edilmiştir!...
Kendisinden bunları duymak harika, ama... Soruyoruz: Orhan Baba biraz geç olmadı mı artık?
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 13 Dec 2006, 21:17

gencebay'ın bu röportajdaki görüşleri ve sözleri beni ziyadesiyle memnun etti.yalnızca yazarın röportaja girmeden önceki yorumundaki bir cümlesi ilgimi çekti."hayranları onu yaptığı müzikten ziyade baba duruşuyla sevdi." bu cümle ne demek şimdi ya?sanki müslüm gürses'ten bahsediyormuş gibi konuşmuş.senin karşında efsanevi,dev gibi bir müzik adamı var.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 14 Dec 2006, 00:14

Evet Basar, benim de dikkatimi cekti o cümle.

Röportaja gelince; Gencebay´in o programa biraz olsun istemeyerek katildigi konusu sasirtici degil. Bence en önemli nokta, Gencebay´in yakin cevresinde ki insanlardan tehlikeli bicimde cok etkilenmesi, tesviklere, isteklere cok kolay "evet" demesi. Bu cevresinde ki insanlar kendisinden Gencebay´a yarari dokunacak olan, önemli seyler isteseler birsey demeyecegim, ama durum malum.. Ancak Popstar vb. "projeleri" önemsiyor bazilari, Gencebay da bunlara yöneliyor..

Masaya yumrugunu vurabilen bir kisilik degil Gencebay.. En azindan disari bu izlenimi veriyor.

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 14 Dec 2006, 00:27

""
İşte netice. Kaç zamandır aramızda yaptığımız tartışmalarda kimin haklı olduğu nihayet Orhan Gencebay tarafından da tasdik edilmiştir!... ""

ne mutlu ..

şimdi orhan gencebayın bu programa yakışmadığını ancak bldiği bir şeyler vardır farklı bir üslüp getirmeye çalışacaktır ( ki bunu yapmaya çalıştığını gözlerimle gördüm en azından orada jüri sıfatıyla bulunan diğer insdsanların yorumaları ve eleştirilerinin yanında onun eleştirilerini görünce) demiş insanlardan birisi olarak bende haklılar gurubuna girebilirmiyim acaba ??.. :lol: :lol: :lol:

orhan gencebayın hatasız kul olmaz hatamla sev beni şarksını dinleyeyim bari..

saygılar...

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 14 Dec 2006, 15:46

" 'Ne işim var burada?' der gibi bir hali vardı" diye ben de önceden söylemiştim. Programın ilk bölümünden hemen sonra demiştim bunu. Kendisi de kabul ediyorsa diyecek birşey kalmadı.

Ama o platformda bulunması, halkın bazı kesiminin (özellikle Orhan Gencebay'ı yanlış tanıyanların) gözünde bazı olumlu sonuçlar doğurdu mu? Bence evet.

Orhan Gencebay'ın orada istemeden bulunduğunu düşünürsek, bu olumlu sonuçlar da istemeden doğdu... :)

Ne diyelim artık Orhan Baba, bari yarışmanın son bölümünde "Ben ne yaptım kendi kendime" şarkını söyle de tam olsun...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 14 Dec 2006, 16:57

eskiler ilk olan gönüldendir demişler..yürek radarlarının yakaladığı bir şeyi hic bir akıl hic bir zeka yakalayamazmış...

evet,bende tahminlerimde hissettiklerimde yanılmadığımı anladım..yazıyı okuyunca...yaziyi ekleyen arkadasimiza teşekkür ederim..

mevlana; güneşin doğuşunu gördün..batışınıda gör diye bir tembihde bulunmuş yüreğine ve yüreğinin yakaladıklarına önem veren gönül ehli insanlara...

hatasıyla sevabıyla biz orhan gencebayı seviyoruz..çünkü biz orhan abinin şarkılarından öğrendik..bu duruşu ..

SEVEN AFFEDER...

canın sağolsun..koca yürek...ne diyymm...

aksamgunesi
Yeni Üye

Post by aksamgunesi » 14 Dec 2006, 18:51

sabır taşı berhudar ol..rica ederim ..uzun süredir siteyi takip etmeme ramen konulara yorum yapamıyordum..üyelik bilgilerim bitürlü güncellenememişti..bundan sonra bende aranızdayım..benim Gencebaycılıgımı Soner kardesm ii bilir :wink:
Altuğ

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 14 Dec 2006, 21:56

Bilmem mi :)
Sen de bizdensin Altuğ kardeş...
Biraz şarj olalım, müsait bir zamanda yine deşarj oluruz :wink:
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 14 Dec 2006, 23:57

Sonerim. başlarda dediğim gibi oldu yani.
"Ne işin var orda" dimi .
Gerçeklere fener tuttun sağol.
Ne diyeyim.
Sakalımız yok. Ama seneye emekli olcam. o zaman bırakıcam :D

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 15 Dec 2006, 00:41

Emeklilik vaktin geldi mi Burhan abi senin yaa, o kadar yaşlandın mı? :D Yıllar ne çabuk geçiyor.
Image
Atatürk, 1933

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 15 Dec 2006, 02:16

Bu gün bu haberi gördüm gittim Takvim aldım ama koymamışlar :(
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 15 Dec 2006, 14:07

aksamgunesi wrote:sabır taşı berhudar ol..rica ederim ..uzun süredir siteyi takip etmeme ramen konulara yorum yapamıyordum..üyelik bilgilerim bitürlü güncellenememişti..bundan sonra bende aranızdayım..benim Gencebaycılıgımı Soner kardesm ii bilir :wink:
Altuğ

hoşgeldiniz :wink:

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 15 Dec 2006, 14:13

burhansenkal wrote:Sonerim. başlarda dediğim gibi oldu yani.
"Ne işin var orda" dimi .
Gerçeklere fener tuttun sağol.
Ne diyeyim.
Sakalımız yok. Ama seneye emekli olcam. o zaman bırakıcam :D

görünen köy kılavuz istemiyorduki abi..bunları görmek icin gencebayı tanımak yetiyordu :wink:

bazan haklı çıkmak canımı yakar...şahsen..

onuncu köy olmasada dogruyu söylemek genede güzel bişi.. :lol:

orhan abiyi kutluyorum..samimi konustugu icin...

yediğimiz azar bize kâr kaldı.. " durun ulen; değişmedim" :lol: :lol: :D

abi sende yaşlandım dersen bizim hic konusmamamiz gerek :lol: allah hayirli ömürler nasip etsin.. :wink:

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 15 Dec 2006, 19:14

VirtuE wrote:Bu gün bu haberi gördüm gittim Takvim aldım ama koymamışlar :(

Haber 4 Aralık'a aitmiş.
Biz uyuyoruz. Uyuma Gencebayforum.Com, aksamgunesi de olmasa... :)
Image
Atatürk, 1933

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 15 Dec 2006, 20:24

Takvimde de Gencebay çıkmaz diye bakmıyorudm ona valla ..
Orhan Gencebay

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 15 Dec 2006, 22:50

sonercim aslinda forum uyeleri cok ciddi takip ederdi basini ama son zamanlarda özellikle yeni albümün gecikmesi ve bazi seylerin belirsiz bir hal almasi ve basinda cikan haberlerin hep ayni tarz olmasi nedeniyle bu konuda bir takipsizlik olustu sanki :lol:

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 16 Dec 2006, 02:02

Takip konusu ciddi gazeteler ile sınırlı yahu .O yüzden :lol:

:roll: Meslek te 22 yıl ... Gelmeyin üstüme ya. napalım yaşlandık işte :lol:

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 16 Dec 2006, 15:44

:lol: estf...abi..

yaşlılık sacın sakalın agarip belin bükülmesi değil,azim ve ideallerin kaybedilmesidir..Hekimoğlu ismail.. :wink:

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 16 Dec 2006, 20:01

Hepimizden genç görünüyorsun o da ne demek oluyor abi.
Orhan Gencebay

Post Reply