Yaşar: Gencebay'dan söylemek istiyorum

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
sakaryali
Yeni Üye

Yaşar: Gencebay'dan söylemek istiyorum

Post by sakaryali » 25 Dec 2006, 03:32

Röportaj: Derya Altuntepe
Fotoğraf: Kürşat Ünkaracalar

19 Aralık 2006

“TOP 20’YE GİREYİM DİYE PARA TEKLİF EDİYORLAR”

1996'da albüm çıktığı zaman müzik piyasasında Top 20 listesi zor yapılıyordu. Tek Kral TV vardı ve bu liste zor tamamlanıyordu. Top 20 listesine hem Rock hem Arabesk hem de Pop koyuyordu gene de listeyi zor oluşturuyordu. 20 tane adam yoktu. Şimdi 200'den fazla isim var. Top 20'ye gireyim diye para teklif ediyorlar. Bu piyasada bu kadar kişinin arasında kendi adını duyurmazsan silinir gidersin.

“BEN MÜZİĞİ YAPTIM DİNLESİNLER OLMAZ”

Şirket piyasada ne kadar kişi olursa olsun promosyon işini ya layıkıyla yapacak ya da bu işi yapmayacak. Bu işin bir kuralı var. Ben müziği yaptım dinlesinler olmaz. O zaman internetten yayınlayacaksınız. Böyle yapanlarda var. Firma olarak bir albüm yapacaksanız tabii ki onun tanıtılması için çalışılacak.

Yaşar’ın müzik yarışmalarıyla arası nasıl?

Popstar Alaturka yarışmasını izliyorum. O yarışma şahane. Orada Orhan Gencebay var ki ders verir gibi onu dinliyorum. Hem müzik tarihi hem Türk hem de dünya tarihi konusunda bu kadar derin bir bilgisi olduğunu bilmiyordum. Hakkında hemen hemen herşeyi öğrenmiş oldum. Ben o yarışmayı sadece Orhan Gencebay ne dinleyecek diye oturup izliyorum. Bir sürü de şey öğrendim sayesinde.

“ORHAN GENCEBAY ROCK GRUPLARINI ETKİLEMİŞ”

Orhan Gencebay yarışmada 'Bir rock grubu var. Benim rifflerimi kullanıyormuş' dedi. Led Zeppelin'den bahsediyordu. Benim de çok sevdiğim bir gruptur. Stairway to Heaven diye çok meşhur bir şarkıları var. Ben de araştırdım doğruymuş. Çok etkilendim bundan. Led Zeppelin'nin bu konuda bir açıklaması var; Türk sanatçı Orhan Gencebay'ın rifflerinden faydalandığına dair.

Kashmir diye bir şarkıları var ve Orhan Gencebay'ın bağlamayla yaptığının çok benzerini yapıyorlar. Bire bir belki alıp kullanmamışlar ama etkilenmişler. Orhan Gencebay dünyanın çok iyi bir rock gurubunu zamanında etkilemiş.

“BİZ POPÇUYU ZOR ÇIKARTIRIZ”

Seslere gelince hepsi güzel. Biz popçuyu zor çıkartırız. Rockcı ayda yılda bir çıkar. Ama alaturka, arabesk ya da türkü oku dediğin zaman çok fazla star çıkabilir. O yarışma da çok iyi sesler var. Bence hepsi birbirinden iyi. O yarışma 'bizim bu alanda ne kadar iyi seslerimiz var'ı gösterdi. Türk Sanat Müziği ve Arabesk dediğimiz gırtlağa sahip ne kadar kişi olduğunu görüyoruz.

Bir gün bir Orhan Gencebay parçası seslendirir mi Yaşar?

Seve seve söylerim tabii. Çok zor olur şarkılarını söylemek. Eserleri büyük eserler. Basit birkaç sesli şarkılar değil. Oktavlı ve birkaç bölüme ayrılan şarkılar. Zor olsa da söylerim. Çok da memnun olurum. Bülent Ortaçgil'e saygı albümü yapılmıştı. Ben orada Bu İş Zor Yonca'yı söylemiştim. Rahmetli Melih Kibar'ın Yadigar albümünde İşte Öyle Bir Şey'i söylemiştim. Şimdi Ezginin Günlüğü'ne 25'nci yılı olması sebebiyle bir albüm yapıyorlar. Orada da Ebruli'yi söyleyeceğim.

“RİTMİK FAKAT MÜZİKAL GELMİYOR”

Kimleri severek dinliyorsunuz?

Bir kere hiç müzik ayırt etmeden dinlerim. Zenci rap müziği hariç... Onu anlamıyorum. Bana ritmik fakat müzikal gelmiyor. Çıktığı zaman kanal değiştirdiğim bir müzik türüdür. Onun haricindeki her müziği büyük bir zevkle dinliyorum.

Oturup özel olarak dinlediğim şeyler; 1970-90 arasında yapılan müzik. Burada en fazla yeri de İngiliz Rock ve Pop müziği tutuyor. Breed Pop ya da Breed Rock denebilir. Breed Pop/Rock dedikleri sahiden dünyayı yönlendirmiş kişiler. Bunların arasına Beatles'ı ve Led Zeppelin'i koyabiliriz. Daha çok İngiliz Rock müziği ağırlıklı dinlerim.

“SANTANA’NIN ŞARKILARI HÜSEYNİ MAKAMI”

Carlos Santana ile Latin Rock'a geçtim. O bana daha uygun geldi. Rock dinlerken güzel ama yaparken pek becerebildiğimi düşünmedim. Fakat Latin Rock hem benim sesime hem de yaşadığımız coğrafyaya daha uygun geldi. Türk müziğindeki makamsal öğelerle de birleşti. Santana'nın şarkılarının yüzde 80'i Hüseyni Makamı'nda yapılmış şarkılardır. O makamdan bir sürü şarkı dinlemiş olduğumuz için içimizdeki bazı şeylerle birleşebiliyor. Daha çabuk benimseyebiliyoruz.

“GRUP MÜZİĞİNE İNANDIM”

Ben hep grup müziğine inandım. Hala da öyledir. Her ne kadar postere ya da sahnede benim ismim geçse de benim arkamda bir ekip var. Onlar olmadığında müzikte yapamam.

Günümüz döneminde baktığımız zaman beğendiğim şarkı yazarları var. Gerçekten iyi şarkı yazarları var. Şebnem Ferah çok iyi bir şarkı yazarıdır. Hem sesini hem yazarlığını çok beğeniyorum. Anlatmaya çalıştığı şeyi anlıyorum. Derdini paylaşıyorum diyebilirim. Bu hoşuma da gidiyor.

“TÜRKİYE’DE ÜÇ GRUP VAR”

Türkiye'de bence üç tane gurup var; Bulutsuzluk Özlemi ki şuan için hepimizin babasıdır. Mor ve Ötesi'ni eskiden beri dinlerim. Üçüncüsü ise Duman. Bu üçünün anlatmaya çalıştığı şeyi seviyorum.

Pop müziğinde Kenan Doğulu'yu severim. Hem arkadaşımdır hem de şarkı yazarlığı hoşuma gidiyor. Ümit Sayın'ı da çok beğenirim. Çok iyi bir bestecidir. Zaten Kayahan, Sezen Aksu gibi isimleri saymaya bile gerek yok.

Yaşar konserlere ne zaman başlayacak?

Yeni bir orkestra kuruldu. Onlarla Pazartesi (18.12.2006) provalara başlıyoruz. Yeni parçalara orkestrayla birlikte hazırlandıktan sonra konserlere başlayacağız. Tahmin ediyorum 5 Ocak'ta. Çünkü 5 Ocak Adana'nın kurtuluşu. Uğurlu bir gün. Hatta 5 Ocak'ta Adana'da konser startını verebiliriz ...

Yaşar’ın ilk albümünden bu yana hayatında neler değişti?

Müzik bir kere hep ileriye gidiyor. Yaşam için bir şeyler söylemek gerekirse büyükannemin bir lafı vardı; ‘Nam-ı meşhur olma rahatın zail olur’ demişti bana…

“BİR SEVDA GELİRSE TAMAMLARIM”

Müzik olmasaydı ne olurdu?

Yazabilirdim mesela. Bir şiir kitabım var. Şiir dışında da bir şeyler yazabilirdim ki yazıyorum da. Günümüzde bir çok yayın organı var. Zaten kendi sitemde de yazıyordum arada. Eleştiri yazabilirim diye düşünüyorum. Albümleri dinleyip müzik konusunda bir şeyler yazabilirim. Türkiye'de pek müzik eleştirmeni yok. Bir kaç tane var...

Benim yaptığım müziğin dışında geçmişten gelen ve dinleyici olarak da bir birikimim var. İyi bir arşivim bulunuyor ve sıkı bir takipçiyim. Zaten zevkim müzik benim. Öykü olabilirdi. Daha öncesinde yazdığım bir şeyler var zaten. Fakat kitap olacak kadar genişlemedi. Ufak tefek yazıp köşeye attığım fikirlerim bulunuyor. Üzerinde çalışılması gerekiyor. Şimdilik öyle duruyor. Öyle içimden geldi yazdım ve bir kenarda şimdilik duruyor. İlerleyen günlerde bir sevda gelirse içime tamamlayabilirim. Şimdilik yok ama.

Yaşar'ı dizide ya da sinemada görebilir miyiz?

Varolan bir dizinin içerisinde rol almam için bir teklif geldi. Önce 'olur dedim' sonradan o iş olmadı.. Müzik programı üzerine de bir teklif vardı. Fakat yapılan bir şeydi; 'onun dışında bir format bulursanız olur tabii ki' demiştim. Değişik bir format olursa olabilir. Neden olmasın ki... Birden aklıma müthiş bir fikir gelirse bunu da uygulayabilirim.

“SİNEMAYI DÜŞÜNMEDEN KABUL EDERİM”

Türk yabancı filmlerden çok izlenir hale geldi. Sinemanın herhangi bir yerinde yer almak isterim. Bir film olabilir. Diziye belki 'Hayır olmaz' diyebilirim. Ama sinema için hiç düşünmeden kabul edebilirim. Bir Mustafa Altıoklar filminde rahatlıkla oynarım. Mustafa Altıoklar'ın filmlerini İstanbul Kanatlarımın Altında'dan beri takip ederim.

Yönetmenliğini, sinemaya bakış açısını çok beğenirim. Herhangi bir filminde nasıl bir film diye sormadan yer alabilirim. Ya da bir Cem Yılmaz filminde koşarak oynanır herhalde. Sadece oyuncu olarak da değil filmin müziğini yapmak ya da o filme şarkımı vermek de olabilir. Sinemayla ilgili çalışmaların hepsinde yer alabilirim.

Yaşar’ın hayatında Özel bir kişi var mı?

Var. Tabii ki... İsim vermeden... Sizde özel diyorsunuz ya zaten... Bayağı bir zamandır devam eden bir ilişkim var. Bu güne kadar bahsetmedik bundan sonra da etmeyeceğiz. Ben bu işi gizli tutmayı seviyorum. Böyle de olacak.

“BROKER OLMAYA HEVES ETMİŞTİM”

Yaşar'ın hayatında dikkat çekici noktalardan bir tanesi işletme okuyup finans üzerine yüksek lisans yapmış olması...

Müziğe lisede okul orkestrasında başladım. İşletme benim dönemimin çok popüler bir mesleğiydi. Herkes işletme yazardı. Bende lise son sınıfta hocalarımın da yönlendirmesiyle işletme okudum. Üniversite son sınıftayken finans üzerine yüksek lisans bölümü açıldığını duydum... Türkiye'de o dönemde borsanın yükselişi söz konusuydu. O dönemde benimde broker arkadaşlarım vardı. Çok iyi para kazanıyorlardı. Şu anda öyle değil tabii ki. Ben de broker olmaya heves etmiştim. Bir de üniversite bitince askere gitmek gerekiyor. Kendimi ona da hazır hissetmiyordum. Biraz daha bir şeyler öğrenmeye ihtiyacım vardı.

Kendimi birden yeşil askeri elbiselerin olduğu resmin içine koyamadım. Böyle hayal edemedim. 'Biraz daha okuyayım. Bu da iyi bir meslek' diye düşünüp finans üzerine de yüksek lisansımı yapmaya karar verdim. Ama onunla ilgili hiçbir iş yapmadım...

Ben o sektördeki stresi kaldıramazdım. Ticaret işini becerebileceğimi sanmıyorum. İnsana okurken yaparmış gibi geliyor. İyi ki de öyle bir şeye girmemişim. Geçmişe dönüş olsa hani yapar mıyım? diye düşünsem kesinlikle hayır yapamazmışım diyorum.

Uzak Doğu sporlarıyla ilgileniyordunuz…

Uzak Doğu sporlarıyla bir süre alakadar oldum. Aikido ve Kick Boks'la ilgilendim. Ama savunma amaçlı değil spor olsun diye. Sonra belimden rahatsızlık geçirdim ve o zamandan beri yapmadım. Hatta şimdi neden ara verdim diye kendi kendime içerledim. Egzersiz yaparken vücuda salgılanan endorfin hormonu açıkçası mutluluk veriyordu bana. Şu işleri biraz toparlayayım ve yeniden başlayayım.

En son okuduğunuz kitap ve seyrettiğiniz film...

Sofizmin Gizli Öğretisi ve Haç'ı okuyorum. İkisi de henüz bitmedi. Yakında Bono'nun Odasında diye bir kitap aldım. Onu okumaya başlayacağım. En son İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar'ın Dönüş filmine gitmiştim.

Penélope Cruz'un başrolünü oynadığı bir filmdi ki ben bu filmi çok beğendim. Cruz'un bu güne dek o kadar iyi bir oyuncu olduğunu düşünmüyordum. Ama kendi dilinde oynarken çok beğendim. Bu sene de Oscar'a aday olduğunu duydum.

“SAÇMA SAPAN BİR ŞEY”

Mankenlerin kaset çıkartması müzik piyasasında tartışmaları beraberinde getirdi. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Saçma sapan bir şey. Çok kötü sesleri var. İyi sesi olan da olabilir. Hani mankendir de sesi şahane olabilir. Bu Allah vergisi bir şey. Ama çok iyi bir ses de duymadım. Çok kötü sesleri feci yani.

“DÜZELTE DÜZELTE BU HALE Mİ GELMİŞ”

Bir de ben onların bu hale gelinceye kadar ne kadar düzeltildiğini biliyorum. Stüdyoda üzerinde ne kadar çalışıldığını biliyorum. Düzelte düzelte bu halemi gelmiş diyorum. Onlar bence ekstra yapmak için yapıyorlar bu işi. Albüm çıkartalım ekstra alalım. Yırtmaçlı bir elbise giyelim. Bayi toplantısına gidelim. Sahneye çıkalım. Bilmem kaç bin Dolar kapalım. Söylemeyelim vokaliste söyletiriz o da önemli değil. Nasıl olsa beni görmeye gelecekler. Bunları yapmak için albüm çıkartılıyor. Müzik adına yapılmıyor yani.

“DEMET DİĞERLERİİNE BEŞ ÇEKER”

Demet Akalın'nın yaptığı müzik adına bir şey. O mankendi... Ama şarkıcı oldu. Diğerlerinin hepsi palavra. Demet çok uğraştı bu işle. En sonunda kendini dinletecek, kendi sesine uygun tarzı buldu. Söylüyor da şarkısını. Süper bir ses mi? Hayır. Ama diğerlerine beş çeker. Şarkıcı oldu artık. Müzik adına bir şey yapıyorsa alkışlarım. Ben müziği sevdiğine inanayım horoz gibi ötse alkışlarım onu. Ama ben hiçbirinin müziği sevdiğine inanmıyorum.

“EKSTRALARINA AJDAR’I ÇAĞIRSINLAR”

Ajdar bile on numara. Bence onlardan daha iyi. Ciddi söylüyorum... Çünkü adam yaptığının iyi olduğuna inanıyor. Ben çok farklı bakıyorum ona. Belki dalga geçilebilir. Bir sürü şey de söylenebilir. O yaptığının iyi olduğuna inanmış ya bana bir şekilde sempatik geliyor. Felaket bir şey tabii ki. Ama inancı hoşuma gidiyor. Oynamıyor yani. Adam öyle olduğuna inanmış. Mankenlerden iyi bence. Ekstralarına Ajdar'ı çağırsınlar.

Yaşar ve Yaşar sevenleri....

Müzikle gündem de olunmalı diye düşündüğüm için özel hayatımla basında çok fazla yer almıyorum. İnternet sitesindeki forumu kapattık. Sevenlerimi bir başka yerde bir forum açtı. Orada devam ediyorlar. İki üç gün önce açıldı. Takip edemedik. Hem biraz vakit geçsin ondan sonra bakayım diye düşünüyorum. Şu ara olumsuz bir şey duymak istemiyorum. Olumlu hareket etmek istiyorum. Bir kişi benim dikkatimi çekmek için bir şeyler karalar ben onun benim dikkatimi çekmek için yazdığını bilsem dahi etkileniyorum. Üzülüyorum. Hem duygusal hem de çabuk tepki veren birisiyim. Bu yüzden de bir süre okumayacağım. Açmış olduğumuz foruma 18 bin kişi üyeydi.

Gerçekten büyük bir rakam. Ben iki saatlik bir konser veririm. Dört sat kulisten çıkamam. Herkesle tek tek resim çektirilir. Oturulup konuşulur. Konserde hiç yorulmuyorum diyebilirim.

Her konserime gelen bir ekip var. Çoğunu da tanıyorum. Hatta isim isim tanıyorum diyebilirim. Bizim grubun içerisinde konsere gelip giderken tanışıp aşık olan hatta evlenmeye karar verenler var...

“GÖLGESİ AĞIR ADAMIM”

Gölgesi ağar bir adamım. Dışardan bakıldığında insanlar ters davranırım zannediyorlar. Öyle bir havam varmış. Aslında öyle değilim. Beni çok fazla tanımıyorlar ya tanımayınca ne tepki vereceğimi bilmediklerinden dolayı fazla bulaşmayalım, rahatsız etmeyelim, yanaşmayalım diye düşündüklerini zannediyorum...

http://www.gercekgundem.com/?p=33764

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 25 Dec 2006, 13:00

haber için teşekkürler..

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 26 Dec 2006, 00:36

Yasar in bahsettigi iki sarki ve linkleri ilgilenen arkadaslar icin

“ORHAN GENCEBAY ROCK GRUPLARINI ETKİLEMİŞ”

Orhan Gencebay yarışmada 'Bir rock grubu var. Benim rifflerimi kullanıyormuş' dedi. Led Zeppelin'den bahsediyordu. Benim de çok sevdiğim bir gruptur. Stairway to Heaven diye çok meşhur bir şarkıları var. Ben de araştırdım doğruymuş. Çok etkilendim bundan. Led Zeppelin'nin bu konuda bir açıklaması var; Türk sanatçı Orhan Gencebay'ın rifflerinden faydalandığına dair.

Kashmir diye bir şarkıları var ve Orhan Gencebay'ın bağlamayla yaptığının çok benzerini yapıyorlar. Bire bir belki alıp kullanmamışlar ama etkilenmişler. Orhan Gencebay dünyanın çok iyi bir rock gurubunu zamanında etkilemiş.

Led Zeppelin-Stairway to heaven
http://www.youtube.com/watch?v=cVf8R8wObLM

Led Zeppelin kashmir
http://www.youtube.com/watch?v=eB3LdEAbhuA
Karanliga Kufur Edecegine Bir Mumda Sen Yak !

http://gencebaynl.spaces.live.com/

sakaryali
Yeni Üye

Post by sakaryali » 26 Dec 2006, 00:55

Teşekkürler Gencebay_NL

isocity
Site Admin

Post by isocity » 26 Dec 2006, 01:48

Led Zeppelin kashmir
http://www.youtube.com/watch?v=eB3LdEAbhuA

tanrıya feryatın pesıne su sarkıyı dınleyın anlatılmak ıstenılenı daha iyi anlarsınız.. sarkının altına kulak verın ustune degil... :)

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 26 Dec 2006, 02:04

biz eleştirdik ama orhan gencebayın popstar alaturka yarışmasına katılması türkiyedeki ciddi düşünen pek çok sanatçı adayına bir ufuk açmış gibi görünüyor..en azından bu sanatçı adayız orhan gencebayın o programda nasıl izlenmesi gerektiğinin farkına varabilen bir insanmış..terikler..ne mutlu ona..

yalnız bu ajdarla ilgili fikri kabul edilebilecek gibi değil doğrusu..rol yapmıyormuş da dürüst davranıyormuş falan..espri mi yaptı acaba ???
şaklabanlığın neresi dürüst davranmak..kötü örnekler iyi örnek teşkil edermi diye sormazlar mı insana ??

saygılarımla........

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Re: Yaşar: Gencebay'dan söylemek istiyorum

Post by serhat_izmit » 26 Dec 2006, 12:03

sakaryali wrote:Yaşar demişki:
Popstar Alaturka yarışmasını izliyorum. O yarışma şahane. Orada Orhan Gencebay var ki ders verir gibi onu dinliyorum. Hem müzik tarihi hem Türk hem de dünya tarihi konusunda bu kadar derin bir bilgisi olduğunu bilmiyordum. Hakkında hemen hemen herşeyi öğrenmiş oldum. Ben o yarışmayı sadece Orhan Gencebay ne dinleyecek diye oturup izliyorum. Bir sürü de şey öğrendim sayesinde.

Yaşar'ın müziğini ve kişiliğini takdir ederim. Bu röportajından sonra daha da sevmeye başladım. Ama yıllardır bu piyasanın içinde olmasına rağmen Orhan Gencebay'ın bilgi birikimini neden bu kadar geç anlayabilmiş, bunu anlayamadım.

Yaşarla aynı telden çaldığımız için sevindim. Çünkü o da Popstar'ı Orhan Gencebay'ın açıklamaları için seyrediyormuş. :)
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 26 Dec 2006, 12:13

Kashmir isimli şarkılarında baya bir etkilenme olmuş. :D

Bu şarkılarını daha önce dinlemiştim ama hiç farketmemişim... :lol:
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

kdeniz
Yeni Üye

Post by kdeniz » 29 Dec 2006, 13:56

Bond grubu da kashmir şarksını enstrumantel olarak yapmıştı, binlerce defa dinledim ve çok hoşuma gidiyo du am böyle bir ihtimal hiç aklıma gelmedi. Tüylerim diken diken oldu yaw...
Ümit bekleyiştir, hasret aramak,
Sevmek bulanık bir denize dalmak...

Post Reply