Yeni Albüm Yorumları Buraya

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked

En Sevdiginiz Sarkı Hangisi?

BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN
6
8%
GÜLÜNCE DAHA GÜZEL
4
5%
MÜBAREK
12
16%
BESMELEYLE BAŞLA
1
1%
AŞKIN HESABI OLMAZ
5
7%
YARGISIZ İNFAZ
7
10%
YENECEĞİM KENDİMİ
11
15%
SENSİN BENİM ÇİLEGAHIM
15
21%
GÜNEŞİMSİN
7
10%
SÖYLENMEDİK SÖZ KALMADI
5
7%

Total votes: 73

isocity
Site Admin

Post by isocity » 27 Dec 2006, 19:52

topraktan bir can wrote:albümü bu akşam aldım ve şimdiye kadar biraz dinledim.henüz bir buçuk tur falan yaptım.bence güzel bir albüm.mübarek ve güneşimsin şu anki favorilerim.

bak begenecegini söylemiştin begendin.. :)

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 27 Dec 2006, 20:00

Albümün ilk turu bitti ve ilk tekrar dinleyeceğim şarkı için elim hemen Yeneceğim Kendimi'ye gitti. Sanırım albümde bundan böyle de bu şarkıdan daha fazla beğeneceğim bir şarkı çıkmaz. Muhteşem elektor-sololar, pshycedelic bir ara nağme, harika sözler ve bir milad daha.

Şu ana kadar bu şarkıya tek oy veren benim sanırım
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

aksamgunesi
Yeni Üye

Post by aksamgunesi » 27 Dec 2006, 20:02

2. turu atıyorum..sensin benim çilegahım..güneşimsin..öne cıkıyor..SES DE COK İYİ BENCE..hepsi güzel...

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 27 Dec 2006, 20:30

Klarinet klarinet diyordunuz. Ben doğru dürüst rastlayamadım valla. Olanlarda da öyle çok aşırı kullanılmamış. Bir de klarinet için Şenlendirici değil de Kirpi'nin seçilmesi çok iyi olmuş
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 27 Dec 2006, 22:01

isocity wrote:
topraktan bir can wrote:albümü bu akşam aldım ve şimdiye kadar biraz dinledim.henüz bir buçuk tur falan yaptım.bence güzel bir albüm.mübarek ve güneşimsin şu anki favorilerim.

bak begenecegini söylemiştin begendin.. :)

evet dostum.bu arada birkaç kelam da gülünce daha güzel için söyliyim.gölgeleri andıran düzenlemesindeki şarkıya tam girerkenki ve ondan sonraki ilk mısralarındaki gitarlar,eserin sonunda çingene müziği havası verecek şekilde çalınan klarnet ve nakarat kısmının yunan-akdeniz müziğini andıran yapısıyla çok hoş bir parça.düzenleme sevenlerin kaderi eserini andırıyor ama ondan bin kat daha güzel bence.söylenmedik söz kalmadı eserindeki yaylı partüsyonları hatasız kul olmaz'daki gibi.yeneceğim kendimi esterabim'in dediği gibi muhteşem elektro sololara ve pshychedelic bir aranağmeye sahip.resmen temposuna kafa sallanarak eşlik edilecek kadar rock bir parça.yorumlarım devam edecek.gerçekten muhteşem bir albüm.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 27 Dec 2006, 22:20

Yüregime su serptiniz yahu.. Kim bekler simdi bu albümü bir hafta...

efedrin
Yeni Üye

Post by efedrin » 27 Dec 2006, 23:02

arkadaşlar alakasız bir konu ama albüm satışlarını nerden öğrenebiliriz acaba...
bize hergün zorla dinlettiriler albümlerin aslında 10 bin bile zor sattığını duyunca çok şaşırmıştım..
teşekkürler

yalnız
Yeni Üye

ŞARAB GİBİ

Post by yalnız » 27 Dec 2006, 23:07

Şarab gibi bir albüm bence gerçi tüm albümleri öyle her dinleyişte her duyuşta farklı bir tarafını yakalıyorsunuz albümün besteler hiç eskimedi gencebayın bu albümde öyle olacak yıllandıkça farkı ortaya çıkıyor her bestenin sabahdan akşama kadar araçtayım akşam pcnin başında sürekli dinliyorum hiç bıkmadım her şarkı ayrı bir güzel.Site yönetici arkadaşlar ve üye arkadaşlar şu KORSAN Denilen illetle mücadeleyi kesmeyelim savaşa devam ama piyasaya bakıyorumda MP3 Ler yapılmaya başlanmış bile Eğitim Şart ama gelde anlat.biz elimizden geleni yapalım.Katkılarından dolayı herkese Teşekkürler.

YENECEĞİZ KORSANI GELECEĞİZ KENDİMİZE.
SAVAŞ AÇTIM KORSANA YENECEĞİZ KORSANI.

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 27 Dec 2006, 23:08

Ne sandın Gönül Dostum.Kendini Sanatçı Sanatkar ilan eden bi sürü hayaletler var ortada.10 Bin bile çok aslında.Orjinal kaset ve cd leri sadece 1000 eder en fazla :lol:
Onu Anlamak Sanattır

efedrin
Yeni Üye

Post by efedrin » 27 Dec 2006, 23:11

HASAN wrote:Ne sandın Gönül Dostum.Kendini Sanatçı Sanatkar ilan eden bi sürü hayaletler var ortada.10 Bin bile çok aslında.Orjinal kaset ve cd leri sadece 1000 eder en fazla :lol:

orhan baba nın satış rakamlarını eskiden gazetelerden takip ederdim...
sibel can ile olan albümünün (ilk sene bitmeden) 900 küsür bin sattığını görünce şok olmuştum, az gelmişti diğerlerine göre hatırladığıma göre...
o zaman korsan yoktu tabi...

CennetGozlum

Post by CennetGozlum » 28 Dec 2006, 00:36

Nasil satsin album ? nasil satabilir bizim bu milletle,butun siteler dolmus yazik ya, emeklere yazik, sinirden albumun tadini cikaramadim.Daha bir gunluk album butun sitelerde, forumlarda.Boyle bisey gormedim ben.

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 28 Dec 2006, 01:02

Sitelerde albümün yayını emeğin katlidir.Biz adam olamayız.

Albüme gelince... bilmem kaçıncı tavafım.
Benim en beğendiğim " MÜBAREK"
Bana göre albümün hit parçası.
Beyine hemen yerleşiyor.

Kara kara dertlerin
Kara kara gözlerin
Bir gelir bir daha gelmez mübarek.....
.... Vay mübarek... o ne koca yürek....

Daha tümüyle albüme doymadım. Şöyle iyice sindireyim dökülecem.
Last edited by burhansenkal on 28 Dec 2006, 01:27, edited 3 times in total.

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 28 Dec 2006, 01:24

NOT:
Orhan Baba , "gönül dostlarını bir daha bu kadar bekletmeyeceğim " dedi.
Eyvah ! dedim.Ayvayı yedik. yeni bir albüm çok uzak herhalde.
Orhan baba ne dese bir türlü arkası gelmiyor ya..
İnşallah bu sefer.........
(sıraya koyalım beklentimizi taze taze ,daha bu albümün lezzetine doyamadan.Bağlama solo,flarmoni,film müzikleri,kitap.... )
:arrow: Aynı şarkıda 38 nci tekrar. Doyamadım yahu."MÜBAREK"

genex
Site Admin

Post by genex » 28 Dec 2006, 01:35

Ha gayret yeneceğim kendimi geleceğim kendime :lol: :lol:

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 28 Dec 2006, 01:43

burhansenkal wrote: :arrow: Aynı şarkıda 38 nci tekrar. Doyamadım yahu."MÜBAREK"

Abi herşeyin fazlası zarardır demişler :D Ama hakikaten defalarca dinlenecek, ve doyulmayacak bir şarkı. Şu anki favorim benim zaten Mübarek...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 08:52

aşkın hesabı olmaz eserinde nakarat kısmında ne kadar ruhani ve mistik bir müzik var arkadaşlar.tüylerim diken diken oldu.bu arada bence klarnetin en çok gittiği şarkı yargısız infaz olmuş.bunun hem şarkının tarzıyla biraz ilgisi var hem de klarnetle ud yanyana çok yakışıyor bence.mesela klarnetle kanun o kadar yakışmıyor.mübarek konusunda burhan abi'ye katılıyorum.yok böyle bir duygu,helal olsun orhan abi'ye..zaten güneşimsin ve mübarek beni resmen bitirdi :) diğer eserler de çok güzel.doğum günü şarkısının ise bence duygusunun en yoğun toplandığı yer "bu gün yine hergün gibi herşeyinle çok güzelsin,sen doğduğun günden beri benim için hep özelsin,kaç yıl kaldı yaşanacak,doğum günün kutlanacak,değer mi kalp kırılacak,ben seni hiç kırmam ki" mısraları. bu mısraları geçerken gözlerim doluyor.ayrıca altyapıda pc olarak olsa da davul kullanılması ve divane çalınması çok iyi olmuş.sensin benim çilegahım adlı şarkının duygusu ise zaten apayrı.nefis bir tsm bestesi.ben zaten bir eserde ud gördüm mü dayanamam:) gencebay'ın eski bestelerinden de izler var ama duygu olarak tamamen özgün bir beste.yani bu eserin duygusunu ancak bu eser verebilir.albümü yeni alan arkadaşlar acele etmesinler.en az 5-6 defa dinlemeden hüküm vermesinler bence.bazı eserlerin güzelliklerine dinledikçe daha iyi varılıyor.bir de benden küçük bir tavsiye albümü yeni alanlara.şarkıları dinlerken albüm kapağındaki sözlere sakın bakmayın(ona bakacağınıza orhan abinin süper karizmatik ve yakışıklı siyah beyaz fotoğraflarına bakın.hani şu albüm kayıtları sırasında stüdyoda çektirdiği) zaten dinleye dinleye kendiniz ezberlersiniz sözleri.böyle yapmak bence eserlere konsantre olmayı ve eserlerden zevk almayı engelleyici birşey.ve bence en önemli şey,benim bir albümden beklediğim en önemli özelliğe sahip bu albüm.orhan gencebay tarzı içinde kendine has bir sounda,ruha,felsefeye,havaya sahip.özgün bir albüm.albümün 10 parçasında da bu hava hissediliyor ve bu şarkılar tek tek bu bütünün parçaları gibi.yani hepimizin gencebay arşivinin mutlaka bir parçası olması gereken bir albüm.ve bana göre yürekten olsun albümünden çok daha güzel. bu albüm hepimize bayram hediyesi oldu :D
Last edited by topraktan bir can on 28 Dec 2006, 11:21, edited 4 times in total.

ozannazo
Yeni Üye

Post by ozannazo » 28 Dec 2006, 09:22

ohh! dedim sonunda :D
ama itiraz ediyorum arkadaşlar :cry: , ismail abinin dediği gibi sadece bir şarkıda birkaç mızraplık elektrobağlama dışında başka hiç bir parçada, o meftunu olduğum, nefis enstrümanın sesini duyamadım.. böyle olmamalıydı..
bugün senin doğum günün : albümün vitrin parçası.. bence güzel. yavuz hocamızın divanesi bu parçaya ayrı bir renk vermiş.. doğrusu ben bazı arkadaşların dediği gibi ümit şarkısıyla pek benzer bir tarafını bulamadım. keman partisyonları mükemmel ''fevkaladenin fevkinde ve de namütenahi,, ... (illallah...)
gülünce daha güzel : bu parça beklentilerimi karşılayan 5 şarkıdan birisi. nefis. eşimle beraber dinliyoruz ve böylesine hareketli bir parçada bile duygu yoğunluğu yaşanabileceğini anlıyoruz..
mübarek : 5 şarkıdan 2.si... ne zamandan beri Orhan Baba şarkılarında duymadığımız akordeon ve ilk defa duyduğum mey... otantizm adına, duygusallık adına bence herşey var..
besmeleyle başla : ağlamak istiyorummm... yaa abiler bu şarkı 1989 ya evde yoksan-seni arıyorum albümündeki 10.şarkı sev gönlünce yaşa'nın tıpkısının aynısı.. o parçanın da düzenlemesi turhan yükseler'e aitti. bence besmeleyle başla'da da o'nun parmağı var... hiç olmasaydı keşke...
aşkın hesabı olmaz : işte bir kaç mızraplık elektrobağlamanın olduğu tek parça... baştaki bağlamalı giriş insanı meraklandırıyor, acaba devamı da böyle mistik midir? diye...ancak devamında ise... sözler de müzik te güzel.... bu kadar... yani vasatın biraz üstünde
yargısız infaz : 5 şarkıdan 3.sü... bence Orhan Baba albüme isim veren parçayı iyi seçmiş... bana bundan 3,5 sene önceki mazimi hatırlatıyor.. yara deşici niteliği ile tehlikeli bi parça... bilmem siz ne düşünürsünüz. ayrıca sözler sadece bu parçada müzikten daha ön planda...
yeneceğim kendimi : rock müzik tarzı bir parça olacak diye duyduğumuz rivayetler herhalde bu parçayı kastediyordu.. bence ''sen de haklısın'' daha bi hard, daha bi ''rock'' idi. sizce de öyle değilmi?
sensin benim çilegahım : 5 şarkıdan 4.sü... ve en kıymetlisi... bütün albümün bence en free standing parçası... kelimelerle ifade edemiyorum... müzik kaynatıyor, sözler buharlaştırıyor... ahh bir de elektrobağlama olsaydı...
güneşimsin : 5 şarkıdan 5.si... Orhan Baba bu parçada ses vüs'atini bir hayli yoklamış ve çok ta güzel olmuş... müzik çok güzel... sözler tam benlik... bu parçayı ve de sensin benim çilegahım'ı eşime ithaf ediyorum....
söylenmedik söz kalmadı : "övünmeyin bölük bölük sıralı dağlarrr,, müthiş bir şarkıı... sadece sevgiliye değil, günümüz insanlığına bir çağrı niteliğinde.. ''gel gel gel gel gönül al da gel.. gel gel gel gel kini at da gel,,

DİPNOTLAR :
* bari bi şarkıda elektrobağlamayı tam manasıyla duysaydık..
* albüm öncesi rivayetlerde bir tane sözleri vural şahin'e ait olan bi parça olacağını duymuştum... hatta bir gazete röportajında bizzat Baba'mızın kendisi ifade etmişti.. ???
* bir de cemal safi parçası olmalıydı... kesinlikle olmalıydı...
* tüm parçalarda orkestrasyon mükemmel ötesi... ama yürekten olsun'a yetişememiş...
* Orhan Babam, n'olur arayı bu kadar uzun tutma... kurbanın olayım...
* arkadaşlar herşeye rağmen beklediğimize değdi, hepimizin gözü aydın... yorumlarımdan dolayı bana kızmayın : "debbah, sevdiği deriyi yerden yere vururmuş,, ... herkese saygılar

NAZİF BAYKAL
Last edited by ozannazo on 28 Dec 2006, 11:10, edited 1 time in total.
Gör beni.. Baktığın her yerde varım...
Duy beni.. Söylenen her sözde varım...
Terkedip gittiğin o günden beri,
Yanıp ta kül olan ateşte varım...
Adını gözyaşımla yazar dururum,
Maziye her bakışta mahzun olurum.
Mutluluk diye diye toprak olurum....

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 09:29

albümde elektrobağlama olmaması bence bir eksiklik değil.divane ve akustik bağlamanın doğallığı ve akustikliği benim çok daha hoşuma gidiyor.ayrıca unutmayalım ki orhan abi müziğe başladığı zamanda elektrobağlama diye bir alet yoktu.o akustik sazlarla da müthiş bir performans sergilemiş bence bu albümde.elektrobağlamayı tabiki hepimiz çok seviyoruz.ama olmaması eksiklik değil bence..ve yürekten olsun'a yetişememiş görüşüne kendi açımdan katılmıyorum.yürekten olsun'dan çok daha üstün bir albüm bence...bir defa albümde boş şarkı yok.mesela yürekten olsun'da seven affeder,yürekten olsun ve aşk mezarı şarkılarını direk atlardım.bu albümde atlanacak şarkı yok ama.tekrar diyorum bence tabi,benim görüşüm..

Gencebay_Fan
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_Fan » 28 Dec 2006, 11:43

Albümde Gencebayin site adresi yazdigina bakilirsa, bu albüm coktan beri hazirdi demekki.Kapaklar basilali bayagi olmus demekki.Yoksa buna baska bir anlam veremiyorum....
Halimi dostlara bir sor istersen
Bence sorma gel gör istersen
Ben sana yangin ben sana vurgun
Ask ne mübarek sev gör istersen

http://www.gencebayfan.de.vu

ozannazo
Yeni Üye

Post by ozannazo » 28 Dec 2006, 13:19

ya bir de orkestranın daha önceki albümlere nazaran daraltılmışlığı ilgimi çekti... Sizce de Orhan Baba'nın renk sazlara daha fazla yer vermesi gerekmezmiydi... bunun yanında yaylılar hep yeni kuşaktan oluşuyor... genç nesil... yani babamızın yeniliğe açıklığı ve cesareti.. haa, elektrobağlamanın yokluğu kadar solo kemanın yokluğu da dikkatimi çekti.. vel hasılı vel kelam her yönüyle dikkat çekici bi albüm. ömrüne bereket babacığım...
Gör beni.. Baktığın her yerde varım...
Duy beni.. Söylenen her sözde varım...
Terkedip gittiğin o günden beri,
Yanıp ta kül olan ateşte varım...
Adını gözyaşımla yazar dururum,
Maziye her bakışta mahzun olurum.
Mutluluk diye diye toprak olurum....

Locked