Yeni Albüm Yorumları Buraya

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked

En Sevdiginiz Sarkı Hangisi?

BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN
6
8%
GÜLÜNCE DAHA GÜZEL
4
5%
MÜBAREK
12
16%
BESMELEYLE BAŞLA
1
1%
AŞKIN HESABI OLMAZ
5
7%
YARGISIZ İNFAZ
7
10%
YENECEĞİM KENDİMİ
11
15%
SENSİN BENİM ÇİLEGAHIM
15
21%
GÜNEŞİMSİN
7
10%
SÖYLENMEDİK SÖZ KALMADI
5
7%

Total votes: 73

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 14:22

ozannazo wrote:ya bir de orkestranın daha önceki albümlere nazaran daraltılmışlığı ilgimi çekti... Sizce de Orhan Baba'nın renk sazlara daha fazla yer vermesi gerekmezmiydi... bunun yanında yaylılar hep yeni kuşaktan oluşuyor... genç nesil... yani babamızın yeniliğe açıklığı ve cesareti.. haa, elektrobağlamanın yokluğu kadar solo kemanın yokluğu da dikkatimi çekti.. vel hasılı vel kelam her yönüyle dikkat çekici bi albüm. ömrüne bereket babacığım...

evet ozannazo,dediğin noktalar benim de dikkatimi çekti.ama dediğin gibi bu yine de albümün güzel bir albüm olduğu gerçeğini değiştirmiyor.dediğim gibi bu kendine has bir albüm.orhan gencebay tarzı içinde ama kendine has.gencebay her tarzın en güzelini yapacak kapasiteye sahip nasıl olsa.bu böyle güzel,renk sazların bol olduğu albümleri de öyle güzel.hepsi ayrı güzel.gencebay'ın felsefesidir zaten;"ne yaparsak yapalım;iyisini yapalım,güzelini yapalım,kalitelisini yapalım"

genex
Site Admin

Post by genex » 28 Dec 2006, 15:57

Aldığımdan beri hala dinliyorsam ,birşeylere doymadıysam bunu teknik olarak açıklamaya gerek duymuyorum :lol: :lol:

Soner ben gözden mi kaçırdım yoksa sen hala yorum yapmadın mı :roll:

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 16:07

soner öyle boşa konuşmaz hüseyin.bir konuştu mu pir konuşur ve olay biter :) sonradan olabilecek fikir değişikliklerinin olmaması için iyice sindirip ondan sonra konuşmak istiyor bence.ben de murat abi'nin,esterabim'in ve soner'in yorumlarını çok merak ediyorum.

genex
Site Admin

Post by genex » 28 Dec 2006, 16:08

Bende öyle düşünüyorum, Sonerden söyle bir kaç sayfalık yazı gelir diye tahmin ediyorum :lol:

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 28 Dec 2006, 17:15

Hele bir herkes konuşsun, kim ne düşünüyor iyice görmek istiyorum. Bunları okurken aklıma yeni şeyler de geliyor...

Acelemiz yok...

Albümle birkaç gün daha haşır neşir olmam lâzım. Yorumlarımda hem ilk intibadan, hem de özümseme sonrası değerlendirmeden bahsedeceğim...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 17:50

senfonik mesut abimizden de ses seda yok.sanırım o da özümseme aşamasında.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 28 Dec 2006, 18:02

:) :wink: ?!?
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 18:04

senfonik wrote::) :wink: ?!?

mesut abi hadi ya,yorumlarını bekliyoruz :) müzisyen olduğun ve o gözle baktığın için senin yorumlarını okumak çok keyifli oluyor.

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 28 Dec 2006, 18:23

HER SANATÇININ BİRİNCİL AMACI BİR ÖNCEKİ YAPTIĞI ALBÜMDEN ÇOK DAHA KALİTELİ BİR ALBÜM YAPMAKTIR..YANİ KENDİNİ GELİŞTİRMEKTİR BİR ANLAMDA..

KANIMCA ORHAN GENCEBAY YÜREKTEN OLSUN ALBÜMÜNÜ FAZLASIYLA GEÇEN BİR ALBÜM YAPMIŞ..MUAZZAM BİR EMEK HARCADIĞI BELLİ HER HALİNDEN..

YALNIZ AKLIMA TAKILAN BAZI ŞEYLER OLDU YORUMLARI OKUYUNCA..HER NE KADAR BAĞLAMA HASTASI OLSAMDA ,10 SENEDİR BU GÜZEL ALETİ ÇALSAMDA ORHAN GENCEBAYIN HER PARÇASINDA BAĞLAMA KULLANMASI GİBİ BİR ANLAYIŞI ANLAMIŞ DEĞİLİM.EVET HER ESERE YAKIŞACAK BİR ALET OLABLİR BAĞLAMA ..ANCAK UNUTMAYALIMKİ BAĞLAMA ( AKUSTİK OLAN TABİİ Kİ ) BİR HALK MÜZİĞİ ÇALGISIDIR..ORHAN GENCEBAY HALK MÜZİĞİ YAPMAMAKTADIR.. BİR DE ŞİMDİ İÇİMİZDE PROFÖSYÖNEL MÜZİSYEN ARKADAŞLAR VAR İSE ( VAR DA BİLMİYORSAM CAHİLLİĞİME VERİN LÜTFEN ) ÖZELLİKLE ENSTRUNAMLAR İÇİN PARTİSYONLAR YAZABİLEN ARKADAŞLAR ENSTRUMAN SEÇİMİNİN PARÇALARA HAS OLDUĞUNU HER ENSRTRUMANIN HER ESERDDE KULLANILAMAYACAĞI , BU OLAYDA NOTASYON MESELESİNİN ÖNEMLİ YER TUTTUĞU BUNUN TAMAMİYLE DÜZENLEMEYİ YAPAN İNSANIN HAYAL GÜCÜNÜN GENİŞLİĞİNE VE MÜZİK BİRİKİMİNE DAYALI OLDUĞUNU SÖYLERLER Mİ ??

BİR DE ŞÖYLE BİR MESELE VAR Kİ BU ESERLERİN HEPSİ BAĞLAMA İLE YAPILMIŞ ..ÇÜNKÜ ORHAN GENCEBAYIN BESTE YAPMA MANTIĞI BU..ZATEN MELODİLERDEKİ BU ZORLUK VE KIVRAKLIK BAĞLAMAYA OLAN HALKİMİYETİNDEN GELİYOR..DİYE DÜŞÜNÜYORUM..DOALYISIYLA BİR KEMAN BİLE ÇALSA BAĞLAMANIN RUHUNU ALMAK MÜMKÜN ( ESERLERDE GEÇİLEN KROAMATİKLER GİBİ ....AKLIMA BİRDEN HASAN GENÇ GELDİ... )

ESERLERE GELİNCE ..BEN HENÜZ BAŞTAN SONA KADAR 4 YA DA 5 KEZ DİNLEYEBİLDİM..EN ÇOK ELEŞTİRİ ALAN BESMELE İLE BAŞLADAN BAŞLAYAYIM BESMELEYLE :)) İLK DİNLEYİŞTE ORHAN GENCEBAYIN O ALIŞIK OLDUĞUMUZ TARZINDAN ÇOK UZAK RAHATSIZ EDİCİ BİR ESER..DOĞRUDUR ..HATTA VE HATTA SEV GÖNLÜNCE YAŞA İSİMLİ ESERİ ÇOOOOKKK ANDIRIYOR.. :)) ARA NĞMELERDE ÖZELLİKLE..NEYSE O PARÇADA BU MAKAM DI.. O S EBEPTEN OLSA GEREK .NİHAYETİNDE TEMELDE KAÇ NOTA VAR Kİ..ANCAK BU PARÇADA BENİM AKLIMA ORHAN GENCEBAYIN ARTIK KEMİK DİNLEYİCİ KİTLESİNİN DIŞINDA DA DAHA GENÇ , TV DE POP MÜZİK DİNLEYEN HAREKETLİ HEYECANLI DANS ETMEYİ FAZLASIYLA SEVEN BU KİTLEYE UZAK KALMAK İSTEMEME KAYGISI OLDUĞUNU VE BU ESERİ "POP MÜZİK ANLAYIŞIM BUDUR" DÜŞÜNCESİYLE YAPIĞINI DÜŞÜNÜYORUM .(TIPKI KİRALIK DÜNYA ALBÜMÜNDEKİ "ÇOK GÖRME BANA " ADLI ESER GİBİ..AKLIMA İLK GELEN O OLDU.. )

ZATEN ESERLERİ BİRBİRLERİ İLE KARŞLAŞTIRINCA HEPSİNİN ÇOK FARKLI KİTLELER İÇİN YAPILMIŞ OLDUĞUNU FARKETTİM BEN..MESELA SENSİN BENİM ÇİLEGAHIM GERÇEKTEN ÇOK DEĞERİ BİR ESER ANCAK ÖZELİLİKLESÖZLER GİRDİĞİNDE HANİ TRT DE KONSERLERDE SANAT MÜZİĞİ TARZINDA BESELER OKUNUR YA ( ZAKAİ TUNCA BESTELERİ MESELA ) O HAVAYI ALDIM ..( BURAYA YAZIYORUM YAKINDA TRT DE SÖYLENİR BU ŞARKI..POPSTAR AÇISINDAN DA TAM ARMAĞANLIK BİR PARÇA )YANİ FAZLASIYLA SANAT MÜZİĞİ TADINDA ..ANCAK NAKARATA GELİNCE O YARATICILIĞI GÖRÜYORUZ ..OLAY NASIL DEĞİŞİYOR ..AĞIZLARA MARŞ OLCAK BİR MELODİ... ESER O MELODİDE BALIYOR VE BİTİYOR..DİNLERKEN İLKİNDEN SONRA ŞU ARA SÖZLER GEÇSEDE O NAKARATI DUYAYIM DİYORSUN..

AŞKIN HESABI OLMAZ ..YİNE NAKARATA GELİNİNCE ( DE GÜLÜM DE GÜLÜM......) OFF OFF.. İNSANIN BU BÖLÜMDE GÖZLERİNİN DOLMAMASI MÜMKÜNMÜ ???MAKAMSAL GEÇİŞLER..HELE O SABA MAKAMI (YANLIŞSAM DÜZELTİNİZ..

YİNE MÜBAREK İSİMLİ ESER..NAKARAT KISMI ( KARA KARA DERTLERİN...KARA KARA GÖZLERİN ...)

BAĞLAMANIN EN ÇOK YAKIŞTIĞI ESER SÖYLENMEDİK SÖZ KALMADI ..O TİZ ÇIKIŞ ..İSYAN DUYGUSU ..EFELERİN O ŞAŞALI HAREKETİ GELDİ GÖZLERİMİN ÖNÜNE...MESAJLARA GİRMİYORUM..

SONRA BENCE ORHAN GENCEBAYIN PARTİSYON VE NOTASYON BABINDA ROCK DENEBİLECEK TEK ESERİ YENECEĞİM KENDİMİ..BU ESERİN TEMEL FELSEFESİ OLAYI ZATEN BİTİRİYOR..ROCK MÜZİĞİNDE BAĞLAMA OLMAZMI ?? ..ORHAN GENCEBAY KULLANIRDA OLMAZMI..TAM TADINDA...O KUVVETLLİ RİTMLER Kİ ROCK MÜZİĞİNİN TEMELİDİR İSYANKAR BİR İFADE.. BAŞKALDIRIŞ..NE ARARSAN VAR ROCK ADINA ..AMA ORHAN GENCEBAYIN ROCKI ADINA..

GÜNEŞİMSİN İÇİN ENTERESAN BİR YORUMUM OLACAK..BENCE HALKIN EN ÇOK TUTACAĞI ESER OLACAKEĞER LANSE EDİLİRSE TABİİİ..DAHA ÖNCEKİ SENDE HAKLISIN ALBÜMÜNDEKİ GÜZEL ESERLERE RAĞMEN "AYŞEN" İN TUTMASI GİBİ..HANİ ARABESK ARABESK DİYOZ YA..O NAĞMELERE ÇOK YAKIN NAĞMELER VAR..( ARABESK DEMİYORUM ..ORHAN ENCEBAY ARABESK MÜZİK....TABİİ BÖYLE BİR MÜZİK OLDUĞUNU DÜŞÜNEN İNSANLARA SÖYLÜYORUM.....YAPMIYOR ASLA VE KAT A...( DİYORUM YA HALKIN HER KİTLESİNE ULAŞABİLME ÇABASI..ORHAN GENCEBAY DA DEMİYORMU ZATEN BEN HERKESİN DİNLEYECEĞİ BİR MÜZİK PEŞİNDEYİM ) MESELA ELEKTRO BAĞLAMA OLSA TAM OLURMUŞ HANİ.. :)) PEK FAZLA SARMADI BENİ..AMA ORKESTRASYON HARİKA..ORHAN GENCEBAY NASIL ŞARKI SÖYLENMEsİ GEREKTİĞİNİ ÖĞRETMİŞ RESMEN..

OO Bİ BAKTIM NE YAZMIŞIM DİYE DE ÇENEM FAZLA DÜŞMÜŞ..NEYSE ŞİMDİLİK BU KADAR..YALNIZ SON BİR ŞEY EKLEMEM GEREK.ORHAN GENCEBAY GERÇEKTEN OKURKEN SANKİ YAŞIYOR GİBİ..O KIZGINLIK İFADELERİNİ, O DUYGUSAL İFADELERİNİ SES TELLERİNDE DUYUYORSUN RESMEN..AMAN NOTAYI TAM VEREYİM KAYGISINDAN UZAK..RAHAT..YORUMLARI HARİKANIN ÜZERİNDE...SESİ ÇIKMAZ DENEBİLECEK YERLERDE BİLE GÜRLEMİŞ RESMEN..HAY MAAŞAALAH..KALE GİBİ .. :))KİMBİLİR BELKİ DE CANLI PERFONMANSTA BU DUYGUYU VEREBİLECEĞİNDEN EMİN OLMADIĞI İÇİN CANLI ESER SÖYLEMEKTEN KAÇINIYOR..SAHNE MESELSİ YANİ..BENCE DE SAHNE SANATÇISI ASLA OLMAMALI..

SAYGIALRIMLA.........

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 28 Dec 2006, 19:39

topraktan bir can wrote:soner öyle boşa konuşmaz hüseyin.bir konuştu mu pir konuşur ve olay biter :) sonradan olabilecek fikir değişikliklerinin olmaması için iyice sindirip ondan sonra konuşmak istiyor bence.ben de murat abi'nin,esterabim'in ve soner'in yorumlarını çok merak ediyorum.

Eyvallah dostum, ben de Soner gibi 2-3 gün daha dinleyip öyle yorum yapma taraftarıyım. Bir de iki gün sonra site için yazıp buraya ekleyeceğim için şimdilik küçük notlar alıyorum
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 20:02

"zekai tunca" meselesi benim de aklıma geldi "sensin benim çilegahım" eserini dinlarken.ama sadece sözlere girişteki ilk saniyelerde.ondan sonra koro da gencebay'a eşlik edince birden aklıma ağlarsın bilsen geldi.albümün hareketli parçalarından gülünce daha güzel adlı parçada halil baba(karaduman) kanunu resmen döktürüyor. gencebay "seviyorum seni haberin olsun" derken o kısımdaki müzikteki çıkış ve ona eşlik eden klarnet çok hoş.bunun dışında gölgeleri andıran giriş,sözlere girmeden hemen önceki gitar riffleri,nakarrattaki yunan-akdeniz havası ve sonunda çingene müziği havası katan klarnetle doyumsuz bir eser.bu ayrıntıları demolarda ve popstarda hiç farkedememiştim.yeneceğim kendimi bana göre tam bir senfonik rock.yaylılar aranağmede cevap ver'i andırıyor.söylenmedik söz kalmadı ise tam bir şaheser bu albümün gönül dağı.ortasındaki o bağlamayı döktürüşü gerçekten leziz.yalnız ondan sonra gelen elektrogitar sesi biraz boğuk gibi.söylenecek söz kalmadı adlı eserde benim de gözümün önüne yer yer efelerin o şaşalı dansı geldi.bu da eserin muhteşem zenginliğine zenginlik katan noktalardan biri.

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 28 Dec 2006, 20:03

Belki inanmayacaksınız ama bugün bir öğrencime Türk Edebiyatı dersinden yıllık ödev verdim. Şuydu;

"Orhan Gencebay'ın Yargısız İnfaz albümündeki şarkıların sözlerini edebiyatın tüm sistemleri açısından inceleyip 5 sayfalık bir rapor olarak sunmak"

Gaza gelip herkese birer albüm ödevi mi versem ne :D

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 20:08

estarabim wrote:Belki inanmayacaksınız ama bugün bir öğrencime Türk Edebiyatı dersinden yıllık ödev verdim. Şuydu;

"Orhan Gencebay'ın Yargısız İnfaz albümündeki şarkıların sözlerini edebiyatın tüm sistemleri açısından inceleyip 5 sayfalık bir rapor olarak sunmak"

gerçekten müthiş bir ödev olmuş.yalnız bazı anlam hataları da var mesela "buna yargısız infazdır derken" orada.bakalım onları da bulabilecek mi :)

bu arada yargısız infaz hakkında da birkaç laf edeyim."yakılacak yara"dan sonra ilk defa klarnetin bir eseri bu kadar akıcı hale getirdiğine şahit oluyorum.ud,klarnet,yaylılar ve ritm sazlar müthiş düzenlenmiş.

genex
Site Admin

Post by genex » 28 Dec 2006, 20:12

topraktan bir can wrote:"söylenmedik söz kalmadı ise tam bir şaheser bu albümün gönül dağı.ortasındaki o bağlamayı döktürüşü gerçekten leziz.yalnız ondan sonra gelen elektrogitar sesi biraz boğuk gibi.

Gitar değilmiş elektro bağlama

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 28 Dec 2006, 20:17

topraktan bir can wrote:
estarabim wrote:Belki inanmayacaksınız ama bugün bir öğrencime Türk Edebiyatı dersinden yıllık ödev verdim. Şuydu;

gerçekten müthiş bir ödev olmuş.yalnız bazı anlam hataları da var mesela "buna yargısız infazdır derken" orada.bakalım onları da bulabilecek mi :)

quote]

sorma :D

dün biz onu 4 edebiyat hocası yarım saat tartıştık. Sonunda besteye uyması için (prozodi) yapılabilecek en asgari anlam bozukluğu kararına vardık :D

isocity
Site Admin

Post by isocity » 28 Dec 2006, 20:18

:) evt hatta en güzel midi sesini elde edebilmek için akdeniz sazevinde bir gun heba etmiş ama basarılı olamamıstı.. bunada şükür...

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 28 Dec 2006, 20:49

Albümü bir kaç kez dinledim.Çok güzel bir albüm olmuş.Ama Orhan Gencebay Batsın Bu Dünya şarkısından sonra o şarkı kadar tutulan bir şarkı çıkartmadı.İnşallah ilerideki albümlerinde Batsın Bu Dünya gibi bir şarkı çıkartır...
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 28 Dec 2006, 20:53

Neden çıkarmamış Batsın Bu Dünya Gibi Şarkı.Bir Teselli Ver- Hatasız Kul Olmaz Bir Görüşte Aşık Oldum-Hor Görme Garibi-Kaderimin Oyunu-Vazgeç Gönlüm-Bunları ve saha sayamadığım bir çok eseri Türkiye'de Bilmeyen Yoktur.
Onu Anlamak Sanattır

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 28 Dec 2006, 21:00

Hasan arkadaş ben Orhan Gencebay Batsın Bu Dünya kadar tutulan bir şarkı yapmadı derken şune söylemek istedim:

Kime sorarsan sor Orhan Gencebay ın bir şarkısın söyleyin die %90 ı Batsın Bu Dünya diyecektir(Hayranları Hariç).

Birde Batsın Bu Dünyanın özel bir anlamı var birazda o zamanki ülke durumunu anlatıyor.

Ben Orhan Gencebayın hiç bir şarkısını pas geçemem.Ama Batsın Bu Dünya nın çok özel bir anlamı var onun için o şarkı gibi bir şarkı çıkarmadı dedim...
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 28 Dec 2006, 21:04

Ona bakarsan hepimizin bir özel Gencebay şarkısı vardır ve onun üzerine bir daha şarkı gelmez dostum. Mesela bu benim için Hatasız Kul Olmaz'dır. Ama şunu diyebiliriz: Bir Batsın Bu Dünya, bir Sarhoşun Biri ya da o Yarabbim gibi muhteşem albümleri artık göremiyoruz.

Bu albümüde zaten Emrin Olur'dan sonraki albümlere bakıp da değerlendirmemiz gerekiyor. Yoksa 32 yaşındaki Gencebay'la 62 yaşındaki Gencebay'ı karşılaştırma hatasına düşeriz bana göre

Locked