Yeni Albüm Yorumları Buraya

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked

En Sevdiginiz Sarkı Hangisi?

BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN
6
8%
GÜLÜNCE DAHA GÜZEL
4
5%
MÜBAREK
12
16%
BESMELEYLE BAŞLA
1
1%
AŞKIN HESABI OLMAZ
5
7%
YARGISIZ İNFAZ
7
10%
YENECEĞİM KENDİMİ
11
15%
SENSİN BENİM ÇİLEGAHIM
15
21%
GÜNEŞİMSİN
7
10%
SÖYLENMEDİK SÖZ KALMADI
5
7%

Total votes: 73

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 28 Dec 2006, 21:36

estarabim haklısın.32 yaşındaki orhan gencebay ile şimdiki gencebay arasında tabiki fark olacak.Ama dikkat ederseniz şarkılarının %80 ya başından geçmiş yada yakınında olmuş olaylardan oluşmaktadır.62 Yaşındaki adam artık dinleniyor.O dinlenmeyi çoktan haketti :cry: :cry:
Onu Anlamak Sanattır

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 28 Dec 2006, 21:46

Çok şanslısınız dostlar.Samsun'un çok yüksek bir köyünde öğretmenim ve kar yolları kapadı.16 yıl sonra ilk kez bir albümü çıktığı gün alamayacağım maalesef.Ama Kral Fm'de albümü dinledim.Konsept olarak aşka ithaf edilmiş bir albüm(Yürekten Olsun'da öyleydi)Sanırım bu sebeple Ah Türkiyem"parçasına yer verilmemiş.Bence bu albüm son 16 yılın en güzel albümü.Hasret Rüzgarı ile başabaş.Bir başyapıt değil ama 10 üzerinden 8 alır bu albüm benden.
Eksileri Bence Şunlar:
Daha doyurucu olabilirdi.10 şarkı az.Çeşitlilik yok.Elektro bağla pek yok.Sen Farklı Birisin parçasında kullanıldığı şekliyle.Çok fazla enstrüman kullanılmış.Bu da bazı parçaların boğulmasınayol açmış.Gencebay'ın seside arada kaynıyor bazen.Duygu çeşitliliği fazla olabilirdi.Bozlak eser olacağı söylenmişti.Tam olarak yok.
Ses performansı bu yaşına rağmen üst düzeyde.Hele sağlık sorunlarından dolayı yaşadığı Klasikler faciasından sonra .
Bu arada "Gülünce Daha Güzel" Gencebay'ın gelmiş geçmiş en güzel ve kulağa hoş gelen hareketli parçası bence.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Dec 2006, 21:51

görüyorum ki hala eski albümlerle son albümü kıyaslıyoruz.arkadaşlar şu alışkanlıktan vazgeçin artık.bence bu albümü değerlendirirken yapılacak en büyük hata budur.herşey kendi zamanına ait.her meyve kendi dalında güzel.batsın bu dünya,hatasız kul olmaz 70'lerin güzeliydi.bu albüm 2000'lerin güzeli.o eserler o zamanın her türlü şart ve ortamında ortaya çıktı ve bitti.artık o ortam yok.zaten bir sanatçının sanat hayatı boyunca her albümünün birbirinin aynısı olması gibi bişey düşünülemez.bu bir sanatçı için en kötü şeydir.30 sene öncesi şimdi nasıl nostalji ise,şimdinin kalitelisi ise 30 sene sonrasının nostaljisi olacaktır.otuz sene öncesi ile şimdi benzer eserleri yapsaydı bazı arkadaşlarımızın istediği gibi ne 30 sene öncesi bize bu kadar tatlı gelecekti ne de şimdiki eserlerinin 30 sene sonrasının klasiği olması ihtimali kalacaktı.

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 28 Dec 2006, 21:54

topraktan bir can wrote:görüyorum ki hala eski albümlerle son albümü kıyaslıyoruz.arkadaşlar şu alışkanlıktan vazgeçin artık.bence bu albümü değerlendirirken yapılacak en büyük hata budur.herşey kendi zamanına ait.her meyve kendi dalında güzel.batsın bu dünya,hatasız kul olmaz 70'lerin güzeliydi.bu albüm 2000'lerin güzeli.o eserler o zamanın her türlü şart ve ortamında ortaya çıktı ve bitti.artık o ortam yok.zaten bir sanatçının sanat hayatı boyunca her albümünün birbirinin aynısı olması gibi bişey düşünülemez.bu bir sanatçı için en kötü şeydir.30 sene öncesi şimdi nasıl nostalji ise,şimdinin kalitelisi ise 30 sene sonrasının nostaljisi olacaktır.otuz sene öncesi ile şimdi benzer eserleri yapsaydı bazı arkadaşlarımızın istediği gibi ne 30 sene öncesi bize bu kadar tatlı gelecekti ne de şimdiki eserlerinin 30 sene sonrasının klasiği olması ihtimali kalacaktı.

sana katılıyorum dostum..
Onu Anlamak Sanattır

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 28 Dec 2006, 21:56

Ben de ancak en erken gelecek carsamba kavusabilecegim albüme.. Ya sabir.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 28 Dec 2006, 22:08

topraktan bir can wrote:30 sene öncesi şimdi nasıl nostalji ise,şimdinin kalitelisi ise 30 sene sonrasının nostaljisi olacaktır.

Cok önemli bir tespit. Bazilarimizin - ben dahil - yasi yetmez belki, ama 60´larda, 70´lerde bazi kesinlerim Gencebay´in müzigine verdigi olumsuz tepkiyi düsünün. "Bu da nesi" diye.. Gencebay her zaman yeni seyler üretmeyi amaclamistir. Sonucta 60´larda, 70´lerde, 40´lari veya 50´leri "taklit" etmedigi gibi, simdi de 60´lardan, 70´lerden olan sarkilarinin adeta birer klonlarini yapacak degildir.. Gencebay´in arastirmaci, devrimci kisiliginin bir ispati da "Dil Yarasi" albümü ile "Beni Biraz Anlasaydin" albümleri arasinda ki gecistir. Her ikisi de harika albümlerdir. Ama müzik tarzi ve alt yapi olarak aralarinda cok acik bir fark vardir.. Bu örnekler devam eder..

Her döneme ait cesit cesit duygu ve bilgi birikimleri vardir.. Gencebay da sonucta buna göre üretimini sürdürüyor.

efedrin
Yeni Üye

Post by efedrin » 28 Dec 2006, 23:04

ya ben bu yargısız infaz ile doğum günün isimli şarkıları klarnet nedeniyle sevmem sandım ama gece gündüz bunların melodilerini mırıldanıyorum,
çekiyor şarkılar kendilerine beni...
amma velakin sensin benim çilegahım bence bambaşka bi şarkı,
öyle akıcı, öyle hoş geliyor, ud mükemmel, kemanlar mükemmel, sözler mükemmel, herşey mükemmel..
bi arkadaşımız nakarat daha seri olsaydı iyi olurdu demiş ama bence orası tam hedeften vuran bölüm...
bu şarkıyı rahmetli zeki müren söyleseydi sanat müziği olurdu, orhan baba söyleyince arabesk....
zaten şimdiye kadar da hep öyle oldu,
ben iddia ediyorum sanat güneşimiz zeki müren orhan babadan daha fazla arabesk okumuştur, hem de ne arabesk...
orhan babanın arabesk kullanmasının nedeni, arabeskin O'nun kullandığı müziklerden biri olmasıdır, ama gel de anlat bunu bazılarına..
konu nasıl buraya geldi bilmiyorum, kaçıyorum :lol:
ben biraz daha dinleyecem albümü..

efedrin
Yeni Üye

Post by efedrin » 28 Dec 2006, 23:09

bir de bu geçmiş şarkılar konusu var,
aslına bakarsanız ben bunun insanlardaki geçmişe olan özleme bağlıyorum,
insanlar için geçmişteki her şey daha değerlidir, geçmişe hasret her zaman vardır ve zamanla da artar...

genex
Site Admin

Post by genex » 28 Dec 2006, 23:13

Dün dündür bugün bugündür, geçmişi geri getirin neyse parası vericem :lol: :lol: ayrıca çocukluğumu bulana 100bin lira vericem :o :wink:
Last edited by genex on 28 Dec 2006, 23:14, edited 1 time in total.

efedrin
Yeni Üye

Post by efedrin » 28 Dec 2006, 23:14

genex wrote:Dün dündür bugün bugündür, geçmişi geri getirin neyse parası vericem :lol: :lol:

onun için değerli zaten :lol: :lol: :lol:

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 28 Dec 2006, 23:16

Leyla İle Mecnun ve Dil Yarası albümlerini, peşi sıra çıkmasına rağmen, dönemsel farklar nedeniyle karşılaştıramazken Batsın Bu Dünya'yı bu albümle hiç bir şekilde karşılaştıramayız.

Lakin ben bu albümden o Kiralık Dünya'da aldığım tadı alıyorum iki gündür. Bu sevindirici
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 29 Dec 2006, 07:35

aşkın hesabı olmaz eserinde dikkatli dinlenince arap saçı,vicdan azabı,hadi git ve selam şahin'in "sensiz olmuyor"unu andıran nüanslar var yer yer.melodisi o kadar zengin bir şarkı ki.ve yine makamsal geçkiler harika.

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 29 Dec 2006, 12:29

Evet Başar abi. Çünkü Saydığın şarkıların bir kısmının makamı "Segah". Aşkta Cimrilik olmaz adlı eserin makamıda segah.

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 29 Dec 2006, 13:20

ANKETE GÖZÜM TAKILDI ..YANİ "BESMELEYLE BAŞLA" ESERİ ŞİMDİLİK GÜLÜNCE DAHA GÜZEL İSİMLİ ESERDEN ÖNDE GÖZÜKÜYOR BEĞENİ OLARAK..TUHAF...BU ESER İÇİN İLK DİNLENDİĞİ ZAMANKİ YORUMLARDA "EH İŞTE... VASAT" GİBİ YORUMLAR OKUMUŞTUM.BU ESERE OLAN ANTİPATİYİ ANLAMADIM DOĞRUSU..ŞİMDİ SİZ ZEVK MESELESİ DİYECEKSİNİZ DE BESMELE İLE BAŞLADAN NE EKSİĞİ VAR ACABA ?BİR BÜTÜN OARAK BAKINCA "GÜLÜNCE DAHA GÜZEL" DAHA GÜZEL :lol: :lol:

BESMELEYLE BAŞLA İÇİN BİR ŞEYLER SÖYLEMEK İSTERİM..SÖZ BÖLÜMLERİ İÇİN DEĞİLDE ..""SEV GÖNLÜNCE YAŞAYA BENZEYEN KISMIDA GEÇERSEM"".. KEMANLAR BİR BATI EDASIYLA TINLIYOR.. MELODİ ÇOK ENTERESAN..SANKİ DÜNYADA DİYAR DİYAR GEZİYOR GİBİSİN..( MALESEF ORHA GENCEBAYLA MÜZİKAL YÖNDEN İLGİLENELERİN PEK AYIRT EDEBİLECEĞİNİ SANMAM.. ) UZAKDOUYU BİLE ANDIRDI BANA YER YER..ZURNA BİZİM MÜZİĞİMİZDE HALK MÜZİĞİ HARİÇ.. (Kİ ORDADA HALAY YA DA EGEYE HAS YERLERDE ....) ÇOK NADİR RASTLADIĞIMIZ BİR NEFESLİ SAZ..AMA İŞİ ÇOK İYİ BİLEN BİRİSİ OLUNCA DEĞİŞİYOR TABİİ...YALNIZ BİZE ÖZGÜ BİR MELODİ İLE DEĞİLDE SANKİ HİNT MÜZİĞİ HAVASI YLA ÇALINMIŞ.. VE DE KEMANLARLA GEÇİLEN O YARIM SESLİ YER COŞKUNUN DORUK NOKTALARINDAN BİRİ..

BİR DE BESMELE KELİMESİNE BEN DİNLEDİĞİM HİÇ BİR ESERDE RASTLAMADIM..YA DA HATIRLAMIYORUM..YANİ ŞARKI İÇERİSİNDE KULLANILMASI ÇEKİLNİLEN BİR KELİME GİBİ SANKİ..AMA DİYORU YA..DUYGU TEMİZ OLUNCA BÖYLE YAKIŞIYOR..ÜMİT VADEDİYOR...

BUGÜN SENİN DOĞUMGÜNÜN ESERİ SLOW DENEN DUYGUSAL RAHATLATICI BEYNİ YORMAYAN VE DOĞUMGÜNLERİNDE İNSANLARIN SEVDİKLERİNE SÖZLERİNİ FISILDAYABİLECEKLERİ BİR ESER..HELE ARA NAĞMEDE O AĞLAYAN KEMANLAR ..KLARNET İÇİN GEREKENİ ÖNCEDEN SÖYLEDİM ZATEN ..YİNE SÖYLÜYORUM BU ESER İÇİN BİÇİLMİŞ BİR KAFTAN..ORHAN GENCEBAYIN ESERE YORUMUYLA KATKISINDAN BAHSETMEMEK HAKSIZLI OLUR..O SÖZLERDEN SONRA OF OF ÇEKMESİ ..KAÇ KİŞİ BU DUYGUYU HİSSEDER.. SONRA "KALP" DERKEN BİR BURUKLUK PİŞMANLIK İFADESİ VEREREK DURMASI..
DAHA NE DİYEYİM ...

SAYGILARIMLA....

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 29 Dec 2006, 16:28

klarneti neden sevmediniz anlayamadım.Bence çok içten ve sıcak bir hava katmış şarkılara.Ben klarnetle hüzünlenip dalar giderim.Çok yerinde bir seçim.En büyük eksik elektro bağlamanın yeteri derecede kullanılmayışı.Zaten Orhan Abi uzun yıllardır elektro bağlama yerine akustik bağlamayı tercih ediyor.Ebru Gündeş'in Benim Dünyam ve Dertler Benim Olsun şarkıları neden radyolarda en çok istek alan eserleri sizce.Girişlerindeki o nağmeli elektro bağlama resitali kulağa harika geliyor.Mesela Orhan Abi Dertler Benim Olsun'da kanun kullanmış oralarda.Haliyle o etkileyicilik ve çarpıcılık kalmıyor.Ayrıca albümle alakası olmasa da ben Orhan GENCEBAY'ı hala canlı canlı şöyle bağlama çalarken görmek istiyorum hemde şiddetle.Çünkü yeni nesil bu özelliğini pek bilmiyor.E albümleri deyince başkası çalmıştır diyorlar.Kabul edersiniz ki şahit olduğumuz birkaç canlı bağlama performansı pekte parlak deyildi.Sebebinin ise kısa sürede ısınamamak olarak açıklamıştı kendisi.Bu istek sanırım hepinizde mevcuttur.O halde Orhan Abiye ulaşabilecek biri bu isteği belirtmeli

Erhan
Deneyimli Üye

Post by Erhan » 29 Dec 2006, 17:27

Slm gönül dostları.Albümü cuma saat 17:50 itibariyle bi kere dinlemiş bulunuyorum.Galiba en geç dinleyen benim.Ne yapim dersler yüzünden ancak alabildim.Sanki dünyaları aldılar üstümden.İzin verirseniz bende yorumlarımı yapayım.Bunu hak ettim galiba o kadar çile öektim hasret çektim...Allah beni beni denedi.Ama hiç isyan etmedim...Bence güzel bir albüm olmus.Ama klasik olabilecek nitelikte şarkı buladım doğrusu.Güneşimsin ve yeneceğim kendimi süper olmus...Bağlamayı fazla çamlamıs ama Orhan abi yine olayın notaları tam ve doğru basmaktan ibaret olmadığını çok ii göstermiş yine...

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 29 Dec 2006, 21:05

Arkadaşlar doğru söylüyorsunuz o zaman ki albümlerle bu zaman ki albümler aynı olmaz.Benim ki sadece bir temenni idi.

Yeni albümde Yenceğim Kendimi adlı şarkınında bir çok rock ağırlıklı okuyan şarkıcılar tarafındanda yorumlanacağını zannediyorum.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

ETAP

Post by ETAP » 29 Dec 2006, 23:48

YAHU YENECEĞİM KENDİMİ ESERİNDEKİ (HELE ORTADAKİ MÜZİKTE VE NAKARATLARDAKİ ÖZELLİKLE BİTİŞTEKİ)YAYLILARA BAKAR MISINIZ NE HARİKA BİR NOTASYON BU BÖYLE...NOTALARIN YAZILI OLDUĞU KAĞIDI GÖRMEYİ ÖYLE İSTERDİM Kİ..HADDİME DÜŞER Mİ BİLMEM AMA TEBRİKLER ORHAN ABİ..İŞTE SEN BUSUNVE YAPTIKLARIM YAPMAK İSTEDİKLERİMİN ONDA İKİSİ DİYOORSUN...YOK YOK ALLAH VERGİSİ..
işş

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 29 Dec 2006, 23:52

bir de hemen şunu eklemek lazım ki yargısız infaz,yeneceğim kendimi ve mübarek bu albümün gencebay müziğine getirdiği yeniliklerdir.bu üç şarkı gencebay müzik tarihinde tarz olarak bir ilk bence.diğer eserler gencebay'ın evvelce yapmış olduğu çalışmalardan kulağımıza aşina melodik yapılardan oluşuyor.

alperen.58

Post by alperen.58 » 30 Dec 2006, 01:39

çalışma benim de beklediğimden farklı olmuş.
notalar belki doğru, belki sazlar da doğru ama karıştırma kalitesi, ritm kalitesi bence yetersiz, aç kalmış. bu ve bundan önceki albümde klarnet çok byarak çalınıyor. aslında klarneti severim ama çalan kişi notadan çıkıp kendi yorumunu eklerse olmuyor. bunlarda bu olmuş.
tıpkı ibrahim tatlısesin eski şarkılarını yeniden okuduğunda bozması gibi.
bir hatasız kul olmazdaki klarnetein düzenine balın bir de burdakine.
bence gencebay abimiz müziğinden ziyade sazları çalanları ve bunseslerile kim oynama yapıyorsa onları değiştirmeli.
anlamadığım nokta teknoloji geliştikçe ses kalitesi düşüyor gencebayın albümlerinde.
beni biraz anlasaydın
dil yarası
aşkı ben mi yarattım
kasetlerindeki tad doyumsuz. diğerleri de hiç fena değil ama şu son 6-7 yıldır albümler sanki bir yıl içinde çıkmış gibiler.
ama bu albümün bariz farkı var diğerlerinden onu da belirtmek gerek.
fakat yine de benim beklentimin, hayallerinim kaseti değil. :(:(:(
bence gencebay şimdi hemen senfonik ve solo çalışmalara ağırlık vermeli.
ama ekibini değiştirerek. :):):):)
berhudar olun
herkesin bayramı mubarek olsun

Locked