Yeni Albüm Yorumları Buraya

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked

En Sevdiginiz Sarkı Hangisi?

BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN
6
8%
GÜLÜNCE DAHA GÜZEL
4
5%
MÜBAREK
12
16%
BESMELEYLE BAŞLA
1
1%
AŞKIN HESABI OLMAZ
5
7%
YARGISIZ İNFAZ
7
10%
YENECEĞİM KENDİMİ
11
15%
SENSİN BENİM ÇİLEGAHIM
15
21%
GÜNEŞİMSİN
7
10%
SÖYLENMEDİK SÖZ KALMADI
5
7%

Total votes: 73

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 12 Jan 2007, 17:56

Nedendir bilinmez her albüm sonrası ilk izlenimlerden sonra albüm dinledikçe güzelleşiyor.Biz mi çok şey bekliyoruz bilmemki .Fakat genede biz bu albümde kendisininde ifadesi var bağlama ailesinin yeni fertleriyle tanışacaksınız diyordu.Tanışamadık hatta tanıdıklarımızın birçoğuna merhaba bile diyemedik.Haksız mıyım arkadaşlar.....

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 13 Jan 2007, 11:44

aslında derdimiz sitemimiz ne popstar nede albümün başarılı olması..
gencebaydan artık o bilgi birikimini yani buz dağının su altındaki kısmını göstermesini sunmasını bekliyor istiyoruz..eğer bu açıdan adımları olsa biraz kıpırdanma çabası olsa..
onun herşeyini es geçerek kabul ederek yorum yapıcaz konuşucaz..yani popstar dizi veya albümün beklenti altında kalma meselelerini..

o sanatsal söz verdiği nitelikli projeleri yerine getirmediği müddetçe biz gerçek bilinçli hayranlarından bu tip eleştri ve tenkitleri almaya devam edicek..

ama öte yandan çoğunluğu temsil eden halk seven kitleside onu her tv ye çıkmasını her albümünü gözü kapalı sevip alkış tutacak bu da bir gerçek..

sanatmı halkmı diye sorucaz sevgili kral a?

saygılar..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

mavi.seytan
Deneyimli Üye

Post by mavi.seytan » 13 Jan 2007, 12:05

TÜM GÖNÜL DOSTLARI İLE GURUR DUYUYORUM...bu kadar bilinçli,donanımlı,zeki,yazar,şair,düşünür takipçi ve daha neler neler.Bu özelliklerde kaç tane dinleyici kitlesi bulabiliriz acaba..?Ne kadar şanslı bir kişidir GENCEBAY..EN AZ ONUN KADAR DONANIMLI DİNLEYİCİLERİ OLMAKLA. HEPİNİZE SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUM VE GURUR DUYUYORUM..

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 13 Jan 2007, 17:26

mrb ...hoşgeldin..seninle tanışma fırsatım olmadı çok görümüyor yazmıyorsun sanırım..ama sende bilgiç sanattan anlayan bi yan var sanırım..bu sevindirici..
albüm hakkında yorumunu merak ediyorum bilmem yaptınmı yoksa?
UYANDIR BİZİ..

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 13 Jan 2007, 17:32

ayrıca unuttum bizleri öven sözlerin için tşk ..ama maalesef gencebay bizleri değil onu sadece şarkıcı kimliğiyle bilen ve seven halkı için projeler düşünüyor hayata geçiriyor..
ah keşke kıymet bilmek karşılıklı olsa! bırak karşılıklıyı bizide düşünmese sadece ve sadece sanat ı düşünüp hayata geçirse o muhteşem sanatsal projeleri..ah ah.. :cry:
yoksa sadece lafta hayaldemi kalıcak senfonik çalışmalar bağlama konçertosu film ve enstrumantel albüm hatta kitap...!?
UYANDIR BİZİ..

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 14 Jan 2007, 00:41

senfonik wrote:yoksa sadece lafta hayaldemi kalıcak senfonik çalışmalar bağlama konçertosu film ve enstrumantel albüm hatta kitap...!?

30 senedir laftaydi, simdi sözünü bile etmez oldu..

Aslinda bizim durmadan bu projelerin sözünü etmemiz bile bos bir ümidin, kendini kandirmanin kendisidir.. Sözün sahibi sözünü unutmus, biz daha ne ugrasiyoruz ki...

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 14 Jan 2007, 12:14

Aslında yürekten olsun albümü sıralarında kitabın tamamlandığını,Konçerto notalarının hazır olduğu fakat zaman yetersizliğinden bahsetmişti zannedersem...Hatta yanlış hatırlamıyorsam dünyaca ünlü berlin orkestrasınında gencebay müziklerini çalma istemesine önce olur daha sonra bunu bizde yapabiliriz diyerek redettiğini hatırlıyorum.Fakat sonra olaylar nasıl tezahür etti bilmiyorum.Bir daha konu gündeme gelmedi zannedersem.Kitap mevzuğunda ise 1 değil tam 3 kitaptan bahsedilmişti ve Gencebay külliyatı olarak lanse edilmişti yanlış hatırlamıyor isem. saygılar

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 14 Jan 2007, 12:25

evt etmiştiler demiştiler ler ler...hep hatırlıyoruz biliyoruz dün gibii ama bugüne kadar bir arpa boyu yol kat etmedi gencebay..
ya bu kadar zor mu nasıl zaman bulamaz nasıl sağlığı ii değil?
dizi jüri üyelği pehlivanlık gibi geçici ve gencebayı birebir anlatmayan projelerde nedense gencebay çıkıp zamanım yok sağlığım ii değil demiyor neden?

ya gencebay gibi insan artık fiziksel yapacağı bieşy olmasa bile bu projeleri hayata geçirecek bilgelikte ve notistliklte..yazsın sadece..ve onun yazdığı notayı çalabilecek müzisyenmi yok türkiyede veya dünyada..yani yapacağı iş sadece kompozisyonu hazırlayıp en ii müzisyenlere icra ettirecek bunada razıyım ben yeterki imza gencebay olsun..ok çıkmasın sahneye bağlamada çalmasın ama çalacak birsürü yetenekli müzisyenler mevcut türkiyede..haaa olmaz derse londra senfoni orkestrası hazır onlara icra ettirsin..
yani sağlık zaman bahanesini artık ben yemiyorum arkadaşlar...!
sadece düşünerek ve bunu notaya dökerek bile sanatsal çalışmalara imzasını atabilir o kadar...!

lütfen sevgili kral çıkıp biz sanat severlere bunun cevabını versin bizde kurtulalım o da!

yapmayacakmı ?yoksa yapamayacakmi?
:cry: :cry: :cry:
UYANDIR BİZİ..

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 14 Jan 2007, 12:27

EEE ne diyebilirim ki SENDE HAKLISINNNN

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 14 Jan 2007, 12:48

Zaten hep bu beklenti içinde değil miyiz yıllardır..Bekliyoruz bağlama konçertosu,senfoniler,belki şiir belki film müzikleri ,kitap vb.Aslında dikkat ettiniz mi hiç konser,film,dizi gibi diğer beklentiler yok eskiden vardı ama artık yok belki canlı bağlama performansı olabilir yani günümüzde ilk tercih bizim gencebay için beklemediklerimizdir.Fakat biz onları çoktan geçtik biz sanat adına verebilecek çok şeyi olupta her zaman bir takım belirsizliklerin yok zaman yok sağlık gibi bahanelerin ardına sığınan bir gencebayı değilde daha aktif sanatsal faliyetler içerisinde görmek istiyoruz..Dünyada acaba hiç canlı konser vermeyipte bu kadar sevilen kaç sanatçı vardır..O tabi ki mükemmellik adına çok sık eleyip ince dokuyabilir hiç itirazımız olmaz ama merak ediyorum bu saydıklarımızı kaç sene daha bekleriz bir albümü 2.5 sene beklediğimiz göz önünde bulundurulursak EYVAH EYVAH

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 14 Jan 2007, 13:31

Herkese hak veriyorum Orhan Gencebayın söylediği projeleri hayata geçirmesi gerekiyor.Ama sağlık ve zamanı bahane edip yapmıyor.Belkide bahanesi başka bir şeydir ve bunu söylemek istemiyor olabilir.

Bence Orhan Gencebayın ağzından tekrar bu projelerle ilgili (bağlama konçertosu,müzik okulu,senfonik müzik,konser vb.) bir açıklama duymadan burada yorum yapmayalım.Böyle yaptıkca sadece kendimizi yıpratıyoruz.

Olurda açıklama yapmazsa bu projeleri unutmanın zamanı gelmiş demektir zaten...
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 14 Jan 2007, 14:25

senfoni orkestrası eşliğinde bağlama konçertosu ya da senfonik şiir gibi bir proje gerçekleşirse bağlamayı,elektro bağlamayı,divaneyi vs.. orhan gencebay kendisi çalmak isteyecektir.başkasına bırakmak istemediğini ve bunun hiç içine sinmeyeceğini düsünüyorum.notaların hazır olduğunu zaten gencebay'ın kendisi söylemiş.o zaman geriye kalan tek şey kendini böyle bir canlı ve büyük performans öncesi hazır hissetmek adına uzun bir ön hazırlık safhası;adeta bir kamp gibi. hayatında ilk ve tek defa gerçekleştireceği bu projeyi kusursuz ve en iyi şekilde sunmak için böyle bir olayın öncesinde kendisini herşeyden soyutlayıp odasına kapanıp saatlerce bağlama çalarak antrenman yapacağını düşünüyorum.bu tarihi projede en iyisini vermek için.bunun zamanı birgün mutlaka gelecektir,eğer dediği gibi notalar ve düzenleme hazırsa o zaman işin zor ve büyük olan kısmı bitmiş demektir.

sds20_1907
Deneyimli Üye

Post by sds20_1907 » 14 Jan 2007, 15:46

sevgili gönül dostlar öncelikle Gencebay a albümdeki emekleri için teşekkür ediyorum

bu albüm çok güzel olmuş ama yaşım itibariyle ben diğer albümlere yetişemediğim için bilmiyorum pek fazla ama sanki yürkten olsun albümü daha mı güzel geldi bana
Hatasız Kul Olmaz Hatamla Sev BEni Dermansız Dert Olmaz Dermana SAr beni
hatasız Kul Olmaz..ORhan Gencebay

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 14 Jan 2007, 16:34

yargısız infaz daha güzel bence.ama ikisinde de başarılı çalışmalar var.yalnız iki albüm arasında tarz değil ama sound farklılığı var.yürekten olsun albümünün orkestrasyonu bildiğimiz klasik gencebay orkestrasyonuna paralelken bu albümde daha değişik daha sade bir orkestrasyon var.bundan önceki albümde en çok beğendiğim çalışmaları;idam mahkumu,arıyorum,ipek böceği..bu albümde ise beğendiğim parçaların sayısı ve beğenme derecem yürekten olsun albümünden daha fazla.tabi bu bir zevk meselesi.sonuçta bütün müzikal analizler bir yere kadar.şarkılardan aldığın elektrik belirliyor beğeniyi.ben bu albümden çok daha fazla elektrik aldım.ama çarpılacak derecede de aldım desem ne kadar doğru olur bilemiyorum :D bence eses albüm aşkın hesabı olmaz adlı şarkı ile başlıyor.çünkü o şarkıdan itibaren kesintisiz bir seri ile şarkılar beni albümün sonuna kadar getiriyor.ilk dört şarkıdan ise en çok mübarek isimli şarkıyı sevdim.albümün son 6 şarkısındaki hava bütün albüme yayılsaymış çok daha güzel bir albüm olacakmış.

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 14 Jan 2007, 19:07

Benim görüşüm ses performansı olarak yargısız infaz,bestelerde ise yürekten olsun albümleridir...Özellikle yürekten olsun albümünde parçalar daha güçlü ve mesajlar içeren bir albüm diye düşünüyorum.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 15 Jan 2007, 00:28

murat yaşar wrote:Aslında yürekten olsun albümü sıralarında kitabın tamamlandığını,Konçerto notalarının hazır olduğu fakat zaman yetersizliğinden bahsetmişti zannedersem...Hatta yanlış hatırlamıyorsam dünyaca ünlü berlin orkestrasınında gencebay müziklerini çalma istemesine önce olur daha sonra bunu bizde yapabiliriz diyerek redettiğini hatırlıyorum.Fakat sonra olaylar nasıl tezahür etti bilmiyorum.Bir daha konu gündeme gelmedi zannedersem.Kitap mevzuğunda ise 1 değil tam 3 kitaptan bahsedilmişti ve Gencebay külliyatı olarak lanse edilmişti yanlış hatırlamıyor isem. saygılar

Müzik okulu da bu sene açılacaktı. Geçen sene Tempo'da demişti "seneye açabilirim" diye. :mrgreen:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 18 Jan 2007, 16:22

Arkadaşlar acaba diyorum hatırlarmısınız 1. pop star jürisi olduğu kesinleştiği zamanlarda gazetelerde birde star tv için dizi anlaşması için 2 imza attığını yazmıştı.Acaba diyorum diziyi iptal edipte o yüzden mi 2. ci pop starda jüri üyeliğine soyundu.2 .ci imza için.Onun diyetini mi ödüyor aklıma takıldı.Olabilir mi diye ne dersiniz...?

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 18 Jan 2007, 17:26

hayır öyle birşey yok,

ufkumufuk

Post by ufkumufuk » 25 Jan 2007, 23:51

Yazilanlarin hepsini olmasa da bir kismini okudum. evvelden bu konulari uzun uzun yazardim bazi arkadaslar bilir. Ben elestirenleri de anlayabiliyorum. Gencebayin bazi calismalarina bakip yahu bunu yapan adam simdi bunu nasil yapar diyebilirler. Gencebay ilk cikis gununden itibaren hep guncel olani yapmayi amaclamistir. Bu bakimdan bizler 1. derecede popcuyuz dedigi cok dogrudur. Su anda ulkemizde 70 lerden bugune kadar bozulmadan gelebilen tek figur hepimizin idolu Gencebay olmustur. Eger o bizim temsilcimiz ise -ki ben oyle goruyorum- bizi zor durumda birakacak mahcup edecek bir sey yapmis midir? Ben hatirlamiyorum. Geri kalan kismi ise isin zevk kismidir. Benim begendigimi bir baskasi baskasinin begendigini de ben begenmeyebilirim. Su an isi en zor olan muzik adami Gencebaydir. Cunku 70 lerde halkin buyuk cogunlugu onunla hemfikir olmus ve onun ne dedigini anlamislar idi. Fakat gunumuzde ozellikle son 20 yilda dunya buyuk bir hizla degisti. Bilim ve teknoloji anlaminda ileriye giderken bazi degerler anlaminda malesef geriye gittik. Yazimin basinda dedigim gibi bozulmadan gelen Gencebay figuru yeni nesile de kendi deneyimlerini hayata dair kucuk sirlari vermeli idi. Bunu yaparken de gunun geregine uygun olarak teknolojiyi kullanmis olabilir. Klasik anlamda Gencebay severler begenmese de ozde Gencebayin felsefesi onemlidir. Besmeleyle basla felsefesini orgla kanunla kemanla vermesinden cok bu fikri dile getirmis olmasi bence daha onemlidir. Kendimizi biraz O'nun yerine koyarsak ve piyasada su an bu kalitede baska bir album olup olmadigini dusunur arstirirsak sanirim O'nu daha iyi anlayabiliriz. Aslinda konu cok uzun ama ben cok vakit ayiramiyorum. Sonuc olarak Baba ayni babadir degismemistir bazi sozleri soylerken degisik tarzlarda soylemis olabilir boyle dusunelim derim. Cunku Gencebayin hicbir yaptigi o anda anlasilmamis hep belirli bir zaman sonunda anlasilmistir. Ve yaptiklarina once hep karsi cikilmis sonra kabul edilmistir. Cunku tarih Gencebay'i hep hakli cikarmistir. Sabirla okudugunuz icin tesekkur ederim. Berhudar olun

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 26 Jan 2007, 00:46

ufkumufuk wrote:Eger o bizim temsilcimiz ise -ki ben oyle goruyorum- bizi zor durumda birakacak mahcup edecek bir sey yapmis midir? Ben hatirlamiyorum.

Ben hafızanı biraz tazeleyeyim...

Kral TV video müzik ödüllerinde "Arabesk Müzik" dalında ödül kazanan bayana, kendi elleriyle ödülünü taktim etmiştir. Hangi sıfatla taktim etti soruyorum?

Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin, notaları portreye acı biber şeklinde çizerek posterini yaptıkları, İbonun Ferdinin Müslümün şarkılarının yanında Orhan Gencebay parçalarının okunduğu, "İtiraf Ediyoruz Biz Bu Şarkıları Seviyoruz" isimli Arabesk Müzik paneline gitmiş, üstüne üstük panelde basına "Bu benim zafer günüm" diye demeç vermiştir. Üniversite öğrencilerinin zihninde bile müziğinin "arabesk" olarak tastik ettirilmesiyle Gencebay'ın gerçek gönül dostları davalarında yenilgi yaşarken, bilhassa Orhan Gencebay'in kendisi "arabesk" kelimesine ve malum karşılaştırmalara karşı yürüttüğü mücadelede yenilgi yaşarken, zafer(!) gösterileri yapabilmiştir. Hangi sıfatla?

Kendi müziği hakkında "arabesk", kendisi hakkında "arabeskçi" ifadesi kullanan gazetecilere röportaj verip, ertesi gün o gazetelerde bu ifadelerle süslü bir Orhan Gencebay röportajı okuma "mutluluğunu" bize defalarca yaşatmıştır. Arkadaşlarımızın "madem Orhan baba ben arabeskçi değilim diyor, neden kendi röportajlarında arabeskin babası yazıyor?" sorusuna karşı boynumuz bükük kalmıştır. Neden, Gencebay niye verdiği röportajların yayımındaki içeriğe bu kadar ilgisiz? İnsan kendi ile ilgili bu tip şeyleri takip etmez mi? Bunları takip eden bir yardımcısı yok mu?

Orhan Gencebay'ın resmî sitesinde Orhan Gencebay'ın Kral tv müzik ödüllerine "arabesk müzik" dalında katılacağına ve hayranlarından destek istendiğine dair bir duyurunun yapılmasının açıklaması nedir? Bu nasıl bir sorumsuzluktur? Başka bir yardakçı sitenin de aynı tutumu göstermesinin anlamı nedir? Bizim müdahalemiz olmasaydı o duyuruyu oradan kim kaldırtacaktı?

Daha önce de söylediğim gibi, "gençliğe ulaşmak amacıyla", "Batsın Bu Dünya gibi halka ve haksızlıklara mal olmuş bir değerin, disco-bar köşelerinin lümpen pisliğine bulanmış bir tuvalet kâğıdı gibi anlık zevklerin sifonuyla gece hayatının lâğımında" harcanması, Orhan Gencebay'ı ne şekilde "ideallerine" ulaştırmıştır? O gençlik Batsın Bu Dünya'da anlatılanı hoplarak zıplayarak daha mı iyi anlamıştır? O şarkıyı o hale getirip hayranlarının yüzünü yere baktırmaktan vicdanı Gencebay'a hesap sormamış mıdır?

Malum yarışmaya jüri sıfatıyla katılarak;
Girdileri popülizm, kapitalizm, reklâm, televole, demagoji, lümpenlik, popstar kültürü, aptalca yarışmalar olan, çıktıları ise bugün var yarın yok popstarlar, beyaz camın renginden yüzleri beyazlaşmış medya aktörleri, tv başında boş tartışmalarla uyutulan bir Türk gençliği, Türk kadını, Türk babası, Türk toplumu olan bir sistemin çarklarında yer alarak, "Orhan Gencebay" fenomeninin böyle bir üst başlık altında karikatürize olmasına sebep olmamış mıdır? Yok işte "daha iyi tanındı, niye yeriyorsunuz" falan diyenler resmin büyüğünü görmeyip küçüğüyle idare ederlerken, olan yine Gencebay'ın en sağ duyulu hayranlarına, resmin büyüğünü görenlere olmamış mıdır?

Orhan Gencebay'ın şu yaptıklarının yanında, bir de yıllardır hayranlarını oyalayıp "yapmadıkları"nı hesaba katarsak, mahcubiyet seviyemiz ile ilgili bir fikir vermiş olur muyuz acaba kendisine?

Evet baba bir yanlış yapmamıştır... Baba değişmemiştir... Tarih babayı hep haklı çıkarmıştır....vs..vs..Falan, filan............

Orhan Gencebay Müziği'nin geleceğini tartışmak gibi bir şey bize bugün kısmet ise de, 100 yıl sonraki kuşaklar için "Orhan Gencebay Müziği" ifadesinin ve "Orhan Gencebay" kelimesinin anlamsız olduğu bir gelecek bizi beklemesin, dua edin ki...

Dua edin ki, tarih yasakresim'i haklı çıkarmasın...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Locked