Tatar mi Kafkasyali mi?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
Gökhan76

Tatar mi Kafkasyali mi?

Post by Gökhan76 » 27 Dec 2006, 02:37

Hep aklima takilir... Eskiden beri Orhan Abi'nin Tatar oldugunu duyardim. Sonra bir yerlerde Orhan Abi'nin Kafkasyali oldugunu isittim. Yanlis hatirlamiyorsam "Kence" ve "Gence" kelimelerinin etimolojik acilimi üzerinden olay "Kafkasya" (simdi tam hatirlamiyorum, Azerbaycan'in Gence sehiri ile ilgili olabilir) olarak baglaniyordu?

Malum, "tip" olarak Orhan Abi'nin Tatarligi ortada... Tabi bir enformasyon-bilgi "karambolü" de olabilir... Hem Kafkasyali hem Tatar olabilir (mesela Nogay Tatari). Samsun'un Karadeniz konumundan dolayi daha cok Kirim diye düsünüyordum "Tatar" denilince.

Net bilgisi olan varsa buyursun. Simdiden tesekkürler.

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 27 Dec 2006, 03:10

Gokhan Net bir bilgi yok ama buradaki arkadaslar gibi bende kirimli oldugunu biliyorum
% 90 da oyle biliyor.
Karanliga Kufur Edecegine Bir Mumda Sen Yak !

http://gencebaynl.spaces.live.com/

genex
Site Admin

Post by genex » 27 Dec 2006, 08:41

Gencebay Tatar'dır, Osmanlının son kalesi Kırımdan Samsuna göçmüşler. Hemşehrisi bir arkadaşım var çalıştığım yerde onunda dedeleri kırımdan ankaraya göçmüşler, ancak onlar batıdan romanya,bulgaristan üzerinden dolaşarak göçmüşler.

Gönül_Dostu
Kıdemli Üye

Post by Gönül_Dostu » 27 Dec 2006, 10:59

gencebay ın tatar olduğu tartışılmaz.bunu iyi biliyoruz.geçmiş yıllarda bir gazetede hakkında bilgiler verilirken kökeninin -gence-li azeri olarak belirtildiğini okumuştum.tabii orada da tatar ırkının olmayacağını söyleyemeyiz.

Gökhan76

Post by Gökhan76 » 27 Dec 2006, 22:22

@genex'in yazdigi gibi, "Tatar" denilince mesele kolay kolay cözülmüyor. Kirimli mi, Romanya ve Bulgaristanli Tatarlardan mi (ki bunlarda Kirim üzerinden gelmislerdir Balkanlara). Yoksa Kafkas Tatarlarindan mi (mesela Nogay Tatarlari)... Belki bir yanlisliga düsmemek icin sunu belirtmekte fayda var: Tatarlar (Kirim, Kafkas veya Kazan-Sibirya olsun) Türkce'nin Kipcak koluna mensupturlar. Anadolu ve Azeri Türkce'si ise Oguz koluna. Ruslar 19. yüzyildan itibaren bütün Kafkasya icin "Tatarca" terimini kullanirlar ki, biraz yanilticidir. Ruslarin kastettikleri Azeri Türkcesidir. Azerice asagi yukari tüm Müslüman Kafkas Halklari tarafindan bir lingua franca halinde kullaniliyordu. Ruslar Azericeyi Kirim veya Kazan Tatarlarindan bildikeri-duyduklari Türkce'ye benzettikleri icin "Tatarca" olarak algilamislar ve böyle tabir etmisler.

(...)

Malesef bu konuda ciddi kaynaklara ulasmak biraz zor. Ama nihayet Orhan Gencebay'in Kirim kökenli oldugunu teyit eden güzel bir sayfa buldum internette. Sayfanin yine cok ilginc bir yani Kirimli sair, bestekar ve müzisiyenler tanitmasi (Osmanli devrinden günümüze kadar). Orhan Gencebay'in adi gecen bölümden:

"Günümüzde Türkiye'de yaşayan ve geniş halk kitleleri tarafından tanınan Kırım kökenli sanatçılar arasında: orkestra Şefi Gürer Aykal, soprano Remziye Alper, Türk Sanat Müziği'nde Nesrin Sipahi ve Sami Aksu, Türk Halk Müziği'nde Yıldız Ayhan. Arabesk adı verilen fakat kendisinin bu ismi kabul etmediği tür'de bestekâr ve yorumcu Orhan Gencebay. Türk Hafif Müziği ya da pop müzikte Erol Büyükburç, Esin Engin, Emel Müftüoğlu, Mithat Körler, Ulvi Kırımlı, Ozan Orhon."

Sayfa gercekten okunmaya deger:

http://www.vatankirim.net/muzik.asp?yazi=zbasarslan1

Ister istemez göze carpan bir olgu ise Kirimlilarin müzik zenginligi ve müzige olan yatkinliklari. Yukardaki kaynakta bu zaten acikca ortada. Kirim bir nevi sair ve bestekar memleketi. Kirim (halk) müziginin "teknik unsurlari" hakinda detayli bir inceleme:

http://www.muammerketencoglu.com/roport ... p?id=yaz32

"Kence" veya "Gence" kelimesine dair bir aciklama bulamadim, malesef. Yalniz "Kence Osman" adinda Kirimli (tarihi) bir halk ozanli varmis. Ama "Gence" denilince akla ilk gelen Azerbaycan'daki Gence sehri. Sanirim Gence'nin de en meshur evladi Sair Seyh Nizami'dir (vefati 1208). Seyh Nizami "Leyla ile Mecnun" destaninin bir versiyonu ile Dünya Edebiyat Tarihine adini yazdirmistir.

(...)

Orhan Abimizin Kirim kökenli ve "arabesk"in mucidi olmasi hasebiyle hep aklima gelen eski bir halk türküsü:

Kirim’dan gelir gelirim, adim ORHANdir
Atim da ARAPtir hey aman aman...

Demek Orhan Abimizin atalari cok öncelerden aralarindan "arabesk"in mucidi cikacagini bilmisler! Bize "sifreli" bir belge birakmislar...

(Orhan Abi ve Orhanci arkadaslar "arabesk" tabirinden dolayi kizmasinlar, latife yapiyorum...) :P

addo

Post by addo » 16 Feb 2007, 16:17

merhaba

gökhan kardes baya kafa yormus bu konuya. tesekkürler. evet abimiz tatar olma ihtimali kuvvetli. benim dedem tarafı kırımdan gelmis eski zaman.. eskisehir kütahyada orta anadolu da ve kendine yörük diyen kesimde tatar tabir edilen kesimdir. bunlar asıl safkan türkler olup. coğrafyaya yayılmıs durumdadır. laf açılmısken ferdi tayfurun asıl adı timur turan bayburt dur. o da güneyde yörük denilen bir tür tatardır.
BİTMEYEN ÇİLENİN DERDİN SORHOŞUYUM

Post Reply