"Aşk bize küsmüş olabilir"

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
genex
Site Admin

Post by genex » 28 Dec 2006, 20:39

http://www.yeniaktuel.com.tr/kul104,77@2100.html

Orhan Gencebay İle "yargısız İnfaz"dan Önce Derin Muhabbet!

Kaderin oyunları, kula kulluk edenlerin acınası halleri, tesellisi olmayan dertler� Üstat her ne kadar şarkılarında "keder"in karanlık labirentlerinde gezinse de "Mevsim bahar olunca/ Aşk gönüle dolunca/ Yaşamak ne güzel" demesini de bildi! Yeni albümü "Yargısız İnfaz"da ise bugünün kolay tüketilen aşklarını anlatıyor ve "Düzgün adam/ kadın yok! Âşık olmak istiyorum, olamıyorum" diyen kafası karışık kent insanına, kaderin türlü oyunlarıyla sınanmış bir Orhan Baba reçetesi sunuyor�

Terk eden sevgilinin ardından "Dertler benim / Çile benim / Mutluluk senin olsun" diyebilecek kadar gönlü geniş ve temiz; "Beni hor görme kardeşim / Sen altınsın ben tunç muyum" diyen Âşık Veysel hümanizminin takipçisi olarak "Nerde boynu bükük bir garip görsen / Hor görme kim bilir ne derdi vardır" öğüdünü verebilecek kadar insan sevgisiyle dolu bir müzik üstadı oKulağı ve kalbi "kâinatın tüm seslerine" açık! Hatta şehirli bir halk ozanı desek abartmış sayılmayız Orhan Gencebay, nam-ı diğer Orhan Baba için. Yaklaşık kırk yıldır sazını sözüne katık edip insanın, kaderin, aşkın hallerini anlatıyor
Kaderin oyunları, kula kulluk edenlerin acınası halleri, tesellisi olmayan dertlerÜstat her ne kadar şarkılarında "keder"in karanlık labirentlerinde gezinse de "Mevsim bahar olunca / Aşk gönüle dolunca / Yaşamak ne güzel" demesini de bildi! Gencebay'ın müzikte derin uğraşlar sonucu bulduğu formüle yıllar önce "her şeyi bilen ağabeyler"in taktığı "kırdan kente göçün müziği" etiketi ise geçerliliğini yitireli çok oldu! Onun müziğinin, sözlerinin kırda da kentte de girmediği ev kalmadı! Hatta Baba, rockçılara ilham kaynağı bile oldu!
İki yıllık bir aradan sonra Orhan Baba "Yargısız İnfaz" adını verdiği yeni albümüyle çıktı -kendi tabiriyle- gönül dostlarının karşısına! "Yargısız İnfaz bugünün kısa süren ve 'Sıkıldım artık, bitti' vecizesiyle nihayet bulan kolay aşklarına yazılmış bir şarkı, bir eleştiri" diyor Gencebay! Arabesk tabirini yıllardır kabul etmeyen, kendi tercih ettiği tanımla "serbest müziğin" üstadıyla dünü, bugünü ve geleceği konuştukBaba'nın anlattıkları aşkı arayan ama bir türlü bulamayan modern zaman insanı için de reçete değerinde
- Yeni albümde en sertinden rock bir parça var! Girizgâhı onun hikâyesiyle yapalım mı? Ne dersiniz?
Parçanın adı "Yeneceğim Kendimi." Mesajı şudur: Parçanın başında bir konuşma da var; "Bir insanın yaşam boyu en büyük kavgası kendisiyledir. Kendini yenen insan en büyük zaferi kazanmış demektir" diyoruz ve şarkıya giriyoruz: "Karar verdim bugün ben / Savaş açtım kendime / Yeneceğim kendimi / Geleceğim kendime"
- Albümün ilk klibinde eşiniz Sevim Emre oynuyor! Ona yazdığınız bir şarkıda üstelik
Ben her yıl Sevim Hanım'a doğum günü olan 2 Temmuz'da bir şiir yazar ve hediye ederim. Beş yıl önce yine Sevim Hanım'ın doğum gününde yazdığım bir şiirdi "Bugün Senin Doğum Günün." Geçen yıl besteledim. Bu kez birlikte oynayalım, bir hatıra olsun dedik.

devamı dergide

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 28 Dec 2006, 20:43

Haber için Teşekkürler Hüseyin Kardeşim..
Onu Anlamak Sanattır

OG4844
Kıdemli Üye

Post by OG4844 » 28 Dec 2006, 21:39

Haber icin tesekkürler. "Ask bize küsmüs olabilir" bana Yilmaz Odabasinin Ask bize küstü adli siirini hatirlatti:

"Biz bu kentlere sığdık da
bu kentler bize sığmadı âsiya
ve bir çığlık gibi günlerin çarmıhında
arttıkça yalnız, sustukça silik..."
Benim özgürlügüm düsüncem ile hayat bulur

Gencebay_Fan
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_Fan » 29 Dec 2006, 01:40

Güzel bir yazi...Paylasim icin tesekkürler
Halimi dostlara bir sor istersen
Bence sorma gel gör istersen
Ben sana yangin ben sana vurgun