Popstar Alaturka-Yılbaşı

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 06 Jan 2007, 23:28

Burda eleştiri yapanlar Orhan Gencebayı daha yukarılarda görmek isteyip göremedikleri için yapıyorlar bence.Kimsenin Orhan Gencebaya bi kini yok k i burda zaten olanında burda işi yok.

Ama Hasan kardeş sende çok ağır konuştun be... :lol:
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 06 Jan 2007, 23:51

HASAN wrote:
SerdarYilmaz wrote:
yasakresim wrote:Şu dervişliği, şu babalığı, şu hoşgörüsü olmasa bu kadar saçma şeylerle muhatap olmazdı zaten. Mantık sınırlarını aşan bir hoşgörüsü var. Ah Gencebay ah, numuneliksin vesselâm; senin gibi insan görmedim ben bu dünyada, bir daha da zor gelir. Bir bakabilsem senin gözünle şu dünyaya, nasıl olurdu acaba.

Daha o kadar sanatçı olamadım galiba...

Herkes halinden memnun Soner.. Ne kadar da "ben napiyorum burada" görüntüsünü verse de neticesinde ikinci Popstar için görüsmeleri baslatmis bir insandan bahsediyoruz.. Ne kadar "bir daha asla" diyen bir adam hakkinda konussakta, ayni adamin her zamanki gibi bir dedigi bir dedigini tutmadi..

Biz kime neyi diyoruz ki..

Belki de Gencebay sandigimiz kadar büyük hayallerin adami degil...

Yazık...Sen Serdar Yılmaz Sen Orhan Gencebay'ı bu kadar eleştirecek Gücü nerden buluyorsun anlamış değilim.Yeter artık sesimizi çıkarmadık herkez kafasına göre esip geçiyor. Sınırı aşmadan İstediğiniz yorumu yapabilirsiniz fakat dediğim gibi sınırı aşmadan.

Yine sen neyine güvenerek gencebay'ı eleştiriyorsun.Onun Türk Müziğine vermiş olduğu katkıyı kim verebilmiş? Albüm dediniz Albüm Çıktı.Ekranlarda göremiyoruz dediniz Ekranlarda ona Alıştık.Popstar Alaturka'da jüri oldu diye adama bi küfür etmediğiniz kaldı.Albüm çıktı vay efendim canlı performansı yok.Yine Albümde yer alan Anadolu Rock "Yeneceğim Kendimi" Parçasını iyi yapamamış.Gencebay rock yapmayı bilmiyormuş.Sizin ne birikiminiz varda bu şekil konuşabiliyorsunuz.Kalkın siz yapında sizi görelim.Ağzınıza sakız yapmışsınız onu eleştirmeyi.İnsan önce kendini eleştirecek sonra başkalarını.

Bu yazım aslında gencebayforuma değil bu güzel forumu bozmak isteyenleredir...... :evil:

"Neyine güvenerek eleştiriyorsun", "bir küfür etmediğiniz kaldı" vs. gibi çıkışlar yapmana hiç gerek yok. Orhan Gencebay'a küfür falan da edeceğimiz yok, bize bu tip yakıştırmalar yapmadan önce dikkat etsen iyi olur.

Orhan Gencebay ve Eleştiri konusunda daha önce de çok konuşmuştuk. Görüyorum ki bu mevzuyu hâlâ içine sindiremeyenler var.

Demiştik ki:

Babanın kaç yıllık müzikal yaşamından, müziği ne kadar bildiğinden vs.vs.vs. yola çıkacaksak, bizim yaptığımız tartışmaların hiçbir anlamı yoktur ki, bu yaklaşım babayı eleştiriden münezzeh yapar.

Orhan Gencebay bir insandır...
"İnsan putları kırmaya kendinden başlamalı" diyen bir Orhan Gencebay'ı savunur ve severken, bilâkis onu putlaştıran bir düşünce yapısıyla karşı karşıya olduğumu görüyorum.

İyi bir müzik dinleyicisinin, müzik konusunda eleştiri yapması için, partisyon yazması, aranje yapması, orkestra kurması gerekir diye bir kaide hangi kitapta yazar? Böyle birşey yok. Bir albüm hakkında yorum yapmak için birikim edinmenin pek çok yolu vardır. Biz dinleyiciyiz. Müzik biz "nitelikli" dinleyiciler için yapılıyor, tersi facia olmuştur zaten. Yıllarımızı da "en iyi dinleyici" olmak için harcadık. Olabileceğimizin en iyisi olmak için. Boş dinleyicilerden olmak için değil.

Ayrıca, muhatap aldığın Serdar Yılmaz, daha gencebayforum.com diye bir site yokken, internette bir Köroğlu bir Ayvaz misali harıl harıl yazıştığımız 6 kişilik çekirdek grubun demirbaşlarındandır, birinci kuşaktan. Siz o günleri bilmezsiniz ama biz o 4-5 sene öncesinin ruhunu ve birikimini taşıyoruz. Bizden önce de 3-4 kişi varmış ama, daha netin yaygın olmadığı dönemlerde, biz geldiğimizde ortalıktan kaybolmuşlar, bazılarını çok sonra tanıdım.

O dönem sonrası çok şey değişti. Bunun altyapısında katkımız olduğunu düşünüyorum. Düşünüyorum değil, bunun için çok çalıştık. Ama bu son kuşak bize illallah ettirecek. Bugünkü Gencebay ortamındaki dönemde aramızda olan arkadaşları küçümsemek için söylemiyorum bunları. Tabii ki hep beraber yaptığımız birşey bu. İkinci kuşak olsun, üçüncü kuşak olsun, çok çok değerli dostlar ve yorumcular da tanıdık.

O yüzden, bu davayı eski toprak-yeni toprak tartışmasına çekmek istemiyorsanız, sözlerimizin havadan uydurulmuş şeyler olmadığını ve tecrübelerimize dayandığını artık anlamanız gerek.

Ve en önemlisi: Emektarların Gencebaycılığını sorgulamak daha kimseye kalmadı.

Bu konuyu niye açtım? Serdar kardeşe böyle bir hitap yönelmesi içimi burktu çünkü... O günlerki anılarımız gözümün önüne geldi... Şimdiyse "Yine sen neyine güvenerek gencebay'ı eleştiriyorsun." gibi bir lâfla muhatap kalıyoruz. Kimin aklına gelirdi ki? Bunca yıl sonra en sonunda küstürecek lânet ettireceksiniz bu internet davasına.

Yasakresim, eleştiri kaldıramayanlara inat eleştirmeye (haddini bilmezliğe) devam edecek var oldukça...Ve elbet birgün dedikleri anlaşılacak.
Last edited by yasakresim on 07 Jan 2007, 20:18, edited 1 time in total.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 07 Jan 2007, 00:23

Açiklaman için çok tesekkür ederim Soner. Bir an gerçekten de bana o eski orhanabi.de.vu ve öncesi zamanlari hatirlattin..

Hasan;

Elestiri herkesin hakkidir. Ben bir dinleyiciyim. Göklere çikarmasini biliyorsak, yanlis gördügümüz konularda da elestirimizi yapmaliyiz. Bu bizim Orhan hocaya olan sevgimizden gelen bir seydir. Kimse burada Gencebay´in kötülügü için saatlerini klavye ve ekran basinda geçirmiyor ki.. Eger olay sadece "yasa Orhan baba", "yürü Orhan baba" naralari atmaktan ibaret olsaydi, biz bunun yerine bir "Orhan Gencebay taraftar grubu" da açardik, örnegin futboldaki taraftar gruplari gibi. Bol bol tezahürat antrenmani yapardik.. Ama konu bu degil ki.. Burada amaç bizim burada birlesmemize vesile olan Gencebay´i her yönüyle konusmak, tartismak. Iyisini de kötüsünü de.. Ve herkes de kendi çapinda elestirisini yapar. Bir saygi sInIri asilsa zaten bu kisi kendini belli eder, degil mi..?

Ayrica, önceden dedigim gibi.. Yaptigim bu elestiriler son albüme dayali sözler degil.. Sözlerim Gencebay´in son yillardaki tercihlerinedir.. Sözlerim Gencebay´in biz "çekirdek gönül dostlari" diye tabir edebilecegimiz insanlardan mesafeli olmasinadir.

Son albümü ise su son bir kaç gündür dinleyebiliyorum ancak.. O da albüm buraya gelmis oldugundan bile degil.. Gelmedi hala.. Kuzenim almis Türkiye´den, onun sayesinde dinleyebiliyorum.. Albüm hakkinda da konusuruz iyice hazmettikten sonra..

Lafin kisasi: Orhan Gencebay ortak tutkumuz, ama kusursuz, hatasiz bir insan degil.. Hatasiz bir müzik adami da degil.. Sonuçta bir insandan bahsediyoruz, degil mi..?

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 07 Jan 2007, 01:17

birbirimizi anlamaya çalıştıkca soguk rüzgarların yerini hoşgörülü ve karşılıklı anlayış ile olusan diyaloglar alacak ins...

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 07 Jan 2007, 01:30

Evet Soner kardeşim.
Benim de içim burkuldu.
Hep söylerim.
Dost adam gibi dost olmaktır.Dostum hata yaparsa bana ters gelirse, ben bunu ona rahatlıkla söylemeliyim.Onun alınmayacağını bilirim çünkü "gerçek dost" dur. Biz Orhan GENCEBAY' ın gerçek dostuyuz. Doğal olarak eleştiririz.Şakşakcı isek zaten dost değiliz.
Bu albüm ile doğan hayal kırıklığı paylaşımında bu gerçekle arkadaşları süzersek sorun kalmaz sanırım. Ayrıca dediğin gibi kimse kimsenin hele emektarların GENCEBAY cılığınını yargılamasın. Fikrini objektif beyan etsin.
dostum araba alır takdir ederim. Şayet imkanı var ise,daha iyisini niye almadın be kardeşim diye de eleştiririm.çünkü dostumun daha iyisine sahip olması bana mutluluk,gurur verir. benim olması,bende olmaması söz konusu olamaz.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 07 Jan 2007, 10:49

sevgili hasan kardeş..herkes görüşünde fikirlerinde özgürdür..nasıl bilinçsiz halk yani şu forum dışındaki 100 binlerce hayranı onu seviyo bağrına basıyosa beklentisiz..(yani sanat açısından)biz ve sende onlara saygı duyup değiştiremiyorsak bazı şeyleri..
bizde burda doğru düşündüğümüz ve gencebayı daha farklı katagorilerde sanatsal çalışmalarda görmek istediğimiz için çırpınıyor eleştiriyoruz..

amaç bellii..yıkıcı değiliz..zaten yıkıcı ve etkili olabilseydik şurda 5-10 kişiyiz bilinçli gencebay dinleyicisi olarak gencebay şimdiye kadar bizi farkeder hayata geçirirdi söz verdiği projeleri..

demek oluyorki şuan burda bu forumdaki 5-10 kişilik hadi bilemedin 50 kişilik bilinçli hayran kitlesini değilde dışardaki sadece gencebaya şarkıcı gözüyle bakan dinleyen halkı(100 binleri) tercih edip onlara hitap eden projlerde varoluyor..kavgamız hırsımız sitemimiz bu hasan kardeş..

çünkü ne gencebay nede müzik alemi buna layık değil..ondaki birikim ve potansiyeli hala dışarı çıkaracak tarihi sanatsal en az bir kaç yapıtta görmek duymak istiyoruz..ve isteyeceğiz..onun bizlere borcu ve sözü var..herşeyden önce müzik dünyasına..

saygılar
mesut :cry:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 07 Jan 2007, 12:02

burhan abi ve mesut kardeşe katılıyorum..

hasan kardeş ağır konuştun..

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 07 Jan 2007, 22:28

Serdar kardeşin" Bu adamın her zaman ki gibi bi dediği bi dediğini tutmadı "sözü benim açımdan çok büyük bir yanılma hissi uyandırdı.Bir Gönül Dostunun bu şekil bi açıklama yapması beni içten yaraladı.

Serdar kardeşim benim senden istediğim neleri vaadetmiş? ve yapmamış?.Bunun bi açıklmasını getirsen çok sevinirim.
Onu Anlamak Sanattır

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 08 Jan 2007, 00:42

Hasan;

Orhan Gencebay hakkinda - birakin biz gönül dostlarini - onu takip etmeyen, ama kisiligi hakkinda zerre kadar bile olsa bilgi sahibi olan bir insan bile "bu adam" diye konusmaz. Benim yazdiklarimi bir kez daha okumani tavsiye ediyorum. Ayni sey degil.

Biz neden Gencebay´i projeleri konusunda bu kadar elestiriyoruz? Neden projelerine ayirmasi gereken kiymetli zamani, sabun köpügü niteligindeki bos ugrasmalara verdigine anlam veremiyoruz?

Cünkü bize ve Gencebay´in kendisine kendisi tarafindan verilen sözler vardi. PROJE vaadleri...

Biz degildik ki kitap, müzik akademisi, semfonik calisma, baglama koncertosu vs. laflarini ortaya atan.. Bunlari Gencebay´in kendisi 30 yildir gerceklestirmek istedigini söylemistir. Bizim kizdigimiz nokta; Gencebay bu kadar sözü vermis, ama yerine getirmek adina suradan bakilinca henüz hic birsey yapmamistir. Üstüne üstlük bize inat yaparcasina degerli zamanini bombos islere vermistir.. Neymis efendim? Dizi.. Yarisma.. Hatta prodüktörlük falan filan.. Bunlar ne yahu? Bunlar nereee, Gencebay´in müzik zenginligini ve müzik adina anlatmak istediklerini insanlarin kafasina "çekiçleyecek" projeler nere..? ....

Gencebay müzik dünyasinda bir cok devrimler yaratmistir, bir öncü degil bin öncü olmustur.. Ama Cemal Safi üstadin degimiyle, Gencebay´in su ana kadar yaptiklari daha "buz daginin görünen kismidir"... Gencebay´in su ana kadar yaptiklari seklini bayagi bir bulmaya baslamis bir resim ise, projeleri ile yapacaklari seyler ile o resim son halini bulmus, müthis bir sekilde de cercevelenmis olacaktir.. Dünya aleme ders olacaktir.. Öyle calismalara imza atacak kapiseteye sahip bir müzik adamindan bahsediyoruz ki, simdi ki yaptiklariyla 100 sene sonra adinin güzel anilacagini düsünürsek, bahsini ettigi o projeleri gerceklestirdigi takdirde insanlarin kendisi hakkinda 500 sene sonra daha güzel bir sekilde konusacagindan emin olmalisin. Bugün bir Mozart, bir Beethoven nasil insanlarin dilinde bir takinti olduysa, Gencebay da en az öyle anilmayi hakedecek calismalara imza atacak kapasitetedir.. Bir cok güzel is yapmistir, bunu elbette biliyor ve kabul ediyoruz, ama daha yolun sonu degil ki.. Isin tuhaf tarafi bunun Gencebay da bilincinde.. Ama sanki ömür sonsuzmuscasina bu konuda israrla hic birsey yapmiyor, bir de yetmezmis gibi zamaninin ve duygularinin büyük bir bölümünü calan abidik gubidik programlara kosusturuyor... Yahu, biz daha ne diyelim ki...? Kizdigimiz nokta bu.. Bunlari diye diye zaten dilde tüy de kalmadi..

Lafimi su sözümle bitireyim:
Bugün ilginc birsey oldu.. Sazimla oturup kendi capimda cat pat Gencebay´dan "Sensin Benim Cilegahim" ile "Aksam Günesi" eserlerini calmaya calisirken, babam - ki Gencebay´a olan hayranligimi ona borculuyumdur - söyle bir daldi gitti ve ardindan söyle dedi: "Gencebay´in sözleri güzel ya müzikleri cook güzel.. Keske bir enstrümantal yapsa, veyahut sazini eline alsa ve birseyler calsa, o CD´sini alacak ilk kisi ben olurum" dedi.. Lafi aynen böyle idi.. Gencebay´in kitaba, müzik akademisine, semfonik bir calismasina, baglama koncertosuna dair verdigi sözler hakkinda zerre kadar bilgi sahibi olmayan bir Gencebay severi hakkinda konusuyorum.. Artik gerisini sen düsün...

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 08 Jan 2007, 02:33

SerdarYilmaz wrote:Bugün ilginc birsey oldu.. Sazimla oturup kendi capimda cat pat Gencebay´dan "Sensin Benim Cilegahim" ile "Aksam Günesi" eserlerini calmaya calisirken, babam - ki Gencebay´a olan hayranligimi ona borculuyumdur - söyle bir daldi gitti ve ardindan söyle dedi: "Gencebay´in sözleri güzel ya müzikleri cook güzel.. Keske bir enstrümantal yapsa, veyahut sazini eline alsa ve birseyler calsa, o CD´sini alacak ilk kisi ben olurum" dedi.. Lafi aynen böyle idi.. Gencebay´in kitaba, müzik akademisine, semfonik bir calismasina, baglama koncertosuna dair verdigi sözler hakkinda zerre kadar bilgi sahibi olmayan bir Gencebay severi hakkinda konusuyorum.. Artik gerisini sen düsün...

Arkadaşım inşallah babanızın içine doğmuş olsun... Biz de beklemedeyiz...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

Locked