YARGISIZ İNFAZ albümünün 2.klıp ini hangi eserine çekmeli?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 13 Apr 2007, 20:02

3 ay kadar önce "Yeneceğim Kendimi" adlı parçaya Sinan ÇETİN tarafından klip çekileceğini bizzat kendisi söylemişti Gencebay.Yine müthiş bir gecikme(veya hayal kırıklığı).Zaten sorunu da bu.Yapacağını söylediği şeyleri yapmaması.
Yıllardır süregelen sükut-u Hayal bizimkisi...
Bir zaman ağlayıp koştun peşimden
Sahte gözyaşını silen ben oldum

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 13 Apr 2007, 22:29

Ben anlamiyorum.. ...Gerçi Gencebay´in bir çok hareketi vardir anlam veremedigimiz. Ama sunu anlamiyorum;

Su ülkede korsandan Gencebay kadar sikayetçi olani olmamistir. Haklidir da, dünya tiraj siralamasina girebilen tek Türk isim olarak satis potansiyeli olarak muazzam bir rakam var idi, ama malum korsandan dolayi satislar potansiyel olarak varilabilecek noktaya oranla ortada.. Maalesef. Korsana mücadele konusunda da haliyle Gencebay öncülük yapanlarin basindadir bu ükede. Buraya kadar tamam.. Fakat tirajlardan madem bu kadar rahatsizsin, su albümü hakkiyla tanitmak çok mu fena olurdu? Tamam, korsan da haliyle artardi, ama en azindan yasal satis rakamlari da dogal olarak biraz daha artar idi, degil mi? Hatta çok daha fazla olurdu. Çünkü bu albümün tanitimi ne yazik ki Yürekten Olsun albümünün tanitiminin dörtte biri kadar bile olamamistir.. Popstar önemli bir tanitim kaynagi idi, fakat orada da kendisini 2-3 sarki ile kisitladi, bu tanitim fazla da sürmedi.. Hadi neyse, onu geçtik.

Bugünün müzik piyasasinda radyosu, hatta televizyonda müzik programlari bile artik hava.. (Maalesef) görsellik almis basini gitmis.. Klipler artik bir albümün akibetini belirleyecek güce gelmis durumda.. Adam müthis bir sarki yapar, ama kimse ruhunu duymaz.. Çünkü klibi yok.. Ama bir de bakarsin klip çekilmis, sarki herkesin dilinde.. Klip çok önemli çagimizda.. Gencebay korsanlardan ve bundan gelen düsük tirajlardan sikayetçi, hakli, ama olayi bir de ters tarafindan ele almak lazim degil miydi? Mesela albümün en saglam 3-4 sarkisina klip çeksen acaba satislardan bu kadar sikayetçi olunur muydu?

Albüm çikali dört ay olacak.. Gencebay albüm çiktigi günlerde albümün potansiyel olarak en az dikkat çeken sarkilarindan bir tanesine klip çekti.. Ve bununla kalindi.. Sürpriz mi? HAYIR.. Ama mantikli mi? Yine HAYIR.. Neyse, Bugün Senin Dogum Günü´nü geçtik, o klip çekildi, bitti.. Fakat su ana kadar Gencebay en az 2 klip çekmis olmaliydi, üçüncüsü de yolda olmaliydi.. Bir Yenecegim Kendimi, bir Sensin Benim Çilegahim gibi büyük eserlere simdi klip çekilmis olsaydi durum nasil olurdu, bir düsünsenize.. Gencebay´i normalde dinleyen, dinlemeyen çevremde kim varsa bir Sensin Benim Çilegahim´i dinlediginde sarkiya bir ekstra ilgi gösterir oluyor.. Yargisiz Infaz veya Yenecegim Kendimi´ye hakeza..

Simdi bunlara bir klip çekilmesi kötü mü olurdu..??

Nedir Gencebay´in bu durgunlugu, aklim asla almayacak...

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 14 Apr 2007, 10:25

ah serdarım ah...(söylencek söz kalmadıı) :? sanki bizim sözlerimiz sitemimiz olmuş albümde:(
ne desen haklısın ne desek haklıyız...!!
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 14 Apr 2007, 13:43

serdar yılmaz arkadaşim sunlari yazmıs Su ülkede korsandan Gencebay kadar sikayetçi olani olmamistir.

orhan gencebay eskı yıllardan beri sirketi var ceşitli cemiyetlerde bulunmus kişi diğer sanatcilarinda patronu ustasi sayiir.bu işin en tepesindeki isim ugrasmiycakta KORSANLA kim ugracak yeni cıkmıs cicili sarkicilar mi?

saygi sevgiler....

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 14 Apr 2007, 18:11

Serdar kardeşimiz eleştirilerimizden birini dile getirmiş,güzelde etmiş...
Şimdi bunada haksız diyebilecek bir gencebay sever varmıdır merak ediyorum...
İki kelime eleştiri etsek birileri avukatlığa soyunuyor...Şimdi bu yazı haksız mı,yazılanlar haksızlık mı..??
Yapılan her eleştirinin altında GENCEBAY ın büyüklüğü yatıyor aslında.
Bizim sitemlerimiz onun potansiyelini bilişimizden,yapılabilecek çok şey olmasından kaynaklanmıyor mu...?
Yoksa eğer yapılan her yorumun ardından birileri yanlış anlıyor ve sanki bizleri gencebaya çamur atmakla suçluyor..
Bu forumdaki insanların böyle bişey yapabileceğine inanıyor musunuz..
Elbette ki HAYIR...
Herkes gönlünden geçenleri,olanları bitenleri,haberleri,bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor,eleştirilerde bunlardan biridir...

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 14 Apr 2007, 22:31

avukatligin burda olduguna ben inanmniyom görmedim de neye dayanarak dedin ben anlamadim.ne sorunu var ki? daha iyi aciklarsan yanık veren birileri olur elbet..sevgiler...

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 15 Apr 2007, 15:56

murat yaşar wrote:Serdar kardeşimiz eleştirilerimizden birini dile getirmiş,güzelde etmiş...
İki kelime eleştiri etsek birileri avukatlığa soyunuyor...Şimdi bu yazı haksız mı,yazılanlar haksızlık mı..??
Bizim sitemlerimiz onun potansiyelini bilişimizden,yapılabilecek çok şey olmasından kaynaklanmıyor mu...?
Yoksa eğer yapılan her yorumun ardından birileri yanlış anlıyor ve sanki bizleri gencebaya çamur atmakla suçluyor..
Elbette ki HAYIR...
Herkes gönlünden geçenleri,olanları bitenleri,haberleri,bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor,eleştirilerde bunlardan biridir...

evet..haklı ....haksız da olabilirdi..mesele o değil..

ben şahsen eleştiride ne kadar haklı olunup olunmamamasından çok her şeyi çok bilen ( müziği , ortamı ..vs )resmen unkapanı piyasasnıda yoğrulmuş da bu foruma yazı yazan arkadaşların üsluplarına takılıyorum esasen .."" üniversiteli rock çılar bile ondan daha iyi rock müzik yapar...ne kadar gereksiz keman partisyonları yazmış...ey orhan gencebay senin şunu bunu yapmaya ne hakkın var .." tarzındasanki "babasını oğluna akıl verircesine" cümleler içeren hiç bir ifade benim gözümde eleştiri değil..zaten eleştiri de değildir..

serdar arkadaşımızın şu anki üslubu gerçek bir hayran üslubudur bence..takdir ediyorum ..benim lafım bu üslup düsturunu bozan arkadaşlara ..ben onların iyi birer hayrandan çok hep kendi dediklerinin olmasını isteyen belirleyici özelliklerini benimsetmeye çalışan tarz da insanlar olduklarını düşünüyorum ..meselenin özü psikolojik yani..ama burası insanların psikoljik özellliklerini yansıtma yeri olmamalı..bunu yaparken de orhan gencebayı kullanmamaları gerekir ..

ben diğer olaya da yani neden reklamını gereği gibi yapmıyor konusuna da farklı bir yaklaşım getireceğim ..orhan gencebay hayranları hariç orhan gencebayın son albümünün kliplerini izleyen kaç kişi orjinal albüm alacaktır sorarım size..onlarda korsana başvurmayacaklar mı??bu reklam meselesinin orhan gencebay ın yaptığı müziği kulakalara tanıtmasından başka hiç bir faydası olmaz .. orhan gencebayın korsan belasını daha da azdırır..

bir başka olayda bence orhan gencebay kitlesine ulaşmıştır.. bundan sonra kitlesinde ahım şahım bir değişme olamaz.. siz bakmayın beyaz şov da prova ile şarkı söyleyen gençlere ..ben bir öğretmen olarak gençliğin reklamlarda kaş göz kırpan kenan doğulunun çakıkı çukkudu tarzındaki şarkılar haricinde bir müzik dinlediğine şahit olamıyorum .. müzikal anlamda bazı isimleri ağzıma aldığımda ise modernliğimden şüphe ediyorlar ..olay çooookkk derin ...neyse ..

saygılar....

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 15 Apr 2007, 17:42

Farklı bir pencereden güzel bir bakış açısı...Güzel yorumlar...Teşekkürler

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 15 Apr 2007, 21:08

Arkadaşlar bunlar yıllardır söyleyegeldiğimiz şeyler.Ama artık yeter.Yakında size verip vermeme konusunda tereddüt ettiğim etkin bir telefon numarası vereceğim.Tüm baskıları oraya yaparız artık.Bizim bu isyanlarımızı Gencebay'da duysun artık.Vaktidir.
Bir zaman ağlayıp koştun peşimden
Sahte gözyaşını silen ben oldum

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 15 Apr 2007, 23:47

turanamac wrote:
murat yaşar wrote:Serdar kardeşimiz eleştirilerimizden birini dile getirmiş,güzelde etmiş...
Elbette ki HAYIR...

ben diğer olaya da yani neden reklamını gereği gibi yapmıyor konusuna da farklı bir yaklaşım getireceğim ..orhan gencebay hayranları hariç orhan gencebayın son albümünün kliplerini izleyen kaç kişi orjinal albüm alacaktır sorarım size..onlarda korsana başvurmayacaklar mı??bu reklam meselesinin orhan gencebay ın yaptığı müziği kulakalara tanıtmasından başka hiç bir faydası olmaz .. orhan gencebayın korsan belasını daha da azdırır..

bir başka olayda bence orhan gencebay kitlesine ulaşmıştır.. bundan sonra kitlesinde ahım şahım bir değişme olamaz.. siz bakmayın beyaz şov da prova ile şarkı söyleyen gençlere ..ben bir öğretmen olarak gençliğin reklamlarda kaş göz kırpan kenan doğulunun çakıkı çukkudu tarzındaki şarkılar haricinde bir müzik dinlediğine şahit olamıyorum .. müzikal anlamda bazı isimleri ağzıma aldığımda ise modernliğimden şüphe ediyorlar ..olay çooookkk derin ...neyse ..

saygılar....

turanamac abi (diyorum, çünkü ögretmen oldugunu belirtmissin, dolayisiyla büyük veya küçük bir yas farki vardir diye zannediyorum);

Önceki yazimda da söylemis oldugum gibi: Daha saglikli bir tanitim ile süphesizki satislar artar idi.. Ama bu korsani ve yasali ile beraber olurdu. Yani Gencebay´in normalde kasetini almayan herkes de korsan tercih etmiyordur ya, degil mi? Korsandan sikayetçi olunabilir, ama düsük tirajlardan sikayetçi olundugu bir ortamda yasal satislarin daha iç açici olmasi adina bir yatirim yapilamaz miydi? Ben iste bu noktayi önemli buluyorum.. Korsana karsi mücadele olarak su an itibariyle yapilandan daha fazlasi yapilmiyor, yapilabilir esasinda, ama yapilmiyor, sanatçi ne yapsin.. Bana göre ne kadar yasal satis yapma imkani varsa, bunun üzerine gidilmesi lazim idi.. Ne var ki Gencebay tanitim asamasina pek fazla bir sans vermedi.. Haliyle korsani da yasali da bir potansiyel rakama oranla az olmustur düsüncesindeyim..

Bu nokta diger degindigin konu ile birlesiyor.. Gencebay elbette kitlesini bulmustur. Yalniz bazen öyle albüm yaparsin ki, en azindan albüm üst düzeyde olmasa da öyle bir tanitim yaparsin ki, albümün normale oranla iki misli satis yapar.. Bu albümün kalitesi ve tanitimin yeterliligi ile baglantili birsey.. Yargisiz Infaz albümü harika bir albüm olmayabilir.. Ama kesinlikle güzel bir albümdür, içinde saheser diyebilecegimiz eserler bulundurmaktadir.. Eger ki bunlara yatirim yapilsaydi, yani klip çekilseydi, ya da çiktigi programlarda bunlara daha azla agirlik verseydi, simdi bu albüm sadece kendisini zaten dinleyen kitleye ulasmis bir albüm olarak da kalmazdi..

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 16 Apr 2007, 01:23

sevgili serdar kardeşim.. :)) yaşım otuz..6 senelik öğretmenim..daha yplun baındayım yanii..ama hitabın için teşekkür ederim..

evet..orhan gencebay gerçekten de ihtiyacı olduğu tanıtımı yapmıyor..bende malum programlarda aynı eserlerin ( dil yarası , batsın bu dünya vb gbi ) okunmasından şikayetçiyim..ama geçen programda ""söylenmedik söz kalmadı "" isimli paçasını okudi ki benim en çok sevdiğim türdeki eserlerinden birisi ( o keman partisyonları öldürüyor beni ) ..bunların sayısı artmalı..artık dil yarası hatırlardaki yerini aldı ..batsın bu dğnya beyinlere kazındı..neden bir gencebay rock denemesi olan ""yeneceğim kendimi "" yi duyamıyoruz programlarda..bunlar benim de kafamı kurcalıyor ..ancak orhan gencebayın ( onca yıldır kaset yapan ve bir plak şirketi sahib olan bir prodüktörün ) bunları es geçmesine olanak yoktur diyorum ..

e o zaman sep ne ??bunu bir allah bir de orhan gencebay biliyor malesef..

ama zaman da su gibi akıp gidiyor...( zaman akıp gider durulmadan....)

saygılar...

Post Reply