YARGISIZ İNFAZ albümünün 2.klıp ini hangi eserine çekmeli?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 24 Jan 2007, 14:21

ya ben kendimi anlatamadım yada sen anlamadın..
yeneceğim kendime eseri kalite olarak eğer piyasayla kıyaslarsak tabii üstün seviyede..ama diyorum yaa gencebayı gencebay yapan ve müzisyenler ve besteciler arasındaki eb büyük farkı bestelerindeki müzik zenginliği enstruman parti seçimleri aranağme ustalığı ve geçkileri..

işte bu yüzden bu albümde bu özellikleri taşıyan besteleri yok..bunlardan biride yeneceğim kendime..

sana şöyle diyeyim..eski albümlerini bir ele al 10 şarkıdan en az 6 veya 7 si ana temam ana melodi ve nakaratı duyamazssın aranağmelerinde ilginç geçki ve melodiler sunar aranağmelerinde..yani klasik beste forumunda A -B-A giden sistem gencebayda A-B-C A-B hatta nadirde olsa D si olan şarkısı bile vardır..örnek( sev gönlünce yaşa )mesela..veya( kolay değil )eseri gibii..

evt yeneceğim kendiminde ufacıkta olsa bir geçkili aranağmesi var ..
bu eseri batı si tonu çalınmış özünde kürdi makamı ve karar sesi perdesi la dügah tır..fakat bunu içinde kürdi dizisinde varolmayan mi bemol perdesini kullanıyo zaten bu genecebayın klasik tavrıdır bu parçaya karciğar havası dolayısıyla bozlak geçkisi veriyor..

ama hep yarım hep yarım yani ne tam manasıyla bozlak formu nede rock..!

bu parçada iskender paydaşın davul yazımı çok ii..ve tabii dis.ve fuzz gitar baskıları rock tadını vermiş..

sonuç itibariyle..ben istiyroum gencebayın deli mzüik yapmasını yani biz müzisyenleri yorması çalarken icra ederken..

mesela hepp derim ya evde yoksan albümündeki nazar değmez eseri kafayı yedirmişti bana ve dinlettiğim mzüisyen arkadaşlara..! :lol:
o nasıl bir aranağme atonel bir müzik parçanın ana temasından uzak nerdeyse 1 oktav içindeki yarım ve tam 12 sesi okadar şahane ve enterasan kullnamışkii şaşırıyosun..

bu gibi 10 larca eseri var şimdi örnek vermediğim...

o yüzden dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz son albüm bence olmadı ...olmadı olmadı..ama unutmak lazım hep ileriye bakalım yapacaklarını yapabileceklerini görmek istiyorum artık.. :?

bunu artık nasıl hangi yolla hangi tarzla sunar sanat severlere bilmiyorum ama bişeyler yapmalı...ah medyaa ah popüler kültür ahh ticari kaygıı :cry:

saygılar
mesut
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 24 Jan 2007, 14:44

Zaten Orhan Gencebay'ı "kendi içinde" değerlendirirsek, bu albümün kesinlikle alt sıralarda olduğunu kabul etmek zorunda kalırız. Bu açıdan bakmak bile kafada birşeyleri çözümlemeye yeter...

Tabii olaya "kendi içinde değerlendirme" açısından yaklaştığımızda bunun da bahanesi hemen bulunacaktır: "yaa işte eski şevk ve heyecan yok, yaşlandı, teknoloji değişti" falan fistan...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 24 Jan 2007, 21:29

Ben dedigini gayet iyi anlamistim Mesut abi. Cevabim da ona göre idi. Fikirler demekki uyusmuyor bu konunun bazi noktalarinda..

Neyse, bu yorumlar daha fazla "albüm yorumlari" basligi altina uygun olduguna göre, bu ayrintili konuyu burada kendi adima bitireyim. Nasil olsa yakin bir zamanda bir albüm yorumu ekleyecegim.

divanist
Yeni Üye

Post by divanist » 24 Jan 2007, 22:49

Sonuçta öyle sanıyorumki ,

Orhan Baba , senfonik konçerto , bağlama resitali , film müziklerinden oluşan albüm yapmadan , müzik okulunu , ve kitabını bitirmeden ağzıyla kuş tutsa nafile :)

Merak ettiğim diğer bir konu: Gencebaycıları genel olarak kabaca eski ve yeni nesil diye ayıracak olursak , örneğin yani albümden tatmin olmayanların çoğunluğu hangi gurupta acaba ?

Ben eski nesil gurubundan olarak, Orhan Babadan olsunda ne olursa olsun diyorum. Yargısız infaz da aynı diğerleri gibi ilk dinleyişlerde sarmadı , şimdi başka hiçbir albüm dinleyemez oldum. Diğer arkadaşlarda durum nasıl acaba?

sevgiler
Yavuz

VERİRKEN TİTREYEN ELDEN İSTEMEM
verirken elim titriyorsa vermem..

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 25 Jan 2007, 00:03

bazıları bu senfoni koncerto olayına takmış durumda. sanatcı kendini ne zaman kendini hazır hissederse o zaman yapar. belki şimdi alaturka star yarışmasında filan kendini şarj ediyor bu kadar yüklenilmesini yanlış buluyorum. bunu istiyenleri yanlış yapıyor demiyorum ama bazı üyeler devamlı bu konuyu gündeme getirmeleri yanlış. gencebay müzik konusunda kendisini kanıtlamıştır burda bu forumda müzisyen gecinip gencebayı eleştiren kişilere sözüm. klavyede gencebayı eleştirip senfoni koncerto yapmadı diyen arkadaş maden müzisyensiniz klavye başında gencebayı eleştirme müzik bilgisine sahipsiniz kardeşim o zaman koncertoyu siz yapında biz dinliyelim.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 25 Jan 2007, 00:11

gonuldostu wrote:bazıları bu senfoni koncerto olayına takmış durumda. sanatcı kendini ne zaman kendini hazır hissederse o zaman yapar. belki şimdi alaturka star yarışmasında filan kendini şarj ediyor bu kadar yüklenilmesini yanlış buluyorum. bunu istiyenleri yanlış yapıyor demiyorum ama bazı üyeler devamlı bu konuyu gündeme getirmeleri yanlış. gencebay müzik konusunda kendisini kanıtlamıştır burda bu forumda müzisyen gecinip gencebayı eleştiren kişilere sözüm. klavyede gencebayı eleştirip senfoni koncerto yapmadı diyen arkadaş maden müzisyensiniz klavye başında gencebayı eleştirme müzik bilgisine sahipsiniz kardeşim o zaman koncertoyu siz yapında biz dinliyelim.

Ben de bu tarz cikislari anlamiyorum. Bizler dinleyiciyiz ve dinledigimiz kisiden verdigi sözleri tutmasini istiyoruz, baska birsey degil. Elestirmek icin insan ille kendi mi birsey üretmis olacak..? Dedik ya, bizler dinleyiciz.. Överiz de elestiririz de..

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 25 Jan 2007, 01:04

peki sizlere verilen sözler tutulmucak dendimi. ikide bir laf olsun diye bu konular ortaya sürülüyor. ayrıca benim sözüm kendini müzisyen oldugunu söyleyip gencebayı eleştiren arkadaşlara söylüyorum. madem müzisyensiniz kendinizi gencebayı müzik konusunda eleştiriyorsunuz . o zaman koncertoyu bir zahmet siz yapın.

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 25 Jan 2007, 01:46

gonuldostu wrote:peki sizlere verilen sözler tutulmucak dendimi. ikide bir laf olsun diye bu konular ortaya sürülüyor. ayrıca benim sözüm kendini müzisyen oldugunu söyleyip gencebayı eleştiren arkadaşlara söylüyorum. madem müzisyensiniz kendinizi gencebayı müzik konusunda eleştiriyorsunuz . o zaman koncertoyu bir zahmet siz yapın.

KİM "LAF" OLSUN DİYE İKİDE BİR LAF SÜRÜYOR??
GENCEBAY yapamadı ,halbuki çok basit falan diye burada kendini müzisyen addenler Orhan GENCEBAY ın yanında tempolu alkış dahi tutamaz.
Haa sitemimiz,ikide bir "laf " etmemiz başka sebepten.GENCEBAY ın becerememesi falan değil.
Verilen sözler bu günün sözü değil.üç beş yıl da değil. en az 15 yıllık sözler. İkide bir ısıtılıp önümüze konan aş.
Burdaki sitem; GENCEBAY diyecekki "bu sene,seneye" veya "vazgeçtim" o kadar. " evet projemde,çalışıyorum" la olmaz bu işler. Benim sabaha çıkıcam belli değil. Kimin belli ?
"söz" ağızdan arap atı hızı ile çıkar. Önemli olan gem vurmaktır.Sözlerime gem vuramadı isem özür dilerim.
Eleştirilerde de "Gönül Dostu "olalım.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 25 Jan 2007, 02:30

Bu projelerin hiç biri basit değil elbet.

Ama 15 yıl, 20 yıl aynı projenin muhabbeti yapılırsa, "Ne projeymiş be! Muhabbeti bile bu kadar uzun sürdüğüne göre, icraatı kim bilir ne kadar sürecek!" diye söylenmeden edemiyor insan :mrgreen:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 25 Jan 2007, 02:37

yani ! değilmi ?

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 25 Jan 2007, 11:33

arkadaşlar ben müzik konusunda haddimi bilirim ucundan dokundu bana laf..ok müzisyenim ama gencebayın zerresi olamam bilgi ve icraada..
davamız bu 15 senedir lafı olan söz verdiği çalışmaları hayata geçirmesi veya çıkıp ben bunları yapamıyacağım demesi bu kafar basit..

evt konçerto senfoni her babyiğitin harcı değil..ama bugün arif sağ ibrahim tatlıses ve daha bir çok şarkıcı ve sanatçı senfoni orkestrası önünde ii kötü birşeyler yaptı...buna yazık...

bizki gencebayı yerlere göklere sığdırmazken diğer sanatçılara kıyasla..kral bize bırakın senfoni konçertoyu bir bağlama albümü bile koklatmadı ..bu allahtan revamı?

ona yıllarca önce çok kişi teklif etti senin eserlerini londra senfoni orkestrası eşliğinde düzenleyip icraa ettirelim bunada yanaşmadı ben yaparım diyee..
ama 10 küsür sene geçtii bahane aynı sağlık ve zaman...
ne sağlığı ne zamanı arkadaşlar biri bana açıklasın..?

onu sabahların körlerinde eşofmanlarıyla popstar elemelerinde uyku sersemi şişmiş bi yüzle görüyoruz ekranda medyada.. hangi sağlık hangi zaman?
para para para...!

o yüzden kimse bizi eleştirmesin gencebay bize borcunu sanat alemine borcunu ya ödüyecek yada çıkıp ben bunları yapmıyacam diyecek..

zaman geçiyorr akıyor yaşlar fikirler değişiyor..

bu projler sorulduğunda sakın sağlığım zamanım gibi bahenelere sığınmıycak..
biz ondan yapamıyacağı birşey istemiyoruz..

ondaki imkan kimsede yok maddi ve düşünsel olarak o yüzden bu projeleri gerçkten istesin ona asistanlık yapmak isteyen o kadar çok prof.müzsiyen çıkarki şaşırırsınız..!

neyse sinirlenmemek elde değil..
sıkıysa siz yapın diyen arkadaşa diyorum bu sözleri ben verseydim yapardım..
bugün konservatuarda kompozisyon bölümünde okuyan 2.sınıf öğrencisi bile yapar istese konçerto senfoni..ki gencebayın yarı tecrübesinde bilgisinde olmasa bile..

ama ben müzisyenim ve küçücükte olsa müzik bilgi daarcığımla onun müzikal yapıtlarını analiz eder eleştiririm kimse buna engel olamaz kimseyide bağlamaz..

gencebay sevgimi ve bilgimi tartışmam ve kimseninkinide tartışamam..

beni anlamak isteyen anlamıştır anlamayanlarında başı sağolsun..!

saygılar mesut :(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 25 Jan 2007, 19:45

Orhan Gencebayın ağzından konçerto ile ilgili yeni bir şey duymadan burada yorum yapmanın anlamı yok.Sadece kendimizi yoruyoruz.Orhan Gencebay çıkar yapmıyacağım der eleştiririz 1 sene 2 sene sonra yapacağım der seviniriz 5 sene 10 sene sonra der duruma göre herkez kendi yorumunu ekler.Ama Orhan Gencebayın ağzından konçerto ile ilgili yeni bir söz duymadan burada tartışmanın anlamı yok...
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 25 Jan 2007, 19:48

gonuldostu wrote:peki sizlere verilen sözler tutulmucak dendimi.

Bize hep sözler verildi, ama olay sadece o sözler ile kaldi.. Yüzlerce kez demeye calistigimiz, dedigimiz bu.. Ya cikacak "Ben bunlari yapamayacagim, özür dilerim" diyecek, ya da bu siralar yaptigi sabun köpügü degerindeki isleri birakip harekete gececek.. Hic bir insan defalarca verdigi bir sözünden yillar sonra cikip da "ben gene de bu isi yapamayacagim" diyerek vazgecemez.. Daha dogrusu o yüzü bulamaz. O yüzden Gencebay´in da böyle birsey diyecegini zannetmiyorum, yani dolayisiyla biz de ya Gencebay ya bizler öteki dünyaya göcene dek bekleyeduracagiz.. Allah cümlemize gecinden versin. Insallah icraat olur, ama artik ümit falan birakmadi bizlerde.. Yarismalara katilip "prodüktör kimligi" oynamak daha kolay tabii..

Anladigim kadariyla Orhan Gencebay´a yakin olan bir kisisiniz. O halde ben de merakimdan sunu sormak istiyorum, eger konuya dair herhangi bir bilginiz var ise.. Bize vaadedilen projeler konusunda herhangi bir gelisme sezebildiniz mi?

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 25 Jan 2007, 20:40

öncesindeki ifade miz şu :

""onu sabahların körlerinde eşofmanlarıyla popstar elemelerinde uyku sersemi şişmiş bi yüzle görüyoruz ekranda medyada.. hangi sağlık hangi zaman?
para para para...! ""

sonrasıdaki ifademizde bu :

"ondaki imkan kimsede yok maddi ve düşünsel olarak o yüzden bu projeleri gerçkten istesin ona asistanlık yapmak isteyen o kadar çok prof.müzsiyen çıkarki şaşırırsınız..! "

bu ne yaman çelişkili ifadedir ??maddi durumu iyi olan bir insan
(( hemde istediği müziksl aktiviteyi gerçekleriştirebilecek kadar)) neden para için popstara katılsın ..yada parası yok diye popstara katılan!!! br insan hangi maddi kaynakla hemen bu çalışmayı yapsın ??

ben anlayamadım ..ama anladığım şu orhan gencebay son eylemleri ve sözleriyle bizleri tuhaf durumlara sokmayı başarmış gibi görünüyor..

bir de önceki yorumlarınızda beğendiğiniz ya da beğenmediğniz şeyleri başka fikrler okuduktan sonra değiştirip , o görüşleri ısıtıp ısıstıp sunmasak diyorum ..biraz tuhaf oluyor..

saygılar...........

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 25 Jan 2007, 21:22

bu forumda bazı kişiler bazı şeyleri bozuk plak gibi yazmaktan usanmıyor. şu gun senfoni yapılcak dendimi size zamanı gelince sartlar geliince elbet yapılır. alaturka star yarışması hakkında söylediklerizde aynı şekilde öyle yada böyle katıldı begenmediniz eleştiriniz bu konuda tamam saygı duyarım. ama bazı söylenenler eleştiri düzeyini aştı. bence senfoniyi senfoni diye tuturan müzik bilgisi bence gencebayı eleştirecek kadar bilgisi oldugu için sevgili mesut bey yapsın. rock türü eserleride daha güzel yaptırcanı idda eden sevgili soner yapsın. arkadaşlar buyrun daha iyilerini lütfen siz yapın elinize.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 25 Jan 2007, 22:10

Yahu neden olay bu kadar kisisellesiyor anlamis degilim. Bazi seyleri de tekrarlamak zorunda kaliyoruz. Sorun su idi gonuldostu:

"şu gun senfoni yapılcak dendimi size zamanı gelince sartlar geliince elbet yapılır."

Gencebay yillardir "yakinda" diyor. 20 sene önce "yakinda" diyordu, 10 sene önce "yakinda" diyordu, 1 sene önce "yakinda" diyordu.. Bu "yakinda" sözcügünün anlami mi degisti, yoksa Gencebay´in bu sözcügü yanlis bilmesi mi söz konusu, ki öyle birseye herhaldeki ihtimal vermiyoruz.. Bizleri güvendirdi, ümitlendirdi, ama sözünü yillar geçse de aradan, yerine getirmedi.. "Yakinda" 20 sene midir yahu? Bizim itirazimiz bunadir.. Bozuk plak ise bozuk plak olalim, Gencebay ortaya çikip olaylara açiklik getirmedikçe biz de bozuk plak olmaya devam ederiz.. Tartismalarimiz Gencebay´in ve Türk müziginin iyiligi için..

"Zamani gelince" nedir? Hayat sonsuz bir serüven midir? Gencebay 60 küsür yasinda.. Allah gecinden versin, ama önünde bir 60 yil daha mi var? Takdir Allah´indir, ama Gencebay is hayatini daha ne kadar sürdürebilir? ...

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 25 Jan 2007, 22:58

günü geldiginde yapılacak. şimdi senfoniyi yapmadı diye gencebaydan kötüsü yokmu. bugune kadar bunca eserleri veren adam bir senfoniyi yapmadı diye(yapılmıcak demiyorum)bu kadar eleştirmek dogrumu. bu senfoniyi yapmadı diye birde bu alaturka star yarışmasını milletin gözüne kakar gibi binlerce kez yazılması ne kadar dogru. bence bunları gencebayı bir şeyler yapsın diye degil. gencebayı sözünü tutmadı yani kısaca gencebayı karalama adına yapılıyor.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 25 Jan 2007, 23:05

"günü geldiginde yapılacak"

Yine ayni seylere dönüyor dolasiyoruz..

Gencebay´in güzel eserlerini unutmus olsaydik burada isimiz olmazdi zaten. Gencebay´i karalamak isteseydik projelerinin gerçeklesmesini istemezdik.

Olay ne kisisellessin, ne seviyesizlessin ne de daha fazla konunun asil amacindan sapmasin diye bu mevzuyu da kendi adima kapattim gitti.

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 25 Jan 2007, 23:09

Gönüldostu (Asıl ismini bilmediğim için yazamıyorum) zamanı gelince yapılacak diyorsun yazılarındanda belli oluyor ki Gencebaya yakın birisin sanırım.Peki bu bitip tükenmeyen zamn ne zaman ? Yok mu bunun bir tarihi ?
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 25 Jan 2007, 23:10

Hazır buradayken hemen sorayım gönüldostu: Orhan Gencebay bu albümü için imza günü düzenlemeyecek mi? Olacak ise ne zaman?
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

Post Reply