Beterin beteri...

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 25 Jan 2007, 12:57

estarabim wrote:Burhan abi,

aslında dikkat çekmek istediğim husus şuydu:

Bu Popstar davalarını biz ne kadar tartışırsak tartışalım tartıştığımızla kalırız. Zira medya ve Orhan Gencebay son sürat bu yola devam ediyorlar. Bir nevi toplumu sallamama mevzusu. E onlar beni sallamazsa ben de artık işin gırgırına bakarım.

olay bu.orhan gencebay beyefendi ve saygılı bir insandır.ama saygı her zaman duruş,davranış ve sözlerle değil bazen de icraatlerle ölçülür.orhan gencebay bu tür abidik gubidik organizasyonlara prim verip gerçek kendisine yakışan sanat projelerine eğilmediği için hem müziğe,hem kendisine,hem gerçek ve bilinçli dinleyicilerine saygısızlık etmiştir;kaba tabirle sallamamıştır.o bazı şeyleri sallamazsa bu sallamamazlığın bedelini de o ya da bu şekilde mutlaka ödeyecektir.yani müslüm baba ya da bülent abla sadece isim,figür.onlar olmazsa başka şekilde de olur.ama yanlış tercihlerin ceremesi o ya da bu şekilde çekilir.

sevdedigözlerin

Post by sevdedigözlerin » 25 Jan 2007, 22:34

evet haklısınız saolun aydınlattığınız için.. :)

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 25 Jan 2007, 23:18

Orhan Gencebay ile Müslüm Gürsessin müzik bilgisi karşılaştırılamayacak kadar farklıdır.Bunu yarışmaları izlerkende görücez zaten.Orhan Gencebay girer nihaventten çıkar uvertürden Müslüm ise sunucu şarkı söyleyen için nasıl söyledi dediğinde başlar yine EVEEET EVEETT EVETT demeye ardından soruyu birdaha alabilirmiyim der. :lol: :lol: :lol:
Last edited by sahan61 on 25 Jan 2007, 23:21, edited 2 times in total.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

mavi.seytan
Deneyimli Üye

Post by mavi.seytan » 25 Jan 2007, 23:19

MÜSLÜM GÜRSESİN YANINDA AJDA PEKKAN OLACAK...ARKADAŞLAR

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 25 Jan 2007, 23:50

:x
Onu Anlamak Sanattır

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 26 Jan 2007, 00:08

Şu noktayı atlamayalım. Yapımcılar Müslüm Gürses'i ya da Orhan Gencebay'ı ya da herhangi bir sanatçıyı müzikal bilgilerinden dolayı o koltuğa oturtmuyor. O koltuktaki varlıklarının sebepleri popülerlik ve güvenilirliklerine endekslenmiş prim (medya dilinde rating) getirileri. Bülent Ersoy, vasatın üzerinde bir makam bilgisine sahip. Peki 1 yıl boyunca kaç kişi Ersoy'un jüri üyeliğini değerlendirirken bunu da tespitlerinin arasına koydu?

Bugüne değin Popstar ya da Arabeskstar gibi topiclere pek birşey yazmadım ama şu değerlendirmeyi şimdi yazmak isterim.

Kadroya bakalım: (yapımcının ağzıyla yazıyorum)

BÜLENT ERSOY: Sansasyonel ve her yaptığı işi gürültü çıkararak yapan bir tip. Toplum sorarsa "Alaturka yarışmasında Ersoy olmayacaktı da kim olacaktı" deriz

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN: Onsuz star yarışması artık olmuyor. Kaprisli de olsa polemikleriyle rating getirecek. Toplum sorarsa "Geleceğin starlarına popülerlik dersi verecek en ehil kişi" deriz

EBRU GÜNDEŞ: Her ihtimale karşı eğer Ersoy, Çağlayan'ı susturursa ve heyecan azalırsa Ersoy'un nefret ettiği tipten bir yeni alaturka sanatçısı profili için ideal. E zaten Gündeş de biraz polemiksever birisi, bir de ağlıyor her şeye, duygusal. İzleyici için bulunmaz kaftan. Toplum sorarsa: "Star adayları yakın zamanda alaturka icra ederek starlaşmış bir sanatçımızı örnek alsın istedik, bu iş için de sağolsun Ebru Hanım bizi kırmadı" deriz.

ORHAN GENCEBAY: Bu kadar polemik yeter. Biraz da ortamı dinginleştirecek, tutarlı, dengeleyici birisi lazım. Tıpkı diğer yarışmalarda Garo Mafyan'ın ya da Ali Hakan'ın var olma sebebi gibi. Ayrıca Bülent Ersoy'un sataşma yapacağı türden biri. Geçmişlerinde de sorun varmış bu ikisinin. Manşetlerden inmeyiz, ama yine de Gencebay suları durultur herhalde, durultur di mi? Durultur durultur. Toplum sormaz zaten :D

..........................

E şimdi Müslüm Gürses gibi iliklerine kadar Çukurova'lı birinin Paris züppesi (bu züppe hakaret değil bilimsel bir kelime burada) bir sanatçıyla yanyana oturması beni hiç de şaşırtmıyor. Yoksa kim takar Nihavend Üvertür'le Biz Baba'dan Böyle Gördük'ün farkını.

Peki tüm bunlara rağmen Orhan Baba neden o koltuğu kabul etti? Bu olacakları baştan bilmiyor muydu?

Ben buna tamamen psikolojik olarak bakmaktan yanayım. Bugüne kadar yıllar boyu TRT'den hep eza gördü. İsmail Cem olmasa Anadolu insanı Gencebay'ın yüzünü plak kapakları hariç tanıyamayacaktı bile, yaptığı müzik bilip bilmeden kimileri tarafından yerden yere vurulup duruldu. İnsanlar bencillikleri yüzünden içten içe saygı duydukları bu kişiye dış seslerinden hep yergilerini savurdular. 50 yıl sanatla müştegil oldu, tam olarak kendini herkese beğendirebilmesi 30 yılını aldı. Cinsiyet değişikliği sayesinde müziğini dinlemeyenler tarafından bile hep dillerde olan kendisinden daha yeteneksiz Bülent Ersoy bile Ablan Kurban Olsun'lara rağmen daha çok kabul gördü, Abuk sabuk şarkı sözleri yazan tipi kayık gençler bile kendinden daha çok satmaya başladı. Gerisi vesaire kelimesi ile bile anlatmaya yetmez.

Peygamber olsa dayanamazdı böyle bir tabloya. Ne denli çirkeflikler olursa olsun ne denli aşağılıklıklar olursa olsun hiç olmazsa artık haftada bir 4-5 saat hafta içi gazetelerde müzik adına söyledikleri ve söyleyecekleriyle kimseye bulaşmadan yapacağı yorumlarla medyada "hakettiği" yeri bulacaktı. Ama bu ülkenin basınında kazın ayağı hiç bir zaman öyle olmadı işte. Şimdi ise attığı adımdan sırf daha fazla eleştiri almayı kendisine yediremeyeceği için doğru bir hamle yapıp yarışmanın 2. turuna katılıyor. Çünkü eğer 2. tura katılmazsa halka açık açık "Ben çok büyük bir hata yapmışım" demiş bulunacak ve ardına getireceği "ama hatasız kul olmaz dedik biz zamanında" sözünün de hiçbir kıymet-i harbiyesi kalmayacak o saatten sonra.

Bana göre olay en geniş haliyle budur.
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 26 Jan 2007, 00:56

estarabim wrote:Şu noktayı atlamayalım. Yapımcılar Müslüm Gürses'i ya da Orhan Gencebay'ı ya da herhangi bir sanatçıyı müzikal bilgilerinden dolayı o koltuğa oturtmuyor. O koltuktaki varlıklarının sebepleri popülerlik ve güvenilirliklerine endekslenmiş prim (medya dilinde rating) getirileri. Bülent Ersoy, vasatın üzerinde bir makam bilgisine sahip. Peki 1 yıl boyunca kaç kişi Ersoy'un jüri üyeliğini değerlendirirken bunu da tespitlerinin arasına koydu?

Bugüne değin Popstar ya da Arabeskstar gibi topiclere pek birşey yazmadım ama şu değerlendirmeyi şimdi yazmak isterim.

Kadroya bakalım: (yapımcının ağzıyla yazıyorum)

BÜLENT ERSOY: Sansasyonel ve her yaptığı işi gürültü çıkararak yapan bir tip. Toplum sorarsa "Alaturka yarışmasında Ersoy olmayacaktı da kim olacaktı" deriz

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN: Onsuz star yarışması artık olmuyor. Kaprisli de olsa polemikleriyle rating getirecek. Toplum sorarsa "Geleceğin starlarına popülerlik dersi verecek en ehil kişi" deriz

EBRU GÜNDEŞ: Her ihtimale karşı eğer Ersoy, Çağlayan'ı susturursa ve heyecan azalırsa Ersoy'un nefret ettiği tipten bir yeni alaturka sanatçısı profili için ideal. E zaten Gündeş de biraz polemiksever birisi, bir de ağlıyor her şeye, duygusal. İzleyici için bulunmaz kaftan. Toplum sorarsa: "Star adayları yakın zamanda alaturka icra ederek starlaşmış bir sanatçımızı örnek alsın istedik, bu iş için de sağolsun Ebru Hanım bizi kırmadı" deriz.

ORHAN GENCEBAY: Bu kadar polemik yeter. Biraz da ortamı dinginleştirecek, tutarlı, dengeleyici birisi lazım. Tıpkı diğer yarışmalarda Garo Mafyan'ın ya da Ali Hakan'ın var olma sebebi gibi. Ayrıca Bülent Ersoy'un sataşma yapacağı türden biri. Geçmişlerinde de sorun varmış bu ikisinin. Manşetlerden inmeyiz, ama yine de Gencebay suları durultur herhalde, durultur di mi? Durultur durultur. Toplum sormaz zaten :D

..........................

Dört dörtlük!... İşte bu... Harika bir "analiz"...

"Büyük resmi" görenlerdensin.

Yazının geri kalanı da olayın "mütemmim cüz"ü olmuş... Berhudar ol.

Toplamda, ne zamandır dile getirmeye çalıştığımız "sistem"i bizden daha iyi dile getirmişsin.

Kutluyorum seni Estarabim.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 26 Jan 2007, 01:26

Eyvallah Soner'im. Ama biliyor musun benim öğrenciler de ne kadar hayta olurlarsa olsunlar ne kadar üzseler de gözümün içine baktıklarında kıyamıyorum onlara sevgimden dolayı. Orhan Gencebay da benim için öyle. Zaten insanlar ya benim öğrencileri yaşlarındayken çok hata yaparlar ya da Gencebay'ın yaşlarında :wink:

Erhan
Deneyimli Üye

Post by Erhan » 26 Jan 2007, 15:32

Evet reklamlarına baktım.Jüri de Müslüm gürses,Osman Yağmur Dereli,Ajda pekkan ve ismini unuttuğum genc bi yapımcı olacakmıs.

Beyler diyoruz ki: Orhan Baba daha bilgili daha iyi vs...Ama sonucta yanında Bülent Ersoy 3 ay gibi bi süre oturdumu oturmadımı??? (Armağan Çağlayan ı söylemeye gerek bile duymuyorum.)Hiç değilse Müslüm Gürses in yanındakiler adama benziyor.

Topraktanbircan demiski:

Kendi düsen ağlamaz...

Ben dört kere demiştim bu lafı önceden.Beş olsun ne farkeder.

"İyi olmus" desem biraz sert mi konusmus olurmuyum.Ama Orhan Abi bunları göze almıstır.Karısına o kadar laf eden Bülent Ersoyla tekrar yanyana gelmeye karar veren Orhan Abi için bence farketmez bu laf.Yani fark ederse zaten kendiyle çelişmiş olmaz mı???

Biz hani demistik ya:Orhan Baba da pisman oldu katıldığına.Bülen Ersoy un Sevim ablaya ettiği laflara yarısma sonuna kadar katlanması da "imzaladığı kontrat,tükürdüğünü yalamamak için olduğu" gibi tezlerde çürümüş oldu.

NE DİYELİM KENDİ DÜSEN AĞLMAZ... [/quote]

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 26 Jan 2007, 15:39

estarabim tebrikler :wink: :lol: :D

bilenle bilmeyen hic bir olurmu der ya kutsal metin.. :wink: :lol:

bu arada müslüm baba ile ferdi babadami olaya el atmışlar...eyvah...

parayi bastirirsin orhanıda müslümüde ferdiyide tv ye cikartirsin.. o kadar..... 8) :wink:

birakin keyfini cikarsinlar..,yillarca ücüde hor görüldü..ezildiler,aşagilandilar. simdi iade-i itibar olayi gerceklessin diycem emmeeeeee !!!!!!!

İŞLER KARIŞIRSA...

ORHAN ABİYEDE

MÜSLÜM ABİYEDE

FERDİ ABİYEDE

YAZIK OLUR..

OLUYORDA..

OLACAGADA BENZİYOR........

TABİ KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ...

ben yine dünlerim ücünü..ama ikiye ayiririm..albümlerdeki orhan müslüm ferdi..gercek hayatdaki orhan müslüm ferdi..

BEŞİ BİR YERDE GİBİ OLDU.. :D

ORHAN,MÜSLÜM,FERDİ...

sürç-ü lisan var ise affola....sivrisinegin vizirtisina bile bizden kabahat bulanlarda yuregimizden ırak ola... :D

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 26 Jan 2007, 20:28

Estrabim çok güzel bir yorum yazmışsın.Eline sağlık.Birde Orhan Gencebaya "birde müzik bilgisi olan birini alalım" dediklerini eklersek tam olur herhalde :D

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 27 Jan 2007, 12:54

Ebru Gündeş var ya zaten, Gencebay'a gerek var mı o konuda :D :wink:

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 27 Jan 2007, 19:21

Erhan Yazmış:

"İyi olmus" desem biraz sert mi konusmus olurmuyum.Ama Orhan Abi bunları göze almıstır.Karısına o kadar laf eden Bülent Ersoyla tekrar yanyana gelmeye karar veren Orhan Abi için bence farketmez bu laf.Yani fark ederse zaten kendiyle çelişmiş olmaz mı??? Biz hani demistik ya:Orhan Baba da pisman oldu katıldığına.Bülen Ersoy un Sevim ablaya ettiği laflara yarısma sonuna kadar katlanması da "imzaladığı kontrat,tükürdüğünü yalamamak için olduğu" gibi tezlerde çürümüş oldu...

Orhan Gencebayın yeni bir kontrat imzaladığı nerden biliniyor.Orhan Gencebay bu projeye imza atarken 2 yarışmaya birden imza attığı hiç mi gelmiyor aklınıza.Bu projenin 2 yarışma üzerine olduğunu hiç mi düşünmediniz.Olamazmı bu...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 27 Jan 2007, 20:17

Haklı olabilirsin...
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 27 Jan 2007, 23:54

2 Yarışma birden yapılması önceden planlanmış bir şey olmayabilir çünkü aylar süren bir yarışma formatının tutup tutmayacağı belli değil sonuçta. Eğer ilk yarışmanın ratingi beklendiği gibi çıkmazsa ikincisi yapılmayacaktır. Ama öte yandan her ihtimale karşı katılımcılara iki yarışma imzası attırılmış olma ihtimali de saklıdır.

kdeniz
Yeni Üye

Post by kdeniz » 28 Jan 2007, 13:03

hayrı kisi birden olamaz çünkü yarışmanın son haftalarda Osman Tan ikincisini yapıcaz anlaştık anlaşıyoruz gibi laflar ediyordu...
Ümit bekleyiştir, hasret aramak,
Sevmek bulanık bir denize dalmak...

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 28 Jan 2007, 13:18

Bu kadar kesin hüküm ile yaklaşmayın konuya.Olamaz diyorsun nerden biliyorsun.Osman Tan 2. sinide yapıcaz dedi anlaşıyoruz felan demedi.Proje 2 yarışmalıktır eğer 1. si tutarsa 2. side çekilir Orhan Gencebayın böyle bir anlaşmaya imza atmış olması yüksek ihtimaldir.Hazır Orhan Gencebayı bulmuşken tek bir yarışma ile yetinirmiler.İşlerini sağlama almak ister yapımcılar.Osman Tan ında yaptığı buna bir örnektir.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Jan 2007, 13:33

bence bu yarışma birincisine oranla çok daha az reyting toplayacak.çünkü aynı gün aynı saatlerde buzda dans ve profesyonel isimli yarışmalar var.izleyici sayısı bölünecek.bence bu iyi birşey.çünkü bülent ersoy'un yarışmada yaptığı rezaletler medyada daha az yer bulacak.bülent ersoy'un orhan gencebay'ın eşi hakkında sulu,cıvık sözler söylemesi yine kendisine aynı şekilde davranması suretiyle gencebay'ın karizmasının çizildiği anlar ne kadar az kişi tarafından seyredilirse o kadar kardır.yalnız bir tehlike daha var.programın reytinginin düşmesiyle tekrar gündem yaratmak amacıyla seviyesizliklerinin dozunu(gerçi daha ne kadar seviyesiz olunabilir bilemiyorum) arttırabilir.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 28 Jan 2007, 13:45

evt tespitlerin doğruu... :x
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

Erhan
Deneyimli Üye

Post by Erhan » 28 Jan 2007, 16:12

Bu yarısmanın ikincisi ta bastan yani birncisi başlarken bile düşünülüyordur kesin.Beklediler tutup tutmyacağını görmek için.Baktılar tutuyor ikincisini de yaptılar.Bu kadar basit.İşte Orhan Abiyi sonuna kadar kullanacaklar reyting uğruna.Televizyoncuların hiçbiri kesin olmayan işe girmez,en azından para kazancaklarına dair güçlü ihtimaller ararlar.Ortada değilmi.İğrenc tv programlarından belli değilmi.Hele sabah programları.Sanki seyirci kaçıyormus gibi.İnsanlar nasıl olsa bakıyor televizyona.Adamların gözü dönmüş:reyting olsun cepleri dolsunda gerisi bos.

Söylemesi güç ama ne yapalım.Bu Popstar yarısması en çok Bülent Ersoy a yaradı.meşhur oldu reklamını yaptı.Gencebay ne kazandı????

Yarısmanın tek faydası ise Erkan ı tanımıs olmamız.Başakada hiç bi faydası yok.Neyse :cry:

Locked