Türk Halk Müziğinin Kıralı

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
kıral
Kıdemli Üye

Türk Halk Müziğinin Kıralı

Post by kıral » 28 Jan 2007, 18:21

...
Türk Halk Müziği ve Arabeskin kralı ORHAN GENCEBAY,genç assolist EBRU GÜNDEŞ,televizyon dünyasının sivri dilli ismi ARMAĞAN ÇAĞLAYAN ve diva BÜLENT ERSOY'un jüri üyesi olduğu POPSTAR ALATURKA televizyonların türk müzik geleneğine sahip çıkan tek ve en kaliteli programı olma özelliğini koruyor.Sahne şovları, SELÇUK TEKAY orkestrasının müzik ziyafeti,birbirinden kabiliyetli yarışmacılarıyla POPSTAR ALATURKA pazar akşamları vazgeçilmez bir eğlence sunmaya devam ediyor...

arabeskten kurtulamasakta bu da iyi bi gelişme
kaynak:hürriyet.com

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 28 Jan 2007, 18:44

inatla bir kalıba sokma,kategorize etme anlayışı.hiç vazgeçmeyecekler bundan...çok iyi bir müzisyen illa da bişeyin kralı mı olmak zorunda?

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 28 Jan 2007, 18:53

Şu adamlara "serbest çalışma" dedirtmeyi beceremedik gitti. Arabesk kadar başınıza taş düşsün.

Ne bileyim, "serbest müzik", "özgür müzik" falan da olabilir... Özgün müzik diye bir nane attılar cümle âlem kabul gördü, biz niye "özgür müzik" diye bir nane atmayalım?
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 28 Jan 2007, 23:28

yasakresim wrote:Şu adamlara "serbest çalışma" dedirtmeyi beceremedik gitti. Arabesk kadar başınıza taş düşsün.

Ne bileyim, "serbest müzik", "özgür müzik" falan da olabilir... Özgün müzik diye bir nane attılar cümle âlem kabul gördü, biz niye "özgür müzik" diye bir nane atmayalım?

Onu bizim degil, Gencebay´in bagira bagira ortaya atmasi, kabul ettirmesi gerekir.. Öyle yarim yamalak dipnotlar gecerek, "aslinda sunu da demek isterim, benim müzigim aslinda serbest müziktir" demekle olmaz bu isler. Cevrende elalem kendi eserin hakkinda "güzel bir arabe.. ehm serbest müzik!! calismasi örnegi daha" deyip ciddiyetsizligini gösterirken, senin susmaman gerekir.. Ama Gencebay bunlarin hepsini yapiyor iste.. Bize de ancak gübre yemek düsüyor.. Kusuruma bakmayin ..

Ooooof of...

:?

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 29 Jan 2007, 00:27

topraktan bir can wrote:inatla bir kalıba sokma,kategorize etme anlayışı.hiç vazgeçmeyecekler bundan...çok iyi bir müzisyen illa da bişeyin kralı mı olmak zorunda?

Aynen katılıyorum.
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

kıral
Kıdemli Üye

Post by kıral » 29 Jan 2007, 08:50

yazıya bi cevap attım ama editör onayından geçmedi heralde
meral hanımın kitabından bi alıntı yapmıştım her neyse

OG4844
Kıdemli Üye

Post by OG4844 » 29 Jan 2007, 15:09

Cahile en güzel cevap susmaktir arkadaslar!
Benim özgürlügüm düsüncem ile hayat bulur

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 29 Jan 2007, 17:01

Gencebay'ın yıllardır hafif gördüğü en önemli konu bence.
Kendini çok iyi ifade edebilmeli artık...
Radikal bir tavır takınmalı.
Herşeye eyvallah , berhudar olunuz demekle bir yere varılmıyor.
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 29 Jan 2007, 18:10

özgür müzik deyimi fena sayılmıyo arabesk kelimesine göre..ama bunu kabul ettirmek yıllar alabilir..artık yerleşik bir arabesk lafı oluşmuş bellek ve ağızda..
aslında ben umutsuzum bu terim konusunda yani akademik bilimsel bir çalışma bir belge nazariyatı olmadığı sürece bu gencebayın müziği havada askıda kalır..
arabesk değilsede başka isimde taksalar bu seferde gencebay dışında yapılan müziklerde mi o katagoride olucak yoksa herkes yaptığı müziğe yeni bir ad isim mi bulmak zorunda kalıcak bu da soru işareti tabi???
:( :(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 29 Jan 2007, 23:44

Gencebay halinden memnun kendinizi yormayin boşa :D

Arabeskin kralı Orhan Gencebay....

o kadarrrrrrr !!!!! 8)

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 30 Jan 2007, 01:30

sabır taşı wrote:Gencebay halinden memnun kendinizi yormayin boşa :D

o kadarrrrrrr !!!!! 8)

Hayır Murat abi, o kadar da kolay değil.
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

dost_bahcesi
Yeni Üye

Post by dost_bahcesi » 30 Jan 2007, 10:49

:? :? Sevgili arkadaşlar çok çok özür diliyorum yanlış anlamayın ama ARABESK'in nesini sevmiyorsunuz???? Arabesk'de sonuçta çok güzel.... Ben genelde TÜRK SAN'AT, ARABESK dinleyen biriyim... Ve hayatta hiç şikayet etmedim.. Kimse yanlış algılamasın ve kızmasın ama ben küçüklüğümden buyana 19yaşındayım kendimi bildim bileli ORHAN GENCEBAY, MÜSLÜM GÜRSES VE FERDİ TAYFUR Arabesk'in BABALARI'dır... Benim çevrem Orhan Gencebay için hala ARABESK'in gerçek kralı yada gerçek babası diyorlar tabii Ferdi içinde...

Ben işte bunu anlamıyorum?=?????? Lütfen biriniz bana detaylı bir açıklama yaparmı?? Neden hiç biriniz bu sitede bu kadar soğuksunuz ARABESK kelimesine?? Yani özel bir sebebimi var??

EĞER BİR YANLIŞIM BİR HATAM OLMUŞSA AF DİLİYORUM BUNU YALNIZCA SİTEYİ UZUN ZAMANDIR TAKİP ETTİĞİM VE ÇOK DA MERAK ETTİĞİM İÇİN SORMAK İSTEDİM

SAYGILARIMLA
********* KAHIR *********

**** D O S T B A H Ç E S İ ****

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 30 Jan 2007, 12:25

serhat_izmit wrote:
sabır taşı wrote:Gencebay halinden memnun kendinizi yormayin boşa :D

o kadarrrrrrr !!!!! 8)

Hayır Murat abi, o kadar da kolay değil.

evet, o kadar kolay değil..ancak oyun bozanligi gencebay yapiyor....serhat kardes...

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 30 Jan 2007, 12:33

dost bahcesi kardes ; Gencebay ilk ciktigi dönemlerde hatta daha plak yapmayip besteci,baglama ustasi,muzik yönetmeni,aranjör olarak bu müzik piyasasina girdiginde ve 70 li yıllarin ortalarina yani yanlis hatirlamiyorsam 76 lara kadar türk müziği sanatcisi ve türk müziğinin icinde calismalar yapan biirisi olarak degerlendiriliyordu... sonra bir kampanya basladi..ve arabesckci olarak degerlendirilmeye baslandi..ilginc bir sekilde... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gencebay arap muzigi yapmadigini türk muzigini temel alarak her türlü müzikden etkilendigini arabesk tanimlamasinin kendisini tanimlayama yetmedigini anlatti durdu.. vs vs vs vs vs...

şimdilerde..ise..bu konuda belirli bir durus sergilemiyor...baya bir gevsek duruyor..

belki zamanla bazi seyler daha iyi oturacak anlasılmasi babinda ancak..yinede yeterli degil..ki baska seyler daha agir basmaya basladi maalesef...

gencebay ; müslüm gürses ferdi tayfur gibi arabeskin babalari olarak bilinen kişilerin bile birebir direk olarak arabeskci tanimlasi ile tanimlanmasinin dogru olmadigini demisken..kendisinin son zamanlarda gevsek durmasi gönül dostlarinin tuhafina gidiyor azcik.... :D

ondandır bu sogukluk :wink:

dost_bahcesi
Yeni Üye

Post by dost_bahcesi » 30 Jan 2007, 14:00

Hımmm.. Şimdi anlıyorum... Ama olsun kimse kızmasın ama onlar benim gönlümde ARABESK'in BABALARIDIR.. Yıllarca böyle bildim böyle büyüdüm.. TV'ler dahil öyle diyor.. Hatta geçenlerde TV Röportajında Orhan Babaya sormuşlardı ARABESK'in BABASI olarak anılmak size ne ifade ediyor duygularınız nelerdir diye sorduklarında Bu benim halkımın Türk Halkının bana vermiş olduğu gurur verici bir isim... Bununla gurur duyuyorum demişti... Neyse sizlerde haklısınız... Bana vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler...
********* KAHIR *********

**** D O S T B A H Ç E S İ ****

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 30 Jan 2007, 14:12

saygilar..kardes..

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 30 Jan 2007, 14:45

bunun cevabı gencebay müziğinde saklı.arabesk terimi gencebay müziğini tanımlamaya yetmez.orhan gencebay da hiçbir zaman müziğine arabesk dememiştir.ve buna her sözünde karşı çıktığını ve arabesk kelimesinin müziği için yanlış ve eksik olduğunu söylemiştir.gencebay küçük yaşlarından itibaren halk müziği,sanat müziği ve batı müziği türlerinin hepsinde gerek bu müzikleri icra eden topluluklarda enstruman icrası yaparak gerek bu tür müzik yapan insanlarla çalışarak yıllarca süren araştırma ve çalışmalarda bulunmuştur.amacı türk müziğini daha zengin,daha kaliteli daha doğrusu hakettiği yere getirmek.bunun yanında trt'nin tutucu zihniyetinden uzak bir ortamda türk müziğinin kaybolan değerlerini tekrar gün yüzüne çıkartmak da çalışmaları arasında yer almıştır.bugün orhan gencebay'ın açtığı çığır hem arabesk müzikte hem pop müzikte yapılan bütün olumlu çalışmaların ana kaynağı olmuştur.yani gencebay arabeskin babası değil özgürlüklerin babasıdır.müziğini türk müziğinin devamı olarak tanımlamaktadır.türk müziği içinde serbest çalışan bir müzisyen.bugün arabesk dediğimiz müzik orhan gencebay'ın müziğe getirdiği yeniliklerin çok küçük bir kısmının alınarak gencebay kadar ehil olmayan ellerde yozlaştırılmış halidir;arabesk budur. arabesk denilen değerler gencebay müziğinin çok küçük bir kısmını teşkil eder.aslında o da gerçek arabeskçi olarak bildiğimiz isimlerin yaptığı müzikten çok daha ayrıdır.oysa bir kişiye arabesk müzik yapıyor diyebilmek için eserlerinin en az yüzde sekseninin arabesk olması gerekir.oysa gencebay müziğini dinlediğimizde eserlerde kendisine saf halk müziği yapıyorum diyen isimlerin eserlerinde dahi az rastlanacak tavırlar,yine sanat müziği yapıyorum diyen kesimin eserlerinde az rastlanacak geçki ve makamlar kullanmıştır.bağlama konusunu ise açsam anlatmkla bitiremem herhalde.onda zaten apayrı bir tarz yaratmıştır.gencebay müziğini beş yapıya ayırır;
1)sanat müziği ağırlıklı
2)halk müziği ağırlıklı
3)armoni(batı müziği)ağırlıklı
4)serbest çalışmalar(esas gencebay müziği)
5)oryantal değerler

nitekim bu eserlerinde de açıkça görülüyor.ilk dört başlığın içerdiği eserleri(ki bunlar da gencebay müziğinin en az yüzde seksenini teşkil eder)arabesk olarak tanımlamak ne müzik bilgisiyle ne de izanla bağdaşmaz.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 30 Jan 2007, 15:49

ya dostlar alın işte bu zihniyetteki arkadaşları değiştirmek çok zor..adam arabesk diyo onun babası diyoo ama arabesk ne demek desen?bilmez çözemez..gencebayla diğerleri arasındaki sanatsal bilgi farkını bilip söyleyemez..ona göre gencebayda şarkı söylüyo ferdide yani duygularına hitap ediyor yaniş fark yok nicelik olarak..
ama biraz araştırıp bilgi sahibi olmak istese aradaki uçurumu rahatça görüp hissederek bu babalar üçlüsünü ve arabesk kelimesini kullanmıyacak..
ama maalesef bu kardeş gibi milyonlarca dinleyici halk var dışarda değiştirmek bilgilendirmek çok zor..
o yüzden burda sinir olmaya ve ağlayarak bu sözleri dinlemeye okumaya devam edicez..
üzgünüm..
üzgünüm..
çok üzgünüm..
:( :( :(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 30 Jan 2007, 22:35

dostbahçesi arkadaşım.. meral özbek' in ""popüler kültür ve orhan gencebay arabeski "" isimli kitabını alır , erinmeden okursan anlarsın biraz olsun meseleyi..sonuçta bu kitapta orhan gencebay ın kendi ağzından bazı tanımlamalar var..benim ya da bir başkasının bilgileri ile olacak iş değil bu ..kaynağın kendisine başvurmanı tavsiye ederim..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 31 Jan 2007, 00:02

zaten o kitapta anlaşılacak tek bölüm gencebayin sözlerinin oldugu bölümdür...anlasılacaksa ordan anlasılır bazı seyler..dediginiz gibi...

Post Reply