Orhan Gencebay'a manipülasyon davası

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
aksamgunesi
Yeni Üye

Post by aksamgunesi » 08 Feb 2007, 22:50

İSTANBUL (İHA) - Aralarında eski Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz ve ünlü sanatçısı Orhan Gencebay'ın da bulunduğu 9 kişiye İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, borsada haksız kazanç elde etmek suçundan dava açtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca tamamlanan iddianamede şüphelilerin, 21 Aralık 2005 ile 31 Ocak 2006 tarihleri arasında Tek-Art Turizm Zigana A.Ş. hisse senetleri üzerinde gerçekleştirdikleri manipülatif işlemlerle yapay fiyat ve yapay piyasa oluşumuna neden oldukları belirtildi. Aralarında Orhan Gencebay ve eski Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz gibi ünlü isimlerinde şüpheli olarak görüldüğü iddianamenin hazırlık aşamasında şüphelilerin tek tek savunmalarını yaptıkları ve bu savunmalarda yapılan hisse alım satım işlemlerinin hisse değerini etkileyebilecek nitelikte olmadığı ve üzerlerine atılan suçun oluşmadığı bildirilerek, savunma belgelerinin değerlendirilmesini ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasını istediklerine değinildi.

Hazırlanan aynı iddianamede şüphelilerin isteği üzerine hisse senetleri üzerinde bilirkişi tarafından inceleme yapıldığı ve gene aynı heyet tarafından alınan kararda alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği tarihlerde tek tek şüphelilerin işlemlerinin toplam alış ve satışa göre küçük oranlarda oluşu nedeniyle yapay piyasa oluşmasına yetmeyeceği ifade edildi. Ancak raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi ve delillerin takdirinin mahkemeye ait olduğu düşünülerek şüpheliler hakkında dava açılmasına karar verildi.

Yapay olarak sermaye piyasası araçlarının, arz ve talebini etkilemek, aktif bir piyasanın varlığı izlenimini uyandırmak, fiyatları aynı seviyede tutmak, arttırmak veya azaltmak amacıyla alım ve satım yapan gerçek kişilerle, tüzel kişilerin yetkilileri ve bunlarla birlikte hareket edenleri kapsayan ilgili kanun maddesi gereğince şüphelilerin 2 yıldan 5 yıla kadar da hapsi isteniyor.

Orhan Gencebay ve Mehmet Ali Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında açılan dava ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 08 Feb 2007, 22:56

http://www.gencebayforum.com/viewtopic. ... 2489#12489

yalniz nickli arkadas bu linkte vermiş haberi..

kim kimin ekledigni görmedi..de ayni anda eklendi :lol: :D

eyv...

yalnız
Yeni Üye

Post by yalnız » 08 Feb 2007, 23:00

ikimizde aynı anda yazmışıız Mynetde yorumları okumanızı tafsiye ederim hatta sizde yorum ekleyebilirsiniz kimse inanmıyor bizim gibi.saygılar

aksamgunesi
Yeni Üye

Post by aksamgunesi » 08 Feb 2007, 23:14

AYNI ANDA EKLEMİŞİZ. :) BENDE YORUMUMU YAZDIM KARDESM..HEPİMİZ BU KONUDA TEPKİMİZİ DİLE GETİRELİM..

Locked