ORHAN ABİ İLE TELEFON GÖRÜŞMEM [RÖPORTAJ METNİ!!!]

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
idam_mahkumu
Site Admin

ORHAN ABİ İLE TELEFON GÖRÜŞMEM [RÖPORTAJ METNİ!!!]

Post by idam_mahkumu » 14 Feb 2007, 20:59

Gönül Dostları, Merhabalar..

14 Şubat Sevgililer gününde, sevgilim yok diye yakınırken, Orhan abinin bana yaptığı sürpriz tartışılmayacak kadar güzeldi.. İnsan ömründe bir kere olacak bir şey..

Müsait olmaz düşüncesi ile ben direk aramadım, ondan müsait bir zamanında beni aramasını, gönül dostlarının durumunun her geçen gün kötüye gittiğini konu alan bir mesaj iletmiştim ona..

Orhan abi ile 12:30 ile 14:30 a kadar süren süper bir telefon konuşması gerçekleştirdim.. Sağolsun, beni kırmadı, ne sorduysam en derin duyguları ile cevapladı.

İlk saniyeleri hiç unutamam..

Telefon Çalıyor ( Zır…Zır..Zır..)

Ben: Efendim?
Orhan Abi: Ömer Kardeş Ben Orhan GENCEBAY…

Nutkum tutuldu….

Hal, hatır ve diğer kısa süreli sohbetlerden sonra, Hazır Orhan abimizi yakalamışken sorunlarımızı dile getirdim..

PopStar Konusu Bizi Gün be gün eziyor Orhan abi..

Bu duyarlılığı gösterebilmeniz beni mutlu etti. Ketenpereye getirildim. StarTv nin bir müdürü ile dostluğumuz var. Bana dizi teklifinde bulundu önce. Kabul eder gibi oldum. Sonra projeler yer değişti, öne popstar geçdi. Hatır gönül kabul ettim, özellikle “alaturka” konusu beni çekti. Kendimi anlatabileceğim bir platformdur diye düşündüm.

Ayrılmayı düşünüyor musunuz ?

Evet, ilk haftalardan beri. Ama ortada bir imza var, bir söz var. Neticesinde 10-12 haftalık bir yayın süresi kaldı, program bitince tamamen kapatacağım bu sayfayı bir daha açmamak üzere.

Programdan Siz de mi rahatsızsınız ?

Evet, en az gönül dostlarım kadar. Orada oturmaktan rahatsızlık duyuyorum. Tartışmalara girmiyorum. Bana yakışanı yapıyorum, susuyorum.

Orhan abi, Gönül Dostlarının gönderdiği e-mail ve yorumlar var…

O E-mail ve yorumları bana iletirsen memnun olurum.. Okuyup değerlendireceğim.

Orhan abi popstardan daha önemli mevzular var, mesela projeler..

6-7 yıl evvel geçirdiğim önemli bir ameliyat beni geçiktirdi.. Ayrıca söz konusu projeler önemli çalışmalar istiyor.. Yapmışken en iyi şekilde, bize yakışır şekilde yapmalıyız.. Merak etmeyin, projeleri sıraya koyduk bir bir ilerletiyoruz..

Mesela üzerinde çalıştığınız proje hangisi şuan ?

Hali hazırda benim şiir ve şarkı sözlerimin külliyatından oluşan bir kitap hazırlıyoruz. Çalışmalar devam ediyor, az kaldı diyebilirim. Benim müziğimi ve felsefemi anlatan kitabın işi biraz uzun sürecek gibi, onunla da ilgileniyoruz..

Orhan abi siz bağlama konusunda bileği bükülmezsiniz.. Bağlama da ki duygu ve tekniğizin dünyada bir örneği daha yok, dünkü çocukların solo bağlama albümleri var, sizin neden yok..

Evet, önemli bir konuya değindin. Bunu hep yapmayı düşündüm. Bağlamayı hep eserlerimde kullandım. Sadece bağlamayı ön plana çıkaracak özel bir çalışmam olmadı. Bazı hazır konçertolarım var, bunları bağlamayla yorumlamayı düşünüyorum. Özellikle sanat müziği taksimleri, jazz-blues nüansları ve daha evvel hiçbir bağlamacıdan dinlemediğiniz halk müziği tavırları bunları tamamiyle kapsayan Gencebay bağlama albümü yapmak niyetindeyim.

İnternette bu cemaatten haberim olsa da bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum. İrtibatımızı güçlendirelim..

Röportaj: İdam Mahkumu
-----Son-----

2 saatlik görüşmede aklımda kalan bunlar oldu. Heyecandan hepsini unuttum.. Burada aktarmadığım özel muhabbetlerde oldu.. Mesela Son 30 dakika bana hep “ömerim” ,”ömer” ,”evlat” ,”oğlum” “yavrum” diye hitap etti.. Bende ona ,”Orhan abi” “baba” diye hitap ettim. Senli benli olduk, baba-oğul gibi..

Sorduğum bazı diğer konularda var. Ama konuşmanın özeti bu oldu.

İnanın, dünyanın en sempatik, en dürüst ve en sıcak kanlı insanlarından biri o.. Aramızda yüzlerce KM olmasın rağmen, bu büyük sevgiyi hissettim..

Bu konuşma ümit vaat ediyor, Acemiliğime geldi konuşmayı ses kaydı yapamadım. Bir daha ki kez olacak inşallah..

Arada ki köprüyü güçlendireceğim. Sorunlarımızı periyodik olarak iletip, sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Çok şükür luzum kalmadı mektuba felan direk gönül kırmadan uzunca anlattım ben konuyu, burada uzunca anlatmadım.

Bu iş olacak yavaş yavaş!.. Berhüdar ol’un..

Bu arada, Popstar hakkında ilettiğiniz e-mail mesajları bir bir düzenledim, içlerinden iyilerini seçdim, 300 maili bir bir okudum, içlerinden seçimlerde bulundum. 120 civarında mesajı gönderdim. Genelde bizim cemaatte olan dostların mesajlarına yer verdim, Kazamız mübarek olsun

Hazırladığım kadarıyla ilk 5-6 mesaj Serdar yılmaz, murat tamer, başar aykent, turanamaç, celil şenyüz ve nikriz rüyasına ait..

Orhan abinin ilk okuyacağı mesajlar bunlar olacak..

Saygılar.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 14 Feb 2007, 21:17

dağ dağa kavusmaz insana kavusur !!! yeterki yürekten olsun...samimiyetle olsun...o zaman dünya küçülüyor !!!! yürek buyudukce dünya ve mesafe kücülüyor ömercim...icimizde en heyecanli ve sevk ehli sendin üc yildir..bizim yilginlik gosterdigimiz yerde bile sen yilmadin...aslında bu görüşmeyide sen haketmiştin...dogal olarak belkide...:wink:

ins..orhan abi dediklerinde sabit ve daimi bir mucadele ile kismetinde oldugu kadar yerine getirir projelerini...bakalim..bekle gör derim...ben.kismet..

eyv....
Last edited by sabır taşı on 15 Feb 2007, 21:42, edited 1 time in total.

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 14 Feb 2007, 21:26

bu haberler bizi hep mutlu eder sagol

mavi.seytan
Deneyimli Üye

Post by mavi.seytan » 14 Feb 2007, 22:15

sağolasın eline sağlık...bizleri çok mutlu ettin..olması gereken buydu...bu görüşmeler sıklaşırsa daha iyi olur bence..

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 14 Feb 2007, 22:18

Bu telefon görüşmesi harika oldu.Ne mutlu sana ömer.İnşallah bir günde aynısını ben yaşarım.

1 ay kadar önce Orhan Abi karşımıza çıkarda onunla konuşursak bizi düşüncelerimiz hakkında ikna edicek demiştim ve Allaha şükür Ömer kardeş vasıtasıyla olduda.

Birde Orhan Abi'ye göndreceğin mesajları burdada yayınlarsan çok iyi olur.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 14 Feb 2007, 22:22

sayın idam mahkumu..orhan gencebayla görüşmüş olmanıza en az kendim görüşmüş kadar sevindim..ve ayrıntıları bizlerle paylaştığınız içinde teşekkür ederim..

görüşme ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler bizimde tahmin ettiğimiz cevapları içeriyor..anlaşılıyorki tepkileri anlıyor ve haklı olduğumuzu biliyor...savunma noktaları bizi pek tatmin etmeyecek ifadeler içerse de en azından hatasnın farkında ve bu kendisi için iyi bir deneyim olmuştur..neyse kısmetse yapılan bu yanlış tatsızlıklara mahal vermeden sona erecek kanaatindeyim..

projelerle ilgili söyledikleri de hoş şeyler ama artık hepimizin faaliyet beklediği bir gerçek..aslında yarışma bu çalışmaların yapılması için bir engel değil ama şu yarışma bir sona ersin de projeler yavaş yavaş hayata geçmeye başlasın artık demekten kendimizi alamıyoruz malumunuz....

seçilen mesajlar zaten hepimizin ortak dşüncelerini yansıtmakta ama bunların sayısı ne kadar çok olursa o kadar etkili olacaktır..

saygılar..

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 14 Feb 2007, 23:08

Hala düşünüyormuş demek Bağlama Soloyu.
Düşünüyor. !

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 14 Feb 2007, 23:28

Berhüdar olun gönül dostları.. Acele etmeden merdivenleri bir bir tırmanırsak, tüm emellerimize ulaşacağız inşallah.. İlk basamağı tırmandık allah ın izni ile.. Ben orhan abiyi fazla yormadan artıracağım bu sohbetleri, hiç bilmediğimiz şeyleri soracağım, kendisi anlatmaktan hiç çekinmiyor zaten..

Gerekirse, forumda özel bir alan açarız en çok merak edilenleri dile araştırırız, ben orhan abi ile allah izin verirde bir daha konuşursam mutlaka sorarım..

Söz konusu mesajları yayınlamasak diyorum, ben mesajları içeren bir index hazırladım, direk göndedim. Yayınlamak icap ederse o sayfayı yayınlamak lazım ama, 120 kişinin açık ev adresi, ne iş yaptığı, cep numarası ve nerede yaşadığı ortaya çıkacak.. Şahsen ben bile dikkat etmek istemedim, pek kimsenin adresine bakmadım. Maillerde illa adres istememin sebebi ise, orhan abimiz için. Yani yurdun hatta dünyanın dört bir noktasından email geldiğini anlasın diye. Adres istemeseydik, icabında tüm mesajlar istanbuldan geliyor sanılacaktı.

Gerekirse, sadece mesaj içeriklerini yayınlarım...

Bayan gönül dostlarıda mail atmışlar onlarca, cep numaralarınıda yazmışlar..

Sırf Gencebay'a iletilmek üzere bir platform hazırlayacağım.. Gelen görüşleri periyodik olarak ileteceğim kendisine..

Çünkü bu konu ile ilgilenmemi rica etti, her gencebaycı gibi gözüm kapalı kabul ettim..

söz meclisden dışarı, bugüne kadar gencebay a yakın olan insanlar vardı buralarda, ama hiç biri bu misyonu layıkıyla yerine getiremedi.. Haber geliş gidişlerinde sorun oldu, Gencebay cephesinde havalarını bastılar bize, oradada eriyip gittiler zaten. Hala bazıları bencillik edip bize bu konuda destek olmuyor.. onlar kendini bilir..

Ama, gelin görün ki, çok şükür hamd olsun, bizden biri yani ben bu görevi severek üstlendim, en iyi şekilde yerine getireceğime inanıyorum.... Çünkü hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz neticesinde, tek bilek tek yüreğiz icabında..

Burada açıklamadığım başka gelişmelerde yaşandı, süpriz olsun diye yazmıyorum... :) en kısa sürede yazacağım.

Berhüdar olun

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 15 Feb 2007, 00:11

Senin kadar herhalde asla olamaz :) , ama beni de bayagi bir sevindirdi bu konusma Ömer kardes.. Herseyden öte çok büyük bir insan Orhan Gencebay.. Bu bir gerçek.. Dünyada baska kaç insan vardir Allah askina, tanimadigi (öyle sanirim) bir seveni ile saatlerce telefon araciligi ile konussun, samimiyetini her haliyle yansitsin.. Allah selamet versin kendine.

Umarim gönül dostlari & Orhan Gencebay iletisiminin güçlenmesi açisindan güzel bir adim atilmis olur bu telefon görüsmesi ile..

Simdilik röportajdan yayinlanmis kisimlara gelince: Yenilik yok. Orhan abimiz yine hazirlik asamasinda oldugunu belirtiyor. Projelerin birer birer gerçekleseceginin sözünü veriyor. Insallah Popstar kabusu biter bitmez bu projeler üzerinde tamamiyle yogunlasilir..

Ayrica e-mailleri ileteceginden dolayi da tesekkür ederim Ömer kardes.
Röportajdan hatirladigin diger bölümleri dört gözle bekliyoruz.

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 15 Feb 2007, 00:30

Yorumları okuyordum da, şu gönül dostumuzun yorumunu çok beğendim..

Ad Soyad: Çakabey Güçar
E-Posta : ********@yahoo.com
Sehir: ankara
Ilçe : *****
Adres : *****/****
Telefon : 055*******
" Bugüne kadar bulundugum her ortamda uzun bir süreyi arabeskçi damgasi yemekten kurtulmak için harcadim ve elimden geldigince Gencebay felsefesini herkese aktarmaya çalistim.Büyük ölçüdede basardigimi saniyorum.Biz gönül dostlari olarak her zaman elimezden geleni yapmaya çalisiyoruz ama baglama çalipta senin adini sadece batsin bu dünyayla duymus sanatçilar(!),biz gönül dostlarini 'orhanci' 'arabeskçi' diye 'yargisiz infaz'a maruz birakmis bir toplum varken senin popstarda bulumani dogru bulmuyorum.Tüm gönül dostlari bazi seyler için senin agzinin içine bakarken vaktini ve zamanini Bülent Ersoyla harcama yillardir seni yari yolda birakmayan gönül dostlarinin isteklerine artik kulak ver. Saygilar.."

Gencebay_Fan
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_Fan » 15 Feb 2007, 08:06

Telefon görüsmen cok güzel.ben okurken heyecan doluydum,kimbilir o an sen ne haldeydin...Orhan abimiz güzel seyler söylemis.Zaten tahmin ediyorduk,umuyorduk,hatta biliyorduk yinede icimizi rahatlatti...InsAllah su popstardan sonra hepsi sira sira yerine gelir Allahin izniyle...
Anladigim kadariyla Koncerto vs. kagit üzerinde hazirmis.Bunun disinda hic duymadigimiz nagmeler bestelemis...bu cok ilginc.En güzelini en sona mi birakacak...Hayirdir InsAllah...
Halimi dostlara bir sor istersen
Bence sorma gel gör istersen
Ben sana yangin ben sana vurgun
Ask ne mübarek sev gör istersen

http://www.gencebayfan.de.vu

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 15 Feb 2007, 09:22

çok güzel bir gelişme ömer.özellikle senin gibi aramızdan ve bizi temsil eden birinin orhan abi ile bu kadar yakınlaşması hatta hatta telefonda iki saat görüşebilmesi gerçekten müthiş bir gelişme.ilerisi için umut vaad eden bir gelişme. ben bu olayı şonuç çıkaracak bir görüşmeden çok bundan sonra gencebay'la aramızdaki diyalog açısından bir dönüm noktası olarak nitelendiriyorum.bu açıdan fevkalade sevindirici bir gelişme ve bunu bize yaşattığın için sana sonsuz teşekkür ederiz.

nikrizruyası
Deneyimli Üye

Post by nikrizruyası » 15 Feb 2007, 10:24

ömer kardeş bizim dilimiz oldun tebrikler

daha başka şeylerde konuştunuz sanıyorum sonradan yazacaksın herhelde ama orhan abi yine yapacağım edeceğim demiş inş gerçekleştirir

benin taktığım bir konu var ben bu konuda çok ısrarcıyım canlı performans konusunu konuştunmu eğer konuştuysan onuda iletebilirmisin
çok önemli bir sorumluluk aldın allah seni daim eder inaşallah artık vay haline senin yandın dostum sorular bitmez biliyosun bundan sonra şunu da sor bunuda sor diye mailler alırsan şaşırma ve hazırlıklı ol tekrar tekrar tşkler berhudar ol

şunu unuttum senfonik albüm varmıymış planlarında

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 15 Feb 2007, 12:02

ömer bir nebze teselli etti bu tlf konuşmasındaki sözler..ama sadece teselli yani bu söylediği sözleri ve benzerlerini çok defa duyduk mühim olan bunları icraata geçirmek..
eğer birdaha görüşme fırsatın olursa senden isteğim benim hayalim bağlama konçertosu ve gencebay senfonik şiir i projlerini hayata geçirmesini istiyorum..başka bieşy istemiyorum isterse bından sonra albüm çıkarmasın aama bu iki muhteşem sanatsal projeyi hayata geçirsin..!!

ben mesut özşahin yani senfonik
bağlama konçertosu ve gencebay senfonik şiir ister bekler..
bunun altına imza atıyorum ister sözle tlf la ister mektup iletirsen mutlu olurum..
saygılar
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 15 Feb 2007, 13:38

Ömer sürpriz gelişmeleri de merakla bekliyorum... Fazla bekletme lütfen :wink:
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

OG4844
Kıdemli Üye

Post by OG4844 » 15 Feb 2007, 19:32

Tesekkürler
Benim özgürlügüm düsüncem ile hayat bulur

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 15 Feb 2007, 20:06

COK GUZEL BIR GELISME OMER KARDESIM cok sagol bızımle paylastıgın için. evet biz okurken bile heycanlandık...sagol orhan baba dedıgımız gıbı ınsallah projelerını en kısa zamanda hayatta gecırır. bundan baskada bırsey dıyemeyız. allah basımızdan eksık etmesın. hep basımızda olsun, cunkı bız hep yanındayız orhan babanın, ve olacagızda... bir suru proje var allah yardımcısı olsun kolaylık versın orhan babaya insallah gerceklesır biz inandık bir yürek oldukk insallah orhan babada gerceklestırır.... BERHUDAR OL imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF BU VATAN BIZIMDIR FERMAN GEREKMEZ ASKERIN OLDUGU YERE YABANCI GIREMEZ....
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

lazy71
Yeni Üye

Post by lazy71 » 15 Feb 2007, 20:41

inş bu muhabbetin devamı gelir aslında çok geç kalındı baba yıllardır bizlerden uzakta yaşıyor
BİR NEFES UĞRUNA ÇEKTİĞİM AZAPTIR
NERELERDE KALDI ECELİM BENİM

Gönül_Dostu
Kıdemli Üye

Post by Gönül_Dostu » 16 Feb 2007, 11:29

güzel bir olay ve gelişme bu irtibat devam eder inşlh.

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 12 Mar 2007, 23:01

İkinci görüşme için beklemedeyim, kısmetimizde varsa olur Allah'ın izni ile.

Berhüdar Ol'un.

Post Reply