Gencebay Ve Arif Sağ Sohbeti

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
User avatar
HASAN
Kıdemli Üye
Posts: 444
Joined: 13 Dec 2005, 11:45
Location: ANKARA 06
Contact:

Gencebay Ve Arif Sağ Sohbeti

Post by HASAN » 16 Feb 2007, 19:27

Gencebay ve Sağ sohbeti

Image

Image

Çizgi roman okudukları günlerden beri yakın dost olan Arif Sağ ve Orhan Gencebay, 45 yıllık dostluklarını, TRT yıllarını ve bağlama sevdalarını Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM)’nin çıkarttığı Vizyon dergisine anlattı. Arif Sağ, “TRT’de memur mantığı vardır. Mecburen sanat olmaz” derken, Orhan Gencebay “Sanat memuriyete sığmaz” diye konuştu.

Biri Zagor hayranı, diğeri Red Kit... Biri Halk Müziği’nin ustası, diğeri Arabeskin kralı. Ama ikisi de tam 45 yıl önce, bağlamayla bağlanmış birbirine ve bir daha kopamamış. Biri Arif Sağ, diğeri Orhan Gencebay. İki üstad, MESAM’ın çıkarttığı Vizyon dergisi için bir araya geldi.

Aksaray Türk Musikisi Cemiyeti’nde başlayan dostluklarını Şişli’deki meyhanede iki kadeh attıktan sonra sabahlara kadar birlikte bağlama çalarak devam ettiren Gencebay ve Sağ, müzik yolculuklarında farklı üsluplar geliştirdiklerini söyledi. Ancak her ikisi de bir dönem TRT sanatçısı olan iki usta müzisyen, TRT’yi değerlendirirken benzer eleştiriler getirdi.

“Devletin Sanatçısı Olmaz”
Arif Sağ, “TRT’de memur mantığı vardır. Saatler ayarlanmıştır. Gelirsin ve mecburen çalarsın. Mecburen sanat olmaz. Devletin sanatçısı da olmaz” diye konuştu. “TRT, değerlerimizi ileri götürmeli” diyen Gencebay ise, bunun için TRT’nin kültürel mirası koruyucu çalışmalar yapması, ancak bununla yetinmemesi gerektiğini vurguladı. Bu mirasın günün şartlarına uygun biçimde yeniden yorumlanması gerektiğinin altını çizen Gencebay, TRT’nin yeni yorumlara müdahalesini eleştirdi. Gencebay, dünyadaki tüm insanların ürettiği değerlere saygı duyulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Alevilerle Çingeneler Her Koşulda Müzik Yaptı”

İslamiyet’in sanatsal anlamdaki yanlış yorumlarının Anadolu’da ciddi bir sansür oluşturduğuna dikkat çeken Arif Sağ, Alevilerle Çingenelerin buna direndiğini belirtti. Türkmenlerin Ermeniler ve Rumlarla ortak bir kültür paylaştığını söyleyen Sağ, “Ben kültür birliğimize inanıyorum” diye konuştu. Orhan Gencebay da, Türk Sanat Müziği’nin Arap, Ermeni ve Musevilerin katkısıyla oluştuğunu hatırlatarak “Ergenekon bizim de, İlyada değil mi?” sorusunu yöneltti.

MÜYAP-Vizyon Dergisi
Tetra İletişim ve Sita Politik Danışmanlık tarafından hazırlanan MESAM-Vizyon dergisi müzik eserleriyle ilgili bir paylaşım mecrası olarak yayın hayatına başladı. Dergi, sektörün sorunlarını dile getirmenin yanı sıra başarılara, unutulanlara ve gözden kaçırılanlara da sayfalarını açıyor.

Derginin ilk sayısında MESAM’ın telif hakları alanında yürüttüğü çalışmalara ilişkin haberlerin yanı sıra Ali Rıza Binboğa’nın 1975 Erovizyon yarışmasının perde arkasına ilişkin açıklamaları da yer alıyor. “Ustaya Saygı” köşesinin bu sayıda Muharrem Ertaş’a ayrıldığı dergide, Berhan Şimşek, Müfide İnselel ve MÜYAP başkanı Bülent Forta’yla yapılan söyleşiler ile Naim Dilmener’in Türk popunun 45. yaşına dair yazısı da ilgiyle okunacak diğer yazılar arasında...


Kaynak..www.Kenthaber.com
Last edited by HASAN on 16 Feb 2007, 20:03, edited 1 time in total.
Onu Anlamak Sanattır

User avatar
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye
Posts: 343
Joined: 07 Jun 2006, 21:20
Location: İST
Contact:

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 16 Feb 2007, 19:56

PAYLASIMIN ICIN TESEKURLER GONUL DOSTU KARDESIM
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests