ORHAN HOCA ÇOK YOĞUNMUŞ

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
atac
Yeni Üye

Post by atac » 09 Mar 2007, 02:16

Sevgili Gönül Dostları,

"Bakmak ile görmek arasındaki farkı bilmek" kadar güzel bir şey olamaz...

Herhalde anlatmayı beceremediğimiz bazı hususlar oldu, hoş Türkçeme de güvenirim ama..?

Bu konserlerin tanıtımında Orhan Gencebay kesin geliyor diye bir ifade bulunmadığı gibi, konserler pek tabii ki Orhan Gencebay'ın katılışına endeksli olarak düzenlenmedi. Aslında Harun Kardeş (Gencebay-NL) mesajında gayet güzel özetlemiş meseleyi. Bir de anlatamadıklarımızı yazalım:

- Amacı sadece ve sadece "Gencebay'ı ve Gencebay Müziğini" layık olduğu yerlere taşımak için seferber olan bizler;

- Almanya konserini müteakip, Orhan Hoca'ya konserin görüntü ve ses kayıtlarını -postada belki kaybolur ihtimalini göz önünde bulundurarak- bizzat bir arkadaşımızı Almanya'dan İstanbul'a sırf elden teslimat için görevlendiren bizler;

- Almanya'dan Anavatana hiçbir sponsor desteği almaksızın sırf bu konseri oradaki izleyiciler de dinlesin ve hocanın müzikalitesine şahit olsunlar diye türlü fedakarlıklara kalkışan bizler,

Hocaya 20 telefonda ulaşamıyorsak, -davete teşekkürden vazgeçtik- her arayışımızda bize en nihayetinde "Evet katılacağım ya da hayır katılmayacağım" cevabını iletmesi için geri aramasını rica ediyorsak ve Orhan Gencebay Hocamız bize cevabını bildirmek için bir türlü dönmüyorsa;

Sizce bu hâl, bu proje için emek veren onlarca arkadaşımıza nasıl izah edilir?

Öğrencilerim ve konsere Türkiye'de katılacak konuklar, bir önceki konserde Hocayla yapılan canlı telefon bağlantısında Hocanın konuşmasına güvenerek soruyorlar: "Orhan Gencebay konsere katılıyor değil mi?". Ben, Gencebay hayranı akademisyen bir müzik adamı olarak net bir cevap veremiyorum. Maruz kaldığımız durumu düşünebiliyor musunuz?

Arkadaşlarım Hoca'dan bir teşekkür veya takdir beklemediler. Sadece emeklerine saygı beklediler. Ben ise çocukluk hayalimi gerçekleştirmiş oldum. O yüzden gerisi hikâye... Yarın ben çocuklarıma, torunlarıma bu konserin veya diğer konserlerimin kayıtlarını büyük bir zevk ve gururla izlettireceğim. İnşallah başta Orhan Hocam olmak üzere diğer kültür-sanat emekçileri de hayallerine kavuşmuşlardır ya da kavuşurlar.

Hâlâ hatamız olduğunu düşünenler varsa da bizi hatamızla sevmeye çalışsınlar…

Ben bu konuda artık Forum'a yazmamaya karar verdim. Bunu sakın bir kırgınlık olarak kabul etmeyin. Sadece "Söylenmedik söz kalmadı, söyleyecek hâl kalmadı…"

Yine de Son Söz:
"Orhan Hoca ya değerinin farkında değil, ya da ona değer verenlerin"

M. Alp ATAÇ
Kulturlerarasi Muzik ve Sahne Sanatlari Enstitusu Muduru / NRW Turk Muzigi ve Dini Turk Muzigi Korosu Yonetmeni

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 09 Mar 2007, 08:55

buradaki o 8-10 kişi denilen kişiler gencebay'ın en büyük sevenleridir.sanmayın ki dışarda buradaki insanların sevdiği kadar gencebay'ı seven binlerce insan var.olsaydı onlar da bu forumu öğrenirlerdi.

biz gerçekleri söylüyoruz.aslında bizim aynı şeyleri söylediğimizi söyleyenler gencebay'ı savunmak için komik duruma düşüyorlar.izmir'e gitmek çok mu zor birşey ha?soruyorum sizler çok mu zor?zengin işadamları ve politikacıların davetlerinde,magazin basınının gecelerinde,film galalarında,popstar'da yoğunluk ve zaman sorun olmuyor nedense :?: :?

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 09 Mar 2007, 11:46

bu forumda yazan 8-10 kişi boş değiller bilesiniz..sayın ataça katılıyorum ve destekliyorum sonuna kadar...sanatmı piyasamı tercihini ii yapması gerekiyor sayın gencebayın..
inşallah medyada bunu görmemezlikten gelirde bu konser biraz ayyuka çıkar..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 09 Mar 2007, 14:10

isterse burda 1 kisi olsun isterse 1000 kısı olsun önemlı olan beraber bısıler paylasmak saygıyla sevgıyle.....

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 09 Mar 2007, 14:19

benim tahminimce cok buyuk eserleri istendıgı gıbı calamadıklarından gelmek ıstedıgı olmazmı veya dahada önemlı seyler olmaz mı??bilmedıklerımız cok neler yapıyo suan ne yapıyo bılımıyoruz onun ıcın bu kadarda kaddar olmayalım

benım tahmınım GENCEBAY IN eserlerini calmak cok zor oldugu ıcın gelmek istedıgı olmaz mı?? yorum sizin

sevgiyle..

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 09 Mar 2007, 14:24

PARDON YALNIS YAZDIM GELMEK İSTEMEDİGİ ESERLERININ ZOR OLDUGUNDAN OLMAZ MI ?

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 09 Mar 2007, 14:32

ya ne alaka o sadece seyretmeye gelicek çıkıp okumaya çalmaya değilki...
hem bu arada bilmedğimiz bişeyler vardır diyosun yoğunluk olarak valla bu söz verdiği projeleri 10 küsür sene önce söylemişti yanii bir senfonik şiir bir bağlama konçertosu 10 küsür senede yapılamıyosa ya gencebay bu işi bilmiyo bu senin tanımına göre (hala çalışıyo ya)yada önemsemiyo sallıyo..sence hangisi?yoksa popstar dizi film gibi şeylermi var..:)
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 09 Mar 2007, 14:42

bence önemsiyo orhan baba yı bu pazar gördüğümde ddim yüz ifadesınde iyi seyler var...baglama sola ve senfonık dedim cok iyi idi karsılıgı güzeldi..

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 09 Mar 2007, 14:44

tabiki ilgileniyorum biz ugrasıyoz anlamında kafa salladi evet evet dedi.. neyse

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 09 Mar 2007, 14:44

dinlemek için diyorsunuz gitsin izmir e almanyada kı kayıtları coktan dinlemistir...... :)

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 09 Mar 2007, 16:08

öncelikle gönüldostu arkadaşımızın tavrını hiç doğru bulmadığımı ve yakışmadığını ifade etmek siterim..öyle alın forumunuzu başınıza çalın tavırları falan uymaz bu foruma ..demokratik ortamlarda külhanbeyliği ölmeye mahkumdur ..burasıda demokratik bir ortamdır..ayrıca muhatap olmaya çalıştığı insanın ( alp ataç ) kim olduğuna bir bakp ondan sonra yorum yazmasında fayda var..hoş kullandığı bu ifadelerden sonra yorum yazacağını sanmıyorum..iyi de eder..

ikincisi alp hocamızın düzenlemiş olduğu konsere orhan gencebayın gitmemesi beni de üzer..zira orada bir emek var..hocamız çocukluk emelini gerçekleştirdiğini ifade ediyor ancak bu olay her babayiğidin de harcı değil.görüntülerini izledik..kaliteyi verilen emeği gördük..herşeyden önce işin içinde bir samimiyet ve gönül var...bence orhan gencebay çok geç olmadan bu konserlerden uygun olanına katılmalı..bu ondan hiçbir şey alıp götürmez..

diğer açıdan resimlerini görmüştüm yine bu sitede sanırm ..alp hoca ile orhan gencbayın beraberce sammi bir şekilde.. sanırım bir önceki konser üzerine sohbe ederken çekilen resimelerdi..dolayısıyla bir dostluk samimiyet oluşmuş..bu samimiyete ve davete icabete uygun davranmasını dilerdim..

sanatçı kendine verilen değeri aynen sevenlerine yansıttığı oranda büyür..

saygılar...

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 09 Mar 2007, 16:16

SerdarYilmaz wrote:Ne yogunlugu oldugunu bilemeyiz, ama:

Sana profesörlük ünvani vermek için davetiye gönderirler, kabul etmezsin. Sana bir sürü hatiri sayilir dost çesitli projelere çagri adina imalar eder, aldirmazsin. Sana, senin eserlerinden olusan kaliteli bir konser verilecek, davetiye gelir, kabul etmezsin.. Amaaa.. Sana bir grup güya entellektüel bozuntulari "itiraf ediyoruz, biz bu (ARABESK!) sarkilari seviyoruz" diye elin üniversitesinden davetiye gönderir, sen onu dünden kabul edip, "bu benim zafer günüm" diye ilanini da bildirmekten geri kalmazsin. Seni Popstar gibi Allah´in belasi, bir .... yaramayan programa davet ederler, ite kaka da olsa kendini oraya itilmis bulursun, dizilere, kalitesiz filmlere ise dünden razi olursun...

Ne yogunluguymus acaba...

hoş olmuş mu bu şimdi..bu mu eleştirmek yani..sen şunu yaparsın sen bunu yaparsın ..

orhan gencebay istedikelrimizi yapmıyor lolabilir..bizleri anlamıyor da olabilir..belki bizden habei bile yoktur..ama bu tavır hiç hoş değil...

saha önce yazdığım gibi çelişkiler yumağı içerisindeyiz..bir yandan göklere çıkarıyor bir yandan böyle yerin divbine sokmaya çalışıyoruz..

ne kazandırıyor bu orhan gencebaya ve bizlere soruyorum ??

saygılar...

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 09 Mar 2007, 19:59

turan amac tavrımın nesi yanlıiş. gencebay forumu guya burası. bu 8-10 kişi devamlı gencebayı eleştiride. kimki bunlar gencebaya hesap soruyor. adamın yaptıkları ortada. ister evinde otururr ister popstara gider. ister ataçın konserine gider ister gitmez. hesapmı vercek. zaten forum forumlukta çıktı. gencebayı eleştirenler önce forumunu düzeltsin. foruma sahip olamayan kişiler gencebaya yön vermeye çalışıyor.

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 09 Mar 2007, 20:34

Bazı arkadaşlar yine Popstara ve projelere takılıp kalmış.Orhan Gencebay hakkında başka konuşulacak konu yokmu da sırf bunları konuşarak Orhan Gencebay'ı eleştiriyorsunuz.Orhan Gencebay bu konsere gitmeyecek diye demediğinizi bırakmıyorsunuz.İster gider ister gitmez bunu uzatmanın anlamı ney.Orhan Gencebay'da istemezmi kendisi için yapılan bir konsere gitmeyi.Ama gitmiyorsa mutlaka bir sebebi vardır.Profesörlük unvanınıda almaya gitmedi demiş bir arkadaş oraya gitmeme sebebi zaten belliydi o unvanı almak için sahneye çıkıp şarkı söylemesi gerekiyordu ve Orhan Gencebay'da dediki "ben bunu Türkiye'de yapmadım orada da yapmam" ve çokta doğru söyledi o zaten profesör, kağıt üstünde gösterilse nolur gösterilmese nolur.

Bu forum artık gerçek Gencebaycıları zehirleyen bir forum haline dönüştü.Bu foruma gelen yazıları okuduktan sonra Orhan Gencebay' ı eleştirmek den kendini alıkoyamıyor yeni üyeler.Bari forumunda adını değiştirin Orhan Gencebay'ı eleştirme forumu diye bir başlık atın.Bu başlık bu foruma çok yakışır.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 09 Mar 2007, 22:15

sahan61 wrote:Bazı arkadaşlar yine Popstara ve projelere takılıp kalmış.Orhan Gencebay hakkında başka konuşulacak konu yokmu da sırf bunları konuşarak Orhan Gencebay'ı eleştiriyorsunuz.Orhan Gencebay bu konsere gitmeyecek diye demediğinizi bırakmıyorsunuz.İster gider ister gitmez bunu uzatmanın anlamı ney.Orhan Gencebay'da istemezmi kendisi için yapılan bir konsere gitmeyi.Ama gitmiyorsa mutlaka bir sebebi vardır.Profesörlük unvanınıda almaya gitmedi demiş bir arkadaş oraya gitmeme sebebi zaten belliydi o unvanı almak için sahneye çıkıp şarkı söylemesi gerekiyordu ve Orhan Gencebay'da dediki "ben bunu Türkiye'de yapmadım orada da yapmam" ve çokta doğru söyledi o zaten profesör, kağıt üstünde gösterilse nolur gösterilmese nolur.

Bu forum artık gerçek Gencebaycıları zehirleyen bir forum haline dönüştü.Bu foruma gelen yazıları okuduktan sonra Orhan Gencebay' ı eleştirmek den kendini alıkoyamıyor yeni üyeler.Bari forumunda adını değiştirin Orhan Gencebay'ı eleştirme forumu diye bir başlık atın.Bu başlık bu foruma çok yakışır.

arkadaşım maalesef boş konuşuyorsun.sanki burada ben dahil o bahsedilen 8-10 kişi hepimiz manyağız,gencebay düşmanıyız,başka işimiz gücümüz yok da boş zamanlarımızı değerlendirmek için hobi olarak bu siteye girip; orhan gencebay devamlı hatasız,dört dörtlük,mükemmel icraatlar yaptığı halde onu eleştiriyoruz.bizler sadece gerçekleri görüyoruz.sizler gibi insanlar yüzünden bu forumu terkeden yasakresim(soner kardeşimizin) çok güzel bir sözü vardı;"ben fanatik olamayacak kadar fanatiğim" bu lafı açmama gerek yok herhalde.varın bu sözdeki derin anlamları siz düşünün.

netteki gencebay siteleri ortamı varolalı 7-8 sene geçti.onca çabamıza,özverimize,bağlılığımıza rağmen gencebay birgün gönül dostları nasılsınız,ne düşünüyorsunuz,neler istiyorsunuz,fikirleriniz nelerdir diye bizle bir kere bile irtibat kurmayıp devamlı yanlış mecralara sürüklendiği gerçeği ortada.istemeyen veya rahatı bozulan bunları görmek istemeyebilir.ama bu gerçekleri değiştirmez.

bu sitenin adı değişecekse gencebay'ı eleştirme sitesi olarak değil gerçekleri görme sitesi olarak değiştirilmeli.orhan gencebay'ın attığı yanlış adımlarda herkesten çok üzülür ve eleştirir,başarılarında ise herkesten çok sevinirim.çünkü ben sözüm meclisten dışarı "şakşakçı" değil,gencebay müziğini ve felsefesini tüm benliğimle benimseyip bütün hücrelerimle özümsemiş gerçek bir gencebay dostuyum,aynı o 8-10 kişi gibi...
Last edited by topraktan bir can on 09 Mar 2007, 22:34, edited 1 time in total.

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 09 Mar 2007, 22:30

Bu forumda kendimi haklı çıkartmak için hiç bir uğraşta bulunmam.Çünkü o 8-10 kişi birlik olup hep haklı çıkmaya çalıştığı için bu gereksiz olur.Sizin Gencebaycılığınız aylardır aynı konuları konuşup Gencebayı eleştirmek mi oluyor.Orhan Gencebay yanlış yoldaysa o bunun farkında değilde sizmi farkındasınız.

Soneride burdan hiç kimse uzaklaştırmadı kendi istedi ve gitti.Tek Soner üzerinemi kuruluydu bu forum o gidince dağılsın.Benim Soner ile bir alıp veremediğimde yoktu yalnız ucuz kahramanlık rollerine çok girdi.Soner artık Gencebay hayranlığımı internet ortamından uzak kalarak devam ettircem gibi laflar söylemişti fakat ben onun Orhan Gencebay ile ilgili bir yazısına rastladım bir sitede.Böylemi oluyor Gencebay hayranlığını internet ortamından ayrı yürütmek.Neyse bu kapanmış bir konu ve tekrar açmak istemiyorum.

Bu sitenin başlığı gerçekleri görme forumu olabilir ama sadece o 8-10 kişi için olabilir.Size manyak felan demedim ama yazacak konu bulamıyorsunuz herhalde ki aynı konular üzerinde dolaşıp duruyorsunuz.Orhan Gencebay'ın bugüne kadar yaptıklarını neden göz önüne alınıpta övülmüyor da şimdi yaptıkları sürekli bir şekilde eleştiriliyor.

Kendinizi gerçek Gencebaycı görme rolüne devam edin bakalım bir yere ulaşabilecekmisiniz...

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 09 Mar 2007, 22:36

sahan61 wrote:Orhan Gencebay yanlış yoldaysa o bunun farkında değilde sizmi farkındasınız.

şu anki manzaraya bakınca maalesef öyle gözüküyor.
Last edited by topraktan bir can on 09 Mar 2007, 22:38, edited 1 time in total.

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 09 Mar 2007, 22:38

O zaman manzaraya tersten değilde düzden bakın.Her şey gördüğünüz gibi değildir.Birazda istediğiniz gibi değilde olduğu gibi anlayın olayları...

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 09 Mar 2007, 22:40

sahan61 wrote: yazacak konu bulamıyorsunuz herhalde ki aynı konular üzerinde dolaşıp duruyorsunuz..

işte olay burda.maalesef son yıllarda olumsuzluklar dışında hakkında yazı yazılacak konu olmuyor gencebay cephesinde.soner konusunuysa sadece onun bir lafına atıfta bulunmak için değinmiştim.amacım yeni bir polemik başlatmak değildi.
Last edited by topraktan bir can on 09 Mar 2007, 22:47, edited 1 time in total.

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 09 Mar 2007, 22:45

Bulmak isteseniz çok güzel şeyler bulursunuz ama siz Gencebayı eleştirmeye şartlanmışsınız her yaptığı şeyi eleştirmek adet olmuş bu forumda...

Locked