yargısız infaz traj

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
aksamgunesi
Yeni Üye

yargısız infaz traj

Post by aksamgunesi » 21 Apr 2007, 16:51

BUGÜNKÜ MİLLİYETTE MÜYAP MÜZİK ÖDÜLLERİ SIRALAMASINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN 29 SANATCI ARASINDA 28. SIRADA KASET 101 000 ADET SATMIŞ.
Orhan Baba, Ajda 100 bin İsmail-YK 480 bin sattı

ALİ EYÜBOĞLU

Müzik dünyasının Oscar'ları olarak kabul edilen MÜYAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri, 26 Nisan'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek gecede sahiplerini bulacak.
MÜYAP Yönetim Kurulu, 1 Ocak 2005'ten Mart 2007'ye kadar çıkan albümlerin faturalı satışları üzerinden yaptığı değerlendirmede 29 albüm ödüle değer buldu. MÜYAP, Yönetim Kurulu yapımcısının 101 satış beyan ettiği Hüdai Aksu'nun albümü ile 390 bin satış gösterdiği Mustafa Küçük'ün albümünü "promosyon satışı" gerekçesiyle değerlendirmeye almadı.

Diamond Ödülleri
İsmail Yurtseven http://www.Bombabomba.com 480.000
Serdar Ortaç Mesafe 402.000
İbrahim Tatlıses Bulamadım 369.930
Ferhat Göçer Ferhat Göçer 301.740

Platin Ödülleri
Kenan Doğulu Festival 270.931
Mahsun Kırmızıgül Dinle 221.641
Gökhan Güllü Teşekkür Ederim Allahım2 214.483
İntizar Arslan Nazar Boncuğu 207.258
Ferhan Göçer Yolun Açık Olsun 204.765
Ebru Gündeş Kaçak 204.654
Funda Arar Son Dans 204.263

Altın Plak Ödülleri
Kayahan Kayahan 2007 149.794
Demet Akalın Kusursuz 18 144.567
Gülben Ergen Gülben Ergen 140.62
Hüsnü Şenlendirici Hüsn-ü Klarnet 136.232
Rober Hatemo Sihirli Değnek 131.000
Rafet El Roman Gönül Yarası 122.539
MFÖ AGU 121.453
Belkıs Özener Yeşilçam Şarkıları 120.670
Yıldız Tilbe Tanıdım Seni 118.400
Nazan Öncel 7'N Bitirdin 109.953
Volkan Konak Mora 103.745
Ajda Pekkan Cool Kadın 103.539
Hüseyin Turan Kilit 103.500
Eylem Kızıl Aman 103.000
Engin Ayhan Sen Nefsine Köle Oldun 101.517
Ankaralı Namık Naynini 101.727
Orhan Gencebay Yargısız İnfaz 101.000
Yaşar Günaçgün Sevda Sinemalarda 101.000

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 21 Apr 2007, 23:50

Reklamini yapan iyi de satar süphesiz.. Hakeden hakettigini bulmus. Promosyon acisindan konusuyorum, kalite degil.. Zaten artik albüm ile falan ugrasilmamaliydi ya, biz konusmayalim en iyisi.. Ha cok satmis olan her albüme de "kalitesiz, piyasa isi" damgasi vurmus degilim.. Aralarinda saglam calismalar da var muhakkak ki..

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 22 Apr 2007, 02:04

orhan gencebay piysa müziğine yaklaştı diyen arkadaşlara bu liste yeterli olur mu acaba ....benim için hiç bir şey ifade etmiyor şahsen ..

saygılar...

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 22 Apr 2007, 10:20

bu rakamlara inanıyorum..
gencebay nedense promosyon konusundada çok isteksiz diğer projelerinde olduğu gibi..
yani bu tirajı bence sanatasal bağlama albümü veya konçertosu albümü yaparak bile yakalayabilirdi..
100 bin gibi bi rakam ve listenin son sırasında olması tuhaf değil..zaten o altın listede çokta piyasa müziği yapan sanatçıda yok..
ama gönül isterdi son albümündeki en az 4-5 şarkısına klip çekseydi.. :(
ama demek belki gencebay şuan popstarda kazandığı parayı klip lere değil konçerto senfoni okul kitap gibi sanatsal projelere kullanmak için harcıycak kimbilir.....??? :D
saygılar mesut :wink:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

burak_özder

Post by burak_özder » 22 Apr 2007, 11:52

arkadaşlar bu ne ya hiç orhan gencebay yakışmayan bir rakam orhan gencebayın en az satan albümü...baba hiç tanıtım yapmıyo
O'NU ANLAMAK BİR SANATTIR.........

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 22 Apr 2007, 11:52

senfonik wrote:bu rakamlara inanıyorum..
gencebay nedense promosyon konusundada çok isteksiz diğer projelerinde olduğu gibi..
yani bu tirajı bence sanatasal bağlama albümü veya konçertosu albümü yaparak bile yakalayabilirdi..
100 bin gibi bi rakam ve listenin son sırasında olması tuhaf değil..zaten o altın listede çokta piyasa müziği yapan sanatçıda yok..
ama gönül isterdi son albümündeki en az 4-5 şarkısına klip çekseydi.. :(
ama demek belki gencebay şuan popstarda kazandığı parayı klip lere değil konçerto senfoni okul kitap gibi sanatsal projelere kullanmak için harcıycak kimbilir.....??? :D
saygılar mesut :wink:

:D

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 22 Apr 2007, 12:30

zamanla görcez baba yi albümlerini.......sasirtacak.....sevgiler...

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 22 Apr 2007, 14:04

[quote="senfonik"]100 bin gibi bi rakam ve listenin son sırasında olması tuhaf değil..zaten o altın listede çokta piyasa müziği yapan sanatçıda yok..
quote]

Ankaralı Namık Naynini 101.727 !!!!!!!!!!!! pes doğrusu ..sanatın doruğunda bir alüm olsa gerek !!!!!!!!!!!!!!

keza aşağıdaki sanatçılarımızda türk müziğine büyük katkıları olan insanlar !!!!!!!

bu sanatçılarımızı da görmezden gelmeyelim lütfen !!!!!

İsmail Yurtseven http://www.Bombabomba.com 480.000

listenin altın ya da bakırolması önemli değil..üretimlerin altın olması önenmlidir..şimdi ben bu srlamaya bakıp bu insanların orhan gencebaydan daha iyi müzik yaptıklarına kanaat getireceksem bundan sonra hiç müzik dinlemem..

reklam reklam..reklamm..

orhan gencebay reklamın kralını da yapsa idi bu albüm için dinleme oranları değişmezdi...

korsan 1.....müzik kültrümüz 2 ...................

işte bu sbeple inanmıyorum..sayılarla ilgili derdim yok..

bu sayıların hiç birşey ifade etmediğidir benim derdim..

saygılar

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 22 Apr 2007, 14:40

Süphesiz ki bir 70´lerde yasamiyoruz artik.. Insanlar degisti, görüsler, renkler ve zevkler degisti... Bir çok alanda oldugu gibi müzik de yozlasti.. Hatta görsellesti.. Ne aci bir cümledir.. Müzigin görsel birsey haline gelmesi..

Bu siralamanin içerigi bir nevi Türkiye´deki sosyal yapinin da bir aynasi gibi.. Tam olarak böyle diyemeyiz tabii, ama "bir nevi" iste.. Fazla açmaya da gerek yok, konumuz Gencebay..

Gencebay´in daha fazla reklam ile daha fazla tiraj yakalayamayacagi düsüncesine kesinlikle katilmiyorum. Ne yapti Gencebay? Albümün en iddiasiz parçasina klip çekti ve onunla yetindi.. Arada bir de Gülünce Daha Güzel adli çiti piti, fakat nihayetinde bir piyasa ürününü tiraj ugruna sahaya defalarca sürdü, ama tutmadi..

Bunlarin yerine bir Yargisiz Infaz´a, bir Yenecegim Kendimi´ye (tiraj diyorsak, asil dikkati çeken eser bu olurdu), veyahut Sensin Benim Çilegahim gibi eserlere simdi klipler yapilsaydi rakam hala 101.000 dermiydi?

Gencebay süphesiz yine üst siralarda yer almazdi, ama 101.000 ile de hiç kalinmazi.. En az iki misli bir rakam olurdu..

Su bi gerçek ki korsan morsan da derken, artik Gencebay´in kendi kemik kitlesinde de bir erime var.. Eskilerde 500.000 garanti iken, simdi 100.000´leri zor buluyor Gencebay.. Hadi korsan dedik, olsun o "kemik rakam" 200.000.. Ama 100.000 bir faciadir.. Ki size sunu da söyleyeyim; Ben bu albümün 100.000 sattigina bile inanmiyorum.. Sanki Gencebay´in hatrina, koca Gencebay´in o listede yer almamasi gibi bir durumun olmamasi için 101.000 gibi garip bir rakamla en azindan sonunculara konmus gibi gözüküyor.. Yani 100.000 de degil, 101.000.. Tuhaf..

Gencebay´in umrunda degilse bu isler, bizlerin hiç umrunda olmamali.. Sonuçta paralar kimsemizin cebine giriyor degil, degil mi? ... Fakat Gencebay da sunu görsün ki, iki üç sarkiya klarnet koymakla, bir iki piyasa isi pop çalismasi yapmakla tiraj yapilmaz.. Yetmiyor bunlar.. Ya bu boktan piyasaya "selamün aleyküm" deyip kabuguna çekilip sanatsal projeler üzerinde yogunlasacaktin, ya da "ille de albüm" mü diyorsun, ortaligi darmadagin edecek kalitede bir albüm sunacaktin... Hiç biri olamadigna göre bu albüm arada kaybolup gitti..

Yargisiz Infaz albümü süper bir eser degildi, ama 101.000´lerde kalacak bir çalisma hiç degildi.. O listedeki çalismalarin hemen hemen hepsinden müzikalite açisindan bir bütün olarak daha saglam bir çalismaydi.. Ama olmadi..

Gencebay bu çizgisinde devam ettikçe tablo da bu olacaktir.. O memnun ise arada sirada meslestaklarinin ve televizyon dünyasindaki önemli simalarin kendisine "büyüksün, ne eserler yapmissin" demesine, diyecegim tek bir harf bile yoktur.. Ama gerçekten hala sanatsal projeler için bir istegi varsa, bize de "e, daha ne duruyorsun" demek düsüyüyor.. Ama yine diyecegim, lütfen kizmayin, "biz kimiz ki?".. "Kim takiyor bizi?" ...

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 22 Apr 2007, 18:35

SerdarYilmaz wrote: Fakat Gencebay da sunu görsün ki, iki üç sarkiya klarnet koymakla, bir iki piyasa isi pop çalismasi yapmakla tiraj yapilmaz.. Yetmiyor bunlar.. Ya bu boktan piyasaya "selamün aleyküm" deyip kabuguna çekilip sanatsal projeler üzerinde yogunlasacaktin, ya da "ille de albüm" mü diyorsun, ortaligi darmadagin edecek kalitede bir albüm sunacaktin... Hiç biri olamadigna göre bu albüm arada kaybolup gitti..

Yargisiz Infaz albümü süper bir eser degildi, ama 101.000´lerde kalacak bir çalisma hiç degildi.. O listedeki çalismalarin hemen hemen hepsinden müzikalite açisindan bir bütün olarak daha saglam bir çalismaydi.. Ama olmadi..

yazının hepsine katılılıyorum ama özellikle bu kısmını çok can alıcı buldum serdar.çok doğru tespitler,çok doğru.

özellikle cevap ver albümünden sonra gencebay bir türlü stratejisini belirleyemedi ya da yanlış belirledi ve bu yanlışlarda ısrar ediyor.ister kabul edilsin ya da edilmesin hiç önemli değil ama acı ve gerçek olan bişey varsa o da gencebay'ın çalışmalarının bırakın çok ilgi toplamasını; kemik kitlesini bile maalesef hiç de azımsanmayacak bir oranda kaybettiğidir.bunda da en büyük pay izlediği stratejide.son yıllarda yaptığı çalışmalarda piyasa müziğine ayak uydurma çabalarıyla ne piyasa müziği dinleyicisine ne de kendi kemik kitlesine ve gerçek müzikseverlere yaranamamıştır.çünkü kendisine ait olmayan ve yakışmayan şeyleri denemiştir.sözünü ettiğimiz sanatsal projelere yönelseydi kemik kitlesini küstürmeyeceği gibi gerçek sanat ve müziksever olan ama kendi müziğini tanıma imkanı bulamamış bir kitleyi de kucaklayacaktı.
Last edited by topraktan bir can on 22 Apr 2007, 20:20, edited 1 time in total.

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 22 Apr 2007, 19:37

Sizlere katılmamak elde değil...Yüreğinize sağlık.

HASAN
Kıdemli Üye

ORHAN BABA-AJDA 100 BİN İSMAİL YK 480 BİN SATTI

Post by HASAN » 22 Apr 2007, 22:47

Orhan Baba, Ajda 100 bin İsmail-YK 480 bin sattı

Müzik dünyasının Oscar'ları olarak kabul edilen MÜYAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri, 26 Nisan'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek gecede sahiplerini bulacak.
MÜYAP Yönetim Kurulu, 1 Ocak 2005'ten Mart 2007'ye kadar çıkan albümlerin faturalı satışları üzerinden yaptığı değerlendirmede 29 albüm ödüle değer buldu. MÜYAP, Yönetim Kurulu yapımcısının 101 satış beyan ettiği Hüdai Aksu'nun albümü ile 390 bin satış gösterdiği Mustafa Küçük'ün albümünü "promosyon satışı" gerekçesiyle değerlendirmeye almadı.

Diamond Ödülleri İsmail Yurtseven http://www.Bombabomba.com 480.000
İbrahim Tatlıses Bulamadım 369.930
Ferhat Göçer Ferhat Göçer 301.740

Platin Ödülleri

İntizar Arslan Nazar Boncuğu 207.258
Ferhan Göçer Yolun Açık Olsun 204.765
Ebru Gündeş Kaçak 204.654
Funda Arar Son Dans 204.263

Altın Plak Ödülleri
Kayahan Kayahan 2007 149.794
Hüsnü Şenlendirici Hüsn-ü Klarnet 136.232
Rafet El Roman Gönül Yarası 122.539
MFÖ AGU 121.453
Belkıs Özener Yeşilçam Şarkıları 120.670
Yıldız Tilbe Tanıdım Seni 118.400
Volkan Konak Mora 103.745
Ajda Pekkan Cool Kadın 103.539
Hüseyin Turan Kilit 103.500
Eylem Kızıl Aman 103.000
Engin Ayhan Sen Nefsine Köle Oldun 101.517
Ankaralı Namık Naynini 101.727
Orhan Gencebay Yargısız İnfaz 101.000
Yaşar Günaçgün Sevda Sinemalarda 101.000

http://www.milliyet.com.tr/2007/04/21/m ... mag01.html
Onu Anlamak Sanattır

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 23 Apr 2007, 17:52

sözünü ettiğimiz sanatsal projelere yönelseydi kemik kitlesini küstürmeyeceği gibi gerçek sanat ve müziksever olan ama kendi müziğini tanıma imkanı bulamamış bir kitleyi de kucaklayacaktı.

Iste olayin püf noktasi budur..

Simdi Gencebay oturup bu rakamlar üzerine birazcik düsünmeli.. Kendisinin yaptigi üst düzey çalismalara sagir ve kör kalan sayisi büyük- fakat müzik anlayisi ve zevki kalitesiz olan insanlara yaranmaya mi çalisacak? yoksa hem kendi kemik kitlesini bütünüyle kazanmak- hem de sanat severleri kazanmak adina gelecege yatirim niteligi tasiyan sanatsal projelere mi yönelecek?

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 23 Apr 2007, 23:20

Serdar

Sanatsal projeler için eğer bir tiraj kaygısı yaşıyorsa beklediğimiz projeler hayal...

Düşünün bizler 101.000 tirajını bile çok az buluyoruz..Peki senfoniye kemikleşmiş gencebay hayranlarından başka kaç kişi itibar eder merak ediyorum..
Birazda özeleştiri yapalım...Tabiki sanatsal değeri yüksek olacak bu projeler özellikle bu korsan olayıyla beraber tiraj açısından yeni bir hayal kırıklığı yaşatabilir...Gencebayın senfonisi 10.000 kaldı deseler bu gencebay için daha büyük bir hayal kırıklığı değilmidir...??

Dikkat edin maliyetten bahsetmiyorum..Gencebayın çok şükür mali yönü iyi..Bunu kaldırabilir ama bu tiraj olayı herhalde onunda canını sıkar..

Ha bu demek değil ki bizler bu projeleri desteklemiyor yada istemiyoruz...
Tabi ki ısrarla istemeye,beklemeye devam..Bu konuları çok konuştuk ısrarla isteyenlerden biriyim...Ben sadece onun gözü ile bakmaya çalışıyorum...

Bazı insanlar maddi doyuma ulaştıklarında artık başka başarılarla haz almaya başlarlar..Olayın maddi yönü ikinci,üçüncü planda kalır..
Bence gencebayda buna bir örnek...Yapılan işin getirisi önemlidir fakat başarısı daha önemlidir..
Belki bunlar birbirleriyle orantılıdır diyen olacaktır ama yukardaki listede 300-400 bin satanlara ne diyeceğiz..
Hangisinde Gencebayın müzikalitesi var..Orada nota bile bilmeyen yaptığı müziği analiz edemeyen insanlar var..Ama tiraj şu ortamda üst düzey diyebileceğimiz yerlerde...
Belkide bağlama konçertosu,senfoniden daha doğru bir tercih olabilir..Tabi bizler doğmamış çocuğa don biçiyoruz gene ama...
Valla serdarcığım bizler elbetteki sanatsal değeri yüksek projeleri beklemeye devam ediceğiz ama bunun kaygısına düşmek ısrarla aynı şeyleri söylemek,sonra burda birmirimizle tezat düşmek,birbirini rencide edecek şeyler yazmak,,malesef sonu böyle oluyor..
En son bir eleştiri getirdiğimde acımasızca diye eleştirildim..Ve o arkadaş forumu bıraktı..Keşke o değil de ben bıraksa idim..Çok üzüldüm..O bu forumda daha eski daha kıdemli bir arkadaştı..Yani bu yazdıklarımızdan ötürü birbirimize düşüyoruz sonunda ..
Böyle olmamalı...

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 24 Apr 2007, 01:55

Ellerinize sağlık.
eleştirilere katılmamak elde değil.
Günümüzün güncel popstar yarışmasında, Gencebay gününde bile hala eskileri dinledik. Yeni albüm varken....

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 24 Apr 2007, 11:52

murat bey bu sanatsal projeleri halk için yapmıycak o yüzden tiraj ve ticari kaygısı olamaz ..sanat için sanatsa bu bir miras kalacak yani 1000 satmış 10000 satmış hiç önemli değil ilk önce kendi sanatsal kişiliği için sonra sanat severler için yapacak bunu başka yolu yok..

bu ayapacağı konçerto ve senfonik çalışma 50 de satsa yapmalı..bu onu müzik tarihi sayfalarına altın harflerle kazıyacak yapıtlar olucak 50 yıl sonra 100 yıl sonra..yani artık kendini diğer müzisyenlerden ayıran bilgi ve birkimini dökebileceği çalışmaları gerçekleştirmeli hiç bir maddi ve manevi bahaneye sığınmadan ticari ve tiraj kaygısı olmadan..

o yüzden zaman kaybetmeden el atmalı ve bitirmeli..
benden söylemesi yoksa her zaman dediğim gibi 100 yıl sonra arabeskin babası batsın bu dünya hatasız kul olmazdan ibnaret bir sanatçı olarak anılmaktan öteye gidemiycek..

ne yazık herşeyinden öte bağlama virtüözlüğü olan bir sanatçının geride bırakacağı 1 tane bile bağlama albümü olmuyacak çokk yazık..
bu nasıl felsefe bu nasıl müzikal duruş???

saygılar
mesut :cry:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

nikrizruyası
Deneyimli Üye

Post by nikrizruyası » 24 Apr 2007, 14:02

Gencebay bu şarkıcıların hepsinin üzerindedir bu bir gerçektir hepimiz kabul ediyoruz zaman değişiyor gencebay yeni nesile kendini ne kadar anlattıki rakamları uçsun ama bütün müzik otoritelerini toplayın en kaliteli albüm müzikal anlamda hangisi diye sorun yargısız infaz diyecektir skor h,ç önemli değil bilen b,iliyor zaten problem bu değil mesele abi mizin kendisini tanıtmada geri durmasıdır bu sebeple şimdiki gençlere ben acıyorum müzik yerine bağırtı çağırtı dinliyorlar

ORHAN ABİ BARİ ŞU SÜBYANLARA ACI DA ARTIK ÇIK ORTAYA İNSANLAR MÜZİK NEDİR ÖĞRENSİNLER

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 24 Apr 2007, 14:04

Tamam bunları kabul ediyorum..Sanat için sanat adına yapacakta neden yapmıyor...Yani herhalde bu yazılanları herkes kendide dahil kabul eder..
Fakat ben yinede onun penceresinden baktığım zaman yapacağı proje her ne olursa olsun başarı için tiraj önemlidir..
Bakın gencebay 10.000 satmış dedirtmez...İşin mali yanı tabiki bu projeler için önemli değil..Öncelikli olarak getireceği ses,yankı önemlidir..
Fakat yinede bunlar birbiri ile doğru orantılıdır.Biri olursa diğeri zaten olacak...
Bizler ondaki birikimi kendisinin dünya çapında başarılara imza atacağına inanıyoruz..Kendide buna inanmalı..
Dediğin gibi bağlama virtiözü birinin hala neden solo bir bağlama albümü olmadığı insanı üzüyor..
Bizler gerek senfoni gerekse konçertoyu yada diğer projeleri neden yapmadığı hakkındaki yorumlar yerine bunu direkt olarak gencebayın kendi ağzından duymadıkça bütün yazılanlar havada kalıyor..
Yapmıyorsa yapmıyorum demeli en azından yoksa bizlere hesap verme durumunda değil tabiki..
Beklentilerimizi bir şekilde cevaplamalı..Nedenini ,niçinini bize açıklama durumunda değil fakat en azından yapmıyorum demeli,bizlerde boş yere hayallere kapılmamalıyız..

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 24 Apr 2007, 18:08

Mesut abinin dedigi gibi; eger sanatsal bir ise elini atiyorsan ticari kaygilari da beraberinde tasimak büyük bit hata olur.. Çünkü bugüne dek sanat adina yapilmis hiç bir proje (benim bildigim) ticari anlamda da büyük bir gelir getirtecek kadar genis olan kitlelere yayilamamistir, ya da en azindan aninda yayilamamistir.. Sadece sanata deger veren, kaliteli yapitlarin üzerinde duran insanlar ilgi göstermistir öylesi çalismalara.. Daha büyük kitleler diyorsak, en fazla eserin sahibi öldükten yillar sonra degeri anlasilir olmustur bazi eserler, bir belli sanatseveri kesim de birden bu yapilara ilgi göstermistir.. Mozart, Beethoven döneminde kim ne kadar takiyordu bu isimlere..? Fakat devrim niteligi tasiyan eserleri simdi müzikte uc nokta olarak biliniyor..

Bütün sanatsal eserleri için ortak nokta sudur ki; onlar sanat eserleridir, ve üzerinde baska türlü çalismalar ile karsilastirilamayacak sekilde durulmus, özen gösterilmis çalismalardir.. Kalici olmak ve dinleyene/izleyene birseyler vermek için yapilmislardir..

Gencebay su ana kadar bu nitelikleri tasiyan çalismalara süphesiz ki imzasini atmistir.. Türk müziginde bir degil bir çok alanda devrim yaratmistir çünkü.. Renkleri degistirmistir müzigimizde.. Bunlar müthis önemli dönemeçlerdir müzigimizde.. Ama Gencebay bunlar ile kalacak degil.. Onun penceresi bu ülkede hiç kimsenin olamayacagi kadar genis.. Fakat O hala bu pencerenin büyüklügünden yeterince faydalanmiyor..

Kiziyorum kendisine.. Elin gazetecisi, kendisine belki yüzüne karsi iyi olan, ama disarida - kötü niyetli olmasa da - bilgisizliginden ve ilgisizliginden Gencebay müzigini "arabesk" diye tanimlayan bazi insanlara ziyaret ettiklerinde saatlerce baglamasini konusturabiliyor.. Ama biz gönül dostlarina gelince ancak havamizi aldiriyor.. Biz isyan etmeyelim de ne edelim yahu..?

Adam saziyla bir tarz degil, bir ekol olmus.. Bugün Ismet Topçu, Tunçbilek, Ahmet Koç v.s v.s v.s gibi virtüözler vardir, hepsi kendine has tarzlardir.. Fakat her bir tarzin yolu Gencebay ekolünden geçtigindendir bugünki çizgilerini bulduklari.. Gencebay agaç ise, onlar da o agacin dallaridir.. Bu kisilerin hepsinin kendi çaplarinda sanatsal eserleri vardir, gayet de güzellerdir, ama etkilendikleri ekolün, asil tarz sahibinin daha bir baglama albümü bile yoktur... Yani ne diyecegimi bilemiyorum.. Yahu biz ömür boyu Youtube´da yayinlanan ve sayisi az olan amatör- ve tadimlik tv-kayiti baglama performanslariyla mi yetinecegiz..?? Geçenlerde Gencebay´in Akdeniz Saz evinde dogaçlama olarak çaldigi bir videoyu (bilmiyorun kaçinci defa) izledim.. Eskilerde yayinlanmisti, hepiniz bilirsiniz.. Yaninda Çetin Akdeniz falan var.. "Bu nasil beyindir, bu nasil yaraticiliktir, ve bu nasil bir duygudur" dedim içimden.. Tüylerim tiken tiken oldu.. Neden bunlar derli toplu biçimde bir sanatsal eser olarak profesyonel anlamda disa vurulmuyor..? Neden bir baglama koçertosu yapilmaz..?

Neden engin müzik bilgini, bakis açini ve arastirmaci ruhunu gelecekte ki müzik canavarlarina asilayacak müzik okullari açmazsin, neden kitaplar yazmasin hala? "Ortam el vermiyor" diyorsun, neyi bekliyorsun.. O ortamin düzelmesini mi? Kim düzeltecek? Sen el atmazsan kimden beklersin..? Neden semfonik çalismani israrla bekletirsin..? Neden.. Neden.. Neden...

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 24 Apr 2007, 21:43

berhudar ol.... :D :D :D

Locked