NEDEN KARŞI ÇIKILIYOR?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Buz Dağı
Kıdemli Üye

NEDEN KARŞI ÇIKILIYOR?

Post by Buz Dağı » 21 Apr 2007, 22:25

Arkadaşlar; aranıza yeni katıldıktan sonra forumu daha bir heyecanla ve şevkle takip etmeye başladım. Benim sizlerin de görüşlerine başvurmak istediğim bir konu var. Biliyorsunuz Orhan GENCEBAY Popstar'a katıldıktan sonra bazı gönül dostları bunun O'na yakışmadığını düşünerek tepkilerini belirtti. Fazla göz önünde olmamasının ve kapalı bir kutu gibi olmasının daha iyi olduğu belirtildi. İşte benim de merak ettiğim nokta burada. Neden Orhan GENCEBAY gibi bir müzik DAHİ'sinin bu gibi programlarda kendisini az da olsa ifade etmesine karşı çıkılıyor? Sonuçta yaptığı müziğin arabesk olmadığını defalarca açıklama fırsatı buldu. Ayrıca müzik profosörü olduğu da dile getirildi. Tepki çekmek istemiyorum. Sadece görüşlerinizi almak istedim...
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 22 Apr 2007, 00:03

Foruma yeni katıldığın belli oluyor buzdağı. Bu soruyu ne sen sormuş ol, ne de biz cevaplamış olalım... şşşşş....

Berhüdar ol.

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 22 Apr 2007, 02:00

kısaca yanıtlayayım arkadaşım :

olay bir karizma meselesidir..bu programın orhan gencebayın müzi
kal karizmasını çizdiği düşünülmektedir..çünkü kendi müziğini açıklaması ya da kendini ifade etmesi gereken programlar popstar alaturka gibi zaman zaman müzikal kariyrine ve bilgi dağarcığına bakılmaksızın sözünn kesildiği hatta zaman zaman ağır eleştirilere maruz kaldığı programlar değil müzikal içerikli, müziksel anlamda bilgili insanlar tarafından yapılmış belgesel tarzı programlardır..(( bu tarz progrmalar yapılmamaktadır ..bunu sebebi de türkiyedeki tv ların reyting denen canavar için üretim yapmalarıdır..bunu işi yapsa yapsa trt yapar ancak trt nin kültründe de bir orhan gencebay fobisi ve bu fobiden kaynaklanan bir nefret ve bu nefretten kaynaklanarak onun üzeirne attığı " arabesk "" olgusu vardır.. bu nedenle işe yanaşmazlar, yanaşıp yapsalarda orhan gencebayı yerden yere vururlar..ayrıca trt müzikal gelişim açısından yabu ülkede tam bir fren görevi görmektedir.bunun dayanağı ise geçmişteki korumacı tekelci müzikal yaklaşımıdır..))

saygılar...

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 22 Apr 2007, 10:12

evt bu konuyu çok konuştuk tartıştık ama genel olarak benim karşı çıkmamdaki ilk sebep bu gibi nicelikli program ve projelere sağlık problemlerini ve iş yoğunluğunu bahane etmeyen gencebay sanatsal ve yıllar önce söz verdiği nitelikli projeler sorulduğunda işlerinin yoğun olduğunu ve sağlık problemlerinin olduğunu söylemesiydi..

ben yine karşı çıkmazdım popstara katılmasına bir yandan bu büyük projelere değer önem verip yerine getirseydi..

neyse uzun uzun anlatmaya gerek yok..beklemeye izlemeye devam edicez..
saygılar
mesut :(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 22 Apr 2007, 12:12

ben orhan abiden bu program sayesinde cok sey öğrendim bilgisiyle düsüncesiyle ama ona yakısan bi program tam olarak değil jürü üyesiyle vs.ama öncedende orhan abi i ekranda görmek icin can atardık biraz olsun bu özlemimiz bu program sayesinde giderdik ona has ona özel program olsa cok güzl olur ama tw leri görüyoruz ki malesef yapanda yok ilgilenende yok....neler var orhan babada daha neler neler ama kendini tam olarak ifade edecek bir yer değil tabi...sevgiler....

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 22 Apr 2007, 15:02

Turanamac arkadaşın fikirlerine katılmamak elde değil. TRT'nin tekelci anlayışı sebebi ile Türk müziği yok olma noktasına gelmiştir. Nedense Orhan GENCEBAY'a sürekli karşı çıktılar ama ne oldu? Bugün kaç kişi TRT'nin tabulaşmış kurallarını önemsemektedir? Onların zihniyetinde ancak tek sesli bir nota ile bilinen eserleri yayınlamak vardır. Yeni bir şeyler üretmeden bilinen eserleri icra ederler. Orhan GENCEBAY ise müziğe yeni bir fikir getirdi. Yeni birşeyler yaptı ve kitleleri peşinden sürükledi. TRT ise eski kafalı bir anlayışla O'nun bu fikirlerine karşı çıktı. Evet tekelciydiler ve kendileri kaybetti. Bugün TRT'de yok olma noktasına gelmiştir. Orhan GENCEBAY ise Türk müziğine çok sesliliği getirmiştir. Bütün eserleri senfonik yapıdadır. Herkese selamlar...
SENİ ARIYORUM...

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 22 Apr 2007, 15:49

nedense ben trt yi duyunca izleyince cok canım sıkılıyor asabim bozuluyor ooldukları yerde duruyorlar ilerlema hala kat etmis değil benim gözümde hadi önceden trt yeni gelisiyordu bazı olaylar omus zamnında şimdiki zamanda ise hala neyi sayıyor trt ben anlamis değilim korumak oldugum yerde durmakmıdır HAYIR.
ama GENCEBAY boyun egmemis egmiyorda BUGUN SENİN DOGUM GÜNÜN klibinide trt de izlemdim gecen haftalarda belirtmek istedim
söğlenecek aslında cok sey var trt hakkında.....sevgileimer gönül dostlari

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 22 Apr 2007, 16:18

Gencebay trt zihniyetinin daha çok korumaya yönelik,yeniliklere kapılarını kapalı tuttuğunu ,gelişime ayak uyduramadığını ve sansürcü yanını defalarca kendiside belirtti zaten..
Ayrıca kendisine uygulanan yasağıda dile getirdi.Ve yine TRT nin kensisiyle tezat oluşturduğu yanınıda açıklamıştı.(Bayram,yılbaşı ve özel günlerde çıktığı gibi..)
TRT nin ayrıca bir ORHAN GENCEBAY arşivide vardır...Fakat bunu bir belgesel olarak çekmezler...
Gelelim popstar meselesine,senfonik kardeş gayet güzel izah etmiş..
Bizler belki orada nezih bir ortam oluşsa bunuda eleştirmeyiz hatta büyük bir zevkle izleriz...
Ammaaaa her konuşmasında sözü kesilen,olmadık sebeblerle eleştirilen ve herşeyden önce tartışma adabını bilmeyen insanlar var orada..
Onun beyefendi kişiliğini rencide edilecek çok şey oldu, olmakta..Ayrıca b.ersoya resmen çifte standart uygulanıyor..2 hafta önce gencebay gecesiydi ve gayet mütevazi bir şekilde sunum oldu...
Geçen hafta B.ersoy gecesi idi şatafatı gördünüz..Kaldı ki ersoy besteci bile değil sadece yorumcu..
İşte biz ona verelmesi gereken gerçek değeri göremediğimizden ötürü popstar olayına karşıyız bi yerde..
Bu mevzuu uzar gider..saygılarımla

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 23 Apr 2007, 00:04

zaten haftaya bitiyo sevinenler olmustur aranzda ama babyı canlı ne zaman görcez har hafta görebiliyorduk...isin bu güzelliği vardi neyse....bayyy

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 23 Apr 2007, 10:47

genbay wrote:zaten haftaya bitiyo sevinenler olmustur aranzda ama babyı canlı ne zaman görcez har hafta görebiliyorduk...isin bu güzelliği vardi neyse....bayyy

Her son bir başlangıçtır Teorisinden yola çıkalım...

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 23 Apr 2007, 12:52

küçük bir not daha :

bece programın bitmesine orhan gencaby hepimizden çok seviniyordur ve bundan sonrada hatır gönül için her olaya grmemesi gerektiğini anlamıştır..

bu cümleleri sarfedereken daha önceki röportajlarındaki programla ilgili şikayetleri ve " beni ketenpereye getirdiler" cümlesini baz aldığımı söyleyeyim de yanlış anlaşılmasın ...

saygılar....

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 23 Apr 2007, 17:38

Vallahi dün o programin ilk 1 saatine falan baktim, sonrasina ise dayanamadim ve biraktim.. Yine Bülent Ersoy aldi lafi ve yine Gencebay´a igrenç laflarda bulundu.. Bu sefer "Bir Teselli Ver" sarkisinin ilham kaynagi olan meshur Ispanyol bayani malzeme ederek yine Gencebay´a dangalak dangalak laflarda bulundu, durmadan sözüünü kesti, hiç konusturmadi.. Yani bakmayanlar bakmadigina sükretsinler o olaylara, çevremde ne kadar insan varsa B. Ersoy´un hareketlerini - her ne kadar B. Ersoy´un kalitesiz bir kisilik oldugundan önceden de haberdar olsalar - hayretler içerisinde ve büyük tepkiyle izlediler.. Ben dayanamadim sonra ve biraktim..

Bu seviyesizliklere evet dedi Gencebay.. Biz buna karsiyiz iste.. Kendisini ifade etmesi adina sanatsal projeler var- kimseye bir fayda getirmeyecek, bir çok insanin hayallerini yikacak, en fazla insanlarin beynini koca bir Pazar aksami uyutacak Popstar´lar degildir kendisini ifade etme alani.. Umarim bunu kendisi de anlamistir artik.. Ama öyle tavirlar sergiliyor ki Gencebay, buna bile inanmiyorum..

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 23 Apr 2007, 21:11

Serdar kardeşim haklı. Ben de bu Popstar denen saçmalığı Babamızın kendini ifade edebiliceği bir yer olarak görmüyorum ama sizin de görüşlerinizi almak istedim. Hem zaten bu başlık altında bunları vurgulayarak konuşmazsak gönül dostlarının bunu ne kadar önemsediği anlaşılmaz diye düşündüm. Aslında birisi şu Bülent ERSOY'u sustursa herşey belki daha güzel olabilirdi. Ama gördük bundan önceki popstarlardan kaç tane kaydadeğer star çıktığını. Ben sadece Arabesk değil serbest çalışmalar yaptığını ve O'nun ne kadar büyük bir müzik adamı olduğunun belirtildiği için bu programın artılarını görmeye çalıştım. Saygılar, sevgiler
SENİ ARIYORUM...

nikrizruyası
Deneyimli Üye

Post by nikrizruyası » 24 Apr 2007, 13:50

gönül dostları çokgüzel açıklamış bize söz düşmez artık, anlatılanlarda olduğu gibi nezih bir ortam olsaydı eyvallah derdik ama öyle olmadı ki ve bizler herhafta kahrolduk ben bu hafta seyretmedim yine olanlar olmuş bizler GENCEBAY sanatsal anlamda doyacağımız konuşmlarını yapacağı gereğinde bağlamasını,buzuki sini ve çalabildiği her enstrumanı eline alabileceği müziğinden örnekler verebileceği programlarda görmek istiyoruz

berhudar olun

Bu arada bu konuyu açan arkadaşa tşk forum hareketlenmiş uzun zamandan beri tembellik vardı üzerimizde

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 24 Apr 2007, 14:12

Ya nikriz kardeş, hatırlıyorumda bir yazında nikriz rüyası adlı şaheseri bağlama konçertosu diye dinlemekten bıktım demiştin..
Geçenlerde arabada bir dinledim olmadı bidaha bidaha herhalde 6 defa üstüste dinlemişim...
Elinde bu kadar malzeme var konçertoyu yapmıyosun,hadi vazgeçtik bi bağlama albümüde mi olmaz dı...??
Herkese ders niteliğinde bir bağlama albümü...Mühtiş olurdu..Şimdiye kadar olmaması bir hata ya bundan sonrası...olacak mı.. acaba..???

nikrizruyası
Deneyimli Üye

Post by nikrizruyası » 24 Apr 2007, 17:30

murat kardeş emin ol hala dinlemeye devam arabama bindiğim zaman mutlka onu dinlerim lafım yanlış anlaşılmış olabilir bıkmadan usanmadan
dilemeye devam

bak şimdi aklıma getirdin dinleyeyim bir daha :D

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 24 Apr 2007, 19:50

Nikriz Rüyası rumuzlu kardeşim;
Konuyu ben açmıştım. Asıl ben sizlere teşekkür ederim. Hepiniz gayet samimi ve yerinde konuşmalar yaptınız. Benim de karşı olduğum bir konuda "neden diğer gönül dostları da karşı çıkıyor" soruma gayet net ve açıklayıcı cevaplar buldum.
Nikriz Rüyası şahsında bütün gönül dostlarına teşekkür ederim. Lütfen yorumlarınızı yazmaya devam edin. Unutmadan Soner (Yasak Resim) arkadaşı tanıyamadığım için çok üzgünüm. Keşke gitmeseydi de onunla da bunları konuşabilseydik. Eğer forumu biraz olsun hareketlendirdiysem ne mutlu bana.
Saygılarımla...
SENİ ARIYORUM...

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 14 May 2007, 00:24

Gönül dostları; lütfen yaptığımız konuşma ve tartışmalarda sinirlerimize hakim olup, seviyeyi düşürmeyelim. Kilitlenen konu örneğinde olduğu gibi kişisel atışmalara girmeyelim. Neyse, bu haftaki Popstar programında neyse ki gönül dostlarını pek fazla rahatsız edici şey olmadı. Her ne kadar karşı çıksakta, bu hafta yarışmacılardan İlkay Orhan GENCEBAY'ın "Kaderimin Oyunu" parçasını seslendirdikten sonra Bülent ERSOY'un Orhan GENCEBAY için söyledikleri gerçekten güzel şeylerdi. Her ne kadar arada bir sinirlendirse de bu konuşmaları güzeldi. İzleyenler bana hak verecektir.

Bu arada adminlerimiz bana kızmasınlar. Popstar yorumlarının bu başlığa yazılmasının uygun olduğunu düşündüm. Umarım yanlış anlaşılmam...
SENİ ARIYORUM...

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 15 May 2007, 23:05

Sevgili arkadaşlar.
Yorumlarınıza katılıyorum.
Popstar ın ilk günlerinde bir tartışma,tufan koptu. Bende bu tartışmalarda yerini aldım. Ama maalesef beni Gencebay düşmanı olarak tanıyanlar oldu....
Tartışma yaratmayayım ama "bilen bilir" diyorum.
Bence iki kuşak tartışması yaşandı.
Biri eski kuşak ki bende yaşım itibari ile bu kuşağa dahilim. Bizler Gencebay ın popstar varlığından rahatsız olmadık. Korkularımız vardı. Maymun medyanın oyuncağı olacak diye. Şükür bir iki çelişkili röportaj dışında o korkumuz olmadı. Onu orada görmekten mutluluk duyduk. Ancak yine beklentimiz "özü-sözü bir" Gencebay'ın "gönül adamlığı" edası içinde eğriye eğri, doğruya doğru demesi ve arada sazı/canlı sesini göstermesiydi.
Yeni kuşak ki genç arkadaşlar, haklı olarak onu orada görmekten mutluluk duydular. Bu mutluluğu paylaşıyoruz tabiiki ama yılların birikim ve beklentisi de sitemlerimize engel olamadı. Tüm yaşananaların özü buydu.Şükür durulmuşuz. Gerim gerim gerildik.
Arkadaşlar. buradaki dostluk 2001 den beri devam ediyor. Ancak aramızda yer alması gereken gerçek dostlarımızdan çok fire verdik. Yeri gerçekten dolmayacak kardeşlerimiz koptular. Gencebay sevgisi ve bilgisi ölçülemez kardeşlerimiz artık yoklar. Sırf bu tartışmalardaki "empatisizlik" yüzünden.
Dilerim tekrar dönerler. Soner mesela, mesela ;Erhan,Yılgör,İsmail,Figen,Zehra,Murat, Erhan,Harun........... ve adını sayamadığım diğer sevgili dostlar.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 15 May 2007, 23:22

Burhan abi gerçekten haklısın. Ben bu foruma bu sene dahil oldum, ancak, hep söylediğim gibi 2,5 yıldan beri takip ediyorum. Şartlar neticesinde sonradan aranıza katılma şansı buldum. Fakat, kilitlenen konudaki gibi bir daha böyle bir şey yaşanmasını istemediğimden dolayı "hepimiz tartışmalarımıza dikkat edelim" deme gereği duydum. Tekrar söylüyorum, UMARIM YANLIŞ ANLAŞILMAM...

Bu arada Soner (yasak resim) arkadaşımızı tanıyamadığım için üzgün olduğumu daha öncede belirtmiştim. Yine söylüyorum, keşke burada olsaydı da O'nunlada bunları konuşabilseydik. :(
SENİ ARIYORUM...

Locked