Orhan Gencebay: "Nükleere hayır, Kyoto'ya evet"

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
sakaryali
Yeni Üye
Posts: 31
Joined: 15 Jan 2006, 01:23
Location: ankara

Orhan Gencebay: "Nükleere hayır, Kyoto'ya evet"

Post by sakaryali » 24 Apr 2007, 07:35

Orhan Gencebay: "Nükleere hayır, Kyoto'ya evet"

Önceki akşam 23.30 sıralarında telefon geldi: "Çabuk Star TV'yi aç ve Orhan Gencebay'ı dinle..."
Habertürk'teki Basın Kulübü'nden derhal Star TV'ye geçiş yaptığımda ne göreyim? Gencebay, altını çize çize Türkiye'de nükleer santral yapılmasına itiraz ediyor.
Orhan Gencebay, aylardır Star TV'de pazar akşamlarının reyting rekorları kıran yarışma programı Popstar Alaturka'da Bülent Ersoy, Ebru Gündeş ve Armağan Çağlayan'la birlikte jüri üyesi. Finale kalan son 3 kişiden biri olan Utku'nun değerlendirmesi sırasında aynen şöyle diyor:
"Utku'nun doğum yeri olan Sinop'tan bazı dostlar aradılar, bazı haberler gönderdiler. Biliyorsunuz Sinop'ta nükleer santral yapılma karar alınmıştı. Ama vatandaşlarımız bu karara tepkililer, yapılmasını istemiyorlar; çünkü nükleer santralin bedeli çok ağır da olabiliyor.

Sinop'a yapılmasın
Utku ile ilk kez burada görüştüğümüzde, onu desteklemek için programa katılan Sinoplular 'Nükleer santrale hayır, Utku'ya evet' diye pankart açmışlardı."
Gencebay'ın sözleri, salondaki izleyicilerden güçlü bir alkış ve "Nükleer santrale hayır" tezahüratıyla kesiliyor... Tezahürat sona erdiğinde Gencebay, sözlerini şöyle sürdürüyor:
"O programda 'Ben de aynen böyle düşünüyorum, hatta Kyoto'ya da evet' demiştim. Fakat Türkiye, Amerika ve diğer bazı ülkeler Kyoto'yu imzalamıyorlar.
Bu çevre kirlenmesi, küresel ısınma çok önemli bir konu. Ne yapılacaksa bir an önce yapılmalı.
Birkaç gün önce bir haber vardı. Çin'in Tibet bölgesinde yağmur bulutları oluşturmayla ilgili bir teknik uygulamayla kar yağdırmışlar. Bu şu anlama geliyor: Bir kuraklık söz konusu olduğu zaman, orada iklimi etkileyecek teknolojiyi geliştiriyorlar. Çok hoşuma gitti. Bu haber doğruysa, dünyamız için başka türlü umut vaat eden bir şey olabilir. Biz yine de 'Nükleer santrale hayır, Utku'ya evet' diyoruz."
Yine salonda büyük bir alkış kopuyor...

Salonda kopan alkış
Gencebay, şarkılarıyla milyonları peşinden sürükleyen bir sanatçı. Kitlelerin izlediği, reytingi yüksek bir programda Sinoplu bir genç yarışmacıyı vesile sayarak, "Nükleer santrale hayır, Kyoto'ya evet" mesajı vermesi çok anlamlı. Nükleer santrale karşı olanlar, Gencebay'ın etrafında bir araya gelerek seslerini daha yüksek duyurabilirler.
Hiç tanışmadığım halde dün telefonunu bulup Gencebay'ı aradım ve gördüm ki yıllardır çevre konusuna kafa yoruyor. "Müzik dışındaki hobilerim, tutkularım" dediği alanlar, sadece çevre ve iklim değişikliği değil; astrofizikten antropolojiye, deprembilim ve jeofizikten tarihe kadar geniş bir yelpaze oluşturuyor. Gencebay, iklim değişikliklerinin insan eliyle hızlandırılmış olmasını "Vicdani suç, insanlık suçu" olarak niteliyor.
Siyasetin bilimin önüne geçmesinden, dünyanın ve insanlığın büyük zarar gördüğüne işaret eden Gencebay'a göre insanlığı kurtaracak tek şey bilgi!
"İyi bir insan olmaya çalıştım" diyor ve ekliyor: "Yaradan'ın yarattığı şu gök kubbe altında tek bir lisanın konuşulmasını, sınırların olmamasını istiyorum. Benim idealim bu, ama ne mümkün! O zaman ben de kendi vatanımı korumalıyım."

Meral Tamer/Milliyet

http://www.milliyet.com.tr/2007/04/24/yazar/tamer.html

yalnız
Yeni Üye
Posts: 41
Joined: 27 Nov 2006, 22:04

Post by yalnız » 24 Apr 2007, 20:01

haber icin teşekkürler.

Locked