SEVGİLİ GÖNÜL DOSTLARIM ekim2005

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
genex
Site Admin

SEVGİLİ GÖNÜL DOSTLARIM ekim2005

Post by genex » 31 Oct 2005, 23:13

Sizleri en candan sevgi ve selamlarımla kucaklarım...

Uzun zamandan beri sizlere yeni eserlerimden oluşan bir albüm hazırlamanın heyecanı ile , çok yoğun bir tempoyla çalışıyorum. Şu anda eserlerimin notalarını yazma safhasındayım. İnşallah yakın bir zamanda stüdyo çalışmalarım başlayacak.Albümün ismini ve eserlerin sıralamasını henüz belirlemedim.Çünkü duygularım her an her şeyi değiştirebilir.Bu albümümde değişik bulacağınızı umduğum bir çok eserim var.Çalışmalarımın hangi safhada olduğuyla ilgili bilgileri sizlerle zaman zaman paylaşmak istiyorum.Tabi ki bu arada sizlerin de bana bir çok önerileriniz olabilir. Onlar benim için büyük önem taşıyacağından ve yardımcı olabileceğinden dolayı varsa önerilerinizi bilmek isterim.

Sevgili dostlar...

Gönderdiğiniz maillerde ve forum bölümünde bir çok sorularınız var.Yeni albümümün haricinde ki merak ettiğiniz çalışmalarımla ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. Yıllardır yapılan sahne tekliflerini son zamanlarda değerlendirmeye aldım , ancak kendi istediğim ortamı bulursam sahne çalışması yapmak istiyorum.Benim sahneye çıkışım ancak ilk ve son olarak yurt içinde ve yurt dışında 10 veya 15 tane özel konserle sınırlı olan , sahne sunumu ve promosyonu en üst düzeyde olabilecek bir ele alışla olabilir. İstediğim ortamı bulamadığım taktirde sahne konusunu ebediyen kapatırım.Benim istediğim ortamın amacı sizlere bu konserleri en yüce şeklinde sunmaktır. Bu konuda bazı ajansların çalışmaları hala devam ediyor.

Merak edilen konulardan bir tanesi de dizi filmlerle ilgili. Bu konuda çok teklif aldım ve almaktayım.Hatta şu anda gönderilen beş altı tane senaryoyu değerlendirmeye aldım.Fakat dizi çalışmaları çok yoğun bir mesai aldığı için ve bu yoğunluğun benim müzik çalışmalarımı etkileyeceği düşüncesiyle tereddütlerim var.

Aslında dizi film ve sinema filmi yapmayı çok seviyorum ancak yapmam gereken o kadar çok çalışma var ki dizi filmin çekim zamanı planlamasını yapmanın benim için çok zor olduğunu belirtmek istiyorum.

Bu arada kitap yazımına başladım fakat albümün yoğun çalışmaları sebebiyle ağır bir tempoda ilerliyor.

Tüm eserlerimin notalarını bir anda hazırlamak ve yayınlamak mümkün değil.Fakat bu konuda çalışmalarım geç de olsa başladı.İlk bölüm olarak yayınlanacak bazı eserlerimin notalarının son düzenlemelerini yapmaktayım. Notalarımı da kitabım gibi ağır bir tempoda hazırlıyorum.Aslında bu çalışmaları sizlere çok daha evvel sunabilmeliydim fakat yoğunluklar ve sağlık şartları yüzünden uzadı gitti.Bunun için sizlerden çok özür diliyorum.

Yakın bir tarihte evvelce çektiğim bazı filmlerin müziklerini sizlere albüm halinde sunacağız.

Dağarcığımda bir çok senfoni ve konçerto yapacak kadar birikimim var. Bunları sizlere istediğim gibi hazırlayamadığım için sunamadım.Tabi ki yoğunluğum , sağlık nedenlerim ve hatta bazı müzik araştırmalarımı yapamamamın kararsızlığından kaynaklanmakta. Örneğin; senfoni denince batı polifonisi , batı duyarlılığı ve batı gelenekselliğiyle yazılan büyük eserler akla geliyor.Batı sistemi mükemmel bir sistem onu herkes gibi bizde severek kullanıyoruz fakat ben asıl yapılması gerekenin kendi müziğimizin içerisindeki analizi yaptıktan sonra kendi değerlerimizi ortaya koyabilmenin daha saygın olduğu kanaatindeyim.Aslında bu araştırmalar devletin kuracağı Türk müziği araştırma enstitülerinde olabilmeliydi ama maalesef hiç bir zaman böyle bir enstitü kurulmadı ve bu araştırmalar yapılamadı.

Yapmayı düşünüp de daha önce belirttiğim nedenlerden dolayı yapamadığım fakat bir iki sene içinde mutlaka yapacağım bir konuda Gencebay Müzik Akademisi konusu. Bu okulda araştırmalar da yapmak istediğim gibi , mevcut müzik sisteminin teknik olarak yanlış ve eksik bulduğum bazı konularını da ele almak istiyorum.

Sevgili gönül dostlarım...

Biraz detaylı olarak başlıklarını verdiğim bu konuların dışında, üzerinde çalıştığım başka konularda var. Bunları zamanı geldikçe sizlere buradan açıklayacağım. Bunlardan bazıları telif hakları konusu , Digital Platformla ilgili bilgiler , Türk müziği belgeseli gibi önemli konular.

En kısa zamanda görüşmek üzere hepinizi en candan sevgi ve selamlarımla kucaklarım.

Berhudar Olun...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 01 Nov 2005, 17:20

Her gün bu nakarata ah yeniden ba$liyorum..
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 01 Nov 2005, 18:17

Sana Katılmamak mümkünmü soner ! hikayeeee

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 01 Nov 2005, 19:11

Uzun zaman ( ben diyeyim 3 ,siz diyin 5 sene) sonra üstadımız,pirimiz Orhan GENCEBAY dan bir nebze de olsa cevap almak beni şaşırttı." Vay " dedim nihayeeet. "halkın yücelttiği bir insan niye halkına kulak tıkar" diye sitemlerime az da olsa mola verdim.
Şimdi haddim olmayarak Orhan GENCEBAY ın söylediklerine tercümanlık edeyim; :oops:
Uzun zamandır albüm çalışmaları yapıyor,notalarını yazıyor ve henüz isim ve eser sıralaması belli değil çünkü duygularım her an değişebilir diyor.
(Yani der ki ,öyle hemen beklemeyin. beklemeye de devam edin.Bu bir kaç yıl da sürebilir. :!: )
maillerimizi okumuş :idea: ve "son albüm dışında" ki konulara cevap veriyor:
Sahne konusunda önemli bir ip ucu var "İstediğim ortamı bulamazsam, konuyu ebediyen kapatırım"diyor :arrow:
Ben diyorum ki; bir çok özel durum vardı bu ülkede ;körfez depremi,hadi okula,ışık doğudan yükselir,Cumhuriyetin 75 nci yılı,kızlarımızı okutalım vs.vs. bunlar söz konusu konserin niteliği ile ilgili teknik ve ideal olabilecek mazeretleri de yok ederdi. Ama dedikodularla olacak diye beklediğimiz konser maalesef olmadı.
( yani der ki abimiz Konseri beklemeyin :!: )
Diziler ve filmlerle ilgili bir çok konuları değerlendirmeye almış :?:
( henüz daha değerlendiriyor,müzik çalışmalarını engelleyeceği teredütü ile sıcak bakmıyor. Dizileri felan unutun)diyor. Da isteyen kim : yarım kalan dublör vardı! illa ki film ise bunu hallet ,yeni senaryoya ne hacet.
Kitap yazımına başlamış ancak müzik ve albüm çalışmaları nedeni ile ağır gidiyormuş. :arrow:
( kitap yazım işi de biraz askıda ama kitap ta istemiyoruz biz/anket yapın bakalım albümler mi ? kitap mı ? diye ne çıkacak) :!:
Film müzikleri diyor. İşte bu can damarı oldu. Bu konu için ise hala "yakın tarihte" diyor.Bu "yakın tarih" i bizler :wink: çok iyi biliriz.
Senfoni konusu da çoook derin. Orhan baba nın yaklaşımı ile bunu beklemek hayal.Hatta hayal ötesi ama o da çok haklı.
Diğer konulara da dem vuran pirimiz "çalışmalarım devam ediyor diyor" :(
Ehhh.
Öncelikle herkesten özür dilerim. :oops: Bu ilk uzun yazım oldu.Beni bilirsiniz. Kısa kısa geçerim. Sitemlerimde de yine kendime döner,kendimi suçlarım. Ne diyeyim. Sabır diliyorum hepimize.Ama ben Orhan GENCEBAY'a haddime düşmeyerek, fakat yılların :!: GÖNÜL SEVGİSİNİN KULLUK HAKKI :!: olarak şunu iletmek isterim.
Öncelikler tüm çalışmaları bırak.İlk hedefin "KORSAN"yasası. Aha medya. Çık ortaya bakalım kim durduracak seni. Plajda,magazin aralarında, davetler de değil de korsan ile ilgili forumlarda,sempozyumlarda,ana haber bültenlerinde görün bizlere....
İkinci hedefin de yeni bir albüm. Bırak kitap,dizi ,film yerinde kalsın. Sen bu gün parlayan biri değilsin ve hiç kimseye de sanatını ispata mecbur değilsin. Zaten literatürler de yerini aldın. Kitabını,devletimizin bile kuramadığı,bahsettiğin akademiyi de bir gün müziğe elveda dersen yaparsın. Bunlar sonraki ve uzun işler.Tabiiki ihtiyaç var ama bu gün değil çünkü bizleri çok ihmal ettin.
Eğer forumlara gerçekten baktı isen beklentilerimizi kısaca
1. Yeni albüm
2. Bağlama solo albüm
3. Film Müzikleri
diye görebilirsin.işte gönül dostlarının beklentisi. Önce bizleri bunlarla sustur. Biz bunlarla avut ve biz bunlarla öğünürken sen diğer projelere yelken aç.
Bu yazdıklarım da yıllardır suskun kalan,yıllarca GENCEBAY şarkılarının sevgisi ile büyüyen, bir Orhan GENCEBAY aşkının ürünüdür.
Umarım zaman ve beklenti ile ilgili konularda yanılırım.
[/b]

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 04 Nov 2005, 21:45

herkese iyi bayramlar.....öncelikle...buyuklerimin ellerinden öperim..

burhan abi haklısın ....

hatırlayanınız varsa; yazin bir sey olmustu,orhan abi yi bodrumda tatil yapiyor gorunce tv de ben biraz sitemvari bi şekilde haber yapmiştim,biz studyoda biliyorduk.hani albüm yazin cikiyordu diye....

ondan bir gun sonra galiba yanilmiyorsam bir gazetede bir haber cikmişti tatildeyim ama notalari yaziyorum diye,,, iki uc gun sonra resmi siteden aciklama gelmişti calişmalar devam ediyor diye,, alt yapılar oluyor diye...

aradan aylar gecti,gecen gun bir gazetede roprtaj vardi: diyor ustamız, nota yaziyorum daha on gun oldu baslayali,sonra bir haber kaynagi altan abiden ögrenmiş daha alt yapılara yeni baslandi diye...

iyide acikca cikip arkadaslar gec cikarmayai düşünuyorum dese... kim ne diyecek ki..kim kizacak ki....

benim en cok uzuldugum...ayrintilarla bu celişkiyi görecek gönul dostlarinin nazarinda kendisinin nasil bir haleti ruhiye içine girdigidir....

strateji yapiyorsa bas tacı... ama acikca dese daha iyi olmazmi..cunku bu usul cok acayip renk veriyor..ve bizi salliyor....

olabilir,gercekten cailişirken girdigi seyru sefer vesilesi ile uzadikca uzayabilir..yada vakit darligida sorun olabilir..sanki milletvekili gibi calişiyor abimiz..saygimiz var...hemde cokkk saygimiz var....toplumsal ve sosyal sorunlar la ilgilenen bir sanatci bizim bastacimizdir...

ama cik söyle: albüm işi uzayacak de...hayat içindeki gelişmeler böyle bir surec olusturdu de....kim saygisizlik yaparki..bizmi....

onun misyonunu daha iyi anlatmak için nice kişiler tarafindan hor görulduk,aldatıldık,yalnız bıraklıdık,vs vs vs .. bunu bilebilse keşke..ne için yabtik..sevgi için,,,,,

emektar bir arkadasimiz okulunu dondurdu bu misyon için... ama...

bir gun birisi gelipte bana yahu orhan abinin son bir kac aydir verdigi demeclere aklim takildi..ya kac aydir heb nota yaziyorum diyor..bunun hiklmeti ne diye sorsa...ben ne cevab verecegim...yada baska bir gönul dostuna sorulsa ne cevab verecek??????????

bilmiyorum belki gercektende bazi nedenlerden dolayi heb ertleniyor bazi seyler...

ama.. su ayrintilar yokmu su ayrintilar.....

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 04 Nov 2005, 22:45

4 KASIM 2005
Flash Tv.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbul özel görüntü ve röportajları:
Konuklardan bizi bağlayanı:
Orhan GENCEBAY:
" Yeni albüm için çalışmalara başladım.Henüz notalarla uğraşıyorum ve bu biraz zaman alıyor. Yakında stüdyo çalışmaları başlıyacak,uzun bir süreç bu ama benim içim öncelikli ve ilk hedefim sevenlerime bu albümü sunmak."
Umarım ikinci hedefini çizmiştir sevgili üstadımız......

Locked