kızacaksınız ama bu yazıyı okuyun lütfen çok ilginç

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
nikrizruyası
Deneyimli Üye

kızacaksınız ama bu yazıyı okuyun lütfen çok ilginç

Post by nikrizruyası » 17 Oct 2007, 11:04

günaydın dan rahşan gülşan ın yazısı

Sevim Abla, Orhan Abi'ye bir nefes aldırsan!

Cumartesi günü okudum bu ropörtajı. İçim karardı, nefesim daraldı, 33 yıllık bir ilişkinin kasveti çöktü üzerime. Tuluhan Tekelioğlu'nun yaptığı Orhan Gencebay-Sevim Emre ropörtajından bahsediyorum. Gerçekten okuduktan sonra çok sarsıldım.

DENİZ TUTUYORMUŞ!
Sevim Emre ve Orhan Gencebay, son 33 yılda birbirlerinden sadece 12 gün ayrı kalmışlar. Aslında itiraf etmek gerekirse, yani henüz ropörtajı okumadan durum hoşuma gitti. "Tamam" dedim, "İşte aradığımız sonsuz ve koşulsuz aşk bu olmalı..." "Heyy be" deyip içimden "Hasret benim, çile benim, ömrüm senin senin olsun" isimli Orhan Abi şarkısını söylemeye başladım. Yani o derece mesut oldum. Ama ropörtajı okudukça sevincim kursağımda kaldı. Kendimi üst üste 33, dubleks hamburger menü yemiş gibi hissettim. Mesela Orhan Abi, tekne almak istemiş yıllarca. Ama Sevim Abla'yı deniz tutuyormuş. Orhan Abi dünyayı, sevdiği kadın ile gezmek istemiş ama Sevim Abla uçaktan korkuyormuş; dünyayı otomobille dolaşmışlar. Orhan Abi'nin çokça hobisi varmış ama Sevim Abla onu yalnız bırakamadığı için bunları da yapmazmış. Yani, Sevim Abla ölümsüz aşkı için istemediği hiçbir şeyi yapmamış. Hatta Orhan Abi'nin arkeoloji zevkini bile anlamaya çalışmamış. "Tarihe merakı vardır, bir taşa iki saat bakar mesela. 'Ne var o taşta' diye sıkılırım, çatlarım" diyor bu konuda. Anlamak çok güç. 33 yıl boyunca tüm sevdiğiniz şeylerden vazgeçip partnerinizi mutlu etmeye çalışmak; 'koşulsuz aşk'mı, yoksa 'koşulsuz teslimiyet' fikrinin getirdiği bir zafer halinin hayatımızın tüm noktalarına homojen olarak yayılmasının verdiği haz halinden vazgeçememek mi? Orhan Abi, vermek üzerine kurmuş ilişkisinin dengesini... Maddimanevi vermiş. "Ne istediyse hayır demedim. Benden son istediği şey, Mercedes cip, 2008 model. Olmaz desem makul karşılar" diyor Orhan Abi. İstediği cipin modeline kadar sayan Emre ise ekliyor; "Hiçbir zaman çok bir şey istemedim, tok gözlüyümdür." Çok katastrofobik bir ilişki bu. Acaba Sevim Abla, biraz huysuz ve Orhan Abi "hır çıkmasın" diye mi çabalayıp duruyor.

YEMEĞİ ELİMDEN YER
Dışarıdan anlamak imkansız. Ama bundan bir tane de kendime istemediğimi biliyorum. Ben 'mırç mırç' ilişki seviyorum. Dip dibe, kıç kıça. İşte sarsıldığım nokta da bu. Son 48 saattir tüm doğrularım sarsıldı. Biz kadınlar ilişkileri, ilk yıl dünyanın en tatlı erkekleri, sonsuza dek mutlu yaşanabilecek ilişkileri böyle mi bunaltıp boğuyoruz? Sözü, Sevim Abla'nın Orhan Abi'den (kelimeyi söylemeye dilim varmıyor) bir sevgiliden çok bir pet gibi bahsettiği cümlelerle bitiriyorum: "Yemek seçmez, başkasının elinden yemez. Evde ikimiz de diyet yaparız, yemeğini benim elimden yer."

bana ilginç geldi aktardım

berhudar olun

uyger35
Deneyimli Üye

Re: kızacaksınız ama bu yazıyı okuyun lütfen çok ilginç

Post by uyger35 » 17 Oct 2007, 11:52

GAZETEYİ BENDE GÖRDÜM KIZMAK NE KELİME BİLKİS DUYGULARIMA TERCÜMAN OLDUĞU İÇİN MEMNUN OLDUM.
GENCEBAY KARDEŞLİĞİ.

nikrizruyası
Deneyimli Üye

Post by nikrizruyası » 17 Oct 2007, 15:12

ben yıllardır bu kanıdaydım özellikle popstar başladıktan sonra tamamen emin oldum orhan abi her konuşmadan ve her esprıden sonra dönüp sevim yengemıze bakması benım fıkrımı doğru çıkarttı ondan çekinir bir havası var gibi geliyor bana pek özgür değil gibi orhan abi

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 18 Oct 2007, 20:52

Niye kizalim yahu? Aktardigin için sagol.

Asla bu konuyu yüksek ses ile konusmayi sevmedim, öyle ya, bizi Gencebay´in bizlere sanatsal anlamda verdikleri ilgilendirir. Ama öte yandan da söyle birsey vardi; eger bazi etkenler Gencebay´in bizler ile bazi seyleri paylasmasina engel oluyorsa, ben de o "bazi etkenleri" sorgularim arkadas.. Bu baglamda ben de özellikle son yillarda Gencebay´in haniminin bazi konularda Gencebay´in önünde bir engel oldugunu düsünmeye basladim. Özel hayatindaki konular beni ilgilendirmez, kesinlikle. Ama bir dinleyicisi olarak daha çok korktugum birsey var, o da Sevim Emre´nin Gencebay´in bazi projelerini acaba engelliyor mu olmasi?? Acaba o´na "bosver, kendini niye yoracaksin bunlarla, sen rahat rahat Popstar´a git, su eglence gidelim, su yemege gidelim, su isadaminin kizinin dügününe gidelim"... Yani bilmiyorum, fazla mi ileri gidiyorum, onu da bilmiyorum.. Ama bazi seylerin Gencebay´i frenledigine artik iyice inanmaya basladim... Yahu bir de söyle düsünün. Senin kocan büyük sanatçi olsun, büyük hayalleri olsun (projeler anlaminda), eger sen istesen projelerin gerçeklesmesini, simdiye kadar en azindan o projelerin yarisinin simdi bitmis olmasini dolayli da olsa sen saglardin.. Çünkü yillarca kocana baski yapardin, destek olurdun "hadi su projeleri yap" diye, "sevenlerini sevindir, beni de" diye.. Ama su anki durum ne? Sifir sifir, elde var sifir.. Demek ki Gencebay´i atesleyen, kamçilayan kimse yok (bizim gibi sesi git gide azalan Gencebay severleri disinda). Ancak kendisine yüzeysel övgüler yagdiranlar, ama aradan da "arabeskçi" yorumunu esirgemeyenlerden tonlarca var.. En önemlisi - bana göre - yaninda kendisini projelere tesvik etmeyen bir hanimi var... Gencebay´in Popstar´a katilmasini en çok isteyen Sevim Emre´ydi, hatirlayin, gerisini siz düsünün...

Kusura bakma Orhan Baba, böyle konulara asla girmek istemez insan, ama bazi seyler bizleri bunlara itiyor.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 18 Oct 2007, 22:14

SerdarYilmaz wrote:Demek ki Gencebay´i atesleyen, kamçilayan kimse yok (bizim gibi sesi git gide azalan Gencebay severleri disinda).

Kusura bakma dostum, burayı anlayamadım...

Neyse, konumuza dönersek (proje deyince kendimi tutamıyorum) benim projeler için umudum sıfırın altına düşmek üzere. Öyle ki, GENCEBAY'ın çevresindeki bazı insanlar (sadece hanımı değil, bir çok kişi) O'nun maddi, magazinel, popüler işlerle uğraşmasını istiyorlar. GENCEBAY'da "onları" kıramadığı için vaktini harcamaktan başka birşey yapmıyor.

Sanatı hiç sormayın. Nerede o 70 lerdeki, 80 lerdeki, 90 lardaki GENCEBAY, nerede şimdiki.

O'da haklı bir yerde. Dünya hızla değişiyor. Hayat şartları v.s.
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 19 Oct 2007, 14:43

kızmak bi yana bence çok doğru bi noktaya parmak basmış yazar.yazdığı her satıra harfi harfine katılıyorum.ona ilaveten serdar'ın yazdığı yazıyı ben de buraya copy-paste yapıyorum tabir-i caizse.

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 20 Oct 2007, 01:43

Projeler artık rüyama girer oldu son dönemlerde.. Gerçi Film müzikleri albümü yüreğimize azda olsa su serpti.. Serdar'a hak veriyorum. Projeleri hep bir ağızdan talep edebilmemiz için, önce kendi aramızda bir uzlaşı sağlamamız gerektiği kanaatindeyim.

Halen çoğumuz projeler konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Nedir bu projeler, ne zaman bahsi geçti, ne işe yarayacak, nedir ne değildir.. Pek kimsenin birşey bildiği yok..

Gencebay'ın kendisine aslında en az bizler kadar istiyor bu projelerin hayata geçmesini... Amma...

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 28 Oct 2007, 12:05

sabır taşı çatladı:(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

uyger35
Deneyimli Üye

Post by uyger35 » 29 Oct 2007, 16:41

SEVİM HANIMLA İLGİLİ TERETTÜTLERDE NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZ 28.10.2007 TARİHLİ POP STAR ALATURKADA ORTAYA ÇIKTI.YARIŞMACILARDAN BİRİSİ SEVİM HANIM BENİ BURADA İSTEMİYOR DİYE YARIŞMADAN ÇEKİLMEK İSTEDİ BABA NIN O ANKİ ŞAŞKINLIĞINI ANLATAMAM.SAĞLIĞINA BİR ŞEY OLACAK DİYE ÇOK KORKTUM.
GENCEBAY KARDEŞLİĞİ.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 01 Nov 2007, 11:32

bazı şoklamalar insan üstünde olumlu olabilir bekliyoruzz bakalım daha neler olucak..:(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

Locked