güzel yazmış yazar

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
User avatar
nikrizruyası
Deneyimli Üye
Posts: 85
Joined: 29 Jan 2007, 16:58
Location: istanbul / Alibeyköy

güzel yazmış yazar

Post by nikrizruyası » 31 Oct 2007, 11:51

MEHMED FUAD

Orhan Gencebay ; Türk müziğinde çokseslilik denemelerinin en tartışmalı kompozitörü ve icracısı. Entelektüel müzik ile popüler müziğin ender kesişme noktalarından biri. Yerel ve evrensel müzikal değerlerin profesyonel ve lezzetli bir harmanı.


Özel yaşamı ve kişiliğiyle de bir yönüyle geleneğe yaslanan ancak çağın rengini de yaşantısında ve eserlerinde taşıyan, solcusundan sağcısına, liberalinden İslamcısına kadar, her görüşten ve her yaştan yurttaşın saygı duyduğu gerçek bir beyefendi.


Hülasa sanatıyla da kişiliğiyle de birçok iltifatı hak eden saygıdeğer bir sanatkar. Ne var ki bu sanatkar, 40 yıllık sanat hayatının son 15 yılında gerçekten ciddi hatalar yapıyor ve sevenlerini üzüyor.


Bir dönem ünlü modacılara, Türkiye `deki en güçlü imaj çalışması sorulduğunda, Zeynep Tunuslu , `Orhan Gencebay ` cevabını vermiş ve arkasından mealen şöyle bir şeyler söylemişti; `Kişiliği, müziği, duruşu hatta bıyıkları ve favorileriyle başka türlü olamazdı dedirtiyor`.


İşte o dönemlere kadarki Gencebay imajının gücü, imaj olmamasından kaynaklanıyordu. Çünkü Gencebay sözüyle, müziğiyle duruşu ve ağırbaşlılığıyla bir `toplam kalite` çalışmasıydı, bir hakikatti. Yani bir imaj çalışmasının ürünü değildi söz konusu imaj.


1993 yılında Sibel Can `la birlikte hazırladığı albüm, Gencebay `ın imajına ve itibarına attığı ilk çizik olacaktı. Sibel Can elbette değerli bir sanatçı. Ancak Gencebay , müzikal birikimi, felsefesi ve duruşuyla farklı bir frekansta ve klas bir isim. Bu çalışma Sibel Can `ı onore etmiştir belki ama Gencebay `a küçük geldi. Genç sanatçılara desteği takdir edilesi bir tutumdur, lakin ortak çalışma sevenlerini gerçekten üzmüştü. Üstelik Erkin Koray gibi bir isimle yıllarca konuşulup gerçekleştirilmemişken.


Gencebay `ın ikinci büyük hatası 1996 yılında gerçekleşti. Az konuşan, televizyona az çıkan, sahneye hiç çıkmayan ve bu özellikleriyle gizemli bir şöhretin sahibi olarak adeta efsaneleşen Orhan Abi , TGRT `nin talk şov teklifini kabul ederek, yıllarca koruduğu büyüsünü bozarak, efsanenin sıradan bir gerçeğe dönüşmesine sebep oldu. Üstelik şarkılarıyla kıyaslandığında akıcı olmayan hatta (biraz da mahcubiyetinden) tutuk diyebileceğimiz Türkçesi ve program için hazırlanan mizah özürlü skeçlerle. Keşke yüzünü eskiteceği ve büyüsünü bozacağı program, en azından müziğin konuşulduğu seviyeli-ağırbaşlı bir sohbet programı olsaydı. Daha az yara alırdı.


Zincirleme şoklar


Orhan Abi Şov da nihayetinde geldi geçti ve izleri kalacak olsa da yaraları nispeten sarıldı. Birkaç yıl sonra yeni bir sürprizle bir kez daha sarsıldık. Orhan Abi bu kez reklam yıldızı olarak çıktı karşımıza. Üstelik Gencebay `ın duruşuna aykırı bir reklamla. Bu Gencebay `ın adeta kendine ihanetiydi. Acıdan, dertten, fedakarlıktan, yoksulluktan, paylaşmaktan bahseden ve ağlatıp da gülene yazıklanan Gencebay `ın inkarıydı reklamlardaki Gencebay . Evet Gencebay hiçbir zaman keskin bir siyasi duruşun sahibi de, sözcüsü de olmadı. Ancak geleneksel bir dil ve geleneksel yaklaşımlarla da olsa -kul hakkı gibi- kapitalist dünyada ölmeye yüz tutan değerlerden dem vurmuş, `Kula kulluk edene yazıklar olsun, istemem namertten bir damla çare ` gibi şarkılar yapmıştı yıllarca.


Şimdi ise bir bankanın kredi kartı reklamında oynayan oydu. Evet, bankalar para nakli ve muhafazası için bir ihtiyaç. Ama aynı zamanda kapitalist dünyanın en önemli enstrümanlarından biri, bir yoruma göre kapitalist dünyanın mabedi. Kredi kartları ise tüketim toplumunun ve ihtiyaca yönelik olmayan harcamaların en önemli sembolü. Ancak Orhan Abi masum olduğunu düşündü yahut kendisine teklif edilen rakam çok iyiydi!


Ve en son, yakın dönemde Popstar Alaturka . Allahım bu bir kabus olmalıydı. Orhan Gencebay `ın her hafta bir TV programında gözükmesi zaten büyük bir kabusken, bunu Bülent Ersoy ve Armağan Çağlayan gibi isimlerle yapması kabusun kabusuydu.


Ah Orhan Abi , elbette hatasız kul olmaz. Zaten hatanla da sevdik seni. Ama yorulduk artık. Zira Cevap Ver albümünden sonra doyurucu bir Gencebay albümü de dinleyemedik. Yani hem bizi Popstar yarışmalarıyla üzüyor hem de müziği kısıyorsun Orhan Abi . Biz; diziler, şovlar, yarışmalar istemiyoruz. Tıpkı 70`li ve 80`li yıllarda olduğu gibi hayatı bütün hücreleriyle ve en vurucu ifadelerle, en büyüleyici müziklerle anlatan, ev içi gibi sıcak, içten ve şefkatli şarkıların bestekarını istiyoruz. Niyetimiz seni üzmek değil Orhan Abi , lakin söylediklerimiz de `yargısız infaz` değil.

2007-08-28 05:50:05 Radikal

User avatar
murat yaşar
Kıdemli Üye
Posts: 170
Joined: 08 Jan 2007, 18:14

Re: güzel yazmış yazar

Post by murat yaşar » 31 Oct 2007, 17:25

DOĞRU SÖZE NE DENİR...İŞTE BİZLERİN FERYAT EDİPTE SESİMİZİ DUYURAMADIĞIMIZ KONULARIN BİR BÜTÜNÜ..

BU ARADA PROJELER DİYE BEKLEYİŞİMİZ KONU DIŞINDA KALMIŞ TABİİ..ZATEN MEVZU OLAN KONULAR OLMASA

BELKİDE PROJELER GELECEKTİ...TAKTİR GENCEBAYINDIR....AMA GİTTİĞİ YOL YOL DEĞİL...BUNU HERKES

GÖRÜYOR...BİR KENDİ GÖREMEDİ....BELKİ İYİ NİYETİNDEN.BELKİ YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİĞİNDEN...BUNUDA

KENDİ ÇÖZECEK...BİZLERİN ARTIK FERYADA GÜCÜM YOK ,FERYATSIZ DUY BENİ DEMEKTEN BAŞKA SÖYLEYECEK

SÖZÜMÜZ KALMAMIŞTIR...

SAYGILARIMLA

topraktan bir can
Kıdemli Üye
Posts: 362
Joined: 08 Feb 2005, 16:27

Re: güzel yazmış yazar

Post by topraktan bir can » 31 Oct 2007, 18:08

yazıyı yazanın tahlillerinden gencebay'ı yakından takip eden ve müziğini iyi tanıyan birisi olduğu belli oluyor.duygularımızı dile getirmiş.söylediği herşey doğru.gencebayla ilgili en son sevindiğim şey yazarın da değindiği gibi cevap ver albümüydü.film müzikleri albümünü zaten eskide yapılmış ve halihazırda depoda duran bir çalışma olduğu için saymıyorum.sonra felaketler zinciri ardarda geldi.gencebay kendine garezi varmış gibi ismine kendi elleriyle çizik üzerine çizik attı. bilmiyorum bu serüvenin sonu nereye varacak?

ama bildiğim bişey var,o da şu;o kadar acı şeyler yaşandı ki,artık gencebay bu yoldan dönse bile-ki sanmam,öyle gözükmüyor-gencebaycılık adına birçok şey kırılıp derinden yara aldığı için artık hiçbişey eskisi gibi olmayacak.

User avatar
senfonik
Kıdemli Üye
Posts: 239
Joined: 08 Jul 2006, 11:02
Location: GEBZE

Re: güzel yazmış yazar

Post by senfonik » 01 Nov 2007, 11:28

yazar arkadaşı tebrik ediyorum ve altına imzamı atıyorum...bence ya evde yoksan albümü doruk albümüydü ve bu albümünden sonra tükenen yükseliş ve inişe geçiş bugün popstarla devam ediyor..
onun gibi kültürlü akıllı bir sanatçıyı kimbu hale getirdi yönlendirdi bilmiyorum ama bu işi layıkıyla yaptı..ve hala yapıyor:(
çünkü magazinel program ve projelere yönlendiren teşvik eden kişi madem bu kadar üstün üzerinde söz sahibi lütfen ondan rica ediyoruz utanarak üzülerek söylüyorum ölmeden biz sevenlerine solo bağlama albümü yaptırsın yıllar yaşlar değişiyor malum..bunada gücü varmı acaba?
çünkü senfonik şiir ve bağlama konçertosu hayal oldu bende rüyalarımda hülyalarımda artık..en azından bağlama virtiöz ü bir sanatçının bitanecikte olsa arkasında bir bağlama albümü bırakmalı..bunuda gerçekleştirmzsse adı ansiklopedilere bağlama virtiözü olupta tek bir bağlama albnümü olmayan sanatçı olarak geçicek..buda çok komik bir durum olucak..
sebep sorulduığunda sağlık iş yoğunlu gereksiz magazinel program ve projeler dicezz....:)
neyse yaa sayın gencebay inşallah okuyorsundur bizi veya okutuyorlardır gerçek sevnelerinin ne düşündüğünü beklediğini..
yolun açık olsun tekrar:(
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

Locked