Gencebay'da Yeni Albüm ve Kitap Hazırlığı

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
VirtuE
Kıdemli Üye

Gencebay'da Yeni Albüm ve Kitap Hazırlığı

Post by VirtuE » 01 Apr 2008, 04:48

Devlet sanatçılığı kaldırılsın

Devlet sanatçılığı kaldırılsın Orhan Gencebay, TRT'deki yasaklı günlerine dair şok açıklamalarda bulundu.

"benimMTV'm" programına konuk olan Orhan Gencebay, TRT'deki yasaklı günlerine dair şok açıklamalarda bulundu: "TRT’nin ilkeleriyle ters düşmüştük ve ben resmi bir yasaklıydım. Yalnız yasaklama değil, rencide edici davranışlara, onur kırıcı laflara maruz kaldım. Hatta 1970’li yıllarda bile benim idamımı isteyen olmuştu."

Popstar Alaturka’da jüri üyesisiniz, bunun dışında neler yapıyorsunuz bu aralar?

- Maxi single hazırlığı içerisindeyim. Beş şarkı bir tane de enstrümantal var. Enstrümantalin icrası zorlu geçiyor. Hálá tamamlayamadım. Yoksa albümüm çoktan çıkacaktı. Ayrıca bir kitap yazmaya başladım. Redaktör arkadaşlarla çalışıyoruz.

Biraz geriye dönelim. Arabesk çok mu kötüydü de TRT’de yıllarca yasaklandı?

- TRT’nin ilkeleri vardı ve bu ilkeler tartışılmalıydı. TRT koruyuculuğa yönelmişti. Koruduğu değerler miras kalan değerlerdi. Bunun dışına çıkıldığında yabancılık çekiliyordu. Mantık buydu. Yeni olan bir bulguyu kolay kolay bünyesine alamıyordu. Tüm kavga buradan çıkıyordu. İlla kendi bünyesine almak istediği olgu daha evvelki yapılara benzemek durumundaydı. Böyle bir kavga 25-30 yıl sürdü. Bunu çok çektim ben. O karara boyun eğmeyen tek bendim. Ben sanat özgür olmalı diyordum. Düşünce ve sanata gem vurulursa gelişme olmaz ki. Sonunda dediğimde haklı çıktım.

Size destek değil de köstek olan birileri oldu mu hiç?

- TRT’nin ilkeleriyle ters düşmüştük ve ben resmi bir yasaklıydım. 25-30 yıl sonra anlaşıldım. Şimdi ki gençler bilmiyorlar TRT bir sanatçıyı nasıl yasaklarmış. Yalnız yasaklama değil, ne olaylara maruz kaldık. Rencide edici davranışlar, onur kırıcı laflara maruz kaldık hep. "Bir Teselli Ver" şarkısını yaptığım sıralarda TRT’de benden "Dışarıda yapılan yoz müzikler" sözleriyle bahsediyorlardı. Eserim çalınırken plağın iğnesiyle çiziyorlar, eserimi çirkinleştirecek ne varsa yapıyorlardı. Hatta 1970’li yıllarda bile benim idamımı isteyen olmuştu. Onlara göre Türk müziğini bozmuş olarak görünüyordum. Ben Türk sanat, halk müziğini mi dejenere ettim? Hayır. Ben kendi müziğimi yaptım.

Devlet sanatçısı unvanı kaldırılıyor. Sizin görüşünüz nedir?

Devlet sanatçılığı unvanının kimseye verilmesinin taraftarı değilim. Çünkü ayrımcılık oluyor. Hepimiz devletin sanatçısıyız. Komünist bloğun uyguladığı bir şeydi bu. Bana da verdiler bu unvanı. Kaldırılmalı bence. Bir yanlış varsa devleti de eleştireceğiz. Ben iyi bir vatanseverim. Ama yanlış varsa söylerim.
Image

Kaynak:http://www.orhangencebay.gen.tr
Röportaj: Alper Etiş
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Locked