Orhan Gencebay ve Tarkan Doğa Derneği için düet yaptı

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
OG4844
Kıdemli Üye

Orhan Gencebay ve Tarkan Doğa Derneği için düet yaptı

Post by OG4844 » 05 Jul 2008, 12:41

Büyük ortaklık
Pop ve fantezi müziğin iki devi, doğal hayat için bir araya geldi.
Tarkan ve Orhan Gencebay, Doğa Derneği için düet yaptı. Doğa Derneği'nin gönüllüsü olan Tarkan, geçtiğimiz ay Hasankeyf'e gitmiş ve bu doğal güzellik karşısında çok etkilendiğini söylemişti. Doğal hayatı korumak ve yaşatmak için kolları sıvayan Tarkan'a, sanatçı dostu Orhan Gencebay'dan da tam destek geldi. Tarkan'ın söz ve müziğini kendisinin yaptığı "Uyan" adlı şarkı için Orhan Gencebay'la birlikte stüdyoya girdi. Gencebay stüdyoda hem bağlama çaldı hem de şarkıya eşlik etti. Şarkının nakaratında Tarkan, herkesi "Uyan uyan koy elini vicdanına geç olmadan" sözleriyle bilinçlenmeye çağırıyor. Tarkan, şarkısını tamamlar tamamlamaz Doğa Derneği'ne hediye edeceği açıkladı.
Tarkan, Hasankeyf ziyaretinde henüz tamamlamadığı "Uyan" şarkısını yazmaya başladığını duyurmuştu. Doğal hayat konusunda duyarlı olan Tarkan, "Türkiye'de tarih yok oluyor. Tarih kökünü kaybediyor özünü kaybediyor. Avrupa ülkeleri kendi tarihlerini çok güzel koruyor. Siyasetçilere, aydınlara, sanatçılara sesleniyorum. Sizlerin sesine kulak versinler. Siyasetçiler sizler için var olduklarını söylüyorlar bu nedenle sizi dinlemeliler" derken, ülkesini sevdiğini ve böylesi yerlerin korunması gerektiğine inandığını dile getirmişti.
http://www.hurriyet.com.tr/magazin/anas ... 2&sz=93658
Benim özgürlügüm düsüncem ile hayat bulur

isocity
Site Admin

Re: Orhan Gencebay ve Tarkan Doğa Derneği için düet yaptı

Post by isocity » 05 Jul 2008, 17:13

merak ettim ben bu çalışmayı.. fikir güzel ama bakalım ortaya nasıl bir şey çıkmış.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 09 Jul 2008, 19:46

Bence hiç iyi bir fikir değil...

Tarkan için stüdyoda vakit harcamak nedir? Projelerin esamesi okunmaz olmuş. GENCEBAY böyle şeylerle vakit harcamaya devam etsin. Yok popstarmış, yok düetmiş...

Bir düşünün lütfen; kendi eserlerinden oluşan, başka sanatçıların okuyacağı "tribüte albüm" projesi ne oldu? Daha bu gerçekleşmeden GENCEBAY gibi bir sanatçı gidip bir başkasının şarkısını okudu. Tuhaf değil mi? Üstelik Tarkan'ın sanat hayatı GENCEBAY'ın sanat hayatının çeyreği kadar ya var, ya yok...

Bu zamana kadar GENCEBAY birkaç eserinin güftesi(sözleri) hariç hep kendi eserlerini besteleyip okumuştur. (çok eskiden okuduğu "gemilerde talim var" vs. şarkıları saymıyorum. GENCEBAY'ın sesinin tam oturmadığı deneme amaçlı şarkılardır)

Hep kendi eserlerini seslendiren GENCEBAY, bir Erkin KORAY, bir Sezen AKSU'nun şarkısını okuyup düet yapsaydı çok daha iyi olurdu. Herhalde GENCEBAY artık üretkenliğine güvenmiyor. Oysa bir röportajında "sanatçı her yaşta üretir" diyen kendisiydi. Tarkan'ın müzik bilgisi GENCEBAY'ın % 10'u kadar var mıdır? Böyle bir proje hayata geçirilecekse bu besteyi yapan kişinin GENCEBAY olması daha doğru değil midir?

Bir de bağlama çalmış. Peki bağlama konçertosu için harcanması gereken emeğin, sarfedilmesi gereken enerjinin böyle harcanması ne kadar doğrudur?

Allah gecinden versin, herşey insanlar için. Hümanistlik, insan sevgisi tamam da, GENCEBAY'ın artık "Eş Dost Çok Israr Etti, Ketenpereye Getirildim" demeyi, ya da böyle içi boş projelerde bulunmayı bırakıp kendisi için hayatının geri kalanında bir şeyler yapması, sanat adına "Kalıcı" şeyler bırakması gerekir bence...

Saygılarımla...
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

OG4844
Kıdemli Üye

Post by OG4844 » 15 Aug 2008, 17:46

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=9606794

....Stüdyo kayıtları tamamlanan şarkının yer aldığı CD, eylülde Doğa Derneği'nin yayımlayacağı "Doğa" dergisinin ilk sayısıyla kamuoyuna sunulacak....

isocity
Site Admin

Post by isocity » 16 Aug 2008, 02:48

Buz Dağı wrote:Bence hiç iyi bir fikir değil...

Tarkan için stüdyoda vakit harcamak nedir? Projelerin esamesi okunmaz olmuş. GENCEBAY böyle şeylerle vakit harcamaya devam etsin. Yok popstarmış, yok düetmiş...

Bir düşünün lütfen; kendi eserlerinden oluşan, başka sanatçıların okuyacağı "tribüte albüm" projesi ne oldu? Daha bu gerçekleşmeden GENCEBAY gibi bir sanatçı gidip bir başkasının şarkısını okudu. Tuhaf değil mi? Üstelik Tarkan'ın sanat hayatı GENCEBAY'ın sanat hayatının çeyreği kadar ya var, ya yok...

sercan kardesim aslında dediklerinde haklısın ama burada söz konusu olan tarkan yada gencebay deil toplumun dikkatini faydalı bir noktaya çekmek. üstelik bu projenın gencebayın vaktını aldıgını da hiç sanmıyorum. gencebay ıcın sazla eşlik etmek nefes alıp vermek kadar kolay bir iş. yoruma katkısı ıse zaten cok az dıye tahmın edıyorum yanı yarım gunde halletmıstır o işi.

öte yandan bahsettıgın projelerı gormeye bizim omrumuzde yetmeyecek sanırım. benım torunlarım görür artık. Allah Gencebay'a ömür versin..

genex
Site Admin

Post by genex » 07 Sep 2008, 14:15

Arkadaşlar bu CD yi alan oldumu? ben burda doğa dergisi bulamadım.

Locked