Gencebay Panel

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
genex
Site Admin

Gencebay Panel

Post by genex » 16 Nov 2005, 22:48

Dostlar şimdi şöyle bir durun ve düşünün,
Gencebay konulu bir panel düzenlense, Gencebay çağırılsa...
Hatta bu organizasyonu yapma görevi size verilse, kendisine nasıl bir ortam hazırlardınız? Nasıl bir konu seçerdiniz?

Peki neler sorardınız? Ama geniş düşünün : büyük bir salonunuz var hınca hınç dolu, bir sürü insan hatta gazeteciler, televizyoncular bile var. Gencebay konulu bir panel düşünüyorsunuz. Sloganınız ne olurdu? Gencebay'ı ne amaçla çağırırdınız? Neler sorardınız?

Hadi bakalım biraz beyin jimnastiği, hayal gücü. Bu gücü kullanın!

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 17 Nov 2005, 02:42

kendinizi nasil yetiştirdiniz hem ensturman icrasinda hemde muzikal olarak,nasil bir metod uyguladiniz....olmazsa olmazlarinizi nasil belirlediniz..ve bunu nasil bir teknik ve somut veriye dönüştürdünüz diye sorulmasini isterdim... ve geniş geniş cevap vermesini isterdim...kendisinden sonra ki nesillere onemli bir alternatif bir metod olmasi acisindan...

şimdilik aklima bu geliyor...

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 17 Nov 2005, 08:50

En Çok kafama Takılan şeyi sorardım: Bağlama çalma stili.. Ve bunu neden insanlara öğretmediği olurdu Hüseyin dostum :) Eyvallah

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 17 Nov 2005, 12:08

onun tarzinda calabilmek için herhalde Orhan Gencebay olmak gerek...
nev-i şahsina münhasir bir olay bence... :lol:

tabi ustamızın cevabinida merak ediyorum dogrusu...

yilgör kardeş;biz nasil ögrenicez bu baglama calmayi ya....ugras ugras olmuyo :lol:

genex
Site Admin

Post by genex » 17 Nov 2005, 12:14

Kim istemez Gencebay gibi çalmayı ;)

Bence Gencebay'a böyle bir fırsat verilse önce arabesk konusunda can alıcı açıklamalar yapmalıdır... Özelliklede bunu perçinleyici bir proje olan müzik okulu konusunda çokca soru sorulabilir. Bu okulda kimler görev alacaktır? Düşündüğü isimler ve okulun yapısı nasıl olacaktır?

Ayrıca böyle bir panelde medyanında olacağını düşünürsek, gündem yaratacak konular olmalı.

sazc

Post by sazc » 17 Nov 2005, 22:34

neden bir çırak yetiştirmediğini veya bir müzik okulu neden kurmadığını sorardım
ateşe su dedim göz göre göre
aklım zavallıyıdı duyguma göre
bahtına şükretti Mecnun bin kere
ağlarsın düştüğüm çölleri bilsen.....:!:

burhansenkal
Kıdemli Üye

Ben olsaydım.

Post by burhansenkal » 17 Nov 2005, 23:26

Ben ;
Bu portala bu güne kadar nasıl duyarsız kalabildiğini, :roll:
Kendi resmi sitesini takip edip etmediğini ve tasvip edip edmediğini, :roll:
Sevenleri/hayranları ile bu kadar kopuk yaşarken ,nasıl bu derece güçlü bağın hala devam ettiğinin nedenlerini, :roll:
Bizlerin beklentilerini,bizleri ne kadar ciddiye aldığını sorardım . :cry:

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 18 Nov 2005, 12:58

Madem ki büyük bir salon... madem ki basın yayın hep orda olacak...
Evvela dünya müziğini ve türk müziğinin dünya müziği arasındaki yerini ve konumunu bütün yönleri ile anlatmalı...
Türk müziğinin gelişimini yıl yıl ve temsilcileri ile birlikte anlatmalı ki özellikle genç müzisyenler yeni çalışmalarda kalite ortaya koyabilmek için Gencebayın müzik bilgisinden kendilerine referans sağlayabilsinler...
Türk müziği nedir?
Nasıl başlamıştır?
Hangi konumda bulunmaktadır?
Evrensel ölçülerde türk müziği neden kendini gösterememiştir... vs..

Bundan sonra kendi yaptığı çalışmaları, müzikteki düşünceleri, gerçekleştirdikleri, gerçekleştiremedikleri gibi konuları detaylı anlatmalıdır...

Böyle bir konferans uzun olursa sıkıcı olur..

Arada bir bağlamasını alıp kısa kısa bağlama solo olmalı ki konferanstakiler uyuklamasın..

Valla aklıma daha fazlası gelmiyo...
aslında geliyoda fazla zamanım yok..
sonra devam ederiz :)
sevgiler
saygılar
erhan..
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 20 Nov 2005, 00:38

Gencebay konulu panel ne amaçla düzenlenir? Gencebay ne amaçla çagirilir?

Bir kere konu "Gencebay" olunca, bu panelin ucu bucagi belli olmaz. Sabahtan ak$ama kadar sürse yine bitmez.

Gerçi biz yeterince biliyoruz ama, Gencebay müzige nasil ba$ladi, müzik anlayi$i nedir, müzigini hangi etkiler ile yaratti, çocuklugu nasil gecti, 68'den önce baskalarina sarki verdigi ve baskalarina baglama çaldigi dönemlerde neler yapiyordu hayat nasil gidiyordu, serbest çali$tiklari bulu$tuklari müzik evlerinde ne gibi anilar ya$adi, TRT'ye giri$ ve çiki$ macerasi, Gencebay müziginin gelecegi ile ilgili dü$ünceleri nedir, müzigine neden arabesk dendi, arabesk müzik ile kendi müzigi arasindaki fark nedir, Türk müziginin gidi$hati ve dünya müzigindeki gelecegi... Çok konu var, daha çok yazilir. Bu konular üstüne uzun uzun konu$masini isterdim.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

efeyigit

Post by efeyigit » 20 Nov 2005, 14:45

Merhaba arkadaşlar güzel bir konu...
Orhan GENCEBAY.konuğumuz olduğunda şöyle bir başlık atabiliriz.
Büyük harflerle tabi ki.
EN BİLGE İNSAN....sonunda ki noktalar önemli elbette.
Orhan Abiye müzik hakkında sorabileceğimiz o kadar çok şey var ki...
Öncelik olarak müziğin kendisinde doğuşunu sorardım.
Cevabını bir kaşını kaldırarak vereceği cevabı dinlemek muhteşem olurdu.
En çok merak ettiğim kimlerin elinden tuttuğudur.Ve bütün eserlerinin yaşnmış olan hikayeleri dinlemek olabilirdi.Bilmiyorum o kadar çok şey sorabilirim ama en az altı ay hazırlanmam gerekir elbette...
Şimdilik bu kadar diyebiliriz...
Birde arkadaşlar Japonların yaptığı bir araştırmada.Dünyada seslere tek tek ve tam anlamıyla kusursuz basan tek kişi seçildiği hakkında bilgisi olan var mı?
Teşekürler...

Locked