FERDİ TAYFUR: 'Orhan Gencebay'ın yaptığı müzik arabesk'

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
ertekin26
Yeni Üye

ferdi tayfur kim oluyor

Post by ertekin26 » 05 Jul 2006, 15:50

öncelikle bir sanatçı bir şarkıcı kavramı vardır orhan gencebay sanıtçıdır ferdi tayfur şarkıcı bile olamaz o tarlalarda pamuk toplarken babamız unkapanını sallıyordu şimdi bu ferdi tayfur da kim oluyorda orhan babanın yaptığı müziğe tu kaka diyor zannedersem bu herifin şeker hastalığı vardı beynini şeker süngerleştirmiş sankim ferdi tayfur çok büyük bir sanatçımı herşey ortada o ancak şey gibi ulumayı bilir adamın beynini ütüler adamın ruhunu bunaltıyor bu herif ama orhan babanın bütün eserleri ümit verici insan ruhuna hitap eden nitelikdedir b bunun dedikleri bizi hiç ilgilendirmez asıl tu kaka cı kendisi o bırak sanatçıyı şarkıcı bile olamaz.
SEVMEK YAŞAMANIN TEMELİ DEĞİL Mİ? YAZIK KENDİNİ BİLE SEVMEYİ UNUTTUN

ertekin26
Yeni Üye

Post by ertekin26 » 05 Jul 2006, 16:10

sevgiler...[/quote]

Selam,

Öncelikle Orhan Baba hayranı olduğumu ve benim için herkesten değerli biri olduğunu belirtmek isterim.

Diğer bir hususta "bir_zaman_aglayip" Arkadaşımızın yazdıkları beni üzdü. Her ne kadar Orhan baba benim için ön planda olsada Ferdi Tayfur'da benim için önemli bir sanatçıdır. Dikkatinizi çekerim Orhan Baba kişiliğiyle sanatıyla yaşamıyla kültürüyle konuşmasıyla yani herşeyiyle dört dörtlük bir insan. Türkiye'ye daha önce başka bir Orhan Gencebay gelmedi ve bi daha da gelmeyecektir.! Ama Ferdi Tayfur'unda hayatımızda mutlaka bir yeri vardır ve acılı günlerimize mutlaka temas etmiş ve o da bu işe yıllarını vermiştir. Medyanın tuzağına kanmayın! İster Orhan Gencebay olsun ister Müslüm Gürses olsun isterse Ferdi Tayfur olsun bu kişiler birbirleri için kötü söz söylemezler! Bazı kişilerin ortalığı mahalle karısı gibi karıştırdığı ap açık belli (Sözüm Medyaya).! Bunlar 40 yılı aşkın süredir zirvede kalmış isimlerdir. Yani bu isimler bir söz söyleyip sanat hayatlarını riske atmazlar.

Her ne kadar Orhan baba hayranı hatta hastası olsamda Ferdi Tayfur'u da sever ve çok dinlerim. Kişilik olarak bişey diyemem ama bu tür insanlara hakaret edilmesini veya küçük düşürülmesini hiç doğru bulmuyorum ve kınıyorum.

Diğer bir taraftan Müslüm Gürses forumunda Orhan babaya laf edilince nasıl ağrımıza gidiyorsa ki benim içim içimi yiyor laf denilmesine bizde diğer babalara laf etmeyelim.

Her halükarda onlar Dosttur ve yıllarını birbiriyle geçirmiş arkadaşlardır!

Saygılar![/quote]
yukardaki arkadaşın dediklerine katılmıyorum bu ferdi tayfur kim oluyor da babanın müziğine tukaka diyor orhan babanın sanat hayatına bir göz atalım 6 yaşında klasik batı müzik ustası emin tarakçı hocadan klasik batı müzğiğ dersi almış yani arya opera türü müzikler sonra halk müziği sanat müziği eğitimleri almış müziği yutmuş hint minör beşlisi ses sisteminde verdiği bir çok şarkısıda var şimdi temelinde klasik batı müziği olan bir müzik çeşidi nasıl oluyorda tukaka oluyor ben bir röportajında ferdi tayfur adlı beyinsiz herifin gazinolarda bağlama çaldığını ve kelle bir bağlamacı olduğunu kendi ağzından okudum bağlama çalırken etrafındakiler çalma çalma diye başını kaldırırmış beyinsiz ne mal bir herif ki kendi ağzıyla kendini ele veri yor hem öyle ahım şahım bir seside olsa yüreğim yanmaz şey gibi ulumasını bilen beyin ütülküyen sersem salak bir herif tabiki hakaretlerin her türlüsüne layık biz gencebaycıyız bize hakaeret yakışmaz ama hakedene karşıda sesimizi çıkarmak zorundayız [quote="Gececi®"]

[quote="bir_zaman_aglayip"]ya boşverin arkadaşlar..
böyle densiz isimlerin röportajlarına kale almak bile yanlış...

şarkıcı olmasaydım komedyen olmak isterdim diyen , palyaço tipli, şarkı okurken ağızını şekilden şekile sokan birinin dediklerini takmak gerekmez...

Orhan Gencebay'ı eleştirebilmek için, evvela onun yaptığından daha iyisini yapmak gerekir...

bu yukarıdaki kardeşimizin dediklerinin arkasındayım yalnız biraz eksik kalmış şarkı söylerken ağzını yammayı bırak uluyo kardeşim uluyo

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 05 Jul 2006, 16:46

ertekin kardeş tarzın her ne kadar biraz fazla açık da olsa :lol: dediklerinde haksız sayılmazsın.

lazy71
Yeni Üye

Post by lazy71 » 06 Jul 2006, 12:57

bence biraz saçmalamışlar ayıp etmişler az biraz unutulan orhan abiye saldırıyo zaten
BİR NEFES UĞRUNA ÇEKTİĞİM AZAPTIR
NERELERDE KALDI ECELİM BENİM

ertekin26
Yeni Üye

keşke hakaret etmeseydim

Post by ertekin26 » 06 Jul 2006, 14:15

topraktan bir canım adlı kardeşimiz tarzımın faklı olduğunu ama söylediklerimde haksız sayılmadığımı yazmış ama burada kişilik haklarına saygısızlık yaptığım ortada zaten dün gece sabaha kadar uyuyamadım keşke hakaret etmeseydim diye tamam ferdi tayfurun dedikleri kabul edilemez ama bende baya bir haddimi aştım sinirden gözüm döndü adeta ama oldu bir kere keşke olmasydı ama yer yer böyle sert çıkışlarda yapmak zorundayız öyle herkes ulu orta konuşmasın sesimizi yükseltirsek kimse bir daha böyle şeyler yapamaz haddini bilmek zorunda kalır biz susutukça onlara fırsat düşer susmamak gerekli.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 06 Jul 2006, 17:20

kişisel görüşüm;

ferdi tayfur.tarzı ne olursa olsun mühim bir sanatçıdır....

müslüm gürses;ender bir yorum gücüne sahiptir...benim görüşüm...özelliklede türkü okuyuşları....bozlak okuyuşları....

bir sosyoloğun tezinde okumuştum...diyorduki;70 li yıllarda sinemalarda açık saçık filmler bir numara idi...toplum ciddi derecede etkileniyordu...ORHAN GENCEBAY VE FERDİ TAYFUR FİLMLERİ BU GİDİŞATI AZALTAN BİR DALGA KIRAN OLMUŞTUR....o zamanlarda..

eleştirmek başka,kişilik haklarına laf söylemek başka..

ertekin26
Yeni Üye

benim görüşüme göre

Post by ertekin26 » 07 Jul 2006, 13:23

Benim görüşüme göre Ferdi TAYFUR'un ne sanatla nede sanatçılıkla bir alakası var güzel bir sesi yok kafa ütülüyen bir sesi var. Artı bir birine çok benziyen sözler kullanıyor Sende mi Leyla, hoşçakal leyla, bu hasretlik bizi çürütecek mi, bu hapislik bizi çürütecek mi daha örnekler artırıladabilir bunlar birkaç örnek. Sinemada açık seçik filimlerin önünü kesmesi ayrı bir konu burada sinema ile ilgil bir duruş açısı sergilemiyoruz. Ona bakarsanız açık seçik filmler sonrası dönem sinemada arabesk furyasının hakim olduğu dönem olarak değerlendiriliyor. Biz burada orhan babaya yapılan saygısızlığı değerlendiriyoruz. Ferdi tayfur fantezi müzik sanatçısı olduğunu söylüyor böyle bir müzik çeşidi varmı. Bu adlandırma ilk kez kral tv müzik ödüllerinde ortaya atıldı. Bateri ve darbuka ritimlerinin bas gitar ve ud seslerinin mixlenerek birleştirilmesinin adının fantezi müzik olduğunu ve fantezi müziğin diğer bir isminin sentez müziği olduğunu söyleyenler var. Bunun adı fantezi olamaz. Bu farklı bir durum bunu müziğimizde ilk yapan orhan gencebaydır. Bu türk müziğinde bir devrimdir fantezi olamaz Nil karaibrahimgil dahi kendisinin fantezi müzik yaptığını iddia ediyor hiç alakası yok böyle bir kullanım çok hatalıdır.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 07 Jul 2006, 19:22

sizin görüşünüzde görüşlerden bir görüştür....

HASAN
Kıdemli Üye

Re: benim görüşüme göre

Post by HASAN » 08 Jul 2006, 14:20

ertekin26 wrote:Benim görüşüme göre Ferdi TAYFUR'un ne sanatla nede sanatçılıkla bir alakası var güzel bir sesi yok kafa ütülüyen bir sesi var. Artı bir birine çok benziyen sözler kullanıyor Sende mi Leyla, hoşçakal leyla, bu hasretlik bizi çürütecek mi, bu hapislik bizi çürütecek mi daha örnekler artırıladabilir bunlar birkaç örnek. Sinemada açık seçik filimlerin önünü kesmesi ayrı bir konu burada sinema ile ilgil bir duruş açısı sergilemiyoruz. Ona bakarsanız açık seçik filmler sonrası dönem sinemada arabesk furyasının hakim olduğu dönem olarak değerlendiriliyor. Biz burada orhan babaya yapılan saygısızlığı değerlendiriyoruz. Ferdi tayfur fantezi müzik sanatçısı olduğunu söylüyor böyle bir müzik çeşidi varmı. Bu adlandırma ilk kez kral tv müzik ödüllerinde ortaya atıldı. Bateri ve darbuka ritimlerinin bas gitar ve ud seslerinin mixlenerek birleştirilmesinin adının fantezi müzik olduğunu ve fantezi müziğin diğer bir isminin sentez müziği olduğunu söyleyenler var. Bunun adı fantezi olamaz. Bu farklı bir durum bunu müziğimizde ilk yapan orhan gencebaydır. Bu türk müziğinde bir devrimdir fantezi olamaz Nil karaibrahimgil dahi kendisinin fantezi müzik yaptığını iddia ediyor hiç alakası yok böyle bir kullanım çok hatalıdır.

Görüşlerine saygılıyım elbet fakat benim açımdan Ülkemizde parmakla gösterilecek ender sanatçılardan Ferdi Tayfur.Ama büyükleri hakkında konuşmalarını kendisine yakıştıramdım
Onu Anlamak Sanattır

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 08 Jul 2006, 17:09

bende yakıştıramadım....ancak ferdi tayfurun bu konuda yaptıgı bir tv konusmasını kuzenim dinlemiş....o cok farklı bişiyi anlatmak istedi...bana göre....sitem eder gibi...anlattı....ferdi tayfurun orhan abiye laf etme gibi bir durumu ben algılamadım dedi....

bize ne yav...ferdi abi ile orhan abi görüşüyorlardır...merak etmeyin her zaman....görüşüyorlardır...

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 09 Jul 2006, 16:06

bir_zaman_aglayip wrote:ya boşverin arkadaşlar..
böyle densiz isimlerin röportajlarına kale almak bile yanlış...

şarkıcı olmasaydım komedyen olmak isterdim diyen , palyaço tipli, şarkı okurken ağızını şekilden şekile sokan birinin dediklerini takmak gerekmez...

Orhan Gencebay'ı eleştirebilmek için, evvela onun yaptığından daha iyisini yapmak gerekir...

sevgiler...

Büyüğüne karşı saygısız sözler sarfetmeni açıkçası kınıyorum.Biz tepkimizi bu yönde verirsek eğer herşey dahada çıkmaza sürüklenir.
Onu Anlamak Sanattır

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 09 Jul 2006, 22:28

Beni kınayacağına, Ferdi Tayfuru kına canım kardeşim....
Yetmedimi Orhan Gencebay'a yapılanlar...
Zamanında TRT ve şimdide Gencebay'a çok yakın gözüken isimler...
Nida Tüfekçiler, Fazıl Say'lar, Ferdi Tayfur'lar...ve daha kimler kimler...

Bunlar tabii ki önemli isimler, saygımız var ama bazen yapmamaları gereken şeyleri yapıyorlar...

Orhan Gencebay 40 yıllık sanat hayatında hiç kimsenin işine burnunu sokmamış, kimseyle polemiğe girmemiş, haddini aşan sözler sarf etmemiştir...

Gencebay bunları hak eden biri olsa diyeceğim yok....
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 09 Jul 2006, 22:34

arkadaşlar haberin kendisi zaten medyanın meşhur formatında...lütfen meseleyi biraz daha gerçeçi değerlendirelim...orhan abi cevap vermek isterse gereken cevabı verir..onlar eski dostlar ve hatta bir ara beraber müziği bırakmak bile istediler...bu kadar samimiler yani....

onlar belkide hala hiç bir şey olmamış gibi görüşüyorlardır...biz burda birbirimizi kırmayalım...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 10 Jul 2006, 12:27

Ben onu bunu bilmem arkadaş. Bir insan medyanın gazına gelip de böyle sözler sarf edebiliyorsa, bu bir mazeret değil, olsa olsa düşüncesizlik teşkil eder.

Orhan Gencebay'ın bugüne kadar çıkıp da Ferdi Tayfur hakkında "şöyle müzik yapar böyle müzik yapar" dediği görülmüş müdür?

Şu lâflara bak:
"Orhan Gencebay'ın yaptığı müzik arabesk"
“Arabesk Müziği yapıyorum” dedikleri için halk onları tutar, sever, yaptıkları müzik beğenilir sanırlar."

Orhan Gencebay bunlara gereken cevabı vermiştir:
"Herkes kendine göre yorumlar yapıyor. Herkes konuşsun biz dinleriz. Biz babayız sonradan gerekeni konuşuruz."

Anlayana bu cevap yeter.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

ertekin26
Yeni Üye

FERDİ TAYFUR

Post by ertekin26 » 10 Jul 2006, 14:54

Ferdi Tayfur büyük bir sanatçıdır (?) diyen arkadaşlarımız bu sizin görüşünüdür. Muhakkak ki sizin görüşünüz olduğu içinde doğrudur bu görüşü savunmanızın sonuna kadar destekçisi olacağımı belirtrim. Ancak burası Orhan Gencebayın internet sayfası burda ferdi tayfurun büyük bir sanatçı olduğu fiktrini savunmak çok abes bir durum değil mi burası orhan gencebayın sitesi bu görüşünüzü ferdi tayfurun sitesinde açıklamanız daha doğru olmaz mı bunun gülben ergenin sitesinde hülya avşarı göklere çıkarmaktan ne farkı varki. Bunu pek de tavsif etemdiğimi belirtmek isterim fredi tayfur büyük bir sanatçıysa (Sizlere göre tabii ki) bunu onun sitesinde anlatın bence

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 10 Jul 2006, 16:18

boşşş..
ferdi ve tayfur..attığın ve yaptığın adım ve işlerinin nazariyatı hakkında ne kadar bilgin var acep bunu sormak lazım sana ilk önce..
eğer bunlara müzikal terimsel anlamda yanıt verebiliyosan sevgili kralın karşısına çık konuş..
yok ben sadece şarkı söylerim diyosan o zaman mikrofonunla dertleş şarkı söyle seni sevenlere..
saygılar
mesut
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 10 Jul 2006, 16:22

ha ya şöyle, bizde bunu söylüyoruz ama kime?
bazı arkadaşlar kınıyor bizi...
anlamadım gitti..

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 10 Jul 2006, 19:26

bir_zaman_aglayip wrote:ha ya şöyle, bizde bunu söylüyoruz ama kime?
bazı arkadaşlar kınıyor bizi...
anlamadım gitti..

Kardeşim lafın bana galiba ama ben senin Ferdi Tayfur'a karşı yaklaşımının doğru olmadığını söyledim.Kimin sanatçı olup olmadığına biz karar veremeyiz.Ferdi Tayfur'a elbette bende bu açıklamalar yüzünden karşı çıktım sinirlendim ama ne çare.Biz üslubumuzu bozmamalıyız Biz GENCEBAY'cıyız.Orhan Abi'nin kime sert üslup kullandığını gördünüz?
Onu Anlamak Sanattır

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 10 Jul 2006, 23:13

hayır hasan kimin sanatçı olup olamadığına biz karar verebiliriz;verebilmeliyiz.sanatçının sanatının muhasebesini yapacak yegane merci halk olmalıdır;olabilmelidir.aksi takdirde bunu kim yapacak?

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 11 Jul 2006, 00:37

Hasan wrote:

.Kimin sanatçı olup olmadığına biz karar veremeyiz.

Bu sözüne katılmıyorum kardeşim...
Ne demek yani karar veremeyiz...
Sanat kelimesinin hangi kökten geldiğini ve ne anlam içerdiğini hiç araştırdın mı sen? Bunu araştırırsan eğer, F.Tayfurun, M. Gürsesin sanatçı olmadığını bunun yanında Gencebay'ın çok büyük bir sanatçı olduğunu çok iyi anlarsın.....
Herkes haddini bilerek konuşsun diyorum....
Gencebay üzerinden prim yaparak, şöhret olanların ve daha sonra yakışıksız sözler sarfedenlerin her zaman karşısındayım...
Bu konuda bunun bir örneği..

Sevgilerimle...

Locked