FERDİ TAYFUR: 'Orhan Gencebay'ın yaptığı müzik arabesk'

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 23 Feb 2006, 09:48

Image

'ARABESK TU KAKA MÜZİKTİR' SÖZLERİ SANATÇILARI KIZDIRDI

Ferdi Tayfur'un, arkadaşımız Şebnem Özuzcan'a yaptığı açıklamaların yayınlandığı dünkü röportajında kullandığı ifadelere, sanatçılardan tepki geldi.
Tayfur'un, "Ben Arabesk Müzik yapmıyorum, benimkisi Fantezi Müzik'tir. Arap Müziği'ne Arabesk denir. Bir başka deyişle 'Tu Kaka' müziktir o. Orhan Gencebay'ın, Müslüm Gürses'in yaptığı Arabesk'tir. Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül ve Alişan benim varisim olamaz. Onlar da Arabeskçidir" sözleri tepki topladı. Bu konuda sanatçıların görüşleri şöyle:

Müslüm Gürses: Hiçbir müzik tu kaka değildir

Hiçbir müzik türü 'Tu kaka' değildir. Ben arabeskçiyim ama her türlü müzik benim için güzeldir. Ben Türk Sanat Müziği, Rock Müzik de okuyorum. Herkes kendi kafasına göre değerlendirme yaparak bu kötü, bu iyi, bu doğru, bu yanlış diyemez. Bunun bilirkişileri vardır. Otoriteler vardır, onlar değerlendirir ve neyin Fantazi neyin Arabesk olduğunu onlar söyler. Benim için her tür müzik güzeldir 'tu kaka' olamaz.

Orhan Gencebay: Fantezi müzik diye bir şey yoktur

Arabesk subjektif bir kavramdır. Herkes kendine göre yorumluyor. Bu konu ciddi bir konudur. Bunlar çeşitli platformlarda uzun uzun tartışılarak anlaşılabilir. Öyle yüzeysel geçiştirilemez. Sosyologlar bile bu konuyu yanlış söylüyorlar. Fantezi Müzik diye bir kavram yok. Ama Pop ve Hafif Türk Müziği'nin içinde bile Arabesk var. Benim Araplar'la hiçbir bağım yok. Benim yaptığım müziğin ne olduğunu yıllardır anlatıyorum. Herkes kendine göre yorumlar yapıyor. Herkes konuşsun biz dinleriz. Biz babayız sonradan gerekeni konuşuruz.

Özcan Deniz: Ben Etnik Pop yapıyorum

Ferdi Bey'in fikirlerine saygı duyuyorum. Büyüğümdür. Polemiğe girmek istemiyorum. Benim yaptığım müzik, Etnik Poptur. Ferdi Bey'in söylediği kendi şahsi görüşüdür. Ben ne tür müzik yaptığımı her fırsatta dile getiriyorum.

Sezen Cumhur Önal: Arabesk hayat damarımızdır

Yabancı parçalara Türkçe sözler yazarak başlatılan bir akım sonunda Türk Pop Müziği ortaya çıktı. Ardından Anadolu Folk çıktı. Arabesk türü de Arap Müziği'nin etkisiyle doğdu. Hiçbir müzik 'Tu kaka' olamaz. Arabesk, bizim hayat damarlarımızdır. Kimse küçümsemesin. Rock Müzik de Arabesk'tir.

Polemiğe girmek istemiyorum

Ferdi Tayfur’un dün gazetemizde yayınlanan röportajında şahsı ile ilgili ağır sözler söylediği Müslüm Gürses, iddialara cevap vermek istemediğini söyledi. Tayfur’un şahsı ile ilgili sözlerine şimdilik cevap vermeyi düşünmediğini belirten Müslüm Gürses, polemiğe girmek istemediğini ifade etti. Gürses, Tayfur’un sadece arabesk müzikle ilgili sözlerine cevap verdi ve Tayfur’un arabesk düşüncelerine katılmadığını kaydetti.

Bugün gazetesi - 8 Şubat 2006
http://64.233.179.104/search?q=cache:3Q ... Fid%3D7152
Last edited by yasakresim on 23 Feb 2006, 09:59, edited 4 times in total.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 23 Feb 2006, 09:57

Ferdi Tayfur benzer içerikli sözler sarf ettiği başka bir röportaj:

Image
Muhabir: Şebnem ÖZUZCAN

"MÜSLÜM GÜRSES’E YAZIKLAR OLSUN!"
‘Saf’ tartışmasının ardından Ferdi Tayfur, çok kırgın olduğunu söylediği Müslüm Gürses için ağır konuştu: Bana yapılan tuzağa alet olmuştur. Eh Müslüm üç kuruş için değer miydi?.
35 yılı aşkın bir süre zirvede kalabilmek hiçbir sanatçı için kolay değildir. İnsanlar, gönüllerinde yer açtıkları sanatçıları hiçbir zaman alıp da bir başka yere koymazlar. İşte Ferdi Tayfur, Türk insanı için bu sanatçılardan biridir... Geçenlerde bir eğlence programında Müslüm Gürses’e ekranda “Sen safsın” derken izledik onu. Ve işin iç yüzünü merak ettik. Sizin adınıza kapısını çaldık.

(Şebnem ÖZUZCAN)

İbrahim Tatlıses’i severim çok. Kıskançtır ama yiğit, özü sözü bir adamdır. Mahsun, Özcan, Alişan arabesk okuyor

- Ferdi Bey neden, Müslüm Gürses’e ‘saf’ deme ihtiyacı hissettiniz?

Saf da o yüzden. Yoksa o organizatöre inanıp, basın toplantısına katılır mıydı hiç?

- Saf lafının altında biraz da ‘aptal’ olduğu iması yatıyor muydu peki?

Bakın sevgili hanımefendi, ona aptal demek istemedim. Cenazelerde Müslümanlar saf tutar. Bu ne demektir; düzgün durun çağrısıdır. Düzgün, temiz insana denir ‘saf’. Yanındaki kişi (organizasyon sahibi) benim hakkımda atıp dururken kılını bile kıpırdatmadı. Dinledi sadece. Ben olsaydım, “Dur sen bakalım orada. Kimin hakkında böyle konuşuyorsun?” deyip tekme tokat girerdim. Basın da şahit olurdu bu görüntüye.

- Organizatörün iddia ettiği gibi Müslüm Gürses’le aynı sahneye çıkmaktan korktuğunuz için mi konseri iptal ettiniz?

Hayır, o şahsa güvenemedim; en büyük sebep bu. Ben anlaşma yaptığım an paranın yarısını alırım. Konsere çıkmadan bir hafta önce de diğer yarısını isterim. Bunlar yerine gelmeyince, “Ben de çıkmam” dedim. Gayet normal bir şey. Başka tutacakları dal yoktu; “Kıskanıyor” dediler. Benim herhangi bir sanatçıdan korkup korkmadığımı gidin Emel Sayın’a sorun, Seda Sayan’a, Sibel Can’a, İbrahim Tatlıses’e sorun. Onlarla defalarca aynı sahneye çıktım. Koskoca Ferdi Tayfur bir meslektaşından korkar mı? Yoksa ben korkulacak bir adam mıyım? Güneşi balçıkla sıvayamazlar.

- Kıskançlık falan da yok arada, öyle mi?

Benim terzim, berberim, Ferdi Tayfur rüzgârından yararlanıp film çevirdi ya. Ben böyle bir adamım. Yeşilçam’da Ferdi Tayfur filmi almak, seyretmek kara borsaydı. Yapımcılar ne yapsınlar, karşıma birilerini çıkarmayı denediler hep. Müslüm’ü çıkardılar, İbrahim Tatlıses’i çıkardılar, Emrah’ı çıkardılar. Olmaz efendim, olmadı da. Hakikisinin yerini tutmadı. İçlerinde İbrahim Tatlıses’i severim çok. Kıskançtır ama yiğit, özü sözü bir adamdır. Her zaman bana karşı saygılı olmuştur. Onu buradan tebrik etmek istiyorum; adam gibi adam olduğu için. Feyz alsınlar biraz ondan.

- Kırgın mısınız hâlâ Müslüm’e?

Çok kırgınım hem de. Demek ki onun da işine geldi bu iş. Bana yapılan tuzağa alet olmuştur. Adamlar bana tuzak hazırladılar. O da çanak tuttu basbayağı. Eh Müslüm, üç beş kuruş için değer miydi? Demek ki işbirliği yapmışlar.

- Ne demek bu?

“Ben mukavelemi yaptım” diyerek doğruyu söylemiyor Müslüm. Kendini sağlama almış gibi yapıyor. Evet, bu tezgâhın karşılığında belki para almıştır, bakın bu doğrudur. O zaman da beni satmış oluyor değil mi? Para için, üç kuruş için, kaç yıllık dostluğumuzu sattı. Ondan hiç beklemezdim doğrusu. Yazıklar olsun ona.

- Sağlam bir yerden bir teklif gelse, Müslüm Gürses’le ortak bir iş yapar mısınız?

Yapmam. Beni hayal kırıklığına uğrattı çünkü. Halbuki ben öldüğümde tabutumu omuzlayanlardan birisi de o olsun isterdim. Çünkü aynı şey onun başına gelse o işi ben yapardım.

- Halkın, İbrahim Tatlıses’e layık gördüğü isim ‘İmparator’, sizin de ‘Kral’dır. Bu paye hoşunuza gidiyor mu?

Yok efendim estağfurullah. Ne kralı biz cumhuriyet çocuğuyuz. Dürüst insan olabilmiş miyiz bakalım, ona sahip çıkalım.

- Tahtınızın bir varisi var mıdır?

Benim varisim yok. Olamaz da zaten. Zeki Müren’in yerine biri gelmiş midir? Yok. Peki, Münir Nurettin Selçuk’un? Mümkün değil. “Gifted People”dır onlar. Tanrı onları özel, kendilerine münhasır yaratmıştır. Bambaşka bir yol vermiştir her birine. ‘Star olunmaz doğulur’ lafı hakikaten bir gerçektir. Ben kendimi bildim bileli diğer insanlardan çok farklıydım. Oturuşum, konuşmam, terbiyem, duruşum, sesimle onlarca kişi arasından bir yıldız gibi pırıl pırıl parlardım. Bir gün zirveye çıkacağım çıplak bir gözle görülebilirdi. Öyle de oldu zaten.

- Yeni nesil sanatçılardan taktir ettiğiniz biri var mıdır?

Tarkan mesela. O da daima tek olarak kalacaktır. Karıştırılmasın; ne Mahsun Kırmızıgül, ne Özcan Deniz ne Alişan, o, şu, bu benim varisim olamaz. Onlar benim tarzıma girmez. Arabesk yapmaktadırlar. Ben arabesk okumam. Fantezidir şarkılarım. Dedim ya hepsiyle ayrı kulvardayız.

Uyuşturucu kullandım

- Uyuşturucu kullandınız mı hiç?

Kullandım ama sevmedim. Çocuktum gençtim, meraktan yaptım. Ağabeyim de içti esrar falan. Bırakamadı. 63 yaşında akciğerleri iflas etti. Uyuşturucudan öldü yani. 50 sene içti. Küçük yaşta mahallede alıştı. Kenar mahalleydi bizimki. Sonra terzim Osman Bey o da kullanıyordu. Allah rahmet eylesin öldü.

- Sizde bağımlılık yapmamış anladığım kadarıyla?

Yok asla. Tamamıyla irade meselesi. Yine de içeni yadırgamam, çünkü bu durum kişiyi ilgilendirir. Kınarsam “Merak ettim, yaptım, sana ne be adam?” derler haklı olarak. Şarkıcı adam uyuşturucunun bağımlısı olamaz ki? Ses telleri mahvolur. He, pes okuyordur, onun sesine uymuştur ayrı.

- Sahneye çıkmadan evvel rahatlamak için alkol alır mısınız?

Aldım, alırım da. Bir duble şarap içerim. Ses tellerimi ısıtır.

- Peki ya sigara?

Günde dört tane içiyorum. Dört günde bir paket yani. Çok değil. Ama çok şükür, iyiyim. Sabahları yürüyüş yapıyorum ve nefesim son derece açık. Düşünsenize bu mereti günde bir paket içenler var. O çok fena işte...

Çapkınlık yapsam bile söylemem!

- Ne siz, ne de eşiniz Necla Hanım, anladığım kadarıyla şatafatlı bir hayat yaşamayı sevmiyorsunuz? Halbuki dileseniz bunun alasını yapabilirsiniz. Bu tercihinizin sebebi inançlarınıza olan bağımlılığınız mıdır?

Biz Necla Hanım’la şöhretin ve başarının kralını yaşadık. Bizim gözümüz doydu. Çok müthiş işler yaptık ve artık zirve denilen şey bize çok ucuz geliyor. Sahneleri yıktık. İnsanlar bizi seyretmek için ağaçları baltaladılar öyle söyleyeyim. Bunların hiçbir anlamı yok ama. Fani dünya, gelir geçer.

- İbadetlerinizi yerine getirebiliyor musunuz?

Namaz kılamıyorum ama hep içimden Allah’a dua ederim.

- Peki eşinizin kapanmasında sizin ne kadar rolünüz var?

Ne iş hayatına karışmışımdır onun, ne de inancına ya da ibadetine. Öbür dünyada Sırat Köprüsü’nden geçerken ben onun elini tutmayacağım ya. Herkes “Vay nefsim” diyecek o sırada. Ne eşler birbirine, ne çocuklar anaya babaya sahip çıkacak, herkes kendi hesabının peşinde koşacak. Kapanmak tamamıyla kendi kararıdır.

- Ferdi Tayfur’un bugüne kadar hiçbir çapkınlık haberi çıkmamıştır. Özel bir çaba içinde miydiniz onca yıl?

Kimi ilgilendirir ki bu? Çapkınlık yapıp da söylemek olur mu? Ben aile terbiyesi almış biriyim. Böyle bir ahlaksızlığı nasıl yapabilirim ki? Öylelerinin kendiyle meselesi vardır. Ben çapkınlık yaptığım kadını bayrak yapacak kadar kendini bilmeyen bir erkek değilim ki? Çapkınlık yapsam da deşifre etmem. Sonra ben o işi yapmak için mücadele vermem de.

- Meşhur olmakla zaten kadınların gözünde 1-0 öndesiniz, bunu mu demek istiyorsunuz?

Sanat dünyasının içindensiniz tabii. Bu işi yapanların bir şeyleri zorlamaya ihtiyacı yok. Parayı, ünü bulmuş zaten. Her şey kendiliğinden çözülmüş. Hayatım boyunca hiçbir kadına yanaşmadım. Hiçbir kadını üzmedim, ahını almadım. İlişkim de olsa asla bayrak etmedim. Kulisim kızlar kadınlarla doluydu ama onları hep ‘bacı’ bildim.

Ben arabesk yapmıyorum

- Arabesk Müzik sizce gariban müziği midir?

Bilemem, ben arabesk yapmıyorum.

- “Merak Etme Sen”, “Ya Benimsin Ya Toprağın”, “Emmioğlu” bunlar arabesk türünde değil midir?

Hayır hanımefendi benimkisi ‘Fantezi Müzik’tir. Arap Müziği’ne denir Arabesk. Bir başka deyişle ‘Tu Kaka’ müziktir o.

- Yıllarca biz sizin yaptığınız müziği öyle bildik, ve öyle olduğu söylendi ama?

Yanlış. Doğrusu budur.

- Orhan Gencebay’ın, Müslüm Gürses’in yaptığı nedir peki?

Arabesktir. Öyle olduğunu kendileri söylerler daha doğrusu. “Arabesk Müziği yapıyorum” dedikleri için halk onları tutar, sever, yaptıkları müzik beğenilir sanırlar. Aslında halkın dinlemiş olduğu şey özünde ‘Fantezi’dir. Ama Orhan Ağabey, basları, ritmleri Arap Müziği’ne çok uydurmuştur tabii. Benimki bir bakıma folklordur, karışıktır. Halkın hoşuna giden, kolayca anlayabileceği, özgürce kendilerini ifade eden bir müzik yapıyorum ben. Bulunduğu yer, hayran kitlem, yaptığım şarkılar onlardan çok daha farklıdır. Ayrı bir kulvardadır. İngilizler, “Fadime’nin Düğünü” albümümdeki “Hayırsız” adlı şarkımı alıp kendilerine uyarlamışlar mesela. Ne mutlu bana.

Ne yaptık ki baba olalım?

- Hanginiz müzik dünyasının gerçek babasısınız, siz mi, Orhan Gencebay mı yoksa Müslüm Gürses mi?

Kime derlerse desinler, önemli değil. Ben baba olmuşum, olmamışım bir şey fark etmiyor. Ben reytingimi beyazcamda değil, beyazperde de çoktan yapmışım. ‘Baba’ söylemi, bu işi yıllardır yapmış olmamızdan gelir. Ağabey diyemiyorlar, yaş ilerledi, baba diyorlar. Yoksa ne yaptık ki baba olalım? Boş verin babayı.

Bugün Gazetesi-19 Şubat 2006
http://72.14.207.104/search?q=cache:gY3 ... =clnk&cd=1

Last edited by yasakresim on 23 Feb 2006, 10:15, edited 1 time in total.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 23 Feb 2006, 10:13

Bu sözlerin neresine yorum yapsam bilmem ki. Vahamet...

Muhabir soruyor: "Orhan Gencebay’ın, Müslüm Gürses’in yaptığı nedir peki?"

El-cevâb:"Arabesktir. Öyle olduğunu kendileri söylerler daha doğrusu. “Arabesk Müziği yapıyorum” dedikleri için halk onları tutar, sever, yaptıkları müzik beğenilir sanırlar."

"Öyle oluğunu kendileri söyler" diyor... Orhan Gencebay ne zamandan beri "ben arabesk müzik yapıyorum" demiş de Ferdi Tayfur "kendileri öyle söyler" diyor? Hiç mi haberi yok Orhan Gencebay ne anlatıyor senelerdir? Merak ediyorum, Orhan Gencebay ile yanyana gelip muhabbet ettiklerinde, arabesk müzik nedir ne değildir, bu konular üzerine hiç mi konuşmamışlar?...

Halk Gencebay'ı güya "ben arabesk müzik yapıyorum" dediği için mi beğeniyor?

Arabesk tu kaka müzikmiş, Gencebay arabesk müzik yapıyormuş; kendisiyse arabesk değil fantezi ve folklor yapıyormuş... Demek Orhan Gencebay "tu kaka", kendisi değil... Bunu mu demek istiyor? Bir zamanlar Hakkı Bulut da "ben light arabesk yapıyorum" demişti. Anlaşılan, Ferdi Tayfur da "arabesk imajdan sıyrılma" hevesiyle ne söyleyeceğini şaşırdı, saçmalamaya başladı.

Ferdi Tayfur'un kendi müziği hakkındaki bile yorumları çok yüzeysel, çok yavan, üstünkörü. Nerde Orhan Gencebay'ın kendi müziğini anlatırken yaptığı müziksel açıklamalar, nerde Ferdi Tayfur'un "müziksel açıklamalar"ı...

Tabloya bakın... İşte bu yüzden diyoruz: Kıyaslamalar anlamsız, kıyaslamalar komik. Herşey ortada.
Image
Atatürk, 1933

genex
Site Admin

Post by genex » 23 Feb 2006, 22:51

Bazı insanlar vardır nasıl biri olduğu yaptığı işten, bazı insanlar vardır nasıl biri olduğu konuşmasından belli olur... Varın gerisini siz düşünün.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 24 Feb 2006, 00:56

fazla söze ne hacet hüseyin :) ayrıca bugün bişeyi daha görmüş oldum. herkesin şu yukarıdaki açıklamalarını okuyunca müslüm gürses'in ferdi tayfur'dan çok daha değerli bir kafaya sahip olduğunu gördüm."arabesk müzik tu kaka.orhan gencebay da arabesk yapıyor.yani o da tu kaka.özcan deniz ferdi tayfura rakip olamaz.çünkü o da tu kaka arabeskçi;aynı orhan gencebay gibi.ayrıca orhan gencebay arabesk müzik yaptığını söylediği için halk tarafından seviliyor.o da müziğinin beğenildiğini sanıyor."işte ferdi tayfurun söylediklerinden çıkan anlamlar.ne ipe sapa gelmez laflar bunlar.bu lafları diyen kişiye hakettikleri değeri sağduyulu gönül dostları verecektir.onun için ben yorum yapmayıp sadece bu değersiz lafları bir araya toplamakla yetiniyorum.yani yorumsuz derler ya;öyle..

isocity
Site Admin

Post by isocity » 24 Feb 2006, 19:23

:) Ferdi Tayfur çok güldüm Allah'ta seni güldürsün.. Şaka bir yana bu sözler ağzından çıkarken kulakları duymuyordu galiba.. Belkide muhabirin gazına geldi.. Kim bilir?

genex
Site Admin

Post by genex » 24 Feb 2006, 23:07

Ya laf etmeyeyim diyorum ama olmuyor :)

Gitarla çıkıp şarkı söylemeyi müzikte çığır açmak olarak görüyor galiba. Birazda kulağından çıkanları duysa iyi olacak.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 24 Feb 2006, 23:39

ferdi tayfurun böyle şeyler söyleyeceğine inanamıyorum..bu insan daha önce Orhan abi benim güneşim demişti..hepimize örnek oldu demişti...

neler oluyor..anlamadım ben... :?

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 25 Feb 2006, 23:00

Bir yudum insan da seyir ettim Ferdi TAYFUR' u ....
Evli iken,çocukları varken renkli bir yaşama,yeni bir yuva ve dünya ya yelken açışını seyir ettim.
Bazı konularda ona kızdım ,bazen hak hak verdim.
Bazı konularda da ona hakikaten çok saygı duydum,
"benim müziğimin temelidir Orhan abi" derken.
bir kaç kuruşluk maddi ölçülerin tartıldığı ortamda Müslüm GÜRSES in onun sahnesinde yer almadığını seyrettim sonra.
Sahne yaşamının yüklediği çıkar çatışmalarında seyir ettim.
Tüm bunlardan sonra dediği,savunduğu fikirlerine sadece güldüm....
Önce kendin ol.
Sonra savunduğun konunun temeline bak.
Ne diyeyim.
Kör bir minibüs edebiyatı tartışmasına girmeyelim.
Okka burda endaze de demiş tarihi sahne de bir kadımız.....

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 25 Feb 2006, 23:03

haa.
Sevgili Soner.
Hoşgeldin.......

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 22 Jun 2006, 18:05

ya boşverin arkadaşlar..
böyle densiz isimlerin röportajlarına kale almak bile yanlış...

şarkıcı olmasaydım komedyen olmak isterdim diyen , palyaço tipli, şarkı okurken ağızını şekilden şekile sokan birinin dediklerini takmak gerekmez...

Orhan Gencebay'ı eleştirebilmek için, evvela onun yaptığından daha iyisini yapmak gerekir...

sevgiler...
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

Gececi®
Deneyimli Üye

Post by Gececi® » 27 Jun 2006, 20:11

bir_zaman_aglayip wrote:ya boşverin arkadaşlar..
böyle densiz isimlerin röportajlarına kale almak bile yanlış...

şarkıcı olmasaydım komedyen olmak isterdim diyen , palyaço tipli, şarkı okurken ağızını şekilden şekile sokan birinin dediklerini takmak gerekmez...

Orhan Gencebay'ı eleştirebilmek için, evvela onun yaptığından daha iyisini yapmak gerekir...

sevgiler...

Selam,

Öncelikle Orhan Baba hayranı olduğumu ve benim için herkesten değerli biri olduğunu belirtmek isterim.

Diğer bir hususta "bir_zaman_aglayip" Arkadaşımızın yazdıkları beni üzdü. Her ne kadar Orhan baba benim için ön planda olsada Ferdi Tayfur'da benim için önemli bir sanatçıdır. Dikkatinizi çekerim Orhan Baba kişiliğiyle sanatıyla yaşamıyla kültürüyle konuşmasıyla yani herşeyiyle dört dörtlük bir insan. Türkiye'ye daha önce başka bir Orhan Gencebay gelmedi ve bi daha da gelmeyecektir.! Ama Ferdi Tayfur'unda hayatımızda mutlaka bir yeri vardır ve acılı günlerimize mutlaka temas etmiş ve o da bu işe yıllarını vermiştir. Medyanın tuzağına kanmayın! İster Orhan Gencebay olsun ister Müslüm Gürses olsun isterse Ferdi Tayfur olsun bu kişiler birbirleri için kötü söz söylemezler! Bazı kişilerin ortalığı mahalle karısı gibi karıştırdığı ap açık belli (Sözüm Medyaya).! Bunlar 40 yılı aşkın süredir zirvede kalmış isimlerdir. Yani bu isimler bir söz söyleyip sanat hayatlarını riske atmazlar.

Her ne kadar Orhan baba hayranı hatta hastası olsamda Ferdi Tayfur'u da sever ve çok dinlerim. Kişilik olarak bişey diyemem ama bu tür insanlara hakaret edilmesini veya küçük düşürülmesini hiç doğru bulmuyorum ve kınıyorum.

Diğer bir taraftan Müslüm Gürses forumunda Orhan babaya laf edilince nasıl ağrımıza gidiyorsa ki benim içim içimi yiyor laf denilmesine bizde diğer babalara laf etmeyelim.

Her halükarda onlar Dosttur ve yıllarını birbiriyle geçirmiş arkadaşlardır!

Saygılar!

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 27 Jun 2006, 20:13

sizde haklısınız...

nazmicanberk
Yeni Üye

Post by nazmicanberk » 27 Jun 2006, 20:56

YAZIIK YAZIKK.HANİ GENCEBAY SENİN ABİNDİ,HANİ SEN ABİ DEYİP ONUN ELİNİ ÖPMEYE KALKIŞMIŞTIN?
EĞER ACILARIN ZEVKİ OLSAYDI OLAMAZDI KİMSE BENDEN BAHTİYAR...

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

CEVAP

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 27 Jun 2006, 21:10

sevgılı gonul dostları bence ferdı tayfur medyanın gazına geldı daha oncede muslum gursese catmıstı sozlerıyle ve hanı eskılere mazı derlerya ferdı de heralde kendıne reklam arama pesınde herhalde dıger sanatcılar gıbı reklam yapmanın kolay yolunu bulmuş baksanıza sozlerı bellı edıyor ama medya bunada tuz bıber olmuş acıkcası onu havalardan havaya sokmuslar ferdı de boyle Çoşmus ben buna cok uzuldum cunkı ferdı gıbı bır suru hayranı olan bır sanatcı bunu yapmamalıydı hele abı dedıgı bır ınsana hıc yapmamalıydı gencebayın yanından abı abı dıye ayrılmayan adam sımdı neler soyluyor neyse BERHUDAR OLUN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN USTUNDEKI KANDIR.
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 27 Jun 2006, 21:32

Merhaba dostlar....
Öncelikle şunu belirteyim, Ferdi Tayfurun gaza gelmesi, medyanın oyunları beni hiç ama hiş alakadar etmez...
Yıllardır bazı yanlışları düzeltmeye çalıştı Gencebay ve onun gönüldostları.
Ferdi Tayfur saygın bir yere sahip olabilir ama böyle bir sözü bende yanlış buluyorum..
Naçizane bunlar benim görüşlerim, benim böyle düşünmem Ferdi Tayfuru ne yüceltir, ne de alçaltır... Benim gözümde bir Ferdi Tayfur profili var zaten.. Lütfen olayları bu kadar basite indirgemeyelim...
Zamanında Hakkı Bulut konusunda da benzer şeyler yaşandı..
Şimdi çıkıp, Hakkı Bulutun hayran kitlesi çoktur deyip onu alkışlayamayız...

Kusura balkmayın, zamanın dar olması nedeniyle az yazıyorum..
Devamı gelecek sevgilerimle...

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 28 Jun 2006, 14:47

Ferdi Tayfur büyük sanatçıdır.Kimse bunu inkar edemez.Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses Arabeskçidir demesi açıkçası çok şeyler biliyorum demek istemesinden ibarettir.Orhan Gencebay Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur aynı katagoride sürekli anılan isimler.Müslüm Gürses bence Arabesk müziği yaptığını ifade ediyor ise Arabeskin 1.Numaralı kralıdır.Ferdi Tayfur fantazi Müzik yaptığını söylüyor.Fantazi nedir inanın bilmiyorum.Orhan Gencebay Türk Müziğinin önemli duayenlerinden dir.Bu polemiğe girilmesi bile yanlış.Arabesk deyimi bizleri tanımlamaya yetmez
Onu Anlamak Sanattır

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 28 Jun 2006, 14:54

Varsın Krallık onların olsun...
Arabeskin padişahı olsunlar, yeter ki bizden uzan dursunlar...
Bizim derdimiz başka...
:cry:

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 28 Jun 2006, 15:12

Haklısın krallık da padişahlıkta gözümüz yok.Keşke duygu ve düşüncelerimizi başkalarıda anlasa :?
Onu Anlamak Sanattır

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 29 Jun 2006, 16:47

can kafesten çıkacak,
bir gün bir kuş misali,
geriye ne kalacak?
insan olmaktan gayrı..

Orhan Gencebay..

Orhan Gencebay Çalarken Arabadan İnilmez..

derdimizle dertlenenlere selam olsun....

ferdi,müslüm,hakkı vs vs vs vs ,,,isimler önemli değil....suretler önemli değil...

özü kadar söz söyler insan.......

Locked