Bahadır Aydoğan: "GENCEBAY EKMEĞİMLE OYNUYOR"

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
yasakresim
Kıdemli Üye

Bahadır Aydoğan: "GENCEBAY EKMEĞİMLE OYNUYOR"

Post by yasakresim » 05 Mar 2006, 19:27

Image

Ekmeğimle oynama Orhan Baba
Orhan Gencebay'a ağır suçlama! Albümünün promosyon çalışmalarında Gencebay'ın kendisine engel olduğunu söyleyen Bahadır Aydoğan, dava açmaya hazırlanıyor.

Önce 'Alırız' dediler

Beşinci albümü 'Sevdam'ı çıkardıktan sonra promosyon çalışması için İbo Şov, Yıldızların Altında ve A'dan Z'ye adlı programlara katılmak için 'olur' cevabı alan Bahadır Aydoğan, bu programlara katılacağı gün "Kusura bakmayın. Sizi programa alamıyoruz" sözleriyle karşılaştı. Aydoğan da programlara kabul edilmeyişinin nedeninin Orhan Gencebay'ın engellemeleri olduğunu ve hakkını mahkemelerde arayacağını söylüyor.

Sesimiz çok benziyor

Davayı hangi gerekçeyle açabileceklerini araştırdıklarını söyleyen Aydoğan, önümüzdeki günlerde dava açılacağını dile getirdi. Peki Aydoğan'a göre Orhan Gencebay kendisini neden engelliyor? Aydoğan, "Sesim Orhan Gencebay'a çok benziyor. Şarkılarımı radyodan dinleyenler Gencebay söylüyor sanıyor. Sanırım sorun da bu! Kıskançlık veya endişe. Nedeni ne olursa olsun beni engellemesi anlamsız" diyor.

Image

Gencebay'la görüşmeye gitmiş

Bahadır Aydoğan, promosyon çalışmalarını engellememesi için Orhan Gencebay ile görüşmeye gittiğini, ancak oğlu Altan Gencebay ile konuşabildiğini, onun da kendisine "Kusura bakma Bahadır, bu işler böyle biliyorsun" dediğini dile getiriyor. Aydoğan'ın yapımcısı Seyhan Müzik de 'Sevdam'ın promosyon çalışmalarının Orhan Gencebay tarafından engellendiğini kabul ediyor.

MEHMET ÇALIŞKAN

5 Mart 2006 -Sabah
http://arsiv.sabah.com.tr/2006/03/05/gny/gna101-20060305-200.html
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 05 Mar 2006, 19:50

"İbo Şov", "Yıldızların Altında" ve "A'dan Z'ye" programlarına katılamamış...

Gerekçe olarak da Orhan Gencebay'ın engel koyduğunu "düşünüyormuş".

Orhan Gencebay, bu programların sunucularına (İbrahim Tatlıses, Yıldız Tilbe, Esra Ceyhan) "şunu yapın, şunu yapmayın" diye direktif mi verebilir?

Sunucuları geçtik, programların asıl söz sahipleri var, yani program yapımcıları. Neyin ne olacağına onlar karar verirler, program sunuculara da onlar direktif verirler. Orhan Gencebay program yapımcılarına, programın mâliklerine, "şunu çıkarın bunu çıkarmayın" diyebilir mi?

Bahadır Aydoğan böyle düşünüyormuş...

Bence kendisinde biraz paranoya başlamış. Orhan Gencebay paranoyası.

Piyasaya atıldığından beri Orhan Gencebay'ı taklit eden bu adam en sonunda kafa kayışını koparmaya başladı galiba. Öyle bir hale geldi anlaşılan.

Her an Orhan Gencebay'ın gölgesinde var olabilmek, ya da var olmaya çalışmak belli ki kendisine çok koyuyor. Kendi kendisini suçlayamadığı için suçlayacak başka birilerini arıyor, bu da Orhan Gencebay oluyor tabii ki.

Bahadır Aydoğan'ı biliriz... Orhan Gencebay'ı taklit etme hastalığı o seviyeye varmıştır ki, iş sadece sesin rengini taklit etmekten çıkmış, söyleniş tarzını, gırtlak hareketlerini ,vurgulamaları bile taklit etmektedir. Bahadır Aydoğan, hatta, Orhan Gencebay'ın bazı mısralarını birebir alarak veya çok az değiştirerek albümlerine koyan biridir. Şarkı sözlerindeki üslup da Orhan Gencebay'ın üslubuna benzetilmiştir. Bunları belki halk anlamaz, fark etmez ama, Gencebay'ın yakın takipçileri fark ediyor.

Şimdi de çıkmış "Gencebay ekmeğimle oynuyor" diyor. Orhan Gencebay gibi birine bu yakıştırma yapılabilir mi? Orhan Gencebay ile görüşmek istemiş... Gencebay kendini taklit eden insanla, kendi sırtından geçinmeye çalışan insanla ne yapsın? Tabii ki görüşmek istememiş.

Bu hüsnü kuruntuları bıraksın bence... Vaktiyle bu yanlıştan dönmeliydi. Bazı sanatçılar vardır ki çok taklit edilirler. Sadece Orhan Gencebay'ın değil, ülkemizde birçok ismin taklitleri var.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 05 Mar 2006, 23:16

Bahadır'ı takip ediyorum.Şarkılarının dinledim.Bazı şarkılarında da sesini severim. Bu tip şarkılarında ölesiye Orhan GENCEBAY' ı taklit eder.Taklitlerinde ise;
Ya müzikte ritim ile, ya şarkının ismi ile ya da şarkıda arada geçen tıpa tıp sözleri ile başarılı olur.
Bazı albümlerindeki bazı şarkıları dinlediğinizde;
"kesinlikle Orhan GENCEBAY ile yoğrulmuş bir çocuk,abisinin şarkılarından yola çıkmış" dersiniz.
bazı şarkı isimleri:
Unutamadımki,Leyla,Hayat arkadaşım,Böylemi Olacaktı,Katil Gözlerin,Selma,Yalancı Dünya ....
Sadece şarkı isimlerini incelersek aklımıza yanık kokusu türünde kötü bir şeyler gelir.
Şarkıları dinlediğinizde ise gülersiniz.
Bir kasetinde "Gemilerde talim var" söyler kendileri.Yıllar önce GENCEBAY bir filminde söyledi bu halk türküsünü. Aynı müzik ve tarz ile almış kasetine....
Daha ileriye gidelim."dokunsalar ağlıyacak gibiyim dostum" şarkısını lütfen dinleyin. Malum GENCEBAY sözlerinin ufak tefek traşlanmış şekli ile karma bir şarkısı..
Daha da ileri gidip şarkı alt yapılarına girelim..
Neyse reklama girecek.
Konu bu işte "REKLAM"
Yazık bu arkadaşı sevmiştim. Ama yolunda yürüdüğü,taklit ettiği sanatçıya REKLAM,ÇIKAR,GÜNDEM,MEDYA uğruna bok atan (afedersiniz) biri sanatçı olamaz.
Orhan GENCEBAY böyle işlerle uğraşmaz. Takmaz. Tepki koysa,"gemilerde talim var" şarkısını dinlediğinde koyardı.Alt yapı aynı.Tarz aynı.Şarkı isimlerinde tepki koyardı.Ne bileyim bazı şarkılarındaki sözlere tepki koyardı.
Bahadır AYDOĞAN son albümlerinde eskiyi arar oldu. Kaliteden uzaklaştı çünkü."Bahçelerde geldi kiraz,gel yanaktan yiyelim biraz" gibi şarkı sözleri ile (yaradan şarkısı) kendisini sevenleride küstürdü.Ne yapsın çocuk. Bunlara bir kulp lazım. Sessiz bir adam (GENCEBAY)var. Çamur atayım namım yürüsün, gündemdeki kasetimin satışı yürüsün muhabbeti ...
Ha İstanbul daki plak-gazino-reklam üçgeni ile çalışan firmaların fısıltı dedikodu haberlerin geçmişinde "abi bu çocuk yeni "GENCEBAY" valla herif acaip. GENCEBAY bu herifi ya tutacak,kendi albümlerini seslendirtecek,ya da mort edecek" gibi konular bende saklı......

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 06 Mar 2006, 18:33

bahadır aydoğanın müziği bence beş para etmez ve gencebayın yanına bile yaklaşamaz burhan abi.ben bu lafı demeden önce de sevmiyordum zaten.hatta kıl oluyordum bu kadar iğrenç sesi ve müziği olan biri kendinin gencebaya benzediğini zannediyor diye.ayrıca bence sesi ve yorumu gencebaya hiç benzemiyor.alakası bile yok.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 06 Mar 2006, 19:06

Dostlar, adı üstünde zaten: Taklit. Gencebay'ın gerçek sesinin, gırtlak nağmelerinin, vurgu ve tonlamasının yerine geçemez. Bizim için "aaa Orhan Gecebay'ın sesinin aynısı!" gibi bir hayret ifadesi söz konusu değil, bunlar sokaktaki adam için geçerli. Şu da var, bir insanın ses rengi ,tamam, elinde olmadan, fizyolojik olarak Orhan Gencebay'ın ses rengine benzeyebilir; ama benzetmek gayesiyle bir çabalama varsa bu hemen belli oluyor, değil mi? Bahadır Aydoğan, bence ayrıca bir çaba içinde. Kim bilir o sesi, o yapmacık gırtlak hareketlerini çıkarmak için kaç takla atıyordur. Ama bir yerden sonra artık alışkanlık olur. Asıl saygısızlık, Orhan Gencebay'ın isminin burada bir şekilde kullanılmaya çalışılması. Yoksa benim çevremde de bağlama çalan, divane çalan ve ses renkleri, vurgu ve tonlamaları Gencebay'ınkine benzeyen ne insanlar var, sevgiden kaynaklanıyor bu... Ve hepsinin Gencebay'a sonsuz saygısı var...
Image
Atatürk, 1933

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 09 Mar 2006, 15:34

Orhan Gencebay'dan cevap geldi:

http://www.orhangencebay.com.tr/duyuru_detay.asp?id=29

Image

SEVGİLİ GÖNÜL DOSTLARI

Son zamanlarda benzerimiz olduğunu iddia eden bazı kişiler varlıklarını sürdürmek için kendilerine göre reklam yapmaktadırlar.

Biz başlangıçtan beri böyle kişilerin var olduğunu biliyoruz ve onlara hiçbir zaman engel olmadık engel olmayı da düşünmüyoruz.Bu kişiler yeter ki yalan ve yanlış haberler yaymasınlar. Son zamanlarda yanlış bazı haberleri görünce bunları söyleme ihtiyacını duyduk.Bizim benzerimiz dahi olsa hiçbir zaman engel olmadık ve olmayacağız aksine elimizden geldiğince destek oluruz. Ayrıca bu arkadaşların varlıklarını bu şekilde sürdürmelerinin bizim için hiçbir mahsuru yok.

Orhan Gencebay’ın halefi olmak isteyen kişilerin bize göstermiş oldukları ilgi sevgi ve saygıdan dolayı onlara teşekkür ediyoruz. Fakat halef olacak bir aday olmadığı gibi bizim henüz böyle bir kararımız da yok.

Berhudar Olun.

Arkadaşlar, anlayana çok keskin ifadeler var burada. Orhan Gencebay gereken cevabı vermiş.
Image
Atatürk, 1933

genex
Site Admin

Post by genex » 09 Mar 2006, 18:19

Ağzına yüreğine sağlık Orhan Abi... Kimse senin yerine halef olmaya niyetlenmesin gönül dostlarının kalbinde sen teksin yerin doldurulamaz.

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 09 Mar 2006, 19:11

orhan abi herzamanki gibi çok düzeyli,olgun,kibar ve ağırbaşlı bir üslupla anlayana tokat gibi bir cevap vermiş.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 10 Mar 2006, 22:03

eyvallah orhan abi...

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 11 Mar 2006, 01:54

Nihayet yahu.
Orhan GENCEBAY tepkisini söylemiş .Teşhisim doğru.Reklam....

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 16 Mar 2006, 09:55

Benim tanıdığım Orhan GENCEBAY (asla) böyle birşey yapmaz...

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 22 Jun 2006, 03:00

millet kafayı yemiş kardeşim yaa.......
dikkate alınacak birşey değil..

sonerciğim izmirde seninle bu konu hakkında uzunca konuşmuştuk hatırladınmı? :)
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 22 Jun 2006, 09:51

Erhancım o kadar çok şey konuşmuştuk ki :) Şu an hepsini hatırlayamıyorum. Her halde bunu da konuşmuşuzdur :D
Image
Atatürk, 1933

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 09 Aug 2006, 06:32

ben bahadır aydoğanı ilk tv de gördüğümde dikaktimi çeken nokta mikrofonu tutuşu ve hareketleri olmuştu..kendisini tamamiyle orhan gencebaya benzetmeye çalıştığı her halinden belliyid..sonra şarkılarından dinlediğimdede melodilerde oynama yaparak besteler oluştruduğunu ses tonunu ve yorumunu ise aynen kullnamya çaluıştığını farkettim..başta hayranlığından olsa gerek yanlış ama doğru yolu buşur yakında derken bu yazıyı okudum!!!!!

daha öncede bir kaç konuda yazdığım gibi HERKES HADDİNİ BİLECEK!!!!

önce özgürce ve kaliteli bir biçimde taklitsiz üret.. bilmem kaç fırın ekmek ye...ondan sonra konuş bahadır aydoğan bey!!!!!!!

saygılar...

Gececi®
Deneyimli Üye

Post by Gececi® » 09 Aug 2006, 09:27

Orhan Gencebay'ın başka işi gücü yok seninle uğraşacak. Kimin kiminle uğraştığı ve niyeti belli. Yeter artık Orhan Gencebay'ı reklam ajansı olarak gördükleri.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 10 Aug 2006, 13:44

bilmem aranızda bilen varmı ayhan toprak edında biri daha var bahadır gibi gencebay taklitçisi daha düne kadar bilmiyo tanımıyodum ama geçen gün arkadaş kasetini almış getirmiş bana dinletti..gerçekten renk aynı gırtlak ve yorum hatta bahadırdan çok çok kaliteli alt yapı ve aranje hazırlamışlar adama..ama taklit taklit..bişey değiştirmez kral açısından yani TAKLİTLER ASLINI YÜCELTİR diye bi laf vardır ya..o misal..yani gencebaya her sesi benzeyen gencebay olamaz çünkü gencebay sadece yorumcu değil müzik adamı a dan z ye yemiş müziği çok ii bi enstrumanist vs vs..yani komplike bir sanatçıdan bahsediyoruz..
ama ne varki halk bunu ayrıt edemez..bu bilinçsiz halk sesi duydumu bakk yeni gencebay geliyo diyebilir..
ama bir daha dünyaya gencebay gibi biri gelirmi o şüpheli kanaatimce..
saygılar
mesut :wink:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

nazmicanberk
Yeni Üye

Post by nazmicanberk » 10 Aug 2006, 21:24

sesi soluğu çıkmıyor diye herkes saldırıyor babaya ama bi açıklamasında okumuştum biz babayız herkes konuşur en son biz konuşuruz demişti.eyvallah baba.berhudar olun
EĞER ACILARIN ZEVKİ OLSAYDI OLAMAZDI KİMSE BENDEN BAHTİYAR...

Post Reply